IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
Evoluarea
Anne
post Mar 11 2007, 09:36 AM
Post #21

Advanced Member

Group: Members
From: candyworld
Member No.: 988

multe dintre religiile inrudite vbesc de stari asemanatoare dar fiecare o numeste in alt fel si ii da alte semnificiatii

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
maybe
post Mar 12 2007, 09:11 AM
Post #22

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

mergi pe o manifestare extrema, io sunt pe cea accesibila noua tuturor, in angrenajul din care facem parte (social), unde orice treapta de cunoastere inseamna de fapt o evoluare personala

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 28 2009, 06:02 PM
Post #23

Advanced Member

Member No.: 13,953

QUOTE (Anne @ Mar 11 2007, 11:36 AM) *
multe dintre religiile inrudite vbesc de stari asemanatoare dar fiecare o numeste in alt fel si ii da alte semnificiatii

Da, spre exemplu, nirvana budista e "vesnicia" crestina. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Semnificatia e aceeasi.

--------------------
Lasto beth nin, tolo dan na ngalad

+Quote Post
anghel.m
post Jan 28 2009, 07:05 PM
Post #24

Member
**

From: .ro/Bucuresti
Member No.: 13,979

Starea de iluminare pe care a atins-o Buddha a fost prin foamete si privare de nevoile materiale, spirituale si trupesti.

Buddha zicea astfel: “Ascultaţi, o discipolilor! Acesta este adevărul nobil despre suferinţă: naşterea este suferinţă; bătrâneţea este suferinţă; întristarea, plângerea, alungarea şi deznădejdea sunt suferinţă. Contactul cu lucruri neplăcute este suferinţă... Iar cauza suferinţei este aceasta: pofta nesăţioasă ce tinde la renaştere, îmbinată cu plăcerea şi desfrâul, găsind plăcere ici şi colo; anume, pofta de patimă, pofta de existenţă, pofta de deşertăciune... Din contra, încetarea suferinţei înseamnă încetarea ataşării – de ceva (de viaţă) – încetarea poftei, încetarea de a pofti, încetarea ignoranţei…Iar acum, ucenicii mei, adevărul nobil despre calea ce duce la încetarea suferinţei este calea cea înoptită, anume: gândirea (cugetarea) dreaptă, intenţia dreaptă, vorbirea dreaptă, fapta dreaptă, vieţuirea dreaptă, străduinţa dreaptă, grija dreaptă, concentrarea (atenţia) dreaptă”.

Eu sunt de parere ca noi trebuie sa evoluam in primul rand prin cunoastere, de sine, de altii de mediul incorunjator, sa ne ajutam reciproc, si sa apreciem mai mult valorile morale decat cele materiale, si de ce ar trebui sa ne abtinem de la nevoii care sunt firesti? eu nu cred ca am fi mai fericiti.

--------------------
Tinteste spre luna.
Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 29 2009, 02:19 AM
Post #25

Advanced Member

QUOTE (anghel.m @ Jan 28 2009, 09:05 PM) *
Starea de iluminare pe care a atins-o Buddha a fost prin foamete si privare de nevoile materiale, spirituale si trupesti.

Buddha zicea astfel: “Ascultaţi, o discipolilor! Acesta este adevărul nobil despre suferinţă: naşterea este suferinţă; bătrâneţea este suferinţă; întristarea, plângerea, alungarea şi deznădejdea sunt suferinţă. Contactul cu lucruri neplăcute este suferinţă... Iar cauza suferinţei este aceasta: pofta nesăţioasă ce tinde la renaştere, îmbinată cu plăcerea şi desfrâul, găsind plăcere ici şi colo; anume, pofta de patimă, pofta de existenţă, pofta de deşertăciune... Din contra, încetarea suferinţei înseamnă încetarea ataşării – de ceva (de viaţă) – încetarea poftei, încetarea de a pofti, încetarea ignoranţei…Iar acum, ucenicii mei, adevărul nobil despre calea ce duce la încetarea suferinţei este calea cea înoptită, anume: gândirea (cugetarea) dreaptă, intenţia dreaptă, vorbirea dreaptă, fapta dreaptă, vieţuirea dreaptă, străduinţa dreaptă, grija dreaptă, concentrarea (atenţia) dreaptă”.

Eu sunt de parere ca noi trebuie sa evoluam in primul rand prin cunoastere, de sine, de altii de mediul incorunjator, sa ne ajutam reciproc, si sa apreciem mai mult valorile morale decat cele materiale, si de ce ar trebui sa ne abtinem de la nevoii care sunt firesti? eu nu cred ca am fi mai fericiti.

In primul rand vreau sa-ti multumesc pentru aceasta informatie (pretioasa pentru mine) - cuvintele lui Buddha.
In al doilea rand te-as intreba cati ani ai.
Si in al treilea rand vreau sa-ti spun ca am citit de cateva ori parerea ta exprimata in finalul mesajului cautand sensul ei. Pe care nu l-am gasit. In schimb vad o mare contradictie in ea..
Citeste ce am subliniat. You got the point?

--------------------

+Quote Post
anghel.m
post Jan 29 2009, 11:22 AM
Post #26

Member
**

Cu placere, eu am 17 ani.
Poate m-am exprimat prost, ce am vrut sa zic este: ca sa evoluam, noi trebuie sa ne cunoastem pe noi, pe altii si sa invatam cat mai multe.
Si ar fi mai bine daca lumea ar pune mai mult accent pe valorile morale ale unui om(generozitate, modestie, inteligenta, cunoastere....etc) decat pe cati bani are. Traim intr-o societate condusa de lacomie.

--------------------
Tinteste spre luna.

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 30 2009, 12:54 AM
Post #27

Advanced Member

QUOTE (anghel.m @ Jan 29 2009, 01:22 PM) *
Cu placere, eu am 17 ani.
Poate m-am exprimat prost, ce am vrut sa zic este: ca sa evoluam, noi trebuie sa ne cunoastem pe noi, pe altii si sa invatam cat mai multe.
Si ar fi mai bine daca lumea ar pune mai mult accent pe valorile morale ale unui om(generozitate, modestie, inteligenta, cunoastere....etc) decat pe cati bani are. Traim intr-o societate condusa de lacomie.

Nu, traim intr-o societate mercantila. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

--------------------

+Quote Post
anghel.m
post Jan 30 2009, 11:47 AM
Post #28

Member
**

Da, dar nu lacomia a impins societatea spre una obsedata de avuturi materiale?

--------------------
Tinteste spre luna.

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 31 2009, 12:41 AM
Post #29

Advanced Member

Anghel.M, comentariul meu de mai sus s-a vrut a fi sarcastico-amar.. N-ai prins ironia? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Lacomia e un atasament fata de posesiuni, posesiuni care crede idiotul spiritual ca vor compensa pentru niste lipsuri personale. Dar exteriorul nu va compensa niciodata pentru absenta valorii in interior. Spune vorba bine ca bogatii sunt niste saraci care-si numara banii...regula care, ca orice lege democrata, are si exceptii, dar asta este o alta discutie. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

--------------------

+Quote Post
jayden
post Mar 1 2013, 06:52 PM
Post #30

Member
**

Member No.: 260

QUOTE (Sweety @ Mar 3 2007, 12:38 AM) *
Telul nostru in viata este sa evoluam :roll: conditia evolutiei este echibibrul . Intrebarea mea este cat poate omul evolua intr-o viata? Cum facem sa ne atingem scopul?

NU exista inca limita de evolutie.
Iti atingi scopul - atingandul.
( e putin laconic pentru ca am impresia ca nu prea stii care e si atunci devine imposibil sa il atingi ).

--------------------

+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th October 2017 - 06:21 PM