IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Manelele muzica de proasta calitate?
Catalin
post Jun 3 2007, 01:06 PM
Post #21

Advanced Member

Group: Members
From: UVT-Timisoara/Tg-Jiu
Member No.: 4

vroiai sa stau ca prostul cand te vorbeai la adresa mea ?

--------------------
Bine a zis , cine a zis , cand a zis si ce a zis !
Go to the top of the page

+Quote Post
andreic
post Jul 9 2007, 02:17 PM
Post #22

Member
**

From: Bucuresti
Member No.: 36

Muzica pe care o asculta un individ reprezinta o oglinda sufletului si inteligentei de care da dovada, e universal-valabil.

+Quote Post
jolie_jojo
post Jul 10 2007, 08:08 AM
Post #23

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

gresesti (IMG:/tongue.gif)
cea mai mare placere a mea este sa-l acult pe Hadrian Copilu'n genunchi
(stiu sunt o magaritza acum :oops: )
Muzicalitatea lui ma misca... sincer... nu ma pot stapani si sar de pe scaun sa dansez (IMG:http://www.mysmilie.de/english/green/smilies/angry/img/019.gif)

Auuuuu! nu mai dati glumeam....!

(IMG:http://www.mysmilie.de/english/green/smilies/angry/img/013.gif) - ce spuneti de o petitie anti-manele 8) 8)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
ValiSS
post Jul 10 2007, 08:15 AM
Post #24

Advanced Member

Member No.: 890

Si ce scrii in ea? (IMG:http://www.mysmilie.de/english/green/smilies/miscellaneous/3/66.gif)

--------------------
Dragostea de tara naste prosti!

+Quote Post
jolie_jojo
post Jul 10 2007, 08:35 AM
Post #25

Tra la la

Primisem o chestie tare in email hai sa o pun si aici.... dar sa nu dati cu rosii in mine ok?? :oops:
Este destul de lunga dar am sa extrag una alta (IMG:/laugh.gif)

''Romani, sa dam Mozart la tot cartieru'!''
Societatea Romana de Aparare a Drepturilor Scaritei
si ale Ciocanelului Disperate
(S.R.A.D.S.C.D .)

va invita la:
LUNA ROMANEASCA DE LUPTA IMPOTRIVA MANELELOR

................
Haideti sa-i facem, macar pentru 30 de zile, sa se simta la fel de straini in propria masina, in propria casa, in propriul cartier, in propriul oras,in propria tara, precum ne simtim noi, cu ajutorul lor sincer si dezinteresat, in propria noastra viata.

Haideti sa-ndraznim sa ne ascultam si noi muzica, de cite ori avem chef
(bineinteles, la ore decente), cu geamurile deschise(la masina sau la casa), cu sonorul la maximum, macar o luna

Cine stie, s-ar putea sa-i punem pe ginduri,
sa-nceapa sa nu se mai simta chiar atit de bine in tara de kko in care s-au nascut, o tara in care nu mai poate asculta omul linistit o manea din cauza la toti bulangiii care baga la greu muzica simfonica din masinile naspa luate in leasing, vai mama lor; o tara in care-ti sta-n git saminta de bostan cind ti-e lumea mai draga, din cauza la fraierii care asculta roc sau geaz cu volumul la maximum, de parca ar fi pe tarlaua lor, nu intr-un bloc in care mai traieste si alti oameni, 'ra-ti ai dracu' de-ntelectuali! Cu clanu' Betovan cu tot!

Cine stie, s-ar putea sa se gindeasca (si) ei la emigrare, pentru prima
data in viata, pe motiv de nepotrivire de caracter cu patria muma.

Va imaginati o Romanie pitoreasca, dar, din fericire (aproape) nelocuita?

IN CURIND ‘’Luna Romaneasca Anti-Tzeapa", in care cetatenii onorabili
din mijloacele de transport in comun sint rugati sa tina in portofel numai
hirtie de ziar taiata la dimensiunile bancnotei de 100 RON iar pensionarii de la orase si sate sa-si pastreze zacusca si cirnatii la banca, nu pe
balcon sau in camara. Daca nu reusim sa-i cumintim
cu muzica simfonica,sa-ncercam prin infometare!

(IMG:/laugh.gif)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
ValiSS
post Jul 10 2007, 08:41 AM
Post #26

Advanced Member

Problema asta se traduce foarte simplu intr-o chestie discriminatorie pe baza etnica. E clar ca de la tigani a plecat, si a transformat si-o parte a romanilor in binecunoscutii cocalari. Ca muzica asta e liantul lor e iarasi bine cunoscut. Lovind in manea nu rezolvi nimica. Lovind in spiritul de tigan imputit de oras, da. Dar asta se face altfel. Metodele de orice fel au dat gres, exceptand violenta extrema. Dar din pacate asta nu se poate aplica. Asa ca se poate crede ca numai trecerea timpului ii poate (ma rog, speram) aduce pe o alta cale, mai normala si mai integratoare intr-o societate, fie ea si scarboasa societate romaneasca.
V-am zis doar ca mi-e somn astazi.

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Jul 10 2007, 08:51 AM
Post #27

Tra la la

Scz... eu nu am vrut sa spun ca numai tiganii sunt manelisti!
Oricum maneaua nu cred sa derive din muzica tiganeasca.... mai mult aduce cu cea orientala(sau poate asa s-a vrut)
Nu toate satrele de tigani asculta manele!
sau poate ma insel! :?:

--------------------

+Quote Post
ValiSS
post Jul 10 2007, 09:00 AM
Post #28

Advanced Member

(jolie_jojo)
Scz... eu nu am vrut sa spun ca numai tiganii sunt manelisti!
Oricum maneaua nu cred sa derive din muzica tiganeasca.... mai mult aduce cu cea orientala(sau poate asa s-a vrut)
Nu toate satrele de tigani asculta manele!
sau poate ma insel! :?:

Nu ma intelege gresit si nu-ti cere scuze, JJ. Nici eu n-am spus ca numai tiganii sunt, mai ales ca nici aia n-or fi toti. Muzica tiganeasca e muzica tiganeasca, iar borhotul asta numit impropriu 'manea', care se aude pe toate drumurile acuma, e altceva. Deriva dintr-o impleteala a lautarestii cu ceva turceasca care ne invadase pe la inceputul lui '90, imediat dupa marea smecherie din decembrie. S-a luat cate ceva de ici, cate ceva de colo, si in timp a rezultat mizeria asta. Daca asculti o manea de-acum 5-6-7 ani ai sa remarci ca nu mai suna ca una de-acuma. E intr-o continua evolutie, care nu va stagna pana cand majoritatea (nu toti; iar trebuie sa vin cu d-astea ca se supara cutare si cutare) ascultatorilor nu vor adopta un mod propriu si civilizat de viata.

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Jul 10 2007, 11:19 AM
Post #29

Tra la la

Uite o chestie de ex
Acum ceva vreme am fost invitata la o nunta (si nu ma refer la o nunta de aia de la cort (IMG:/laugh.gif) ) bey nu exagerez cred ca jumatate din noapte numai manele am ascultat.
Ok sa spunem k manelele reprezinta un stil de muzica(cu o groaza de ''agramalitati'' vb lui Costy (IMG:/laugh.gif) ) le pot accepta dar frate... cu o limita... asa cum nici eu nu deranjez pe nimeni vreau si eu sa fiu lasata in pace!
Nu mai poti merge la un restaurant ca dai de manele(ca nea caisa prunaru vrea manele la friptana) in masina manele, in 20 de ap din blocul cu 48 ... manele... in discoteca manele...
(IMG:http://www.mysmilie.de/english/green/smilies/confused/14.gif) Oare numai mie imi pare ciudat??
da valiSS ai dreptate..... gardul de cultura... (IMG:http://www.mysmilie.de/english/green/smilies/confused/2/37.gif)

--------------------

+Quote Post
ValiSS
post Jul 10 2007, 11:25 AM
Post #30

Advanced Member

Mamele peste tot! Traiasca Romania libera! (IMG:http://www.mysmilie.de/english/green/smilies/miscellaneous/2/53.gif)

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Jul 10 2007, 11:33 AM
Post #31

Tra la la

(IMG:http://www.mysmilie.de/english/green/smilies/confused/2/50.gif) in cazul asta..... Canda here I comeeeeeeeeeeeeeeeeeee (IMG:/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post
Sweety
post Jul 11 2007, 02:34 AM
Post #32

Senior Member

Member No.: 1,600

:shock: ahmm avem iubitori de romi printre noi? si io care credeam ca sunt toti rasisti ca mine :crybaby: :sad5:

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair

+Quote Post
maybe
post Jul 11 2007, 04:46 AM
Post #33

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

(IMG:/laugh.gif) nu suntem rasisti mey, doar ca uneori avem preferintze :wink:

+Quote Post
melamelin
post Aug 16 2007, 12:01 PM
Post #34

Newbie
*

Member No.: 7,833

Cititi gratuit cartea Despre manea pe blog.

+Quote Post
Alinutza_SB
post Aug 25 2007, 03:02 PM
Post #35

Newbie
*

From: Sibiu
Member No.: 8,148

Imi pare rau, adr este ceva genetic cred, pur si simplu nu ii suprt. Cred ca r\ar trebui operati de plipi jumatet dintre ei. Despre "muzica" lor , ce sa mai vorbim. In plus sunt si misogini.... :x

+Quote Post
Catalin
post Aug 26 2007, 09:07 PM
Post #36

Advanced Member

From: UVT-Timisoara/Tg-Jiu
Member No.: 4

chiar ma amuz cand citesc acest topic ... alinutza am mai zis si mai zic nu iti place nu asculta .. eu stiu ca fiecare are gustul lui in materie de muzica , fiecare asculta ce vrea (ca de aia e democratie nu?) eu nu vad rostul la aceste critici ca oricum nu se vor interzice manele ...

--------------------
Bine a zis , cine a zis , cand a zis si ce a zis !

+Quote Post
Solistry...
post Oct 19 2007, 10:32 AM
Post #37

Advanced Member

From: in the garden of stones
Member No.: 4,713

Desi mai toata lumea critica manelele si se bate cu pumnii in piept ca nu asculta,starea materiala a celor ce "interpreteaza" acest gen de "muzica" arata cu totul altceva.....oricum,eu ii admir,macar fac si ei un ban cinstit si de ce sa nu recunoastem ca-i si muncit,datorita teribilismului si snobismului altora........

--------------------
I am war, I am pain
I am all you've ever slain
I am tears in your eyes
I am grief, I am lies

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 19 2007, 10:55 AM
Post #38

Tra la la

(Solistry...)
Desi mai toata lumea critica manelele si se bate cu pumnii in piept ca nu asculta,starea materiala a celor ce "interpreteaza" acest gen de "muzica" arata cu totul altceva.....oricum,eu ii admir,macar fac si ei un ban cinstit si de ce sa nu recunoastem ca-i si muncit,datorita teribilismului si snobismului altora........

Nu ca tin mortish sa ma contrazic cu cineva numai pt ca nu pot concepe notiunea de manea dar sunt sigura ca nu toti banii manelistilor provin din cantari!!
(IMG:http://www.mysmilie.de/english/green/midi-smileys/confused/1/0020.gif)

--------------------

+Quote Post
Solistry...
post Oct 19 2007, 11:00 AM
Post #39

Advanced Member

From: in the garden of stones
Member No.: 4,713

(jolie_jojo)
(Solistry...)

Nu ca tin mortish sa ma contrazic cu cineva numai pt ca nu pot concepe notiunea de manea dar sunt sigura ca nu toti banii manelistilor provin din cantari!!

Cum poti sa afirmi asa ceva?Nu sti ca manelistii sunt oameni cu frica lui Dumnezeu....datorita Lui si numai Lui au ceeea ce au.... :wink:

--------------------
I am war, I am pain
I am all you've ever slain
I am tears in your eyes
I am grief, I am lies

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 19 2007, 11:03 AM
Post #40

Tra la la

(Solistry...)
(jolie_jojo)
(Solistry...)

Cum poti sa afirmi asa ceva?Nu sti ca manelistii sunt oameni cu frica lui Dumnezeu....datorita Lui si numai Lui au ceeea ce au.... :wink:

Amiiiinnnn!! (IMG:/laugh.gif)
Imi pare nespus de rau...am uitat sa nu ii judec...mai ales ca s impozitele la stat le au platite la zi :wink:

--------------------

+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 15th December 2019 - 03:59 PM