IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
Lenea- pacat sau slabiciune?
marius
post Mar 27 2006, 10:29 AM
Post #41

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

eheee heeee maybe...
Daca agresorul urmareste un scop a carui motivatie este definita de interes pers, responsabilitate...atunci agresorul ..cu conditia ca agresorul sa reuseasca a influenta
Daca agresorul urmareste doar a manipula interesele unei parti terte ...aici apare conflinctul personalitatilor.... iar puternic este cel care impune factorul decisiv ....constrangerea
Daca agresorul este intampinat prin opunere argumentata..... atunci agresatul da dovada de statornicie si in aceste cazuri (nu rare),... agresorul risca a deveni agresat (IMG:/biggrin.gif) sau din manipulant se transforma in manipulat
So...
Tintele ...
De regula sunt puternice din moment ce sunt caracterizate drept tinte, insa motivatia care le clasifica ca fiind puternice este mult mai puternica si mai chibzuita ...
In cazul manipularii ..tintele pot fi doar indispensabilitati...sau interese

pff..unde am ajuns mey...
Go to the top of the page

+Quote Post
maybe
post Mar 27 2006, 11:02 AM
Post #42

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

(IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)

hai sa vedem: daca agresorul e ..."fin" celalalt nici nu-si va da seama ca i se intampla CEVA in afara propriei ...vointe (cum facem de-ajungem iar unde vrei tu? :cry: ceea ce exclude eventuala rezistenta= conflictul personalitatilor transferul actului de agresiune...

mingea-i la voi, atept (IMG:/tongue.gif)

+Quote Post
maybe
post Mar 30 2006, 07:18 AM
Post #43

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

(marius)
unde am ajuns mey...

(IMG:/tongue.gif) cred ca voiam doar sa cobor logica si argumentatia ta la nivelul mai cald si accesibil al relatiilor interumane, al experientelor fiecaruia dintre noi mai bine zis al sentimentelor :oops:

poate ca uneori agresorul e slab tocmai fiindca in virtutea unei prietenii, te scoate pe tine in fata in situatii limita, in asa fel incat isi rezolva problemele fara alt efort decat acela de a te implica in ceva ce nu te priveste direct (stiind ca nu-l poti refuza)

consider atunci ca tu esti cel puternic prin simplul fapt ca-i suporti lui "agresiunea" si totusi continui sa-l ...iubesti :wink:

+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th July 2019 - 08:11 AM