IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
PLANTELE MEDICINALE!
mishulina
post Apr 19 2006, 07:27 PM
Post #21

Advanced Member

Group: Members
From: off the beaten track
Member No.: 1,904

Imi pare rau, eu am lipsit putin, si nu ti-am putu raspunde la 1-a intrebare.
Raspunsul meu e urmatorul:se recomanda in curele de slabire plantele care detoxifiaza organismul, si care duc implicit la intensificarea proceselor de ardere din organism, cum ar fi papadia.
Un alt ceai foarte folosit, este ceaiul verde, care mai nou, apare pe piata cv gen:ceai pt slabit cu lamaie, sau etc...
Am mai gasit pt tine un articol:
1. Frunze de nuc
Bogat in: tanin, tirozina, vit. C, acid galic, juglona, ulei volatile, minerale etc. O lingurita de frunze de nuc la o cana de 250ml de apa fiarta, se lasa 10 min. acoperit. Se consuma zilnic 3-4 lingurite! Nu se indulceste!

2. Frunze de soc
Acest ceai provoaca o transpiratie abundenta, elimina toxinele din corp si veti scadea in greutate! Se adauga 3 lingurite cu varf de flori de soc la o cana de 250 ml de apa clocotita. Cantitatea de ceai, neindulcita se bea de 3 ori/ zi. Acesta are de asemenea un efect laxativ moderat, fiind benefic persoanelor care sufera de constipatie de origine nervoasa!

3. Frunze de dud
Este recomandat persoanelor care vor sa slabeasca si care sufera de afectiuni precum: ulcerul, diareea, gastrita. Se prepara o infuzie dintr-o lingurita de frunze de dud si 250 ml apa clocotita. Se bea intreaga cantitate, neindulcita, in 3 reprize, la circa 1 h dupa masa.

4. Urzici
Aceste plante sunt bogate in vitaminele C, K, B12, A si au efect curativ in cazul persoanelor anemice, ajuta la combaterea reumatismului, diabetului, diareei, ulcerului, nisipului la rinichi. Intr-o cana cu apa clocotita se pun 2 lingurite de urzici si se acopera vasul timp de 10 minute. Se beau 2-4 ceaiuri pe zi, neindulcite.
sursa:ele

--------------------
kiss ya'
Go to the top of the page

+Quote Post
Guest_kabella_*
post May 12 2006, 09:13 AM
Post #22

Guests

sufar de psoriazis de la varsta de 7 ani ,acum am 23 ani.am luat aceasta boala de la mare.numai e nevoie sa va zic prin cate am trecut,de multe ori am vrut sa mor,il intrebam pe DUMNEZEU ce am facut asa rau sa ma pedepseasca asa aspru.loviturile pe care mi le-a dat viata ma intarit si DUMNEZEU mi-a dat puterea sa merg mai departe.EL a fost si este singurul meu prieten.m-am ferit de oameni,am ascuns boala,nu voiam sa stie lumea sa se fereasca de mine.ma durut,am plans in mine.mia fost furata copilaria.ma uitam pe strada la ceilalti..eu vara la 30 de grade mergeam cu haine cu maneci lungi si pantaloni..muream de cald..cel mai mult ma durea intrebarile celorlalti...de ce nu porti si tu o fusta?da nu tie cald imbracata asa?
acum azi pot sa zic ca DUMNEZEU exista,am reusit sa inving boala.cum?e important sa aveti o alimentatie corecta.sa nu fumati,sa nu beti alcol si cafea.sucurile sunt f daunatoare.
carnea e permisa doar cea slaba si fiarta cum ar fi muschiul de vita si pieptul de pui.pestele fiert este f bun.
mia fost f greu sa renunt la fumat..astea mi-au inrautatit boala.
aveti mare grija la citrice,capsunele provoaca mancarimi,perele sunt rele ptr psoriazis,poate cele mai rele dintre citrice.portocalele ataca ficatul.
beti cate 2 l de ceai antipsoriazis zilnic,face f bine ptr organism.
sa aveti multa credinta.

+Quote Post
Guest_kabella_*
post May 12 2006, 09:17 AM
Post #23

Guests

este un articol interesant in formula as despre psoriazis.www.formula-as.ro/articole.cautati cuvantul:despre psoriazis.veti gasi un articol despre TREI-FRATI-PATATI,despre o femeie care sa vindecat de psoriazis cu acest ceai.boala ia disparut timp de 30 ani.apoi a revenit iar acum o tine sub control.ptr cei ce vor sa vb cu mine:monizza20 e id-ul meu.specificati cuvantul psoriazis ca nu prea vb cu oricine.va doresc multa sanatate si sa aveti credinta.

+Quote Post
maybe
post May 12 2006, 10:00 AM
Post #24

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

da, e interesant de stiut

cunosc cateva persoane care, in timp, au avut diferite forme de psoriazis -dar in mod sigur mai usoare fiindca niciodata n-am banuit ca se poate ajunge la o asemenea suferinta

+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 15th December 2019 - 03:59 PM