IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  « < 2 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
Destinul
adymacsut
post Oct 23 2006, 06:00 AM
Post #61

Advanced Member

Group: Members
From: Bucuresti
Member No.: 3,516

Ajungem atunci la faptul ca unii sunt predestinati la fericire iar altii sunt predestinati spre nefericire.Fiecare dintre noi avem in noi o particica divina
si pentru ca ne-a fost dat liber arbitru putem alege.
Destinul este o scuza in momentul cand suntem prea slabi spre a lupta cu greutatile vietii.
Go to the top of the page

+Quote Post
arpi
post Oct 26 2006, 10:20 AM
Post #62

Member
**

Member No.: 3,581

cum poti avea liber arbitru in momentul in care zici ca esti predestinat ?

+Quote Post
maybe
post Oct 26 2006, 10:47 AM
Post #63

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

(IMG:/smile.gif) pai uite-asa: ai doua date (predestinate :wink: ), nasterea si moartea

iar intre ele doua esti liber sa faci ce vrei (IMG:/tongue.gif)

+Quote Post
adymacsut
post Oct 26 2006, 08:18 PM
Post #64

Advanced Member

Viata noastra se desfasoara intre nastere si moarte si datorita liberului
arbitru putem alege binele sau raul.Dar apare o problema:ce este binele si ce este raul?In lumea actuala binele are o acceptie materiala.Este greu in aceasta lume computerizata a celui de al treilea val sa mai avem timp pentru spirit si suflet.

+Quote Post
bursucelul_iubit...
post Oct 27 2006, 07:59 AM
Post #65

Advanced Member

From: acolo unde nici cu gandul nu gandesti...
Member No.: 2,525

Cum sa nu avem timp? Tocmai asta inseamna bine si rau. Alegi sa faci o rugaciune pentru sufletul (spiritul) tau sau sa joci un joc/sa scrii pe un forum. Uite o alegere importanta intre bine si rau. Alta: sa stau toata ziua beat sau sa incep sa fac ceva pentru familia mea sa-i fac sa zambeasca sa ma iubeasca. Sa o bat pe bulina azi sau sa ma duc sa-i dau o sarutare dragalasa... o alta alegere intre bine si rau. Insa Dumnezeu stie ce o sa fac eu, insa el tot ma lasa sa aleg. Liberul arbitru este doar pentru noi, EL deja stie sfarsitul nostru, punctul unde noi vom ajunge. :roll:

--------------------
"Traim sub acelasi cer dar nu avem acelasi orizont"

"Nu merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita nu te vor face niciodata sa plangi"

"Dragostea se masoara in sentimente,pasiuni si iubiri, nu in minute, ore, luni sau ani"

+Quote Post
adymacsut
post Oct 27 2006, 08:45 PM
Post #66

Advanced Member

E un raspuns ca la cateheza.Cred ca astfel am putea sa definim in esenta punctul de plecare spre adevarata marturie de credinta.

+Quote Post
maybe
post Oct 28 2006, 07:53 AM
Post #67

maybe, maybe not

(adymacsut)
E un raspuns ca la cateheza.Cred ca astfel am putea sa definim in esenta punctul de plecare spre adevarata marturie de credinta.

refuz categoric un raspuns sablonard a marturiei de credinta, la modul la care suntem fiecare unici, ca definitie umana, iar marturia de credinta se manifesta in cuvinte si gesturi invalmasite in intreaga noastra existenta, nu musai duminica, in biserica

sorry

+Quote Post
arpi
post Nov 8 2006, 02:08 PM
Post #68

Member
**

Member No.: 3,581

eterna problema a binelui si al raului care , parerea mea, sunt niste concepte relative si foarte subiective (IMG:/smile.gif) probabil putem vorbii de un bine personal sau un rau personal sau chiar si de o realitate personala dar nu de un bine un rau sau o realitate
nu cred ca exista nici una din ele mai degraba un echilibru

+Quote Post
maybe
post Nov 8 2006, 04:34 PM
Post #69

maybe, maybe not

ar trebui sa existe un echilibru, dar nu prea reusim sa facem asta (IMG:/smile.gif)

tocmai fiindca notiunile sunt relative, subiective si nu pot fi cuantificate

iata ca ne mai si intelegem :wink:

+Quote Post
adymacsut
post Nov 9 2006, 10:31 PM
Post #70

Advanced Member

Binele si raul sunt notiuni relative si subiective.]
Unde spun eu ca este bine poate fi rau pentru altcineva.
Nu cred totusi ca putem fi perfect echilibrati ca o balanta.

+Quote Post
Aneisse
post Nov 21 2006, 10:53 AM
Post #71

Senior Member

From: Somewhere close
Member No.: 458

Pai te contrazici. Din moment ce binele si raul sunt relative inseamna ca la nivel universal nici nu exista. Ce ar trebui sa fie pus in balanta ca sa putem vorbi puterea omului de sta sau nu in echilibru?

--------------------
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! :)))
http://theoldjukebox.blogspot.com/

+Quote Post
adymacsut
post Nov 21 2006, 09:36 PM
Post #72

Advanced Member

(Aneisse)
Pai te contrazici. Din moment ce binele si raul sunt relative inseamna ca la nivel universal nici nu exista. Ce ar trebui sa fie pus in balanta ca sa putem vorbi puterea omului de sta sau nu in echilibru?

Unde incepe binele meu ar putea sa fie raul tau sau invers.
Ce este un drept al meu poate fi o obligatie a ta si invers.
Pentru o persoana hipoglicemica este bine sa manance dulciuri dar pentru un diabetic nu este bine sa consume dulciuri.
Tu poti spune ca exista bine si rau ca notiuni universal valabile?

+Quote Post
Aneisse
post Nov 22 2006, 12:42 PM
Post #73

Senior Member

Nope, nu pot spune asa ceva.
Nu is bune exemplele alea. Nu vorbim de ce ne face bine sau rau. Vorbim de conceptul de bine si rau (good & evil), pozitiv - negativ.
Daca il excludem pe Dz din ecuatie, de ce e bine sa faci bine si rau sa faci rau? Adica... eu nu cred in DZ si totusi de ce ma raportez la asta?
Sa omori pe cineva , e rau cik (asa zice si societatea si religia), il doare, plange familia dupa el...blah, blah.
Excludem religia iar societatea suntem noi majoritatea... Daca nu ar exista o societate si omul ar fi un animal singuratic care s-ar raporta la propria constiinta. Nah...mai exista bine si rau in sitauatia asta?
Deci ... e rau cand inducem unei alte fiinte un sentiment/senzatie neplacuta si e bine cand sentimentul/senzatia e placuta...
Despicarea firului in 16 ma baga si mai tare in ceata. S-ar parea ca principiul binelui si raului se ghideaza dupa proverbul "ce tie nu-ti place, altuia nu face" .
In concluzie...notiunile de bine si de rau sunt un fel de vax albina, nu e nimic filozofic in ele ci pur si simplu la baza lor sta egoismul. Impunem reguli de genul asta pentru noi insine dar le incalcam fata de celelalte fiinte cu care convietuim.
Adica...pe porc il doare cand ii tai beregata? Da. Dar carnea de porc e buna, nu? In concluzie dupa propriile lui reguli omul e EVIL. Faza e ca...daca nu mananca carne si nici legume (ca deh si alea is organice si tot un rau se cheama ca le faci cand le distrugi), atunci....cum sa supravietuiasca, huh?
Nu stiu daca m-ai inteles dar dupa toata aberatia asta sa-mi spui tu mie daca exista bine si rau.

--------------------

+Quote Post
marius
post Nov 22 2006, 02:39 PM
Post #74

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

(Aneisse)
Adica...pe porc il doare cand ii tai beregata? Da. Dar carnea de porc e buna, nu? In concluzie dupa propriile lui reguli omul e EVIL. Faza e ca...daca nu mananca carne si nici legume (ca deh si alea is organice si tot un rau se cheama ca le faci cand le distrugi), atunci....cum sa supravietuiasca, huh?
.

Si acum apare schimbul doi (IMG:/biggrin.gif) cu urmatoarele:
D-Zeu a creat porcul pt noi , pt ca noi sa ne hranim din shoricele lui ..lol
A creat pasarea ... pt ca ouale sa ne indestuleze pantecele si carnea, poftele.....

Aneisse, animale suntem si noi, insa orataniile astea au fost create fara simtul ala ...al durerii (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)
Ele chiar sunt mandre atunci cand ne stau dinainte in farfurie (IMG:/laugh.gif)
Si acum spune tu ce intelegi din dogma religioasa care urmeaza: "Cel ce mananca Trupul Meu si bea Sangele Meu are viata vesnica, si Eu il voi invia in ziua cea de apoi" (Ioan VI, 54). Caci "adevarat, adevarat zic voua, daca nu veti manca Trupul Fiului Omului si nu veti bea Sangele Lui, nu veti avea viata in voi"(Ioan VI, 53)......
Tot D-zeu este cel care a plamadit pe Hristos ....., deci tot ceea ce D-zeu a creat este pt noi....
Greu???? (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)
nota; ciudat insa dc Mantuitorul ne indeamna la canibalism....

+Quote Post
adymacsut
post Nov 22 2006, 09:41 PM
Post #75

Advanced Member

Mai sunt si persoane liber cugetatoare .

+Quote Post
Aneisse
post Nov 23 2006, 07:52 AM
Post #76

Senior Member

(marius)
(Aneisse)
.

Si acum apare schimbul doi (IMG:/biggrin.gif) cu urmatoarele:
D-Zeu a creat porcul pt noi , pt ca noi sa ne hranim din shoricele lui ..lol
A creat pasarea ... pt ca ouale sa ne indestuleze pantecele si carnea, poftele.....

Aneisse, animale suntem si noi, insa orataniile astea au fost create fara simtul ala ...al durerii (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)
b]"Cel ce mananca Trupul Meu si bea Sangele Meu are viata vesnica, si Eu il voi invia in ziua cea de apoi" (Ioan VI, 54). Caci "adevarat, adevarat zic voua, daca nu veti manca Trupul Fiului Omului si nu veti bea Sangele Lui, nu veti avea viata in voi"(Ioan VI, 53).[/b].....[/i]

Stai buey asa ca nu poti sa interpretezi Biblia mot-a-mot. E plina de metafore de unde si multitudinea de religii care s-au batut cap in cap la traducere. Ai uitat ca la cina de apoi le-a dat paine si vin spunand "Luati si mancati din aceasta toti , caci acesta este trupul meu care pentru voi si multi se va jertfi. Faceti aceasta in amintirea mea!"
Era paine si vin ! Deci...era o metafora , nu mai rastalmaci cuvintele din Biblie cand sunt si eu prin preajma ca te contrazic de nu te vezi.

P.S. Citatul e din memorie deci...daca am gresit cumva , nu se pune.

--------------------

+Quote Post
Aneisse
post Nov 23 2006, 08:00 AM
Post #77

Senior Member

Ansa...dar ce nu pricep eu e de unde ai tras tu concluzia ca animalele nu au simtul durerii...Atunci de ce guitza porcul cand ii tai beregata si urla cainele cand arunci cu bolovani in el?
Ei, hai! Nu mai cauta scuze de-astea puerile pentru umanitate. Suntem ceea ce suntem, niste animale care se pretind spirituale si se ascund dupa niste texte de doi lei intorcand totul in favoarea lor. Faza e ca...cine ne mai crede ? Acuma...asta e, n-am eu cum sa fac lucrurile mai bune. M-am nascut, sunt om si n-am cum schimba asta (apropos de liberul arbitru Ady...unde e in cazul asta?).

Ma rog...lasa. Mai bine nu ma mai gandesc la lucruri de-astea ca iar ma apuca gargaunii aia mari. Maine , poimaine auziti ca m-au internat astia la un spital de boli nervoase.

--------------------

+Quote Post
adymacsut
post Nov 23 2006, 08:16 AM
Post #78

Advanced Member

Eu cred ca totusi pot face lucrurile mai bune sau mai rele.
Liberul arbitru iti da posibilitatea sa alegi binele sau raul.
Te-ai intrebat vreodata ce este legea naturala pe care o regasim in toate credintele lumii?Se regaseste in religie,psihologie,filosofie,sociologie,etica juridica.

+Quote Post
marius
post Nov 23 2006, 08:20 AM
Post #79

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

Era paine si vin
Cu siguranta... era paine si vin insa asezate langa curcanul umplut (IMG:/laugh.gif)

+Quote Post
Nemo
post Nov 23 2006, 09:07 AM
Post #80

Advanced Member

From: Frejus, France
Member No.: 2,304

(adymacsut)
Eu cred ca totusi pot face lucrurile mai bune sau mai rele.
Liberul arbitru iti da posibilitatea sa alegi binele sau raul.
Te-ai intrebat vreodata ce este legea naturala pe care o regasim in toate credintele lumii?Se regaseste in religie,psihologie,filosofie,sociologie,etica juridica.

Totusi,ce este legea naturala? :?:

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name
Without an honest heart as compass

+Quote Post

6 Pages V  « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 14th December 2019 - 08:18 AM