IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Fobiile
Arwen.Evenstar
post Jan 28 2009, 05:46 PM
Post #1

Advanced Member

Group: Members
Member No.: 13,953

Am deschis acest topic in speranta ca poate reusim sa le intelegem mai bine si sa le trantim o mare tigaie in cap (IMG:style_emoticons/default/angry.gif) daca discutam despre ele. Pe mine ma chinuie rau de tot teama de avion/zbor (am gasit undeva ca s-ar numi aerofobia, dar in dex, la aerofobie, era trecuta teama de curenti de aer. ma rog) si ce e mai ciudat e ca, in loc sa-mi treaca odata cu timpul, ea se agraveaza. Am ajuns sa am reactii si stari absolut incontrolabile imediat ce pun piciorul in avion, iar la capatul zborului arat ca dupa viol. Ca sa nu mai spun ca imi piere somnul cu 2 zile inaintea unui zbor si chiar si acum, cand ma gandesc la asta am palpitatii.
Faza cea mai nasoala e ca de cand cu fobia asta am mai dobandit una: mi-e frica sa calatoresc stand pe bancheta din spate a masinilor pentru ca incep sa am aceleasi stari ca in avion.
Saptamana trecuta, dupa faza cu caruta, am crezut ca fobia mea a disparut, insa ulterior am calatorit cativa km pe bancheta din spate a masinii unei prietene, dupa care am facut atac de panica si a trebuit sa opreasca. (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif)
Prima oara cand am zburat n-am avut niciun fel de problema si nu a fost deloc cel mai grozav zbor, ba chiar am prins si un gol de aer care m-a facut sa ametesc, insa nu mi-a fost frica - aceasta s-a instalat in timp. Daca stie cineva vreun remediu ptr tampenia asta sinistra, il rog foarte mult sa-mi comunice. (IMG:style_emoticons/default/c_worthy.gif)

Voi ce alte fobii aveti/ati avut ? Daca ati avut, cum ati reusit sa le depasiti?

--------------------
Lasto beth nin, tolo dan na ngalad
Go to the top of the page

+Quote Post
maybe
post Jan 28 2009, 06:06 PM
Post #2

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

poate e accentuata de fapt o stare de claustrofobie?

la sol o depasesti stiind ca ascensorul se opreste in cateva secunde, geamul masinii se poate deschide etc etc etc

in avion insa ... (apropos, cand o sa zbori din nou? (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif) )

e de discutat, in orice caz (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 28 2009, 06:11 PM
Post #3

Advanced Member

Trebuie sa ma gandesc bine ca sa-mi dau seama de ce e generata, de fapt. Nu cred ca am claustrofobie ptr ca n-am probleme in lift, spre exemplu. Si mai e o chestie: cand stau pe locul de la geam (in avion) si vad ce se intampla afara, e un pic mai ok decat atunci cand stau la culoar.
Peste 2 saptamani voi zbura din nou (IMG:style_emoticons/default/scare2.gif) , deci sunt pe graba. (IMG:style_emoticons/default/scare.gif)

--------------------

+Quote Post
tuffgirl
post Jan 29 2009, 03:41 AM
Post #4

Can't touch this!

From: who cares?
Member No.: 618

Nu prea poti sa faci prea multe in doua saptamani...eu zic ca daca poti sa iti procurezi ceva calmante shi sa faci sa ai locul la geam, o sa iti fie viatza mai usoara, chiar daca numai temporar.

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 29 2009, 03:51 AM
Post #5

Advanced Member

Da, asta era si solutia mea deocamdata, insa va trebui sa fac ceva pe termen lung. Tu cum suporti zborurile?

--------------------

+Quote Post
maybe
post Jan 29 2009, 04:05 AM
Post #6

maybe, maybe not

sau ai putea sa-ti pui ceva muzica la casti si sa visezi orice altceva decat zborul, cu ochii larg inchisi (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 29 2009, 04:14 AM
Post #7

Advanced Member

Pai nu ma dezlipesc de 3 lucruri cand sunt in avion: Ipod-ul, evantaiul si paharul de vin. Evantaiul are dublu rol - prin miscarea mea imi distrag atentiza de la turbulente. (IMG:style_emoticons/default/wacko.gif) ( i know, i'm weird..)

--------------------

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 29 2009, 04:17 AM
Post #8

Advanced Member

Cred ca o rezolvare ar fi sa invat sa pilotez, insa nu stiu cat de costisitor este.

--------------------

+Quote Post
tuffgirl
post Jan 29 2009, 04:42 AM
Post #9

Can't touch this!

QUOTE (Arwen.Evenstar @ Jan 28 2009, 11:51 PM) *
Da, asta era si solutia mea deocamdata, insa va trebui sa fac ceva pe termen lung. Tu cum suporti zborurile?

Zbor prea des, cam in medie o data pe luna, nu ma afecteza deloc, in schimb am probleme cu raurile shi lacurile.

Da, paharul cu vin sau ce se mai ofera este o alta varianta, singurul punct rau e, depinde de cate ai nevoie sa iti depasesti teama, o sa cobori din avion putin clatinandu-te...ma gandesc ca pastilele nu au un astfel de efect. Tu te cunosti mai bine shi sti ce merge, se pare ca ai mai incercat cu vinul shi tot nu te calmeaza....incerca sa pui o pernita cu scent de lavanda pe ochi...stai deoparte de bauturi cu cafeina, astea iti dau o stare de agitatie de asemenea shi combinata cu stresul pe care il induri, o sa il faca sa se simta mai tare. Eu de obicei citesc pentru ca ma plictisesc (hobiul meu favorit), nu pot sa stau trei ore in acelsi loc fara sa fac ceva.

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 29 2009, 05:19 AM
Post #10

Advanced Member

Eu zbor ceva mai rar - cam o data la 3 luni si n-am alternativa (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Am sa incerc si schema cu lavanda. Multumesc pentru pont.
La unul dintre zboruri m-a pus naiba sa iau valeriana (doza dubla) si am avut cele mai groaznice stari ever. Nu dormisem cu o noapte in urma si am crezut ca valeriana imi va pune capac si voi dormi 2 ore. Ash! Am trecut prin valuri de adrenalina urmate de toropeala si invers. Foarte urat.
Citeam mai devreme ca un calmant foarte bun ar fi Xanaxul. Am sa-l incerc si pe-asta acum si cat de curand fac o vizita la un cabinet specializat.

PS: si daca nici astea nu ma ajuta, trec pe cocaina. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

--------------------

+Quote Post
tuffgirl
post Jan 29 2009, 05:30 AM
Post #11

Can't touch this!

Da, zanaxul este folosit shi de dentisti cand au pacienti la care le e teama de dentist. Asta e bun daca ai de unde sa il procuri, nu am vrut sa recomand, pentru ca nu stiu ce aveti pe piatza farmaceutica.

Cocaina iti da viteza, nu stiu daca te va ajuta, o sa vrei sa zbori calare pe avion. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post
maybe
post Jan 29 2009, 05:36 AM
Post #12

maybe, maybe not

QUOTE (Arwen.Evenstar @ Jan 29 2009, 08:19 AM) *
PS: si daca nici astea nu ma ajuta, trec pe cocaina. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) pana la coada aci ai vrut sa ajungi, a?

mai bine incearca o psihologie inversa, un exercitiu de vointa prin care sa anulezi scenariile negative cu rationamente logice, real argumentate (fie si numai ca desi zbori mai rar (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) nu ti s-a intamplat nimic niciodata (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) )

--------------------

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 29 2009, 05:46 AM
Post #13

Advanced Member

QUOTE (maybe @ Jan 29 2009, 07:36 AM) *
(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) pana la coada aci ai vrut sa ajungi, a?

mai bine incearca o psihologie inversa, un exercitiu de vointa prin care sa anulezi scenariile negative cu rationamente logice, real argumentate (fie si numai ca desi zbori mai rar (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) nu ti s-a intamplat nimic niciodata (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) )

Faptul ca scap din avion cu un kil mai slaba, de fiecare data, numesti tu "nimic" ? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Tuff, cum adica ai probleme cu raurile si lacurile? E valabil si in cazul marilor/oceanelor ? Te temi de inec sau de ce anume? In primul rand, cand esti in apa si simti ca se instaleaza starea de panica, trebuie sa iti impui sa ramai calma, sa nu te agiti prea mult ca sa nu obosesti. Ajuta si sa faci "pluta" ca sa vezi ca totul e in regula si situatia e sub control.

--------------------

+Quote Post
tuffgirl
post Jan 29 2009, 05:59 AM
Post #14

Can't touch this!

Raurile shi lacurile pentru ca nu vad ce le la fund, nu stiu sa inot shi din nefericire am fost martora unor rezultate nefericite pentru altii cand i-a scos apa la suprafatza (Muresul)

De ocean/mare nu mi-e frica pentru ca vad ce "inoata" pe langa mine shi imi stiu limitele, nu ma aventurez unde nu ma pricep. Am facut snorkeling (nu stiu cum ii zice) shi mi-a trebuit vreo 10 minute doar sa ma calmez pana a putut domnul sa nu ma mai tina pentru ca am panicat shi credeam ca o sa ma innec (era apa asa de clara ca vedeai 4-5 metri la fundul ei)....mi-a placut cand m-am calmat dar inca tot imi ie frica de apa.

Am incercat shi lectii de innot dar fara rezultate....mai am de invatzat...shi atunci in piscina pierdeam timpul vreo 10- 15 minute pana ma obisnuiam, shi doar imi era apa pana la fund (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) dupa care imi dadeam drumul shi de asemenea aveam nevoie de orice obiect de flotatie chiar daca era minuscul....e o problema mentala cu mine....inca incerc sa ma conving...oh shi cand conduc peste poduri trebuie sa fiu pe linia din mijloc ca sa nu cumva sa cad in apa (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

Shi mai am una....mi-e frica de inaltimi. Am descoperit asta can am fost in vizita la cineva care locuia la etajul 36. Am iesit pe balconul minuscul sa vad peisajul shi parca am simtit ca ma impinge cineva din spate sa cad peste balustrada (nu era nimeni afara cu mine) shi m-am sutit repede in apartament ....inapoi nici nu am mai mers. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Culmea e ca merg pe rolercoaster fara nici o problema shi te invart aia cu capul in jos pana ametesti shi iti dau drumul drept in jos de la inaltimi mari shi nu am nimic....go figure (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)

--------------------

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 30 2009, 01:29 AM
Post #15

Advanced Member

Cred ca mi-am dat seama ce am putea face. Adica..m-am gandit la reactiile mele care presupun ca sunt aceleasi si in cazul tau: dereglarea respiratiei si incordarea musculaturii (cele mai importante) si, avand in vedere faptul ca fobia este o teama aparent irationala, cred ca ar trebui sa ne concentram mai mult asupra starii fizice atunci cand se declanseaza atacul de panica, ptr ca la psihic nu prea se mai poate umbla in mod direct in acele momente. Asa ca, primele chestii bune pe care cred ca le putem face ar fi relaxarea musculaturii si ceva exercitii de respiratie.
Iti spun eu peste 2 saptamani daca a functionat treaba. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

PS: Si eu am un pui de acrofobie depistat in Turnul Eiffel. Dar pe-asta reusesc sa-l driblez.

--------------------

+Quote Post
foxy
post Jun 29 2011, 12:20 PM
Post #16

Advanced Member

Member No.: 19,567

mie mi-e frica de cainii"bagabonti" (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

+Quote Post
jolie_jojo
post Jun 29 2011, 01:08 PM
Post #17

Tra la la

From: Departe...
Member No.: 4,125

Mie mai frica mi-e de aia cu stapan! (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
blondu_ben
post Aug 23 2011, 10:51 AM
Post #18

Advanced Member

Member No.: 19,758

Ei lasa, ca daca stapanu o stapaneste bine .. n-ai de ce te teme ... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

+Quote Post
jolie_jojo
post Aug 25 2011, 03:26 PM
Post #19

Tra la la

From: Departe...
Member No.: 4,125

Zici tu? (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
foxy
post Aug 25 2011, 06:52 PM
Post #20

Advanced Member

Member No.: 19,567

asa ziceam si eu (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th July 2019 - 06:04 PM