IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Obscenitatea de zi cu zi....
nk_12321
post Apr 15 2008, 07:02 PM
Post #1

Member
**

Group: Members
From: Petrosani
Member No.: 13,584

Oare nu ne'am saturat de atata obscenitate???

Nu e zi in care sa nu te loveshti de obscenitatea celor din jur.... pe strada, in shcoli, shi cel mai grav in case... iar inpactul cel mai mare i'l are asupra copiilor, sunt multzi parintzi care inca incearca fara rost sa'shi indeparteze copiii de obscenitate. Zilnic ma izbesc de nesimtzitzi care nu intzeleg ca nu la totzii le place sa auda prostiile lor (ca in primul rand ne confruntam cu obscenitatea verbala shi mai apoi cu celelalte forme ale sale) aceshtea nu intzeleg ca limbajul lor dauneaza celor din jur... Ma intreb cum poate sa'i placa unei fete un baiat care are in cap numai pbscenitatzi... cum poate sa'i suporte vorbele shi gesturile de mitocan... Ce ma doare cel mai tare este faptul ca odata fiind abordat cu obscenitate incepi sa raspunzi cu aceiashi moneda... incepi sa'l faci shi tu "porc".... etc. Mda un subiect care ar trebui sa deschida ochii multor oameni.... Shi totushi nu o face... Acum pun PUNCT dar presimt ca de fapt este doar o virgula..... shi ca o sa fiu nevoit sa mai vorbesc despre el.

--------------------

Basarabia Pamant Romanesc
Go to the top of the page

+Quote Post
jolie_jojo
post Apr 15 2008, 07:16 PM
Post #2

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

Lipsa de educatie isi are rolul ei aici. Si cred ca intelegi ca nu ma refer numai la lipsa scolii caci am intalnit si oameni trecuti prin facultati...cu functii care vb in ultimul hal in grupuri, injura birjareste si se comporta total anapoda.

Cel mai tare ma deranjeaza atitudinea barbatilor in raport cu o femeie pe care nu o cunosc. "Ce buna esti fa ...ce te-as...'' si asta insotita de gesturi complet necuvenite ...ma dezgusta. Partea aiurea este ca ei inteleg prin asta un compliment. Iar daca indraznesti sa comentezi ceva te trezesti injurata mai ceva ca la usa cortului.

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
tuffgirl
post May 6 2008, 02:13 AM
Post #3

Can't touch this!

From: who cares?
Member No.: 618

Zice ca nu ii ai pe cei 7 ani de acasa... shi pe buna dreptate. Din pacate nu toata lumea mai are inca conceptul acesta de moda veche, zic ei. Eu zic ca manierele nu sunt niciodata de moda veche. Scoala nu conteaza cand esti destept doar de carte dar nu esti in stare sa te comporti civilizat in societate shi nu ai cea mai minuscula idee despre acast "dans ritual" intre membri unei societati cat de cat civilizate.

Punct in fapt: varul meu nu prea vorbeste el romaneste, in ultimul timp a lucrat cu un grup de romanasi (nu stiu din ce zona a tarii) shi a inceput sa copieze stilul lor de vorbit. Sincera sa fiu nici nu pot sa il aud, este ceva inficosator. Prefer sa vorbesc engleza cu el decat sa il aud cu accentul acela de mahala banuiesc, cu niste expresii de imi vine sa ii inchid telefonul in nas.... chestia e ca il amuza reactia mea la felul in care vorbeste (IMG:style_emoticons/default/dry.gif) ...nu inteleg de ce am o asa reactie violenta shi nici nu cred ca sunt snoaba....nici macar nu pot sa explic de ce ma deranjeaza asa de mult....ciudat. (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
jolie_jojo
post May 8 2008, 05:07 PM
Post #4

Tra la la

App de obscen hai sa-ti dau un exemplu recent si care m-a lasat masca cu toate ca nu este prima oara cand ma lovesc de indivizi de genul asta. Ieri in metrou de la Muncii la Dristor aglomeratie de numa. Stateam inghesuita intr-o parte cand simt ca cineva ma pipaie pe fund. Imi zic domnule e aglomerat asta e se mai lovesc oamenii si se mai intampla.Ciudat era insa faptul ca imediat ce dadeam semne de ''curiozitate'' pipaiala inceta. Deci pana la urma m-am prins care e treaba si cum la faze de genul asta nu tac (asta pana cand intr-o buna zi am sa mi-o iau original ca deh ...astia-s oamenii) m-am rasucit brusc lovind fara mila o doamna de langa mine(app mi-am cerut scuze) si cand ce sa vad. Un mos oameni buni...un mos scarbos. Ma uit la el si ii spun ''Auzi domnule dar dumitale nu ti-e putin asa jena??'' Se uita la mine ca boul si imi spune ''Unde este problema ? e aglomerat'' Imi venea sa-l iau la palme, am ramas muta. Norocul meu e ca nu aveam decat o statie de mers. Mdea.
Apoi daca si mosii au luat-o razna ce doamne iarta-ma sa mai ceri de la tineri? Si tot ei cu clontul mare ca vezi doamne ''tineretul din ziua de azi'' (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
jijishor
post May 12 2008, 07:36 AM
Post #5

Member
**

From: acasa. iar cateodata la munca.
Member No.: 13,596

hai sa recunoastem , nu tin partea obscenitatilor, din cand in cand simtim nevoia de o descarcare. si nu ma refer la sex aici , ci pur si simplu, unii prefera sa injure ca o forma de eliberare.

--------------------
postez, deci exist virtual!

+Quote Post
talib
post May 12 2008, 09:09 PM
Post #6

Advanced Member

From: in zbor
Member No.: 4,994

descarcare, descarcare, dar nu in public si nu pe cineva nevinovat, nu? daca sunt nervos il injur pe ala care m-a enervat sau ma uit in pamant si injur.

--------------------
de ce va uitati asa la mine? nici eu nu mai stiu ce-i bine!

+Quote Post
maybe
post May 13 2008, 12:30 PM
Post #7

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

CITAT(talib @ May 13 2008, 12:09 AM) *
descarcare, descarcare, dar nu in public si nu pe cineva nevinovat, nu? daca sunt nervos il injur pe ala care m-a enervat sau ma uit in pamant si injur.
uneori in public, dar in niciun caz pe cineva nevinovat (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
iar alteori pur si simplu in gol, nu?
gandesti cu voce tare (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

recunosc, mi s-a intamplat (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
nk_12321
post May 14 2008, 06:53 AM
Post #8

Member
**

da dar nu este vorba doar de injuraturi.... Hai s'o luam aja cat de des se intampla sa se adreseze obscen un baiat unei fete??? fara sa o injure..... el incearca sa'i zica ca'i frumoasa... da'i iese altceva din gura....

--------------------

+Quote Post
marius
post May 14 2008, 11:22 AM
Post #9

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

CITAT(nk_12321 @ Apr 15 2008, 10:02 PM) *
Oare nu ne'am saturat de atata obscenitate???

Nu e zi in care sa nu te loveshti de obscenitatea celor din jur.... pe strada, in shcoli, shi cel mai grav in case... iar inpactul cel mai mare i'l are asupra copiilor, sunt multzi parintzi care inca incearca fara rost sa'shi indeparteze copiii de obscenitate. Zilnic ma izbesc de nesimtzitzi care nu intzeleg ca nu la totzii le place sa auda prostiile lor (ca in primul rand ne confruntam cu obscenitatea verbala shi mai apoi cu celelalte forme ale sale) aceshtea nu intzeleg ca limbajul lor dauneaza celor din jur... Ma intreb cum poate sa'i placa unei fete un baiat care are in cap numai pbscenitatzi... cum poate sa'i suporte vorbele shi gesturile de mitocan... Ce ma doare cel mai tare este faptul ca odata fiind abordat cu obscenitate incepi sa raspunzi cu aceiashi moneda... incepi sa'l faci shi tu "porc".... etc. Mda un subiect care ar trebui sa deschida ochii multor oameni.... Shi totushi nu o face... Acum pun PUNCT dar presimt ca de fapt este doar o virgula..... shi ca o sa fiu nevoit sa mai vorbesc despre el.

nk, dc anume te deranjeaza?
Ce efect are asupra ta si dc afirmi "ca odata fiind abordat cu obscenitate incei sa raspunzi cu aceeasi moneda" Cumva ai aceasta tendinta doar ca iti lipseste motivatia prin care sa te manifesti? "porcul este o obscenitate?
Nu cumva societatea din care faci parte este o socieate agresiva care promoveaza violenta verbala?
CITAT(jolie_jojo @ Apr 15 2008, 10:16 PM) *
Lipsa de educatie isi are rolul ei aici. .................................

Cel mai tare ma deranjeaza atitudinea barbatilor in raport cu o femeie pe care nu o cunosc. "Ce buna esti fa ...ce te-as...'' si asta insotita de gesturi complet necuvenite ...ma dezgusta. Partea aiurea este ca ei inteleg prin asta un compliment. Iar daca indraznesti sa comentezi ceva te trezesti injurata mai ceva ca la usa cortului.

Care educatie JJ?
Care barbati JJ?
Uite ca si eu sunt barbat(cel putin asa ne amesteca unii) insa nu cunosc acest tip de abordare.... Stiu, insa tu dc ne amesteci pe toti in aceasi oala?
Posibil ca barbatii din societatea pe care o reprezinti sa fie cei vizati?
Despe ce femeie vb tu acolo?
Eu cunosc femei care nu ar aproba ceea ce afirmi tu.... (nu o lua ca pe o jignire..pls)
CITAT(tuffgirl @ May 6 2008, 05:13 AM) *
Zice ca nu ii ai pe cei 7 ani de acasa... shi pe buna dreptate. Din pacate nu toata lumea mai are inca conceptul acesta de moda veche, zic ei. Eu zic ca manierele nu sunt niciodata de moda veche. Scoala nu conteaza cand esti destept doar de carte dar nu esti in stare sa te comporti civilizat in societate shi nu ai cea mai minuscula idee despre acast "dans ritual" intre membri unei societati cat de cat civilizate.

Cei 7 ani de acasa nu ajung tuffy. Manierele nici ele nu sunt atat de semnificative in stoparea acestui mod de adresare, comunicare, abordare
Scoala insa chiar poate avea o influenta ..pozitiva

CITAT(jolie_jojo @ May 8 2008, 08:07 PM) *
....Stateam inghesuita intr-o parte cand simt ca cineva ma pipaie pe fund....

Iar??
Te-a pipait doar pe tine sau era randul tau?
JJ, intrebare, dc nu a pipait pe cealalta de langa tine care astepta si ea ...acelasi metrou, sau autobus, etc etc
Dar oare dc nu a pipait pe celalalt?

CITAT(talib @ May 13 2008, 12:09 AM) *
Talib, comportamentul tau seamana leit cu ceea ce incerca nk sa sublinieze, "raspunsul cu aceeasi moneda" insa acest raspuns nu reprezinta o dovada de "intelepciune" ba dimpotriva, risti sa stresezi pe cel de langa tine, mai ales cand motivul care te-a enervat nu este o injurie la adresa ta! Uneori, cei care ne enerveaza nu au aceasta intentie deci...???
Si mai mult,daca atunci cand esti injurat, agresat verbal, tinzi sa raspunzi cu aceeasi moneda, nu faci altceva decat sa participi la promovarea lipsei de bun simt
Dc esti rau,a? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Stii cine injura?
(Glumeam (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) )
Descarcare???
Nope!
Cauta o alta modalitate prin care sa te eliberezi de strsul provocat de cei din jur (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
CITAT(maybe @ May 13 2008, 03:30 PM) *
recunosc, mi s-a intamplat (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)

Parca ai fi in fata preotului (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Sigur ca ti sa intamplat, intrebarea este daca astazi ai reusit sa gasesti o solutie...

+Quote Post
nk_12321
post May 14 2008, 04:20 PM
Post #10

Member
**

QUOTE (marius @ May 14 2008, 01:22 PM) *
nk, dc anume te deranjeaza?
Ce efect are asupra ta si dc afirmi "ca odata fiind abordat cu obscenitate incei sa raspunzi cu aceeasi moneda" Cumva ai aceasta tendinta doar ca iti lipseste motivatia prin care sa te manifesti? "porcul este o obscenitate?
Nu cumva societatea din care faci parte este o socieate agresiva care promoveaza violenta verbala?

In citatul acela nu vorbeam despre mine.... era o persoana oarelcare....

Marius nu te limita doar la cercul de cunoscutzi... de cate ori s'a intamplat sa asishti la un conflict stradal, din trafic??? crezi ca cei doi implicatzi se cunosc... eu zic ca nu, dar adesea unul dintre ei arata un semn bine cunoscut... iar celalalt ca reactzie iese din masina cu o bata....

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post May 14 2008, 05:31 PM
Post #11

Tra la la

Eu vad ce se intampla prin Bucurestiul asta mare. Fiecare intersectie super aglomerata, ore intregi de asteptare implicit pierdere inutila de timp. Asta adunata cu stresul de la munca sau problemele cotidiene fac pe multi sa clacheze. Si se iau la harta din te miri ce motive. Nu toata lumea are puterea sa se stapaneasca. Paharul unora se umple mai repde decat al altora si uite asa te trezesti ca asisti la conflicte violente pline de vorbe de duh sau chiar mai rau. Ok asta si mai sunt si acei copilasi de bani gata cu masini super-ultra-marfa care se cred pe tarlaua lor si fac fix ce ii taie capul. Fereasca sfantul careva sa se ia de ei. Ganditi-va la o situatie de genul tu esti corect in trafic, el se baga peste tine si te loveste si apoi coboara la tine sa te ia la bataie pana apuci sa suni la politie na. Ce faci? Taci ca mutul pt ca nu este ok sa raspunzi cu aceiasi moneda? Intreb si eu (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

--------------------

+Quote Post
marius
post May 15 2008, 05:52 AM
Post #12

Senior Member

CITAT(nk_12321 @ May 14 2008, 07:20 PM) *
In citatul acela nu vorbeam despre mine.... era o persoana oarelcare....

Marius nu te limita doar la cercul de cunoscutzi... de cate ori s'a intamplat sa asishti la un conflict stradal, din trafic??? crezi ca cei doi implicatzi se cunosc... eu zic ca nu, dar adesea unul dintre ei arata un semn bine cunoscut... iar celalalt ca reactzie iese din masina cu o bata....

Sunt cateva paragrafe in care spui
CITAT
"Zilnic ma izbesc " "Ce ma doare cel mai tare este faptul ca "Acum pun PUNCT dar presimt "
Despre cine ce vb?
NK, nu ai raspuns la intrebarile de mai sus
Nu ma limitez la nici un cerc si la nici un cartier....
Ma refeream la societatea din care faci parte

JJ, nici tu nu ai raspuns......

+Quote Post
maybe
post May 15 2008, 07:46 AM
Post #13

maybe, maybe not

CITAT("Marius")
Nu ma limitez la nici un cerc si la nici un cartier....
Ma refeream la societatea din care faci parte

pui problema gresit din start big
e societatea din care cu totii facem parte
obscenitatea este prezenta peste tot, sub toate nenumaratele ei forme
NK-ul are dreptate

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
marius
post May 15 2008, 10:26 AM
Post #14

Senior Member

CITAT(maybe @ May 15 2008, 10:46 AM) *
pui problema gresit din start big
e societatea din care cu totii facem parte
NK-ul are dreptate

Da daaaaa
Dupa lupte seculare, vine si maybe insa nu cu o completare ci cu o ....
Lasa mey maybe ca si si eu cine are si cine nu are drepate, iar NK sigur nu are nevoie de vreo indreptatire din partea cuiva anume cum nici eu nu am nevoie de vreo anume aprobare (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Dap, (de parca nu ne cunoastem) ala are dreptate, tu nu ai, iar celalat va avea dreptate
So, era o paranteza

Maybe, dupa cum ar trebui sa mai revii inca o data asupra inceputului topciului, si asupra citatelor mele, eu intreb " din care socieatte faci parte?", la care el spune, "din societatea de langa noi", insa vezi tu maybe, eu nu fac parte din aceeasi societate
Nu facem parte toti din aceeasi societate, cu toate ca: -la tine , in zona ta, sunt oameni care nu se comporta precum personajele din poveste! Corect?
La munca , de asemeni, mai exista cativa care (cu toate ca sunt corupti, si asta o alta forma de ... obscenitate) nu se comporta precum cei din poveste
La scoala, profesorii din zona ta, nu se comporta precum cei din capitala sau din cele mai inflate locuri, corect?
Intelegi tu unde tinde intrebarea?
NU cumva fiecare face parte dintr-o anumita patura sociala, maybe?
Toate paturile sociale sunt violente si brutale maybe?
So, tu din care patura sociala faci parte?
Legat de
CITAT
perite-mi te rog sa afirm ca si tu uneori poti fi obscena chiar fara aceasta tendinta spre obscenitate
Uite un ex, : Maine imbraci un mini, si incepi de dimineatza sa iti plimbi fundul prin fata nasului meu, ok? Ei maybe, mie neplacandu-mi .... comportamentul tau, deja ai devenit obscena, sau chiar vulgara prin comportament!!!
Si asta era tot o paranteza! (app, mie picioarele nu mi se par obscene, asa ca poti imbraca fusta aia linistita (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) )
So, tu la care obscenitate te referi?
Si ce masura de combatere aplici ?

NK, tu .. pe stadion, intre prieteni, la un paharel, la nervi, etc etc, nu cumva te folosesti de aceasta forma de comunicare vulgara, obscena?

+Quote Post
maybe
post May 15 2008, 10:38 AM
Post #15

maybe, maybe not

ok

--------------------

+Quote Post
marius
post May 15 2008, 10:46 AM
Post #16

Senior Member

CITAT(maybe @ May 15 2008, 01:38 PM) *
ok

Nu e ok deloc maybe...insa stii ce poate fi ok?
Ca tu, om matur si cu experienta de viata cat sa ajunga la toti de pe aici, sa vii si sa iti expui punctul de vedere si sa iti aduci un aport la dezv acestui topic care poate ramane o pilda unora
Multi au ce invata legat de acest subiect!
Faptul ca da-i cu "ok" (care fie vb intre noi, e doar o paranteza) nu e o masura de combatere a obscenitatii (de zi cu zi (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) )

Asam...

+Quote Post
maybe
post May 15 2008, 10:55 AM
Post #17

maybe, maybe not

n-ai inteles nimic
si tat ok e
(un alt fel de ok)

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post May 15 2008, 11:24 AM
Post #18

Tra la la

CITAT(marius @ May 15 2008, 08:52 AM) *
JJ, nici tu nu ai raspuns......

Mey eu sufar de feminism dus la extrema masculina....practic nu am ce sa mai raspund (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post
marius
post May 15 2008, 11:25 AM
Post #19

Senior Member

CITAT(maybe @ May 15 2008, 01:55 PM) *
n-ai inteles nimic
si tat ok e
(un alt fel de ok)

Dap, te dai la fund....
Parca prin acel topic incercai sa te faci auzita...
I-a explica-mi ce nu am inteles eu ,te rog!

+Quote Post
nk_12321
post May 15 2008, 11:26 AM
Post #20

Member
**

QUOTE (marius @ May 15 2008, 01:26 PM) *
NK, tu .. pe stadion, intre prieteni, la un paharel, la nervi, etc etc, nu cumva te folosesti de aceasta forma de comunicare vulgara, obscena?

Marius la stadion nu mai shtiu de cand nu am mai fost..... si fotbalul din cauza asta nu'mi mai place.... ii mult prea "murdar" cat despre obscenitatea din partea mea, ar trebui sa fiu asburd sa zic ca nu am momentele mele de obscenitate.

--------------------

+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th October 2019 - 06:10 PM