IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Ce s-a intamplata astazi.... in trecut? II
tuffgirl
post Mar 13 2008, 05:01 AM
Post #1

Can't touch this!

Group: Moderatori
From: who cares?
Member No.: 618

Redeschis subiectul pentru ca mi s-a parut interesant shi chiar ma uitam dupa el...pana am ajuns la arhiva (IMG:http://forum.cellulari.it/style_emoticons/default/b8-winner.gif)

Ok , incep eu:

La 12 Martie 1925 a fost prima transmisie de radio transatlantica. Perioada dintre 1920 shi 1950 a mai fost numita shi perioada de aur a radioului...inca nu erau televizoare (IMG:/laugh.gif)
Pentru ca foarte multe persoane au contribuit la developarea acestui mediu, nu se poate da credit la cineva anume, dar putem spune ca Guglielmo Marconi din Italia a transmis primele unde radio in anul 1895

Putin despre cum radio functioneaza: Sunetele shi alte semnale sunt transformate in radio-unde, un fel de energie numita radiatie electromagnetica. Undele de radio calatoresc prin aer shi univers, de asemenea pot trece prin obiecte solide cu ar fi peretii :shock: . Un aparat de radio, receptor, schimba aceste unde in sunete din nou....
....hai ca am fost tare la ultima faza... cate o data i crack myself up (IMG:http://forum.cellulari.it/style_emoticons/default/a9-crepa.gif)

Ok e randul vostru acum, shi....
:!: sper ca ati observat, trebuie sa fie cu cuvintele voastre
:!: nu vreau copy/paste in nestire la ce gasiti pe google
:!: orice discutii aditionale trebuie sa fie numai shi numai despre subiectele prezentate (IMG:http://forum.cellulari.it/style_emoticons/default/n8-attila.gif)
:!: trebuie sa fie interesant :!:

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?
Go to the top of the page

+Quote Post
Miracle
post Mar 13 2008, 08:17 AM
Post #2

Advanced Member

Group: Members
From: In my world of paper flowers
Member No.: 11,655

La 13 martie 1781 a fost descoperita planeta Uranus de catre William Herschel. Acest nene a fost prima data profesor de muzica si avea un interes crescut pentru aceasta "materie". Aceasta pasiune pentru muzica a dus la un interes crescut pentru matematica si pentru astronomie.
Pe 13 martie 1781 a vazut petru prima data planeta Uranus si acest lucru l-a facut faimos si l-a facut sa renunte la muzica in favoarea astronomiei.

Iar la 13 martie 1907 s-a nascut Mircea Eliade, unul din scriitorii mei favoriti.e cunoscut in luma mai ales pentru faimoasa sa "Istorie a religiilor". Cartile care pe mine m-au marcat au fost "Romanul adolescentului miop", "Huliganii", "Intoarcerea din rai" "Nunta in cer", dar si proza sa fantastica

--------------------
Aici zace, intacta, uscata, caractita mica a prostiei.
Ma am la mana.

+Quote Post
jolie_jojo
post Mar 13 2008, 08:47 AM
Post #3

Tra la la

From: Departe...
Member No.: 4,125

13 martie 1934 - S-a nascut, in studiourile Walt Disney, celebrul personaj de desen animat Donald Duck, care a debutat in filmul The little hen, la 9 iunie 1934. In anul 1943, Donald devine, cu adevarat un star si primeste Premiul Oscar pentru rolul din The Fuerhrer's Face

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
maybe
post Mar 13 2008, 02:34 PM
Post #4

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

(Miracle)
Iar la 13 martie 1907 s-a nascut Mircea Eliade, unul din scriitorii mei favoriti.e cunoscut in luma mai ales pentru faimoasa sa "Istorie a religiilor". Cartile care pe mine m-au marcat au fost "Romanul adolescentului miop", "Huliganii", "Intoarcerea din rai" "Nunta in cer", dar si proza sa fantastica
te rog fierbinte ceteste si "Noaptea de sanziene"

sorry pentru off

+Quote Post
tuffgirl
post Mar 13 2008, 03:45 PM
Post #5

Can't touch this!

(tuffgirl)
:!: orice discutii aditionale trebuie sa fie numai shi numai despre subiectele prezentate (IMG:http://forum.cellulari.it/style_emoticons/default/n8-attila.gif)

Nu e off, este in legatura cu Mircea Eliade :wink: :okay:

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
tuffgirl
post Mar 14 2008, 11:40 PM
Post #6

Can't touch this!

Martie 14 s-a nascut Einstein. Nu cred ca trebuie sa va spun cine e (IMG:/tongue.gif)

--------------------

+Quote Post
tuffgirl
post Mar 15 2008, 03:51 PM
Post #7

Can't touch this!

la 15 Martie 44 ien a fost asasinat Julius Cesar

--------------------

+Quote Post
maybe
post Mar 16 2008, 06:42 AM
Post #8

maybe, maybe not

(IMG:http://farm2.static.flickr.com/1330/1093504095_87a5b13f8e.jpg)

16 martie '57 a murit Brancusi

(daca am mai spus asta si anul trecut, ma-mpusc, imbatranesc)

foarte rar mai am acuma timp sa citesc, sa rasfoiesc albume in care-l pot "vedea" dar n-am inlocuit niciodata cu altceva emotia care-mi incalzeste sufletul oridecate ori imi aduc aminte ca el chiar a existat si asta numai ca sa ne ofere "bucuria pura"

+Quote Post
jolie_jojo
post Mar 24 2008, 09:23 AM
Post #9

Tra la la

24 martie 1882 se descopera bacilul tuberculoze de catre Robert Koch.
so 24 martie a fost declarata ziua mondiala a luptei impotriva tuberculozei.

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
tuffgirl
post Apr 4 2008, 05:49 AM
Post #10

Can't touch this!

In 4 aprilie 1968 a fost asasinat Martin Luther King, faimosul lupator pentru drepturile omului. Dumnezeu sa-l ierte.

Urmatorul subiect e mai mult stiati ca....Senegalul sarbatoreste ziua nationala la 4 Aprilie.

Tratatul Nord Atlantic a fost semnat astazi la 4 Aprilie in anul 1949. Ce importanta are asta? intrebati voi....pai sa vedem.....rezutatul urmat de acest act a fost creerea lui NATO care tradus insemna: North Atlantic Treaty Organisation

NATO este de fapt o alianta militara intre Statele Unite, Anglia shi Canada plus inca 16 tari pe care le insir aici:
Belgia
Cehia
Danemarca
Franta
Germania
Grecia
Ungaria
Islandia (Iceland :nustiu: )
Italia
Luxemburg
Olanda
Norvegia
Polonia
Portugalia
Spania
Turcia
....mi se pare mie sau toate tarile enumerate, care fac parte din continentul European fac parte de asemenea shi din EU? :roll:

Asta le este steagul: (IMG:http://www.flagfocus.info/worldflags-large/flag-NATO.GIF)

Mai stiu despre NATO, dar nu va mai spun, numai daca ma intrebati (IMG:/tongue.gif)

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Apr 21 2008, 07:19 AM
Post #11

Tra la la

Legenda spune ca la 21 aprilie 753 ihr Romulus si Remus intemeiaza Roma.

Se spune ca Enea, ginerele lui Priam regele troienilor a reusit sa-si salveze parintele si fiul in timp ce Troia cadea prada grecilor si , impreuna cu alti cativa troieni, au plecat pe mare. Dupa o lunga calatorie au ajuns in Latium. Acolo Enea a întemeiat cetatea Lavinium iar mai târziu, fiul său, Ascanius, a întemeiat, la poalele Munţilor Albani, cetatea Alba-Longa , cetate în care a domnit.
După moartea lui Ascanius un şir întreg de regi au domnit în cetatea clădită de el. Unul dintre aceştia a fost Numitor. Fratele său mai mic, Amulius l-a alungat de pe tron, iar pe fiica acestuia, Rhea-Silvia, a făcut-o preoteasă a zeiţei Vesta, obligând-o astfel să nu se mai căsătorească. Prin această, nici un urmaş al regelui alungat nu se mai putea naşte pentru a răzbuna nelegiuirea făcută de el. Dar preoteasa Rhea-Silvia a fost iubită de Marte , zeul razboiului, şi a născut doi gemeni: pe Romulus şi pe Remus. Amulius a poruncit ca cei doi copii să fie aruncaţi în râul Tibru. Coşul în care se aflau cei doi micuţi a fost întâi scos la mal de curenţi şi adăpostit sub un smochin. Se spune că zeul Marte a trimis o lupoaică să alăpteze copii. Un păstor al regelui , Faustulus , i-a găsit pe copii şi i-a dus acasă soţiei sale care le-a devenit doică şi i-a crescut. Când băieţii s-au făcut mari şi au aflat povestea lor , cunoscâdu-şi acum originile regale, au hotărât să întemeieze o noua cetate în ţinutul în care crescuseră
Între cei doi fraţi a izbucnit însă un conflict : cine să dea numele cetăţii şi cine să cârmuiască .Nu s-au înţeles nici asupra locului unde trebuia clădită cetatea : pe dealul Palatin sau pe cel Aventin. Din această cauză s-a iscat vrajbă mare în urma căreia Remus a fost ucis de către fratele său. Astfel a ajuns Romulus singurul stăpân, iar cetatea întemeiată de el pe dealul Palatin a luat numele fondatorului ei : Roma.

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post May 7 2008, 05:03 PM
Post #12

Tra la la

7 Mai 1986
Echipa Steaua Bucuresti castiga pt prima oara in istoria fotbalului românesc, Cupa Campionilor Europeni, învingând în finala, dupa executarea loviturilor de la 11 m, cu 2–0, echipa spaniola "FC Barcelona" portarul Hellmut Duckadam reusind o performana unica în lume aparand 4 lovituri de la 11 metri.

7 Mai 2008
Echipa Steaua Bucuresti pierde titlul de Campioana a Romaniei in fata provincialilor de la CFR CLUJ(brava mey baieti !!!! ) intr-un fel tot din pricina unei lovituri de la 11 metri (Gol marcat de fundasul portughez Ricardo Cadu, din penalty, în minutul 65, dupa; un fault al lui Bilica asupra argentinianului Diego Rui in meciul CFR Cluj - Universitatea Cluj de azi, meci ascultat cu placere la radio in masina de a dumneavoastra comentatoare JJ (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) )

Si acum final apoteotic de post (fara legatura cu topicul - dar musai de bagat)
Ce bine-mi pare ...ce bine-mi pare...tra la la la laaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa (IMG:style_emoticons/default/shablon_04.gif) (IMG:style_emoticons/default/beach.gif)

--------------------

+Quote Post
maybe
post May 7 2008, 05:10 PM
Post #13

maybe, maybe not

(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) te-ai prostit la cap raie?

PS: taman am castigat o lada de bere (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
jolie_jojo
post May 7 2008, 05:19 PM
Post #14

Tra la la

CITAT(maybe @ May 7 2008, 08:10 PM) *

E adevarat ca la cap am ceva insa refuz cu inversunare sa cred ca mi-s proasta (dar nu am curaj sa fac poll inca (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ) Hai RAPID +CFR CLUJ (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) PS Vreau si io o bericioaica egoistooooo (IMG:style_emoticons/default/cool.gif)

--------------------

+Quote Post
maybe
post May 7 2008, 05:45 PM
Post #15

maybe, maybe not

CITAT(jolie_jojo @ May 7 2008, 08:19 PM) *
E adevarat ca la cap am ceva insa refuz cu inversunare sa cred ca mi-s proasta (dar nu am curaj sa fac poll inca (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ) Hai RAPID +CFR CLUJ (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) PS Vreau si io o bericioaica egoistooooo (IMG:style_emoticons/default/cool.gif)

ups, vrei sa intrii deja in istorie -si mai ales sub forma asta? (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
jolie_jojo
post May 10 2008, 06:02 PM
Post #16

Tra la la

La 10 Mai 1866 dupa abdicarea lui Alexandru Ioan Cuza a fost adus la tron Carol de Hohenzollern membru al dinastiei imperiale germane, Romania devenind astfel prin persoana lui Carol I aliata a celei mai puternice monarhii din Europa.

La 9 Mai 1877 profitand de izbucnirea conflictelor ruso-turce guvernul Ion C Bratianu anunta ruperea relatiilor de suzeranitate cu Inalta Poarta iar Parlamentul Romaniei proclama independenta totala.

La 10 Mai 1877 Principele Carol I ratifica ''Declaratia de independenta''
Statutul de egaliate a Romaniei cu celelalte monarhii europene va fi recunoscut de catre reprezentantii marilor puteri in urma Congresului de pace de la Berlin (1-13 iulie 1878) Dar aceasta recunoastere era conditionata de cedarea catre Rusia a sudului Basarabiei.

--------------------

+Quote Post
tuffgirl
post May 22 2008, 07:38 AM
Post #17

Can't touch this!

Iubitorilor de muzica clasica...22 Mai, 1813 este data in care marele compozitor Richard Wagner s-a nascut. Daca va amintiti de prin filme sau de la opera, faimosul wedding march este creatia lui domnul Wagner. Golul lui a fost sa combineze armonios muzica cu teatrul. Inca ceva...care poate nu prea multa lume stie, Richard Wagner a fost considerat la timpul lui sa fie anti-Semitic... De asemenea el a scris articole in domeniul stintei, teori, politica, religie shi polemici literare.

Tatal lui Sherlock Holmes s-a nascut tot in 22 Mai 1859, daca nu stiti cine e tata lui Sherlock, va spun tot eu , este Sir Arthur Conan Doyle....acum el nu a inceput viata la locul de munca scriind..la inceput a incercat cu medicina dar s-a lasat dupa o perioada scurta in care nu i-a mers prea bine... intre timp cat inca mai avea clinica , asteptand dupa pacientii care nu veneau, a inceput sa scrie...nu a facut el bani prea multi pana cand...prima novela a iesit pe piatza in 1887 shi anume "A Study in Scarlet" in traducere libera ar fi "Studiu in rosu"...la timpul lui este considerat cel mai bine platit scriitor de povestiri scurte . A abandonat scrisul de fictiune in favoare la spiritualism(sau comunicarea cu spirite)

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post May 22 2008, 08:42 AM
Post #18

Tra la la

App de Sir Arthur Conan Doyle. S-au nascut ipoteze conform carora acesta si-ar fi ucis prietenul, pe Bertram Fletcher Robinson despre care se spune ca ar fi adevaratul autor al romanului "Cainele din Baskervilles", pt ca plagiatul sa nu fie descoperit. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

--------------------

+Quote Post
tuffgirl
post May 26 2008, 06:21 AM
Post #19

Can't touch this!

Ghici cine s-a nascut astazi Mai 26 in anul 1907?

...ok, ok va spun: John Wayne

--------------------

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 8th December 2019 - 04:22 PM