IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  « < 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
Copii
marius
post Sep 14 2006, 09:49 PM
Post #81

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

(Sweety)
nu frecati topicul meu ca va las fara mostenitori :x

Incercam sa ii dam putina culoare. Tu ca autor al acestui topic ar trebui sa iti aduci un aport mai consistent .,,. care sa nu ne de-a posibilitatea sa-l frecam :wink:

deci marius
stiu o tipa care are 2 copii de la 2 barbati necasatorita :roll: si nu lucra , copii mda cresc si ei pe langa ea (IMG:/laugh.gif) ps e insarcinata (IMG:/ohmy.gif) si daca o intrebi de copii urla ca ii iubeste de mama focului (IMG:/laugh.gif)

sweety,
Asta nu este un caz ..... ci o imaginatie
Tipa poate sa aibe si 4 copii de la 30 de barbati si poate sa fie necasotorita sau chiar lesby,.... nu are nici o legatura cu subiatul nostru
Faptul ca tu vrei sa ne-o descrii ca pe o desfranata....e alta poveste
Faptul ca "nu lucra" este discutabil .... DC nu lucra?????
E insarcinata???? si cu ce deranjeaza? Si pe cine deranjeaza???

Sweety, tu in loc sa dai un exemplu al neglijentei ... vii si spui ca "copiii cresc si ei pe langa ea"!!!!!!
Deci nu inteleg ce este deranjabil in acest caz!
Copii cresc, deci are grija de ei!

Hai vino cu un subiect serios si bazat pe argumente!
Pana acum mi-am facut o singura impresie : Femeia din subiectul tau profita de ajutorul social primit pe spatele copiilor, si o a doua impresie... aceasta familie traieste in saracie!
Asta este motiv de a nu ii da dreptul la copii???
MAi mediteaza!
Go to the top of the page

+Quote Post
maybe
post Sep 15 2006, 05:15 AM
Post #82

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

sau, chiar daca-i un caz -io cred ca sti o asemenea femeie, Sweety

dar nu poti generaliza si nici vorba aplica o masura asa drastica -ma refer la ideea de inceput a topicului

iar femeia se autovictimizeaza acolo unde i se permite

daca autoritatile locale ii ofera loc de munca (camin pentru copii, hrana la cantina bisericii ori a primariei, etc etc etc) -sa zicem - fi sigura ca-l va refuza

si prin extensie, ajungem la o forma de existenta incetatenita in absolut toate societatile: aceea de a face din boala si saracie virtute si de a pretinde la nesfarsit "celorlalti" sa-i duca in spate

am deviat iar de la topic?
sorry

+Quote Post
marius
post Sep 15 2006, 05:50 AM
Post #83

Senior Member

Nu ai deviat deloc, iar pt acest caz nu observ care ar fi motivatia pt care ar trebui sa ii luam dreptul acesteia de a avea copii...... Conform acestui caz ar insemna sa sterilizam 50% din mamicile din ro!
Saracia nu o combatem prin sterilizare
Sa o sterilizam pt ce ?
- pt faptul ca nu este casatorita?
-pt faptul ca copiii nu au un tata langa ei?
- pt faptul ca nu mere la lucru?
-pt faptul ca guvernul ro ofera concediu matern 3 ani, motiv de care unele putori profita (vezi ca in multe familii diferenta de varsta dintre copii este de max 3 ani)?

Deci care este motivul pt care trebuie sa o decadem din drepturile parintesti?

+Quote Post
maybe
post Sep 15 2006, 06:25 AM
Post #84

maybe, maybe not

poti ridica drepturile parintesti doar atunci cand este real pusa in pericol viata copilului (CEEA CE NU E CAZUL NOSTRU)

iar asta o face o instanta judecatoreasca sesizata de autoritatea tutelara (sau cine mai stie cum ii zice), care monitorizeaza cazul pentru o perioada mai lunga de tiomp, desigur dupa ce-i ofera solutii/alternative de trai decent

so, consider o masura extrema decaderea drepturilor parintesti

sunt pana atunci alti pasi de facut

+Quote Post
Sweety
post Sep 15 2006, 06:58 AM
Post #85

Senior Member

Group: Members
Member No.: 1,600

deci nu e romanca tipa e nemtoaica :wink: da o stiu ca doar e vecina de peste drum (IMG:/tongue.gif) si nu mai ma secati cu chestii de imaginatie DA???? deci e pe bune... cam de la ea a venit si ideea mea de topic (IMG:/tongue.gif)

traieste din "somerie" si bani de la stat care ii primeste pt a are copii , statul i-a dat loc unde sa stea etc :roll: lamuriti amu?? sau tre sa desenz (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) si faza cea mai tare e ca peste cateva luni va avea un al treilea copil si io una chestia asta o numesc inconstienta !! De ce nu se gandeste ca acei copii cresc acu cat sunt mici nu cer mult dar vor fi la scoala vor deveni adolescenti vor cere din ce in ce mai mult nu e asa? sau numai io am fost asa????

o astfel de mama as castra :x si fara scrupule !!! sunt o gramada de contraceptii gratis !!!

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair

+Quote Post
marius
post Sep 15 2006, 11:27 AM
Post #86

Senior Member

:roll2:
Dar de unde stii tu ca atunci cand vor fi mari, mama nu se va descurca sa ii creasca ...etc etc????

Si cu ce anume te deranjeaza ? cu faptul ca este insarcinata sau cu faptul ca statul are grija de ei????

Hai sa fim seriosi sweety, insa nu vad motivatia pt care trebuie sa o castram! Si pe langa toate astea,..poate nu esti pusa la curent, insa in Germania abandonul , punerea in pericol a sigurantei sau viitorului minorilor, nerespectarea obligatiunilor tutoriale se pedepseste aspru!
(Da` doamne astfel de legi si in ro)

Mergi mai bine si intreaba vecina despre motivul care o tine acasa....
Spune-ne mai bine cate ceva despre varsta copiilor, ca apoi noi sa putem analiza situatia conform circumstantelor....
Ce te face sa crezi ca ea nu se va duce la munca atunci cand copiii vor fi mai mari????
Cine sa aibe grija de copii in cazul in care mama ar merge la munca , acolo unde ar castiga un salariu mediu , ceea ce nu ar ajunge intretinerii familiei respective???

Eu iti propun altceva;-mergi tu de ii propune sa isi lese copiii in grija ta si ea sa merga la lucru, iar acest gest tu sa il faci gratuit!
Crezi ca nu o sa mearga????
Statul ...statul spui ca i-a oferit un sprijin????
Da doamne si la noi asemenea drepturi
Bag de seama ca in Germania exista alte legi ....insa tu omiti un aspect;
Din moment ce statul i-a oferit un acoperis ei si copiilor acesteia, nu crezi ca ar fi fost mult mai usor sa ii plaseze copiii intr-un centru pt minori????
Oare dc nu i-au luat copiii??
Ghici!

+Quote Post
pisoaia
post Sep 15 2006, 11:34 AM
Post #87

Member
**

From: Bucuresti
Member No.: 5

Pentru ca au incercat sa ii ofere o sansa, dar parerea mea este ca nu o merita. Cat despre intrebarile tale marius, eu, ca si sweety de altfel le punem un pic diferit,
Ce te face sa crezi ca ea nu se va duce la munca atunci cand copiii vor fi mai mari????

La noi inseamna `Ce te face sa crezi ca va merge la munca atunci cand copii vor fi mari...
Hai sa fim seriosi, tu sincer, cu mana pe inima consideri ca copii aia vor avea aceleasi sanse ca niste copii dintr-o familie normala (ca sa nu extrapolez spre bogata) in viata?
Eu sincera sa fiu, ma cam indoiesc.
Cat despre ajutorul statului german, da Doamne si la noi, dar eu mai indraznesc sa ii cer la Dumnezeu si un pic de minte pentru parinti ca sa ii ajute sa realizeze ca o suma de bani pe care o primesc pentru ingrijirea unui copi nu este suficienta...

+Quote Post
maybe
post Sep 15 2006, 11:41 AM
Post #88

maybe, maybe not

marius, acuma insisti tu prea mult pe concret

sigur, sweet tot de la asta a plecat, dar cred ca revolta ei e de principiu

nu ea trebuie sa gaseasca solutia

ceea ce vreau eu sa inteleaga e ca -mai ales in Germania -exista sisteme de protectie sociala extrem de bine puse la punct dar ca peste tot -de data asta :wink: -lucratorul social ori cum dreaq ii spune, merge pana la un punct, ofera alternative -adica isi face meseria

dar nu mai vrea sa afle si de ce mama refuza planul lui de servicii -el noteaza undeva in ancheta lui ca ea a fost informata, blah, blah, blah...dar atata, la trei pleaca akasa si a doua zi ia un alt caz...

si mai departe lasa loc speculatia ei de a trai de pe urma copiilor (pana la 18 ani cred ca sunt ei in evidentze)

so, se tot invarte-n cerc povestea noastra :wink:

+Quote Post
marius
post Sep 15 2006, 12:04 PM
Post #89

Senior Member

La noi inseamna `Ce te face sa crezi ca va merge la munca atunci cand copii vor fi mari...
Hai sa fim seriosi, tu sincer, cu mana pe inima consideri ca copii aia vor avea aceleasi sanse ca niste copii dintr-o familie normala (ca sa nu extrapolez spre bogata) in viata?

Pisoaia, a fost de ajuns ca Sweety sa mentioneze ca acea familie se intretine doar cu ajutor social, si am si realizat deficitul,..
Cand copiii vor fi mari , categoric mama nu va fi mai mult influentata....
Ceea ce astept eu de la sweety este o descriere mai amanuntita a "nerespectarii obligatiunilor parintesti"!
Ea vorbeste despre mame care ar trebui castrate.... insa aici avem o situatie de familie care trebuie ajutata nicidecum castrata
Ce te faci in cazul saraciei din Ro?????
Faptul ca acea mama nu merge la munca nu este de ajuns pt a imbratisa metoda castrarii....
Situatia acestui caz nu mi se pare atat de grava din moment ce statul a oferit un ajutor acolo unde altii ar fi decazuto din drepturile parintesti

Vreau mai multe detalii si mai multe motive (IMG:/biggrin.gif) ,....si apoi o castram impreuna pe aceasta duduie,...insa pt inceput nu le vad!
Poate mai inceraca sweety sa completeze cu ceva noutati???

+Quote Post
Sweety
post Sep 15 2006, 05:58 PM
Post #90

Senior Member

off nimeni nu vrea sa inteleaga :?

--------------------

+Quote Post
marius
post Sep 16 2006, 07:02 AM
Post #91

Senior Member

mey mama
Femeia se drogheaza??
Este alcoolista???
Isi trimite copiii la "produs" pt sume de bani pe care ea le foloseste pe alcool sau stupefiante???
Isi trimite copiii sa se prostitueze??
Copiii sunt delicventi? Aurolaci????
Mama,..aflata sub influenta stupefiantelor, ii molesteaza?????
Isi vinde copiii??
etc etc
Ce lege incalca????
Drepturile minorilor sunt incalcate????? Cum , prin ce???
Sweety, care este motivul pt care trebuie sa o castram?????
Cat de saraca este acea familie???

Apropos, cu aproximitate, ce varste au copiii?

maybe,
Inainte de a pasa vina lucratorului social m-as opri putin asupra societatii si datoriei morale ... Normal ar fi ca societatea sa participe integral , nu crezi?

+Quote Post
Sweety
post Sep 16 2006, 07:50 AM
Post #92

Senior Member

Nu se drogheaza nu isi trimite nici un copil la nici un cersit . E ideea ca cel mare are 6 ani si altul de 3 acusi apare celalat

--------------------

+Quote Post
Sweety
post Sep 16 2006, 08:06 AM
Post #93

Senior Member

dar nu are nici 27 ani tipa , am vb cu ea a zis ca i-ar placea sa faca o scoala pt ca mai incolo sa isi gaseasca un loc de munca ca ea nu poate ca are copii :? . Aia mici nu sunt pretentiosi deloc se multumesc cu ce au dar nici saraci lipiti nu sunt , dar e ideea ca sunt mici mai . Nu sunt asa bine educati , cam asta e ideea ea sta carca la televizor si copii pe langa ea :?

--------------------

+Quote Post
marius
post Sep 16 2006, 10:23 AM
Post #94

Senior Member

(sweety)
dar nu are nici 27 ani tipa , am vb cu ea a zis ca i-ar placea sa faca o scoala pt ca mai incolo sa isi gaseasca un loc de munca ca ea nu poate ca are copii . Aia mici nu sunt pretentiosi deloc se multumesc cu ce au dar nici saraci lipiti nu sunt , dar e ideea ca sunt mici mai . Nu sunt asa bine educati , cam asta e ideea ea sta carca la televizor si copii pe langa ea

(sweety)
o astfel de mama as castra si fara scrupule !!! sunt o gramada de contraceptii gratis !!!

mda! Lasa-ti femeia in pace !

Sweety, cauta alt subiect

+Quote Post
maybe
post Sep 18 2006, 06:14 AM
Post #95

maybe, maybe not

(marius)
maybe,
Inainte de a pasa vina lucratorului social m-as opri putin asupra societatii si datoriei morale ... Normal ar fi ca societatea sa participe integral , nu crezi?

ai dreptate
dar iata ce rezistenta opune sweety -reprezentantul societatii :wink:

io am obosit sa ma invart in cerc :roll:

+Quote Post
mariusc
post Sep 18 2006, 01:27 PM
Post #96

Advanced Member

From: :)
Member No.: 584

locuiesc pe o strada pe cat de mica este, atat de aglomerata e.masini parcate si de-o parte si de alta...o singura masina poate trece, in cazul in care apare si a doua din sens opus...nu prea e loc.si..fiind o densitate ridicata de populatie, marea problema a soferilor o reprezinta copiii iesiti la joaca in fata blocului.ieri ma duceam spre casa in jur de ora 17.conduceam incet..maxim 30 la ora...si in fata mea la 5 metri a sarit o minge.instinctiv am franat, dupa mingie, apare si un copil de obicei.si asa a fost..a aparut un prichindel, nu aveam mai mult de 4 ani.m-am oprit de el la aproximativ un metru.normal ca baietelul nu a constientizat, s0a jucat in continuare.masa...o vita de femeie...statea si fuma pe trotuarul din dreapta la barfa cu alta vaca.tasu..era pe trotuarul din stanga, bea o bere.si a inceput circu :
el - vezi fa tampito de ala micu ca sare ca bou in strada
ea - dute dracu
el - iar ma injuri fa ? ca iti f*t una-n gura de-ti sar plombele
ea - fututi gatu` matii de betiv, iar ma injuri pe strada?
traverseaza strada in mare viteza, netinand cont ca fisu era in mijlocul strazii si nu putea sa treaca nimeni de el, se opreste in fata sotului alcoolic, ii da doua palme si il trimite in casa.el normal, mascul feroce, o scuipa si ii spune ca o asteapta in casa.
si au inceput sa urle unu la altu de se uita toata lumea ca la circ..pana s-a dat unu jos dintr-o masina si i-a batut pe amandoi, urland ca un apucat ca el se grabeste si ca n-are timp de ei.

voi ce parere va dati? acei oameni merita sa aibe un copil ? ce poate invata acel copil de la asemenea retardati ?

+Quote Post
Anne
post Sep 18 2006, 02:45 PM
Post #97

Advanced Member

From: candyworld
Member No.: 988

(IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) tu vorbesti serios !?
hai ca pana la partea ca s-au injurat parea verosimil .. dar dupa ca s-a mai dat inca unu jos si i-a batut pe amandoi .. parca imi povestesti vreun film cu prosti :jeez:

--------------------

+Quote Post
tuffgirl
post Sep 19 2006, 01:32 AM
Post #98

Can't touch this!

From: who cares?
Member No.: 618

(Sweety)
dar nu are nici 27 ani tipa , am vb cu ea a zis ca i-ar placea sa faca o scoala pt ca mai incolo sa isi gaseasca un loc de munca ca ea nu poate ca are copii :? . Aia mici nu sunt pretentiosi deloc se multumesc cu ce au dar nici saraci lipiti nu sunt , dar e ideea ca sunt mici mai . Nu sunt asa bine educati , cam asta e ideea ea sta carca la televizor si copii pe langa ea :?

Sweet tu pentru asta ai deschis subiectul? :roll: ... shi eu care dvenisem foarte agitata shi impotriva a toti celor care nu merita sa aibe copii. Asta biata nici macar nu intra in categorie de mama rea. Daca eu ashi avea copii, ashi sta shi eu acasa (bineinteles daca e posibil financial :wink: ) daca nu mama mea o sa ii ingrijeasca sau mama lui.

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
Sweety
post Sep 19 2006, 07:45 AM
Post #99

Senior Member

nu numai :roll:

--------------------

+Quote Post
mariusc
post Sep 19 2006, 08:07 AM
Post #100

Advanced Member

From: :)
Member No.: 584

(Anne)
(IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) tu vorbesti serios !?
hai ca pana la partea ca s-au injurat parea verosimil .. dar dupa ca s-a mai dat inca unu jos si i-a batut pe amandoi .. parca imi povestesti vreun film cu prosti :jeez:

pare faza rupta din telenovele, insa...se intampla in bucuresti, in anul 2006.

+Quote Post

6 Pages V  « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 15th November 2019 - 11:54 PM