IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Gusturi culinare
marius
post Oct 13 2004, 08:53 AM
Post #21

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

ca tot eram la subiectul shaorma...
Am servit shaorma in romania, chiar in Buc, si chiar preparata de un cetatean de origine araba, dar ..... nu a vea acelasi gust ca shaorma de proin alte parti!
Nici humus-ul, nici celelalte ingrediente,..nici macar salata ... nu mi-au placut!
Plus ca era gatita din piept de pui...fatza de oaia sau curcanul din afara! :wink:
Go to the top of the page

+Quote Post
Airman04061969
post Oct 13 2004, 08:59 AM
Post #22

Advanced Member

Group: Members
From: Addison (Texas)
Member No.: 443

Pai si atunci cum ramane cu originea arabeasca a shaormei ?

--------------------
Bogdan Voicu
("Good judgement comes from experience but experience comes from a lot of (previous) bad judgements").

+Quote Post
marius
post Oct 13 2004, 09:05 AM
Post #23

Senior Member

ce ai vrut sa intrebi?
Care era apropoul?

+Quote Post
Airman04061969
post Oct 13 2004, 09:09 AM
Post #24

Advanced Member

Ai spus ca saorma este de origine arabeasca ! Tot ce e posibil ! Dar apoi spui ca ai mancat in Bucuresti, la un cetatean de origine araba, o saorma care nu ti-a placut si era diferita de altele. Deci, e arabeasca sau nu e arabeasca ? Sau mai bine zis: sunt doua tipuri de saorma: israelina si arabeasca sau e unul si acelasi ?
Intreb asta pentru ca, de pilda, sarmalele, sunt de origine turceasca dar, dupa cum bine stii, sunt cel putin doua feluri: in foaie de varza si in foaie de vita. Cele in foaie de vita sunt, de regula, din curcan iar cele in foaie de varza sunt, de regula, diun amestec vita si porc.

--------------------
Bogdan Voicu
("Good judgement comes from experience but experience comes from a lot of (previous) bad judgements").

+Quote Post
marius
post Oct 13 2004, 09:26 AM
Post #25

Senior Member

Tui vrei ca pana la urma sa cedez si sa iti confirm ca shaorma e moldoveneasca,??
mey airman,
Faptul ca era gatita de un arab,.... inseamna ca era obligatoriu ca acea shaorma sa aibe gustul ei original?
Catzi turci nu stiu sa gateasca sarmale, si cati romani sunt care sustin ca sarmaua e romaneasca, stii?
Eu totusi nu inteleg dc amesteci gustul si indemanarea cu originea!
Sarmale ai sa gasesti oriunde in lume,..dar asta nu inseamna ca daca bucatarul e turc, si sarmaua e ca la mama ei! Ma mir ca sustii asta din moment ce afirmi ca ai servit ospaturi si in afara!
Poate ca ai servit si gustare romaneasca care sa nu aibe gust romanesc?

Salatele de care iti spuneam,...sunt facute dupa gust european,,sau mai bine zis dupa gust romanesc.
Iti spuneam de humus, salate de varza, rosii, thina,..chestii dupa care romanii nu se dau in lanturi, sau nici macar nu au auzit
Crezi tu ca e obligatoriu ca sa gateasca shaorma perfect dupa reteta de acasa din moment ce aceasta reteta nu ar putea avea efect asupra clientelei?
Puiul (pe care el l-a inlocuit),... crezi ca poate avea acelasi gust cu seul de oaie?
mai bine spune tu de ce romanii prefera pui in loc de oaie, ca sa iti spun eu de ce arabu gateste la cererea clientelei!

+Quote Post
Aneisse
post Oct 13 2004, 09:41 AM
Post #26

Senior Member

From: Somewhere close
Member No.: 458

Mey voi chiar ati luat-o in serios, vad, treaba asta.
Stii ce ma intrebam Marius, daca nu cumva este posibila ca sarmalele sa fie si moldovenesti si turcesti in acelasi timp. E chiar atat de imposibil ca in doua locuri diferite doua persoane diferite sa descopere ceva asemanator?
Din moment ce ei folosesc un tip de carne iar noi altul oricum e o chestie diferita , shi ce, tot ce e infasurat in varza inseamna ca e sarma?!?

--------------------
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! :)))
http://theoldjukebox.blogspot.com/

+Quote Post
marius
post Oct 13 2004, 09:49 AM
Post #27

Senior Member

aneisse,
raspunsul este nu!
Nu e totuna, precum si eu incerc sa sustin ca shaorma aia din ro, nu e totuna cu cea originara, indiferent de bucatar sau ingradiente!
Un alt raspuns la faza cu gustul si originea..pot sa il dea deasemeni ca ex, acei romanii din afara care sustin ca nicaieri nu e mai buna mancarea ca cea de acasa!
Originea e origine, iar gustul e gust!
Un alt aspect la care airman ar fi trebuit sa ii gaseasca raspunsul singur, este deasemeni regiunea in care se gateste produsul ..regiune care poate influenta gustul si chiar continutul preparatului.
De ex, in Banat..., borsul e mai dulce ca in moldova, iar in bucuresti nici nu se mai numeste bors!
Pai acum pot sa intreb si eu la randu-mi..."dc borsul nu are acelsi gust in moldova ca si in banat?, sau dc nu are acelasi gust ca in Republica Moldova,ca deh, tot romancele il gatesc!

+Quote Post
Airman04061969
post Oct 13 2004, 10:40 AM
Post #28

Advanced Member

Cam asta era in capul meu, Marius ! Sa-mi confirmi ca saorma e moldoveneasca :wink:
Cat priveste borsul, ai incercat borsul din Ardeal ? Ala este bors dulce, nu cel din Bucuresti !
Personal, nu ma incanta bucataria moldoveneasca, o prefer pe cea din Ardeal, dar, stii cum e ... de gustibus (et coloribus !) non disputandum !

--------------------
Bogdan Voicu

+Quote Post
marius
post Oct 13 2004, 10:58 AM
Post #29

Senior Member

Cu toate ca sunt moldovean....eu inca nu al halit bors din ala de la mama lui din loboda! (IMG:/laugh.gif)
Cica ala bors moldovenesc!
De ala ardelenesc, imi aduc aminte de la un bucatar din armata care spunea ca la ei borsul se dregea cu "unt de oi"! Asta ce-o mai fi?
Tot la "bucataria lui Radu",..asta mai baga si cubulete de slanina , si afirma totodata ca reteta e din cartea lui Pastorel! :wink: (ardeleanul)
Ca o fi fost pastorel ardelean, ca nu o fi,... chestia e ca bors dres cu slaninutza afumata si untulet de oaie.... este mancare de mancau! 8)
Pana la urma cum fac ardelenii borsul?

+Quote Post
Airman04061969
post Oct 13 2004, 11:10 AM
Post #30

Advanced Member

Marius, Digestalul (medicament pentru digestie) dupa "mancarea de mancau" ca sa te citez, il dai tu sau il dau eu ?
Fratilor care stati prost cu digestia, puneti-va pofta-n cui de asemenea mancari. Or fi bune, nu zic nu, dar stomacul ce zice ?

--------------------
Bogdan Voicu

+Quote Post
Aneisse
post Oct 14 2004, 12:46 PM
Post #31

Senior Member

From: Somewhere close
Member No.: 458

Eh, ce sa zica si stomacul...zice si el :
"don't mess with me 'cause I act like a redneck when I'm p...d off"
(IMG:/laugh.gif)

--------------------
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! :)))
http://theoldjukebox.blogspot.com/

+Quote Post
Airman04061969
post Oct 14 2004, 12:59 PM
Post #32

Advanced Member

OK ! 1-0 pentru tine ! 8)

--------------------
Bogdan Voicu

+Quote Post
Shewanna
post Oct 17 2004, 01:42 PM
Post #33

Advanced Member

From: All around baby, all around
Member No.: 95

Is anyoane ALIVE la ora asta AZI?
Am nevoie urgent pana deseara de reteta de la fasole frecata dragilor :roll: :shock: :shock: :shock: :shock: Am aici juma' de kil de fasole si nush ce sa fac cu ea. SO......

--------------------
Rap me tender coz im sensitive.

+Quote Post
marius
post Oct 17 2004, 01:45 PM
Post #34

Senior Member

Si de aceasta data ...tot cu lapte vrei sa le gatesti??? (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)

+Quote Post
Shewanna
post Oct 17 2004, 09:11 PM
Post #35

Advanced Member

From: All around baby, all around
Member No.: 95

pfffffffffffffffffffffff
Poate totusi imi zice careva :roll: si arata-mi pe cineva care face spanacul cu apa (in afar de tine)

--------------------
Rap me tender coz im sensitive.

+Quote Post
marius
post Dec 1 2004, 07:08 AM
Post #36

Senior Member

Acum ca tot te-ai specializat....

Intra aici ..., si apasa pe acele 7 feluri de mancare , pe care le-am cautat special pt tine (IMG:/biggrin.gif)
Gasesti toate raspunsurile acolo, iar daca ai dubii in ce priveste si cine anume mai gateste in acest mod, acceseaza statistica celor care viziteaza sau a celor care au comentarii cu privire la specialitatile respective

astazi esti gastronoama saptamanii (IMG:/tongue.gif)

+Quote Post
tuffgirl
post Jun 16 2005, 11:16 PM
Post #37

Can't touch this!

Group: Moderatori
From: who cares?
Member No.: 618

Astazi am citit subiectul asta pentru prima data shi o sa merg mai in urma la discutziile despre gustul mancarilor. E adevarat cand spui ca mancare ca acasa nu gasesti, asta e pentru ca vegetalele nu le culegi din gradina ca acasa, porcul sau puiul, la fel, nu sunt crescute prin gradina sau sa le faca cineva latura(mancare pentru porci* in ardeal (IMG:/tongue.gif) ). De asemenea sunt diferite condimente care nu se gasesc peste tot in lume de acea Marius a avut dreptate cand a spus ca se gateste pentru cerintza clientului nu dupa retzeta originala. Aici toate retzetele sunt modificate dupa cerintzele populatziei. Voi credetzi ca ce se gaseste in restaurant chinezesc e la fel cu ce mananca ei in China? Nici nu vine close cu ce se mananca acolo. La fel cumancarea mexicana, daca te duci la TacoBell crezi ca mancarea aia e la fel cu ce mananca mexicanii? Nope , nu e, la fel cu italienii care folosesc BUSUIOC sau ROSMARIN sau inca o planta la care nici nu stiu cum ii spune pe romaneste (SAGE) sa dea aroma mancarurilor, cat busuioc s-a folosit la voi acasa pentru asta?

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
tuffgirl
post Jun 16 2005, 11:26 PM
Post #38

Can't touch this!

Acum ma intorc la subiect sa fiu on topic shi va spun ca imi place mancarea Romaneasca in primul rand ( sunt din ardeal unde se simte influenta magiara in bucatarie), italiana, chinezeasca, japoneza, thailandeza, vietnameza, spaniola (south america), greceasca(midle east care include lebaneza, turceasca), franceza shi deocamdata atat pana descopar alte "bucatarii" sau "bucurii" internationale. Nu ma pot opri la un fel de mancare cand sunt atatea, nu mananc doar pentru ca imi este foame, mananc pentru ca are gust bun shi pentru ca de fiecare data cand incerc ceva nou e o aventura, shi ma face happy (IMG:/biggrin.gif)

P. S. Pot sa spun ca poate singurul spice care nu imi place e curry, nu imi place mirosul shi nu imi place gustul.

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
Anne
post Jun 22 2005, 11:49 AM
Post #39

Advanced Member

From: candyworld
Member No.: 988

mancalai mai sunteti ... eu stiu ca mancarea lu` mami meu e mai buna ca oricare alta . mananc cam de toate in-afar de cateva alimente sau mancaruri care mi-a intrat mie in minte ca nu-mi plac : mamaligutza, carnea de oaie (fff putin mananc de paste de miel in tigaie) , ciorba de burta , de peste sau de oaie , de fapt nimic ce tine de oaie , varza calita aproape deloc , carnatii facuti in casa deloc . in rest nu am probleme cu mancarea , acum de exp as manca salata de vinete cu pireu de cartofi , pulpe de pui si sos de rosii cu ceapa pe deasupra .. miam ..

Si cate ceva despre mancarea olteneasca :
Oltenia este cunoscuta prin oamenii ei cinstiti, harnici dar duri. Acesti oamenii de obicei foarte grabiti tin foarte mult la mancarurile lor specifice si le plac mai ales felurile condimentate.
Mancarea olteneasca, de obicei simpla, este intotdeauna asezonata cu ridichi si ardei iute.
Carnatii oltenesti sunt faimosi. Sunt preparati din cantitati egale de carne de vita si porc, tocata si amestecata cu usturoi, piper si sare, iar cu aceasta pasta sunt umplute intestine de oaie. Apoi carnatii sunt afumati timp de doua ore. Pentru cei care au un stomac sanatos, carnatii oltenesti sunt un deliciu.

--------------------

+Quote Post
tuffgirl
post Jun 22 2005, 04:47 PM
Post #40

Can't touch this!

Da suntem, nu se baga nimeni intre mine shi mancarea mea (IMG:/tongue.gif) Devin voilenta daca nu mananc cand imi este foame, cum zice fratele meu "sunt rea de rup lantul" (IMG:/laugh.gif)

--------------------

+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 6th December 2019 - 04:03 PM