IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
Poezii personale..
Aneisse
post May 20 2005, 01:47 PM
Post #41

Senior Member

Group: Members
From: Somewhere close
Member No.: 458

of, of , of... o criza existentziala. I've been there, done that!
Nu exista raspunsuri mey, nu suntem aici decat dintr-o pura intamplare (mama ta s-a iubit cu tatal tau si din milioane de spermatozoizi s-a nimerit tocmai ala care a fecundat fix ovulul ala din care ai iesit tu, pur noroc! Daca era alt de-ala mic...n-ai mai fi fost tu).
Deci, nu exista un scop ci doar prezentul. Esti aici nu? Daca tot te-ai nascut chiar si asa fara sa te fi intrebat nimeni daca vrei sau nu, pey macar traieste, ce altceva ai putea sa faci sa mori? De ce? ca sa nu mai vezi nimic, sa nu mai simtzi nimic, sa nu mai stii nimic? Pey, oricum ai sa mori, ai sa ai destul de mult timp in nonexistentza. Dar daca ai ceva de ce sa nu-l valorifici? Nu ai pentru ce sa traiesti? Gaseste-ti un scop! O femeie, un hobby, un tzel! Lumea e rea si neiertatoare si de multe ori merita sa o scuipi? Asa e , ei si, da-i peste nas, fii tu bun si simte-te bine cu tine insuti. Hraneste un caine de pe strada si joaca-te cu el, ingrijeste o floare si urmareste-o cum creste, iubeste o femeie chiar daca te va parasi (sau pote nu, in cazul tau as zica ca te-a parasit, si ce? Trece! Sunt milioane de femei pe pamant.), da un ban unui cersetor batran si intreaba-l de sanatate, scrie o poezie frumoasa pe care probabil multi n-or sa o intzeleaga (si ce? tu o intelegi!). Bucura-te de viatza daca tot esti aici. Scopul este sa-ti gasesti un scop si cand ajungi la batranetze sa spui : "Am trait pentru, asta, asta si asta..." Esti singurul care poate da un sens vietzii tale si inca sunt atat de multe lucruri pe care le potzi face...Ignora jumatatea goala a paharului, priveste la jumatatea plina !
Esti aici sa cauti , sa inveti si da dai si altora!
Nu-mi pune intrebari de-astea omule, am avut 1000 de crize ca ale tale. Iesi din ea, esti propriul stapan al conditziei tale nu e ea stapana ta.
Prin faptul ca iti pui astfel de intrebari si cautzi astfel de raspunsuri te deosebesti de cei mai multzi oameni care trec prin viatza ca gasca prin apa. Posezi inteligentza si sensibilitate omule! Ce mai vrei? Ai mai mult decat altzii! Fa ceva cu ele!

--------------------
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! :)))
http://theoldjukebox.blogspot.com/
Go to the top of the page

+Quote Post
where_u_go
post May 20 2005, 04:04 PM
Post #42

Member
**

From: oradea
Member No.: 884

hehe..frumos raspuns..prea optimistic ce-i drept pt gustul meu...nu te speria ca nu am crize existentiale...alea au trecut de mult.flori,catelusi,lume rea,parasiri,trecut,prezent(paravane dupa care sa te ascunzi)...prezent...sa te gandesti numa la prezent;deah...e aiurea sincer sa te minti si eu unu nu am cum sa inchid ochii la purul adevar(bine acuma;adevar cam aiurea spus ca naiba stie carei ala).nu ma deranjeaza,mam obisnuit cu el,adica mam obisnuit cu faptu ca doare.
eu nus chiar asa de pesimist pe cum ma crezi(sau ceva copil cu probleme existentiale)dar tiam zis.cand ai in minte(si cand stagneaza acolo si nu vrea sa iasa)gandu ca la un moment dat se termina totul(mult prea repede cum stie si copilu de la cresha) e greu sa nuti spui ca nici un lucru de pe lumea asta nu merita faptul ca teai nascut.
sati dai sens vietii tale(adica sa te minti?)?ce sens pote avea viata cand din momentul in care te nasti incepe numaratoarea inversa(sa nu mai zic ca ce sens il mai are cand si realizezi lucru asta)?
si la batranete?ce sa numeri(merita ceva numarat?)?cu ce te incalzeste un car de amintiri cand nu mai ai cand sa ti le amintesti?
de mult imi doresc sa ma pot minti.ca sincer nu ma ajuta la nimic viziunea asta asupra vietzii.
nu vreau sa ma dau important,sau special prin toate astea(uite pe inca unu care se crede mare filozof si care crede ca le stie pe toate).chiar nu ma pasioneaza parerea nimanui despre propriami persoana.
iti multumesc oricum pt complimente si pt faptu ca miai incalzit un pic sufletu.dar stii si tu,ca daca tragi draperia din geam,tot nu vezi clar,ca mai este un zid de sticla.si dupa ce lai spart.....mai bine sa nul spargi

--------------------
cu pistolu' la cap

+Quote Post
where_u_go
post May 20 2005, 07:37 PM
Post #43

Member
**

iti mai multumesc o data pt complimentele facute si pt ca imi placi,uite,iti dedic o poezie(optimiste cum iti plac tie (IMG:/tongue.gif) ) pe care am scris-o dupa ce ti-am citit msju (IMG:/smile.gif) sper sa-ti placa (IMG:/biggrin.gif)

FRICA DE NIMIC

in zorii zilei ce plutesc departe
periodic si exact practic
desteptari desarte.
in asteptarea acelui nimic ce lam sperat dintotdeauna
ma sting incet atat cat sa-mi uit si ultima
frica si mi-e frig.

era placut ca patruped
incercand sating soarele si luna
cand orizontul nu era putred
cand inca era linistita furtuna.

odata cu nisipul suflat de timp
adevarul se descopera treptat
si incet ma raneste la cap
a vietii coroana cu ghimpi.

rastignit de propriul destin
pe crucea ce-am purtat-o din zori
in fata mortii ma-nchin
intins pe patul ofilit de flori.

trecut in nimic
ochii obositi ma dor
mi-i opresc l-a infinit
si mor.

--------------------
cu pistolu' la cap

+Quote Post
Aneisse
post May 23 2005, 07:03 AM
Post #44

Senior Member

Daca te duci la topicul Sunteti Talentat ? de la sectiunea generalitati, ai sa gasesti o poezie de-a mea cu aceeasi tema. Sunt mai multe acolo dar te lasi sa descoperi singura care este cea despre care vorbesc eu.
Chiar daca ma repet si ....au mai spus-o si altzii , in viatza sunt lucruri mult mai grave si mai ingrozitoare decat moartea....Moartea e doar o trecere fie intr-o alta dimensiune , fie in neant. Adevarul e ca stim prea putzine ....eu una pot sa-tzi spun ca....intr-un fel abia astept Moartea fiindca acolo voi gasi multe din raspunsurile pe care le caut (Exista Dumnezeu? Exista viatza dupa moarte? Exista alte dimensiuni ? Exista sufletul ? Exixta reancarnarea? ), intre timp fiindca m-am nascut, incerc shi eu sa traiesc asa cum cred eu de cuviintza mai bine. Stiu ca toate au un sfarsit asa ca....tocmai de asta ma bucur de existenta mea atat cat o am.

--------------------

+Quote Post
Hexa
post May 23 2005, 07:37 AM
Post #45

Member
**

Member No.: 879

(Aneisse)
intr-un fel abia astept Moartea fiindca acolo voi gasi multe din raspunsurile pe care le caut (Exista Dumnezeu? Exista viatza dupa moarte? Exista alte dimensiuni ? Exista sufletul ? Exixta reancarnarea? )

,,intr-un fel''...... Fara a intra in filozofie, te rog frumos sa ma luminezi si pe mine cu aceasta afirmatie si sa-mi spui daca esti convinsa de afirmatia pe care ai facut-o.
Sincer, nici pe Kant si nici pe Hegel nu i-am inteles niciodata si nici nu cred ca voi reusi.
Filozofia are inceput, final nu prea cred.

+Quote Post
Aneisse
post May 23 2005, 08:02 AM
Post #46

Senior Member

Intr-un fel.... Eh, nu ma grabesc sa mor draga dar nici nu fac atac de panica in momentul in care aud cuvantul "moarte". Normal, mi-e shi mie frica, oare doare moartea asta? Adik, e groaznic cand te doare ceva fizic dara o durere de suflet? Intr-un fel asta al meu voia sa spuna ca stiu ca va veni momentl asta si daca las la o parte frica si regretul ca voi parasi aceasta lume, in felul asta pot spune ca abia astept sa vad ce se intampla dupa. Se intampla ceva sau, BUM ! Nimic ? Sunt niste intrebari la care nu voi sti raspunsul decat in momentul in care mor iar daca moartea e o trecere in neexistentza, probabil nici macar nu voi avea timp sa constientizez asta. Va exista totusi un moment, o secunda poate in care voi afla. Ca sa afli unele chestii tre' sa mori ori eu sunt tare curioasa.... (IMG:/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post
where_u_go
post May 23 2005, 11:17 AM
Post #47

Member
**

"probabil nici macar nu voi avea timp sa constientizez asta"..vezi,aici ai dreptate..sincer nu cred ca exista lucru pe lumea asta mai grav ca moartea...nu cred ca exista lucru care sa ma faca sami doresc moartea...exista o eternitate iar noi suntem numai un punct care o sa se piarda pe undeva,atat de mic ca numa imaginaduti-l il poti vedea (IMG:/tongue.gif) asta e cea mai naspa parte a vietzii->cand iti dai seama ca mai bine nu te nasteai sau mai bine erai un bolnav mintal care sa creada in fantome si papusi care vorbesc :? dar e ok ca naiba,ca doar nu o sa-ti traiesti viata plangandu-ti de mila,numai ca imi place sa ma descarc scriind o poezie,si incercand sa accept mai usor chestia aia de la sfarsit (IMG:/tongue.gif)

--------------------
cu pistolu' la cap

+Quote Post
Aneisse
post May 23 2005, 11:34 AM
Post #48

Senior Member

(IMG:/smile.gif) ))))))))))
Moartea copile e lucrul de care trebuie sa ne temem cel mai putzin, e naturala si fireasca. Ar fi mai dureros sa fii nemuritor intr-o lume in care totul moare. (IMG:/smile.gif) ))))))))))) Nope, moartea e doar o odihna bine meritata, e ca o iesire la pensie daca vrei, o recompensa pentru toata activitatea din existentza ta care tzi-a obosit atat trupul cat shi sufletul. Sunt lucruri mult, mult, mult mai greu de suportat (sa traiesti o viatza in treaga cu constiintza de crime oribile, sa traiesti in sclavie si mizerie si sa fii tratat ca un animal, sa ai un copil bolnav de o boala incurabila si sa-l privesti cum moare fara sa potzi face nimic, sa trebuiasca sa alegi intre viatza ta si a altcuiva, sa fii handicapat locomotor sau sa te nasti cu o malformatzie care sa-i faca pe totzi sa se uite la tine cu mila si cu sila....ehehe sunt mii de lucruri mai grave si mai groaznice decat moartea). Moartea e doar prietena noastra si pentru unii uneori e un refugiu, atunci cand nu mai suporta suferintza , aleg Moartea care ne este tuturor la indemana atunci cand hotaram sau atunci cand ne vine ceasul. Vezi tu, nu Moartea este dusmanul ci curmarea vietzii din motive nefiresti si nenaturale. La batranetzi....ai sa fii mult mai cuviincios si mai ingaduitor cu ea. De pilda, strabunica mea, bolnava de un cancer care-i manca nasul (avea o gaura mare in loc de nas, oribila treaba si urat mirositoare), isi dorea sa moara. Moartea a venit ca o usurare pentru chinurile ei si ale noastre cei care o ingrijeau si o vedeau cum se chinuie. E rau sa ajungi sa-tzi sperii proprii nepotzi sau sa le faci scarba , nu crezi ca asta e mai rau decat Moartae.
Vezi-tzi de treaba mey....Moartea e doar prietena noastra fidela pe care nimeni si nimic nu o poate opri sa ne viziteze cel putzin o data in viatza.

--------------------

+Quote Post
where_u_go
post May 23 2005, 01:35 PM
Post #49

Member
**

zi-mi si mie,zi-i la copilul asta(u cati ani ai?is curios (IMG:/tongue.gif) )daca nu ai prefera sa fii cel mai cel mai din lume(da tu ce vrei)dar macar sa poti gandi,sa constientizezi ca existi,sa poti visa...preferi un nimic???ce nimic de fapt???putin zis nimic...cam stii u ce vine..eu unu nu vreau sa ies la pensie,dar nu dupa mine merge asta (IMG:/tongue.gif)

--------------------
cu pistolu' la cap

+Quote Post
Airman04061969
post May 23 2005, 01:38 PM
Post #50

Advanced Member

From: Addison (Texas)
Member No.: 443

(Aneisse)
Moartea e doar prietena noastra fidela pe care nimeni si nimic nu o poate opri sa ne viziteze cel putzin o data in viatza.

Brrrrr ! Lugubru ! Ce-aveti mey, bacovienilor, nu va mai place viata ?

--------------------
Bogdan Voicu
("Good judgement comes from experience but experience comes from a lot of (previous) bad judgements").

+Quote Post
where_u_go
post May 23 2005, 01:41 PM
Post #51

Member
**

bacovieni..parca am studiat pe la scoli asa ceva..da nu m-a pasionat(nu cred ca am citit vreo poezie dealui;nu ma intereseaza ce au scris altii;imi place sa descoper totul de unu singur;nam nevoie de alte pareri)..imi place viata,atata doar ca e aiurea din prea multe puncte de vedere.
da noah ,stii cum ii,din doua rele o alegi pe aia mai putin rea (IMG:/tongue.gif)

--------------------
cu pistolu' la cap

+Quote Post
Aneisse
post May 23 2005, 01:56 PM
Post #52

Senior Member

of, of...
Ce bacovieni mey, din contra e o vedere super optimista. Nu vad Moartea ca pe o9m baba cu coasa...N-am zis ca vreau sa mor ci doar ca Moartea ca si Viatza mi se par la fel de importante, ambele au rostul lor si sunt niste binecuvantari nu niste blesteme!
Bacoviana auzi! Nu mey, you all got it very wrong! Da' wrong rau!!!!

W.Y.G, deja merg pe 28 de ani, sunt o baba nu? (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) , poate nu-s asa in varsta dar daca reancarnarea exista , sigur am vreo 30 la activ. Ma simt batrana si vaaaaai uneori nici eu nu stiu de unde atata intzelepciune! (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post
where_u_go
post May 23 2005, 02:05 PM
Post #53

Member
**

si eu am vreo 25 de ani,da noah,mam oprit cu fiinta in timp si am luato la fuga cu mintea...glumeam nu ma cred eu inteligent,ca nu ma pasioneaza masurarea inteligentei in vreun fel;imi ajunge cat sa invatz din prostia celorlalti (IMG:/tongue.gif)

--------------------
cu pistolu' la cap

+Quote Post
DraKu
post Jun 7 2005, 03:32 PM
Post #54

Member
**

From: brasov
Member No.: 921

ATHEEA

Picioarele goale
pasesc pe-adevar;
biblia doare
cu resturi de spini in par.

Ruleta ruseasca
butuc se invarte
dorind sa paraseasca
pacate ce bubuie-n tample.

Oarbe gloantele fug
trase de zei in gramezi
scapatii urla pe rug
langa,fumega arse dovezi.

Credinta ceatza-mparte
prin minti fara glas
conduse de-o carte;
droguri trase-n altare pe nas.

de cristi trinca(where_u_go)

--------------------
hai sa ne alineam cu totii in fata securei ce semneaza actele de deces

+Quote Post
Anne
post Jun 26 2005, 05:42 PM
Post #55

Advanced Member

From: candyworld
Member No.: 988

INGER RATACIT

Nu sunt un inger...
Sunt un om ce bate la poarta Raiului,
Un copil ratacit ce-si cauta drumul,
Un suflet fara liniste,
Un plans fara lacrimi,
Un foc fara fum,
Un ras fara zambet,
O umbra acum.

Si poate suntem ingeri,
Ingeri fara aripi,
Ce se-nalta stiind ca au sa cada in vid
Si poate suntem umbra vaga a unui zambet timid
Sau...NIMIC.

Ne place sa zburam fara aripi,
Ne place sa zburam pana la cer,
Ne place sa gustam o clipa fericirea ce-aduce sfarsitul
Caci dragostea ne-nalta mai sus decat totul
Pentru a ramane apoi NIMICUL.

--------------------

+Quote Post
tudoriona
post Aug 12 2005, 01:36 PM
Post #56

Member
**

From: on the INTERNET
Member No.: 1,004

AM GASIT CANDVA COMORI PE O INSULA

... insula era in capul meu,
iar eu am ramas teleleu...

Ce vesel sunt !!
N-am bani,
Dar ce vesel sunt !!
Sunt obsedat de bani.

+Quote Post
tudoriona
post Nov 6 2005, 02:42 PM
Post #57

Member
**

From: on the INTERNET
Member No.: 1,004

Pe valuri si creneluri

De-abia m-am trezit din somn;
Am visat ca am prins un somon...
Solomon m-a anuntat ca in somn
Cineva care arata ca un somon,
A vrut sa-mi dea foc la pat...

De-atunci, am citit "Jane Eyre" si,
stiind ca era de Charlotte Bronte am
Cautat.. ce ? pe domnul Rochester...
Insa nu l-am gasit.
Am ramas deci pe creste si creneluri,
Ca un vultur plesuv ce a zburat de la Manchester
United la Dinamo Bucuresti si
si-a dat seama ca trebuia sa ajunga la Rapid....

--------------------
iambia

+Quote Post
ius68
post Dec 22 2005, 06:55 PM
Post #58

Newbie
*

Member No.: 2,104

ok

+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 16th October 2019 - 11:33 AM