IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
GANDIREA POZITIVA
jolie_jojo
post Nov 25 2008, 10:02 AM
Post #41

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

Taci tuh, ca urmez eo, sa vezi acum ce filozoafa mi's (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Ma gandesc la cat de mult ma plang ca nu am aia, ca nu am aialalta, ca nu-mi iese treaba aia, ca asa si pe dincolo.
Dar se intampla uneori sa trec pe strada, mai ales in zona Garii de Nord, si sa vad atatia cersetori si atatia oameni ai strazii, de la copii goi si pana la batrani neajutorati. Si ma gandesc la cat de egoista mi-s. App de ce ai scris tu mai sus.
Sunt oameni care sufera mult mai mult ca noi. Oameni invalizi care au resusit sa-si refaca viata si sa-si gaseasca de lucru. Oameni normali dincolo de lipsa unui picior sau orice altceva. Ei cum au putut?
Nu s-au plecat si au mers mai departe.
Daca iti impui sa iasa bine, oricat de mult ar dura, imposibil sa nu fie asa.
Ideea este de a nu avea fixatii si de a incerca sa gasesti alternative satisfacatoare la orice.

Ex tau Tuff, am Dacie si imi doresc un Mertan. Poate, in vreme nu am sa pot sa ajung chiar la nivelul unui Mertan (dar incerc), uneori e ok sa ma multumesc si la nivelul unui ... Opel Vectra? (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif) Tot am realizat ceva.
Incepi cu o garsoniera dar nu-ti poti trage vila, oare de ce un apartament cu 3 camere nu m-ar coafa? (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)
Trebuie sa ne si temperam un pic. Nu vb de un job sau o casa sau o masina. Vorbesc de dorinte absurde care de cele mai multe ori nu le putem realiza din cauza unor piedici dincolo de noi. Caci in fond, traim in lumea in care traim. Dar asta nu trebuie sa ne opreasca musai din vise. Trebuie sa ne determine sa fim un pic mai rationali si un pic mai rabdatori.
Batand din picior si dand cu pumnul in masa, nu realizam mare lucru.

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"
Go to the top of the page

+Quote Post
tuffgirl
post Nov 26 2008, 05:48 PM
Post #42

Can't touch this!

From: who cares?
Member No.: 618

QUOTE (epicurian @ Aug 26 2008, 02:34 AM) *
sistemul gindirii pozitive este o gaselnita de tip american. pt. ca in general omul culturii americane este unul prin excelenta materialist i se pun in fata sisteme psihologice a caror masura este cantitativa. asa este si gindirea pozitiva cu a ei metafora, "jumatatea paharului plin si jumatatea goala". la acest sistem omul are usor acces prin vizualizarea si intelegerea de tipul "iata ca am ceva, si nu trebuie sa ma gindesc la ceea ce nu am, desi imi doresc". incursiuni oricum superficiale si lipsita de forta reala, menite sa riciie doar suprafata problemelor cu care se confrunta... ca este o himera sa te gindesti la jumatatea plina si prin acest lucru sa iti imbunatatesti viata psihica, nu mai trebuie subliniat cred. viata este plina prin ea insasi, dar putini oameni inteleg acest lucru. cotidianul, prin insasi faptul ca avem sansa sa il traim, cu toate cite are el, si rasaritul intimpinat pe un colt de plaja, si nopti instelate pe cite un virf de munte, si prieteni, si provocari profesionale, si sarbatori in familie, si flori proaspete oferite sau primite, si vacante, si nopti erotice, dar si canicula, cod rosu, necazuri, tristeti, suferinta, moartea celor dragi, etc., etc., etc., este prin el insusi un dar. a sti sa-l primim si sa-l traim, cu toate cite are el, este masura intelepciunii fiecaruia. pt. acesti oameni "gindirea pozitiva" nu este altceva decit o poveste de adormit copiii!

1) De unde ai copiat asta?
2) Depinde cum interpretezi...poti sa te multumesti cu ce ai sau poti sa te straduiesti sa faci mai bine...poti sa fii la capatul funiei shi poti sa te catzeri pe ea in sus...

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
nk_12321
post Nov 26 2008, 07:45 PM
Post #43

Member
**

Group: Members
From: Petrosani
Member No.: 13,584

O fi viata grea.... dar trebuie sa punem in fata ce a fost bun si frumos in viata.... In viata mea au existat multe "hopuri" si prin mult optimism am trecut peste toate.... acum am ajuns la concluzia ca totul este realizabil dar absolut tot daca esti realist dar in acelas timp sa stii sa visezi... Ca vorba aia de ce sa visez nu stiu ce masina sau casa.... cand ceia ce am ma multumeste..... (acum sa nu ma luati ca "da ce ai de gand sa stai toata viata cu parintii??" nu nu am dar nici nu vreau sa stau singur la varsta de 20 ani... etc....

Ma intreb cat de pozitiv poate gandi un om???? ca eu acum sunt in stare sa spun ca totul pica din cer (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )

--------------------

Basarabia Pamant Romanesc

+Quote Post
jolie_jojo
post Nov 26 2008, 08:16 PM
Post #44

Tra la la

From: Departe...
Member No.: 4,125

Nu stiu, poate ca influentata un pic si de starea mea de acum, tind sa cred ca o extrema poate genera foarte usor o alta.
Azi poti sa ai impresia ca toate pica din cer si maine sa te trezesti demoralizat total.
De asta nu-mi plac extremele. Been there, done that, so sick of it!

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
just me
post Jul 28 2011, 05:30 PM
Post #45

Member
**

Member No.: 21,628

Ce se intampla atunci cand ne cenzuram toate dorintele din simplul fapt ca strangem, economisim... pentru un oarecare viitor mai apropiat sau mai indepartat ? Este oare o evolutie ? Este de ajuns ca sa putem zice ca am evoluat atunci cand totul se rezuma la material, la ce am realizat material ? Evolutia personalitatii, a sufletului unde ramane? Daca ne oprim din dorinte mici, de moment, o inghetata, o mica iesire, o excursie de weekend, cu gandul ca strang totul pentru a avea odata si odata ceva ...oare o sa reusim sa ne bucuram de acel ceva atunci candva la final, daca ne uitam in urma si nu putem sa zicem ca avem amintiri care sa ne faca sa zambim cu adevarat? ca tot ce am facut a fost sa ne restrangem dorintele, avand o viata monotona, job si acasa, doar sa nu avem oarecum dorintele pe care le putem vedea la altii , altii care se bucura avand toate aceste mici bucurii ?
Toate aceste lucruri le vad zi de zi la o colega de la servici .... si ma intristeaza .....

+Quote Post
blondu_ben
post Jul 28 2011, 05:55 PM
Post #46

Advanced Member

Member No.: 19,758

CITAT(just me @ Jul 28 2011, 08:30 PM) *
Ce se intampla atunci cand ne cenzuram toate dorintele din simplul fapt ca strangem, economisim... pentru un oarecare viitor mai apropiat sau mai indepartat ? Este oare o evolutie ? Este de ajuns ca sa putem zice ca am evoluat atunci cand totul se rezuma la material, la ce am realizat material ? Evolutia personalitatii, a sufletului unde ramane? Daca ne oprim din dorinte mici, de moment, o inghetata, o mica iesire, o excursie de weekend, cu gandul ca strang totul pentru a avea odata si odata ceva ...oare o sa reusim sa ne bucuram de acel ceva atunci candva la final, daca ne uitam in urma si nu putem sa zicem ca avem amintiri care sa ne faca sa zambim cu adevarat? ca tot ce am facut a fost sa ne restrangem dorintele, avand o viata monotona, job si acasa, doar sa nu avem oarecum dorintele pe care le putem vedea la altii , altii care se bucura avand toate aceste mici bucurii ?
Toate aceste lucruri le vad zi de zi la o colega de la servici .... si ma intristeaza .....

Evolutia sufletului, zic eu, n-ar trebui sa se bazeze pe material, poate doar pe satisfactiile care vin odata cu realizarile materiale. Nu-i mult, sufletul poate evolua si altfel, independent de micile retineri de zi cu zi, de la inghetata, iesiri in oras sau cine stie, vreo blonda doua ... Chiar si asa, tristetea n-ar trebui sa ne apese ... lucrurile materiale nu conteaza prea mult. Daca reusim sa schimbam in bine o viata cu care ne intersectam (si ma gandesc la chestii marunte, de genul unui zambet, a unei glume sau pur si simplu a unei vorbe spuse din suflet cuiva care are nevoie de ea), atunci putem fi multumiti ca n-a trecut ziua degeaba. (IMG:style_emoticons/default/cool.gif)

+Quote Post
just me
post Jul 28 2011, 06:02 PM
Post #47

Member
**

Member No.: 21,628

Exact aici este esenta . Invartindu-ne in lumea asta haotica sa nu uitam de suflet si de acele lucruri care ne incarca pozitiv. Oarecum oamenii mai uita de aceste amanunte mici , dar care sunt cele mai importante (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) zic (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

+Quote Post
jayden
post Mar 1 2013, 06:50 PM
Post #48

Member
**

Member No.: 260

QUOTE (Levince @ Jun 25 2007, 01:38 PM) *
Cu toate ca expresia a devenit aproape un cliseu, mai ales ca toti te indeamna la ea, nu pot sa neg ca are efect, mai ales ca acum cativa ani o experiam din plin...mai tarziu mi-a cam pierit entuziasmul si, cu cat trece timpul si dau vina pe societate pentru piedici si nereusite, cu atat imi e mai greu s-o obtin, iar acreala isi face aparitia tot mai mult in fiinta mea...culmea, inca o data mi se demonstreaza ca daca ai o gandire negativa lucrurile incep sa-ti mearga de-a-ndoaselea, dar m-am saturat sa fiu naiva si sa fiu nevoita sa ma ridic de fiecare data dupa ce am cazut de sus. De unde concluzionez ca nu e totul sa gandesti pozitiv. Important e sa stii "pana unde" trebuie sa te duca optimismul si sa-ti intre bine in cap ca seccesul poate fi si o suma de esecuri (sau de aparente esecuri). Si sa privesti situatia in ansamblu...

Ce ai citit in domeniu dezvoltarii personale? Cat ai lucrat cu tine sa ai o gandire pozitiva?
Entuziasmul nu are legatura cu gandirea pozitiva. Ajuta ca multiplicator a ei ... dar se poate si fara el in multe cazuri.

In ultima parte ... asta e sansa ta ( dar sugerez niste citire prin domeniu ) pentru ca te echilibrezi singura.

--------------------

+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th September 2019 - 07:47 AM