IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
raspuns la afirmatie
Pixelut
post Aug 22 2005, 12:12 PM
Post #21

Newbie
*

Group: Members
Member No.: 1,626

(nedgg)
sa-ti spun ceva si mai strigator. biserica ascunde in mod intentionat adevarul si-l modifica dupa bunul sau plac pentru a putea manipula masele in interes personal de parca ar fi sigura ca acolo sus nu exista nimeni. ne-au bagat pumnul in gura cu "crede si nu cerceta". STII CA FRAZA ASTA NU EXISTA IN BIBLIE? pai dac-am cerceta si-am sti i-am da pe toti popii jos. stii ca e scris ca?[/u][/size]

Fraza nu exista in Biblie, ea a fost "lansata" si folosita de catre ateismul sovietic victorios (cine are in biblioteca litaratura Editurii Politice din anii 60 o poate gasi). Unde putem gasi si teoria marxista a asupriri claselor (nobilii ii asupresc pe muncitori, religia este un drog al popoarelor etc.)

=========================================

Povestea cu ignoranta nu e prea bine sustinuta. Exista lucrari teologice superbe care treteaza cu foarte mare atentie Evangheliile gnostice sau Manuscrisele de la Marea Moarta, exista tratate de exegeza biblica, arheologie biblica, simbolica etc. Teologia romaneasca se poate mandri cu nume de referinta, care ne fac cinste.

Ignoranta credinciosilor vine din alte motive: fotbal, Ciao Darwin, Shakira etc. Cand te torutreaza Shakira nu prea mai ai chef de simbolica sau exegeza biblica. Depinde la ce nivel te situezi cu materia cenusie si cat de departe vrei sa-ti exersezi acel muschi numit "creier".
Go to the top of the page

+Quote Post
dabriseis
post Aug 23 2005, 06:01 AM
Post #22

Member
**

Member No.: 1,494

Da, "depinde la ce nivel te nivel te situezi cu materia cenusie", adica ai de ales intre a face parada de cunostinte in domeniul teologiei, adica a-ti intoxica mintea cu povesti despre triburi salbatice care se inchinau unui zeu gelos si razbunator, sau a trai in viata reala, adica a dori sa tii pasul cu lumea, si culmea, chiar a dori sa o vezi si sa o asculti pe Shakira, sau sa urmaresti un meci - ce oroare! - cand poate era mai placuta vanatoarea de vrajitoare a Inchizitiei si executiile publice prin ardere pe rug...
Acele "lucrari teologice superbe" ar trebui sa fie cartile noastre de capatai in mileniul al III-lea? Daca le-am citi am fi mai putin ignoranti?
Atunci, eu socotesc, ca unui habotnic intoxicat de dogme ii este de preferat un ignorant zdravan la cap.

--------------------
"Iubeste si fa ce vrei!" Sf. Augustin

+Quote Post
Apteros
post Aug 23 2005, 05:47 PM
Post #23

Member
**

From: Night realm
Member No.: 1,477

religia in sine e o perspectiva. o alternativa. una mai buna decat altele. alcoolul, drogurile, internetul, snobismul, filozofia, jocurile de noroc, sporturile extreme
Nu stiam ca e rau sa ai acces la informatie, stiam ca e rau sa nu ai sau sa iti fie limitat(religia), nu stiam ca o discutie chiar si in van care poate relaxa doua persoane, devine toxica din punctul tau de vedere, e rau a bea chiar si la ocazii?Am impresia ca esti protestant, nu pot confirma insa.
Dabriseis eu stiu ca religia in sine e in sistem de credinte, putred , in fapt. Daca distrugi religia,distrugi si credinta. E mentinuta prin sistemul religios de ritualuri si alte norme instituite tot prin el. Ceea ce sustii pare a aduce a panteism. Daca ar fi asa cum ai visa, orice institutie religioasa ar disparea si iti dai seama ce rau ar fi? Religia ne tine uniti pe majoritatea, speranta uneste, ratiunea nu. Orice institutie religioasa a functionat ca un fundament al statutului inca de la crearea sa si nu o poti elimina oricat ai vrea, trebuie sa existe in ciuda relelor pe care le face, pentru ca altfel scapam de sub control, de ce crezi ca e nevoie de atatea structuri, numite institutii?Suntem sclavi ai propriilor idei. Religia a existat si cred ca va exista si dupa stat, daca acesta ar disparea si ar aparea alta forma de organizare sociala.
tot respectul pt credinta, de orice fel, nu si pt biserica, tot de orice fel.
Si daca contravine dogmelor credintei tale si te poate afecta sau o poate afecta?Dar de Templu?
Depinde la ce nivel te situezi cu materia cenusie si cat de departe vrei sa-ti exersezi acel muschi numit "creier".
Daca era muschi il flexam nu il exersam, in schimb as fi exersat cu ratiunea nu cu imaginatia. As prefera sa ma torutureze Shakira(si la propriu :wink:) decat sa imi pierd mintile printr-o carte,zisa Scriptura.

--------------------
"Cruel and cold is the judgment of man, Cruel as winter, and cold as the snow." Lewis J. Bates

+Quote Post
dabriseis
post Aug 25 2005, 09:38 AM
Post #24

Member
**

Member No.: 1,494

" Religia ne uneste pe majoritatea" zici tu, eu zic ca nu exista un factor mai puternic de dezbinare...si nu vorbesc despre deosebirile dintre marile religii, uita-te doar in interiorul fiecarui sistem religios in parte!
Daca totusi ceea ce sustii tu e adevarat, nu vreau sa fac parte din majoritate, sa ma simt ca apartin majoritatii numai fiindca mi se nazare la tot pasul cate o minune infaptuita de zeul comun...

--------------------
"Iubeste si fa ce vrei!" Sf. Augustin

+Quote Post
Apteros
post Aug 25 2005, 09:46 PM
Post #25

Member
**

Fiecare sistem ca e sau nu religios sufera de pe urma imperfectiunii umane. Oricate secte ar avea un sistem religios,o parte, cel putin a acelei, majoritati tot va ramane unita, in cadrul unei secte. Parca mai mare e dezbinarea in cazul urii sau egoismului. Se fac eforturi(cel putin in lumea crestina) pentru anularea graniteleor dintre confesiuni. Vise, ca intotdeauna. Se pare ca si suferinta uneste, ca naste uneori speranta. Nici eu nu ma consider parte a acelei majoritati, dar vad ca tu nu vrei sa fii,de parca ai fost, te va constrange ceva/cineva?Nu mai cred nici in minuni/miracole, etc...

--------------------
"Cruel and cold is the judgment of man, Cruel as winter, and cold as the snow." Lewis J. Bates

+Quote Post
nedgg
post Aug 26 2005, 06:29 PM
Post #26

Member
**

Member No.: 991

[quote="Apteros"][quote]religia in sine e o perspectiva. o alternativa. una mai buna decat altele. alcoolul, drogurile, internetul, snobismul, filozofia, jocurile de noroc, sporturile extreme[/quote]Nu stiam ca e rau sa ai acces la informatie, stiam ca e rau sa nu ai sau sa iti fie limitat(religia), nu stiam ca o discutie chiar si in van care poate relaxa doua persoane, devine toxica din punctul tau de vedere, e rau a bea chiar si la ocazii?
vad ca nu ma intelegi chiatr deloc si nu-mi dau seama daca nu vrei sau nu poti. cred ca nu vrei din moment ce ma citezi atat de gresit. n-am sustinut never ca toate celelalte alternative sunt "rele", cu atat mai putin accesul la informatie. nici n-am sustinut ca e rau sa bei. chiar dumnezeu spune, in mai multe randuri ca este permis consumul bauturilor alcoolice ("vin si bauturi tari"). si nu-s protestant, N-AM RELIGIE.ghe-ghe?
pe urma, daca eu nu sunt de acord cu nici o religie, nu sustin c-ar trebui sa dispara toate. am analizat efectele benefice ale acestora in topicuri anterioare si n-am chef sa ma repet (popa nu spune slujba de 2 ori pt o baba surda). dar tu vezi doar ceea ce vrei sa vezi si nu esti obiectiv.
DUPA CUM ANTIRASISMUL EXTREM ESTE RASISM IN SINE, ASA SI ANTIFANATISMUL TAU ESTE FANATISM

+Quote Post
Apteros
post Aug 28 2005, 04:49 PM
Post #27

Member
**

Tipule stii ce? Pe langa faptul ca nu scrii laconic, generalizezi aiurea, nu faci decat sa ma acuzi,nici macar sa citezi nu stii, corect! Alternativa la alcool,la internet, la filosofie, de unde si pana unde?De ce nu punctezi pentru fiecare in parte? De ce trantesti in masa si te astepti mereu sa nu primesti o critica? Are si internetul parti rele, dar depinde de persoana care il acceseaza, daca nu stii sa folosesti informatia, nu am ce face.Ai lasat sa se inteleaga ca sunt asa si sa stii ca aduceai a protestant, mult, de asta am si intrebat, dar un exeget scrie ca nu are religie desi sustine cu fervoare ca Biblia e insuflata de divinitate, ca religia e o alternativa la multe 'paradoxuri'. Pari a fi din contra un credincios ,ce contradictie pare! Nu e fanatism, lipsa ta de intelegere te-a condus la una din concluziile tale eronate. Vezi ca nu sunt miop! Ma gandeam ca te gandesti si tu ca nu rasfoiesc toate posturile posibile de la o sectiune si ca ai bunavointa sa pui niste linkuri spre ele. Ma gandeam...Pacat ca nu o poti face. Apropo- nu am sustinut ever, nu never, pare a fi dubla negatie desi e formulare bilingva. Discutabil.

--------------------

+Quote Post
nedgg
post Aug 28 2005, 07:29 PM
Post #28

Member
**

NU AM SUSTINUT NEVER...
poate nu m-am exprimat corect... nu sunt expert in lb engleza... dar romana stiu bine si nu vad discursul tau foarte coerent. si nici la capitolul logica nu stai prea bine. nu-mi dau seama de unde scoti concluziile alea si ce-am zis de-ai inteles ce-ai inteles

+Quote Post
Apteros
post Sep 1 2005, 03:54 PM
Post #29

Member
**

dar romana stiu bine si nu vad discursul tau foarte coerent. si nici la capitolul logica nu stai prea bine. nu-mi dau seama de unde scoti concluziile alea si ce-am zis de-ai inteles ce-ai inteles
Daca nu vrei, nu am nimic cu tine, mai am de oferit o lamurire. Cand citezi imbricat, ai grija ca sa existe simetrie, fiecare tag "quote" trebuie sa aiba un tag "/quote" simetric pozitionat. Ai observat cumva ce ai enumerat pe acolo cu subtilitate? Religia alternativa la alcool?La internet?Filosofie?Imi aduci aminte de martorii lui Iehova, de aceea te-am facut si protestant. Mai scrii de mine ca sunt fanatic, dar tu esti unul camuflat! Sectantii aceia incearca sa te manipuleze cu ideile lor religioase, cu iluziile lor despre o lume mai buna, te deranjeaza si pe strada, iti ofera reviste(pe care le arunc) doar ca sa te convinga. De parca vor schimba ei lumea...Sunt nefericiti refugiati pe taramul sperantei oferit de doctrinele si preceptele religioase extrase mai ales din VT, de asta imi pari iar protestant.
si am citit niste chestii printre randuri (Darvin, televizorul)
Ia lamureste-ma si pe mine cu televizorul! Computerul nu l-ai zarit, a ajuns mai important ca televizorul? Poate imi dai si o marca! Ciudat, depinde de interpretare! E la topicul "...si daca exista?!?".
In Coran nu cred pentru ca acesta contrazice legile bunului simt , ale logicii si ale eticii
Mai sa fie si m-am mirat! Ce acuza! Sugerez sa pui mana pe o analiza a Coranului sa aprofundezi putin si istorie si mai discutam dupa aceea. In Bilbie nu se sfideaza bunul-simt?Logica?Etica?Ia mai gandeste-te si nu mai acuza asa, ar trebui sa intelegi si contextul in care a evoluat islamul, dar se pare ca esti pe langa!
Acum cred din toata inima ca SEFU` exista si ca Biblia este cuvantul lui desi nu urmez prea mult indrumarile sale.
Mai departe
In concluzie nu apartin nici unei religii, nici unei secte, nici unei doctrine religioase. Pe bune.
Foarte interesant! Si mai ai o gramada de citate ce par sa sustina ca totusi esti un prozelit sau ai apartenenta la o religie(crestinismul-predilectie cel putin) si chiar nici unei doctrine? Citatele acelea ce evidentiaza?
FERICITI CEI SARACI CU DUHUL CA A LOR ESTE IMPARATIA CERURILOR
Apostolul Pavel spune "Şi acum răm?n acestea trei: credinţa, nădejdea, dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea". Iar evanghelistul Ioan:"Dumnezeu este dragoste". Nu spune ca are dragoste asa cum are mila , dreptate, judecata etc. Ioan mai spune "Daca nu-ti iubesti aproapele, pe fratele tau, care este in nevoie, cum sa credem ca dragostea lui Dumnezeu locuieste in tine?" .
Iata deci ca Biblia promoveaza iubirea
Astea par a fi rupte din crestinism, nu crezi?Esti eclectic in privinta doctrinelor? Chiar nu se poate identifica cu nici o religie?Nici partial? Inca unul pentru logica ta indubitabila:
nu-mi dau seama...si ce-am zis de-ai inteles ce-ai inteles
Cred ca nici tu nu stii ce scrii, dar ce gandesti?

--------------------

+Quote Post
Apteros
post Sep 1 2005, 04:19 PM
Post #30

Member
**

Urmarind o emisiune despre uciderea lui Anwar Sadat, predecesorul lui Mubarak,pe Discovery, am retinut la sfarsitul emisiunii acest citat care mi-a placut foarte mult si nu doar mie ci si celui ce l-a rostit: "Am oferit aceasta raspundere Cerului,Pamantului,Paradisului, dar au refuzat-o pentru ca nu s-au simtit in stare sa-i poarte raspunderea. Omul insa a luat-o pe umerii sai"-Coran. Poate imi gasesti ceva similar in Biblie! Daca tot se sfideaza bunul-simt, etica, logica ma intreb si eu cum e posibil sa creezi asemenea aforisme?Stii la ce se refera?

--------------------

+Quote Post
nedgg
post Sep 6 2005, 08:56 AM
Post #31

Member
**

daca nu vrei sa ma intelegi nu voi mai insista pe tema asta. dar vreau sa te intreb ceva despre coranul pe care atat il respecti. acesta spune ca unui credincios ii sunt interzise alcoolul si relatiile extraconjugale dar daca va respecta regulile va ajunge in paradis unde curg rauri de bautura si sunt hurii nenumarate care-i vor satisface toate poftele. unde vezi logica si etica?

+Quote Post
Apteros
post Sep 8 2005, 06:27 PM
Post #32

Member
**

Nu respect Coranul mai mult ca Biblia sau orice alta scriptura, sunt la acelasi nivel inferior toate pentru mine. Ai tras gresit concluzia.Se pare ca respecti Biblia prea mult si o plasezi deasupra oricarei alte scripturi desi nu ar trebui. Ai acuzat Coranul foarte grav de lipsa de etica, logica, bunul-simt. Se pare ca nici acum nu pari a-l cunoaste, nu degeaba am scris
ar trebui sa intelegi si contextul in care a evoluat islamul

Alcoolul insemnand vinul, din cate stiu, nu bere,whisky si alte cele. In paradisul imaginat de profet se pare ca vinul nu mai are efectul celui de pe Terra, nu mai intoxica, cei care ajung sa-l bea nu vor suporta efectele sale! Sunt de fapt 72 de hurii nici mai mult, nici mai putin. Arabii sunt firi razboinice, pun(eau) mare accent pe frumusetea femeii si pe castitatea acesteia, apa, si femeia erau bunurile cele mai de pret ale arabului in imensitatea pustiului. Pentru ele isi dadea si viata, nu e de mirare ca a ales profetul sa creeze un asemenea paradis. Nu te-ar tenta? (IMG:/biggrin.gif) Vinul era, iar o marfa de pret, care avea mare cautare,dar efectele sale erau naucitoare si de aceea l-a interzis, mai ales ca avea nevoie de luptatori, stii bine, nu?Poligamia era un fapt obisnuit la semiti, dat fiind ca rata mortalitatii era pronuntata in zonele acelea cu clima calda, nu e de mirare ca a fost acceptata. Stii bine ca islamul scoate in relief accentele masculine si nu pe cele feminine(crestinism), nu e de mirare ca barbatii sunt atat de motivati de credinta asta. Logica exista, etica exista, altfel nu ar fi fost adoptat, nu? Nu mai ca tu te pui in pozitia crestinului si analizezi Coranul. Ar trebui sa lasi pozitia asta si sa treci pe una de neutralitate.

--------------------

+Quote Post
nedgg
post Sep 12 2005, 03:18 PM
Post #33

Member
**

da` nu critic, frate , nimic! efectiv intreb daca tie ti se pare logic sa ti se promita vin pentru a te face sa nu-l bei? tu personal crezi ca seful a facut vinul ca sa-l bem dupa moarte? si dac-am fi fanatici si n-am gusta niciodata de unde-am sti ca-i bun? chiar si numai faptul ca ti-e promis in viata de apoi te incita sa-l bei. k?

+Quote Post
Sweety
post Sep 12 2005, 05:48 PM
Post #34

Senior Member

Member No.: 1,600

(Apteros)
Arabii sunt firi razboinice, pun(eau) mare accent pe frumusetea femeii si pe castitatea acesteia, apa, si femeia erau bunurile cele mai de pret ale arabului in imensitatea pustiului. Pentru ele isi dadea si viata, nu e de mirare ca a ales profetul sa creeze un asemenea paradis..

Asta sa cred k e inventata de tine??

Mai uita-te putin la modul de viatza al unei femei islamiste!!! Cum se imbraca numai in negru isi ascund fatza k abia vad pe unde sa calce pe strada ! Si barbatul care are haremuri de nu ii ajung toate femeile din lume !! Sa nu imi zici k asta inseamna k barbatul o venereaza!
Iar cando femeie isi inseala sotzul el are drept de lege sa isi ucida sotzia ! dar el isi inseala femeia de nu stiu cate ori! Pai asta e normal?
Femeia in religia islamik este o femeie inferioara!! Ea trebuie sa stea acasa sa creasca copii sa faca mancare si sa spele hainele barbatului cik in felul asta il fak fericit pe Alah!!
Intrebarea mea acum este cum poate cineva sustine asemenea aberatzie!! adik cel putin pt mine e aberatzie!

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair

+Quote Post
Apteros
post Sep 16 2005, 03:00 PM
Post #35

Member
**

Nedgg:Eu personal nu cred in existenta sefului, daramite in viata dupa moarte. Vinul e creatie umana, nu are legatura cu divinitatea. Ca asta vor unii sa creada e treaba lor. Si facem referire la confesiunea musulmana, nu la toate confesiunile religioase. Am mai scris ca e o diferenta intre ceea ce e in Rai si ceea ce e pe in realitate: uite aici http://www.comparative-religion.com/forum/...php/t-2884.html Asta ca sa o lamuresc definitiv.

Sweet_joanna:Primul post in care observ ca cineva ma acuza ca aberez, numai cu semne de intrebare si de exclamare, de parca as fi neica-nimeni. Ma abtin sa nu iti dau o replica acida, dar iti si dovedesc ca tu aberezi, fiind in necunostinta de cauza sau prost informata. Nu cred ca scriu aberatii, stiu si eu ce citesc. Daca te-ai fi concentrat pe fraza cu atentie ai fi observat diferenta.
"Exista insa un aspect aupra caruia nu ingaduia absolut nici o discutie:frumusetea neasemuita a femeilor sale. Era o frumusete intunecata,salbatica,trecatoare,demna de mii si mii de poeme, dar de o efemeritate tragica, din pricina climei calde ce o vestejea prea repede. Inainte de Mahomed,viata femeii arabe oscila intre o clipa de tandrete si un lung sir de munci chinuitoare. Ea putea fi inmormantata la nasterea sa,daca tatal dorea acest lucru;in cel mai bun caz ii deplangea venirea pe lume si-i ascundea chipul de cei din jur;intr-un anume sens avea sentimentul ca esuase in cele mai intime eforturi ale sale. Copilaria ei dragalasa ii prilejuia cativa ani de iubire;dar la sapte sau opt ani, era maritata cu un baiat din acelasi clan,al carui tata era dispus sa plateasca pretul cerut pentru mireasa. Iubit si sot erau gata sa se bata cu o lume intreaga pentru a-i apara trupul si onoarea.Dar, zeita noastra era deopotriva obiect decorativ,facea parte din bunurile tatalui,ale sotului,ori ale fiului sau si era lasata mostenire impreuna cu ele.Era indeobste servitoarea barbatului si doar rareori tovarasa barbatului. Adesea nu era decat una din numeroasele femei ale sotului care, in orice clipa o putea alunga dupa bunul plac. "Era credintei(*)-W.D.
Revenind la islam. Dupa cum scria si in text, inainte de Mahomed! Am impresia ca tu ajungi sa confunzi purdah cu hijab. Purdah este un obicei inca practicat in India si anumite state islamice, femeia e izolata de viata publica, are doar una personala , izolarea se realiza prin acoperirea totala a corpului cand iesea in public, si atunci in prezenta rudelor, si prin interdictia de a parasi casa fara acordul sotului, sau de a privi pe fereastra fara acoperamant. Hijab e obiceiul islamic instituit de Mahomed, de a purta un vesmant cat mai larg, care sa acopere aproape tot corpul, exceptie fac mainile si fata. Exista si un precedent, ca sa intelegi mai bine, aici http://www.understanding-islam.com/related...amp;sscatid=450 sau http://www.usc.edu/dept/MSA/humanrelations...hatishijab.html . In islam un simplu barbat nu are haremuri, desi poligamia e acceptata, doar la patru sotii are dreptul, si pe toate trebuie sa le poata intretine!, altfel nu ai dreptul sa le ceri in casatorie.
Barbatul musulman nu are voie sa ucida, e interzis prin Coran, daca isi inseala sotia va primi 100 lovituri de bici, pentru a-si sustine acuzatia de adulter impotriva sotiei are nevoie de 4 martori! Dupa cate observi tu compari situatia din Occident cu cea din Orient si faci confuzie intre cele doua. De cate ori isi inseala femeia? Majoritatea barbatilor musulmani sunt monogami, ai observat nu?
Cred ca e vorba de Occident, unde barbatul saliveaza dupa formele lascive descoperite ale femeii, si nu se gandeste decat la o modalitate de a o avea cat mai repede, e simplu obiect sexual. Hijabul previne destramarea unitatii familiale; femeile nu sunt afectate de felul in care apar in public. Tine cont de faptul ca scrierea lor sfanta, Coranul, a fost redactata in sec. 7, si in acel context au fost elaborate toate afirmatiile care sunt si azi urmate de multi ad litteram. In primul rand ea nu trebuia sa stea acasa, chiar Mahomed operat modificari ale stilului de viata preislamic, anuland dreptul de proprietate al barbatului asupra femeii. Desi ii proclama superioritatea, nu a coborat-o atat de mult precum crezi. Cel mai mult a apreciat-o astfel "Raiul, este la picioarele mamelor". Are dreptul sa lucreze, in institutii ca si barbatul, mentalitatea ta e una anacronica, azi nu functioneaza; chiar si in Iran femeile lucreaza!!!!!Perioada pe care o evidentiezi a apus de mult, mai stiu pe cineva care face la fel acuzatii. Daca ai rabdare http://www.submission.org/suras/sura4.htm . Posteaza unde poti, nu unde vrei!

--------------------

+Quote Post
Sweety
post Sep 16 2005, 05:18 PM
Post #36

Senior Member

Member No.: 1,600

Apteros!!!
deci io nu scot civintele din burta VORBESC DE CAZ REAL!!!!!! am cunostintze si chiar vecini!!! Deci ... nu stiu cine abereaza sau se ia numai dupa ceea ce scrie acolo intr-o carte sau stiri :roll: :roll:

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair

+Quote Post
nedgg
post Sep 19 2005, 02:13 PM
Post #37

Member
**

am banuit corect ca-mi vei da un raspuns evaziv. problema era daca e logic ca mahomed sa promita dupa moarte ceea ce interzice in timpul vietii.
si cu S_J sunt de acord. n-am citit coranul sa-mi pot da o parere avizata, dar in mod cert exista discriminare sexuala in islamism. stiu si eu cativa musulmani si-am vazut cum isi trateaza sotiile si femeile in general. am vazut unul din afganistan care a venit in europa s-o omoare pe sora-sa care se matritase cu un crestin. s-a predat si i-au dat 25 de ani...
chiar popoarele crestine care au avut influente islamice au obiceiuri cel putin ciudate. grecii stau in cafenea toata ziua dar n-ai sa vezi acolo picior de femeie. albanezii (musulmani sau crestini) au drept de viata si de moarte asupra sotiei.
chiar nu mi se pare logic.

+Quote Post
Apteros
post Sep 25 2005, 06:52 PM
Post #38

Member
**

In ciuda faptului ca incerc sa evidentiez un aspect in ansamblu si nu in particular,unii tot nu pot pricepe.
Sweet_Joanna, e un caz,sunt cateva cazuri, insa nu sunt milioane de cazuri! E o diferenta ca de la cer la pamant. Faptul ca am citat dintr-o carte(pe care o apreciez foarte mult), nu inseamna ca am scris aberatii. Am si dat niste linkuri in textul meu. Macar de aveati rabdarea necesara sa le rasfoiti, intelegeati mai bine situatia. Am scris destul de clar de ce. Mahomed, spre deosebire de ceilalti profeti a fost si un reformator pe plan politic si social, a fost si lider militar. Poate ar trebui sa aruncam o privire si aici, inainte sa aruncam cu pietre aiurea,nu?Eu scriu, eu inteleg...
Nedgg - tu numai corect nu banuiesti. De doua ori incerc sa te fac sa pricepi, dar incep sa cred ca nu poti sa pricepi. Am scris care e diferenta, te-am directionat spre o sursa sigura, unde se face o lamurire, dar vorbesc cu peretii! Nu am citit nici eu Coranul, am citit despre el, e o diferenta,alta, nu?Si faptul ca stii "cativa" nu inseamna ca toti musulmanii sau majoritatea sunt asa! Un bun musulman respecta ce scrie in Coran si nu il interpreteaza dupa bunul plac sau abuzeaza de anumite pasaje. E clar?Sau nu e?Imi citezi cateva cazuri ratacite. Fundamentalisti sunt si in crestinism, ce cauti tu sa scoti in evidenta gasim si in ograda vestica.
albanezii (musulmani sau crestini) au drept de viata si de moarte asupra sotiei.
Crestini?Nu stiu pe ce isi fundamenteaza ei dreptul asta pe care il evidentiezi aici, dar un lucru trebuie sa stii, ca nici un barbat in nici una din religiile monoteiste, nu are drept de viata si moarte asupra ei! Crima nu e cumva sanctionata dur in toate trei religiile? Ce profet ar decreta asa ceva?Numai un nebun ar fi in stare. Cei care cred asta sunt cei care nu stiu cum sa isi afiseze mai bine statutul de mascul, unii pur si simplu sunt blocati in timp.
Un ultim link http://www.islam.ro/femeia.htm , e in romana ca sa nu mai fie o bataie de cap cu engleza. Macar un ultim efort ar merita.

--------------------

+Quote Post
nedgg
post Sep 26 2005, 03:45 PM
Post #39

Member
**

"in vest, femeile au fost aproape reduse la statutul unui obiect de placere si capriciu" (extras din ultimul link)
cred ca cineva are o problema majora cu punctele cardinale. cate posturi de conducere sunt ocupate de femei in vest si cate in orient? chiar au femeile musulmane aceleasi drepturi cu cele din occident? Shirin Ebadi(premiul nobel pt pace) spune ca femeile din iran lupta pt drepturile lor riscand inchisoarea sau poate altele mai rele.=>drepturile lor sunt literalmente calcate in picioare. http://rador.srr.ro/stire_arhiva.shtml?cat...ayofmonth™=2
ea insasi a fost arestata in repetate randuri pt ca militeaza pt drepturile femeii. dar ce se fac cele din state mai fundamentaliste care n-au curajul sa respire in prezenta unui barbat?

+Quote Post
Cristina_TM
post Sep 29 2005, 03:17 PM
Post #40

Member
**

Member No.: 973

Vreau sa particip si eu la conversatia voastra......Sper sa ma primiti! (IMG:/biggrin.gif) In legatura cu islamismul pot sa spun ca am citit destul despre el pentru ca a fost o perioada in care am fost curioasa in acest domeniu. Mi-am dat seama ca nu este o religie chiar asa de rea cum pare, doar ca aparentele inseala. Noi am avut acces la contraexemple (daca le pot numi asa). La stiri am vazut imagini cu femei la care nu li se vedeau ochii, cu teroristii dornici sa distruga totul si cu o lume intoleranta. Nu e chiar asa, mie mi se pare ca la un studiu mai atent vom vedea ca si femeile din societatea islamica au o viata buna. Desigur ca depinde de barbatul lor, de cum interpreteaza el Coranul.
E adevarat ca sunt multe cazuri de femei care sunt asuprite de barabti dar asta se intampla peste tot...Ce in Romania nu ati auzit de maltratarea sotiilor? Musulmanii nu au voie sa isi agrseze sotiile decat in caz de adulter. Poate ca asta e secretul unei casnicii rezistente! (IMG:/laugh.gif)
Asa vad eu lucrurile si nu ma astept sa fiti de acord. Mi-am spus doar punctul de vedere!

Besos,
Criss :oops: :oops: :oops:

--------------------
Iubeste in fiecare moment al vietii tale si gandeste-te ca azi e ultima zi din viata!!!

+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 9th December 2019 - 02:00 PM