IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
pentru parinti, viitori parinti si nu numai...
Sweety
post Oct 30 2006, 08:05 PM
Post #21

Senior Member

Group: Members
Member No.: 1,600

interesant , ma gandesc ce masuri se iau

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair
Go to the top of the page

+Quote Post
marius
post Oct 30 2006, 10:56 PM
Post #22

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

marius, spuneai ca dreptul la educatie il are oricine

chiar ma indoiesc, calitatea slaba a invatamantului din mediul rural, posibilitatile financiare limitate, ale elevilor aflati in pragul liceului (care-o fi el, pana la coada), nu permit tuturor copiilor cu un real potential sa fie admisi in liceele de marca, despre care vorbea Anne

Si cine se face vinovat de faptul ca in mediul rural calitatea normelor educative sa fie mai slaba??????
Vezi ca mai sus eu ma refer la educatie si atat....
Problema financiara nu trebuie sa reprezinte un impediment in a deveni civilizat, precum civilizatia nu se preda numai la orase...(sau cel putin asa ar trebui sa fie)
De calitatea slaba a invatamantului din mediul rural....nu se fac vinovati elevii.... ci sistemul
In plus,.. in mediul rural esti intampinat de cu totul alte probleme legate de integrare in sistem si tot felul de particularitati specifice mediului inconjurator (daca tarlaua plange ca nu e prasita,.... poti primi un liber de la diriginte deoarece este tarlaua lui, iar clasa o treci in functie de munca voluntara pe care o prestezi in curtea dumnealui)....
Si nici asta nu are nici o legatura cu "educatia" maybe
Pe langa toate astea,.. sincer eu nu am auzit vreodata pe cineva care sa se planga de sistem in acele zone Se pare ca unora chiar le convine stadiul in care se afla, si la urma vin eu si te intreb; tot elevii sunt de vina?????? Ei nu au dreptul la un sistem sanatos??? Ei sunt de vina ca sistemul ii defavorizeaza????

+Quote Post
maybe
post Oct 31 2006, 06:16 AM
Post #23

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

OK

+Quote Post
marius
post Oct 31 2006, 11:15 AM
Post #24

Senior Member

(IMG:/biggrin.gif) Na ca e suparata acum.....
Ok, atunci...

nu mai vb cu tine.... (IMG:/sad.gif)

+Quote Post
maybe
post Oct 31 2006, 05:53 PM
Post #25

maybe, maybe not

(IMG:/biggrin.gif) mi-o trecut, mah

da' pe tine te (mai) tzine mult :twisted:

+Quote Post
Anne
post Oct 31 2006, 05:58 PM
Post #26

Advanced Member

From: candyworld
Member No.: 988

[quote="maybe
anne, te inseli cand crezi ca liceele de elita admit doar copii de nota zece

in tranzitia prin care (tat) trece Romania noastra, criteriul valorii e undeva in coada, primeaza si banii parintilor, influenta/indiferenta acestora fata de odrasle (l-am inscris la un liceu bun=privat daca se poate, sunt linistit)

[/quote]

nu ma insel , eu vorbesc de partea majoritara a elevilor , mereu exista fisuri ale sistemului si cativa care vor intra pe pile insa nr lor este redus in comparatie cu restul si imediat se detaseaza in timpul liceului daca nu au o baza solida in spate, pur si simplu nu fac fatza .
nu stiu cum este cu liceele private dar stiu cu siguranta ca liceele de stat sunt de prestigiu sau nu , prestigiul facandu`l elevii .fiecare liceu isi castiga un prestigiu si marea masa a copiilor cu note mari se duc tot in liceele unde este concurenta, asa conservandu`se materialul pt a`i asigura in continuare prestigiul liceului.elevii de bani gata nu pun pret pe invatatura si nu ii intereseaza sa se duca intr`un liceu in care ii bate cineva la cap cu asta

--------------------

+Quote Post
maybe
post Nov 1 2006, 06:16 AM
Post #27

maybe, maybe not

ai vorbit frumos anne -si in mod sigur in cunostinta de cauza

dar eu am privit din alt punct devedere lucrurile, mai trist -o realitate pe care o percep prin exact ceea ce am spus, copii buni care nu ajung in scoli pe masura potentialului lor -nu mai reiau ideea

(de-asta m-am si "suparat" pe marius -pentru prima oara mi s-a parut insensibil)

+Quote Post
adymacsut
post Nov 1 2006, 08:06 AM
Post #28

Advanced Member

From: Bucuresti
Member No.: 3,516

Eu nu sunt pentru uniforma dar cred ca ar trebui sa fie totusi tinute decente la scoala.Nu mi s-a parut morala nici emisiunea cu Monica si Irinel.Ea era inca eleva de liceu chiar daca era majora.Emisinuea respectiva a generat false modele printre elevele de liceu.Batai au existat tot timpul in scoala pentru ca mitocanii exista peste tot.Pilele iarasi exista dintotdeauna.
Nu sunt de acord sa se scoata matematica si fizica din scoala.

+Quote Post
marius
post Nov 1 2006, 08:52 AM
Post #29

Senior Member

(adymacsut)

Dar cine este de acord cu scoaterea acetor materii????
Ady, cred ca autorul se pronunta "simbolic".... Cu siguranta nu se referea la vreo scoala "patriotica"....

+Quote Post
Nemo
post Nov 1 2006, 09:32 AM
Post #30

Advanced Member

From: Frejus, France
Member No.: 2,304

(marius)
(adymacsut)

Dar cine este de acord cu scoaterea acetor materii????
Ady, cred ca autorul se pronunta "simbolic".... Cu siguranta nu se referea la vreo scoala "patriotica"....

Eu sunt de acord :cry: :cry:
Niciodata nu m-am impacat cu materiile astea (IMG:/laugh.gif) ,singura corigenta din viata mea a fost la fizica in clasa a 11-ea. (IMG:/laugh.gif)

Problema de matematica de clasa a treia:
"La un magazin s-au adus 129 de portocale,impartite in mod egal in trei lazi.
Sa se calculeze cate portocale sunt in fiecare lada daca la inceput au fost 29,34 respectiv 31 de portocale."
Problema nu e grea,formularea e cretina. (IMG:/laugh.gif)

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name
Without an honest heart as compass

+Quote Post
pisoaia
post Nov 1 2006, 09:41 AM
Post #31

Member
**

Member No.: 5

Cel putin din punctul meu de vedere, liceul in momentul de fata este o provocare atat pentru parinti, elevi cat si pentru profesori.
Am termiat de 2 ani shi ceva un liceu foarte bun, un liceu de elita, daca pot sa ii spun asa, insa am avut shi noi parte de problemele noastre
Drept este ca s-a observat o diferenta intre modul nostru de a ne purta shi al elevilor de la celellalte licee, dar asta nu inseamna ca nu s-au certat doi elevi pe coridoare pana unul a ajuns la spital injunghiat, ca la baia fetelor nu ne mai delectam din cand in cand cu cate o mica batalie. Despre bautura la ore si inafara orelor nu mai vorbesc.
Pe de alta parte eram cei mai buni la invatatura. Profesorii nu aveau ce sa ne faca pentru micile indiscipline pentru ca eram foarte bine pregatiti din punct de vedere al materiilor (de exemplu, cea mai mica nota la bac la noi a fost de 8,50).
Ceea ce incerc sa subliniez este ca in momentul de fata nu depind in mod radical modul de comportare cu modul de a invata, sau cu desteptaciunea fiecaruia, ci cu modul de a privi lucrurile si de a-tzi stabili prioritatile.
Dupa ce am terminat licul, am fost la cateva ore de engleza in generatia care ne-a urmat si pot sa spun ca a fost interesant. AM vazut pustoaice imbracate ca shi cum urmau sa plece in club imediat dupa scoala dar care vorbeau o engleza, si stiau o engleza exemplara, proful explicandu-ne dupa aceea ca pur shi simplu nu au ce sa le faca...

--------------------
And when it rains on your parade, look up rather that down. Without the rain it would be no rainbow.

+Quote Post
adymacsut
post Nov 1 2006, 12:12 PM
Post #32

Advanced Member

Daca scoatem matematica si fizica inseamna ca ajungem toti niste umanisti.
Avem nevoie si de un pic de realism.Ca profesor de fizica m-am confruntat si eu cu violenta.Un elev beat aflat in ultima banca a scos cutitul si a inceput sa ma ameninte.Am luat frumos scaunul de la catedra si l-am folosit ca scut apoi le-am zis celorlalti sa potoleasca pentru ca eu chem politia...am iesit din clasa cu intentia sa merg la director si sa sun la politie.Baietii celilalti au reusit sa il imobilizeze foarte repede si l-au trimis acasa.M-au prins pe coridor si m-au rugat sa il iert ca a baut si ca este amarat.La ora urmatoare mi-a adus un buchet de flori si si-a cerut iertare.

+Quote Post
maybe
post Nov 1 2006, 03:11 PM
Post #33

maybe, maybe not

(Nemo)
Problema de matematica de clasa a treia:
"La un magazin s-au adus 129 de portocale,impartite in mod egal in trei lazi.
Sa se calculeze cate portocale sunt in fiecare lada daca la inceput au fost 29,34 respectiv 31 de portocale."
Problema nu e grea,formularea e cretina. (IMG:/laugh.gif)

(IMG:/laugh.gif) raspuns cretin dar oarecum logic, se poate :twisted: ?

72,77 respectiv 74 de portocale :roll:

+Quote Post
adymacsut
post Nov 5 2006, 08:18 AM
Post #34

Advanced Member

Matematica are frumusetea ei.Cred ca studierea ei in scoala este necesara pentru ca dezvolta spiritul realist.Prea mult studiu umanist ne aduce cu capul in nori.

+Quote Post
floare_albastra
post Sep 28 2007, 12:37 PM
Post #35

Member
**

Member No.: 9,285

....zise contele si mai trase o dusca.De ce sa nu visam?Pana la urma ,nu Blaga spunea ca la mister se ajunge prin simtire,nu prin ratiune?Visezi,dar nu uiti sa te trezesti,normal

+Quote Post
talib
post Sep 28 2007, 03:20 PM
Post #36

Advanced Member

From: in zbor
Member No.: 4,994

(floare_albastra)
....zise contele si mai trase o dusca.De ce sa nu visam?Pana la urma ,nu Blaga spunea ca la mister se ajunge prin simtire,nu prin ratiune?Visezi,dar nu uiti sa te trezesti,normal

:roll2: ha! ha! hai ca asta a fost tare!

--------------------
de ce va uitati asa la mine? nici eu nu mai stiu ce-i bine!

+Quote Post
o studenta
post Feb 5 2008, 09:15 PM
Post #37

Member
**

Member No.: 12,477

Sunt intr-adevar multe aberatii in sistemul romenesc si cred ca sunt de vina toti - ministerul, institutiile, profesorii, parintii, elevii (cel putin cei de liceu).

Nu au cum sa scoata matematica si fizica din toate liceele; vor fi scoase, impreuna cu chimia, la profilele uman si vocational. Sunt de acord ca matematica are frumusetea ei, dar cai de la uman se duc acolo tocmai pt ca n-o vad...

Sunt de acord cu uniforma, cel putin in generala.

Nu cred ca intr-un liceu mai bun sunt elevi mai buni. Invata intr-adevar mai bine si au note mai mari, dar nu au neaparat si bun simt, responsabilitate pentru propriile acte, incredere in sine s.a. In liceul meu, desi multi considera pe drept cuvant ca nu se invata, elevii au macar curajul de a-si sustine parerile, fara a se gandi ingrijorati ce-o sa creada lumea despre ei.

In concluzie, invatamantul se duce de rapa in romania. Foarte multi se plang de aceleasi lucruri ca si voi, dar fac ceva? NU! doar se conformeaza, ca sa se integreze in sistem. De ce nu incearca fiecare sa se comporte exact asa cum crede ca ar trebui s-o faca un elev? Sa mearga dupa propriile principii? Pentru ca e greu - sa fii impotriva majoritatii. E mult mai comod sa nu faci nimic si sa spui ce nu-i bine.

Nu credeti? (IMG:/smile.gif)

A, si sunt total de acord cu FireEyes.

+Quote Post
Aneisse
post Feb 6 2008, 09:02 AM
Post #38

Senior Member

From: Somewhere close
Member No.: 458

(floare_albastra)

...mmmmmm...nush ce sa zic ... de Blaga asta...daca sa ajungi la mister inseamna sa dezvalui misterul cred ca nu prea sunt de acord cu el. dezvaluirea misterului ar putea avea efecte catastrofale pentru mintea omeneasca, cu cat stii mai mult cu atat iti dai seama ca stii prea putin, asa zicea un dashtept de-asta...asa e...numai ca asta doare si apoi...am ajuns la concluzia ca fericirea e direct proportionala cu ignorantza. cred ca daca am descoperi intr-o zi vre-un adevar absolut (de regula astea is tot timpul sub nasul nostru, sunt atat de evidente ca nu le vedem), care sa nu poata fi contestat...o sa innebunim toti si o sa ne facem hara-kiri , sepuku si alte de-astea intr-o depresie colectiva...
...nu stiu ce sa zic...chiar nu stiu ce sa zic cu misterul asta...n-am vazut nici un geniu fericit sau sanatos la cap...pe de alta parte...sa nu vrei sa descoperi adevarul ar fi ca si cum ai fi de acord sa traiesti in minciuna, deci...in concluzie ...cel mai bine e sa fii prost (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) in felul asta nu va fi niciodata nevoie sa alegi intre fericire si adevar

--------------------
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! :)))
http://theoldjukebox.blogspot.com/

+Quote Post
maybe
post Feb 7 2008, 03:29 PM
Post #39

maybe, maybe not

(Aneisse)
(floare_albastra)

...mmmmmm...nush ce sa zic ... de Blaga asta...daca sa ajungi la mister inseamna sa dezvalui misterul cred ca nu prea sunt de acord cu el. dezvaluirea misterului ar putea avea efecte catastrofale pentru mintea omeneasca, cu cat stii mai mult cu atat iti dai seama ca stii prea putin, asa zicea un dashtept de-asta...asa e...numai ca asta doare si apoi...am ajuns la concluzia ca fericirea e direct proportionala cu ignorantza. cred ca daca am descoperi intr-o zi vre-un adevar absolut (de regula astea is tot timpul sub nasul nostru, sunt atat de evidente ca nu le vedem), care sa nu poata fi contestat...o sa innebunim toti si o sa ne facem hara-kiri , sepuku si alte de-astea intr-o depresie colectiva...
...nu stiu ce sa zic...chiar nu stiu ce sa zic cu misterul asta...n-am vazut nici un geniu fericit sau sanatos la cap...pe de alta parte...sa nu vrei sa descoperi adevarul ar fi ca si cum ai fi de acord sa traiesti in minciuna, deci...in concluzie ...cel mai bine e sa fii prost (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) in felul asta nu va fi niciodata nevoie sa alegi intre fericire si adevar
intrebare: esti ... fericita, anne?

+Quote Post
Aneisse
post Feb 8 2008, 01:04 PM
Post #40

Senior Member

From: Somewhere close
Member No.: 458

Alta intrebare : pot sa nu raspund...ca sa nu va mint?

--------------------
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! :)))
http://theoldjukebox.blogspot.com/

+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 17th August 2019 - 04:48 PM