IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Mandria de a fi ateu
marius
post Apr 6 2008, 10:32 AM
Post #1

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

Care sunt motivele necredintei ateilor?

Sigur, multi dintre atei ar incepe cu :
"-Nu l-am vazut pe D-zeu, nu pot crede in El" ;sau
"-Nimeni nu l-a vazut pe D-zeu"
Totusi asta nu inseamna ca D-zeu nu exista, ci probabil este o referinta la "invizibilitatea" lui :wink:
Ok, invizibil , insa fata de cine???
Este invizibil sau este doar o iluzie,parerile sunt impartite ... insa cert este ca credinciosii nu pot demonstra material existenta lui, iar ateii nu pot demonstra material inexistenta acestuia

Si totusi,din polemici, ateii trec ca fiind indivizi cu o libertate mentala mult mai sanatoasa decat credinciosii...

Care sunt motivele pt care ateii nu cred in divinitati??
Go to the top of the page

+Quote Post
nicky
post Apr 6 2008, 05:44 PM
Post #2

traficant de vise

Group: Members
From: Ploiesti
Member No.: 1,756

Sotul meu este ateu .Nu crede in Dumnezeu,nu crede in Biblie iar pentru el Isus a fost doar un om cu ceva puteri mai speciale si atat .
In Dumnezeu nu crede pentru ca el spune ca nu exista de vreme ce nimeni nu l-a vazut vre-odata,nici macar cei despre care se presupune ca sunt sfintii lui dar si pentru ca el spune ca nu are motive sa creada in el,nu are dovezi.Despre Biblie sotul meu spune ca este o carte inventata de oameni pentru a tine in frau alti oameni,un fel de Codul Penal dar religios .

Eu,spre deosebire de el,cred In dumnezeu dar intr-un Dumnezeu ca divinitate absoluta si nu in numele de Dumnezeu .Nu cred in Biblie si nu cred in preoti .Pana sa imlineasca Alexa 2 ani,mergeam in fiecare duminica la slujba,la biserica .Dezamagirile pe care le-am avut din partea preotilor (inclusiv din partea celui care i-a zis mamei mele ca daca ar fi avut o fiica asa cum am fost eu i-ar fi taiat pielea cu lama si i-ar fi pus sare ) m-au indepartat de cladirile acelea care se cheama biserici .Prefer sa ma rog in gand,pentru mine,dara sa ma auda cineva .Nu ma inchin cand trec prin fata bisericii si nu tin posturile sau sarbatorile religioase .
Faptele bune pe care le-am facut si cele pe care le voi mai face nu le fac pentru a castiga un loc in Rai ci pentru ca sunt in primul rand om .

Daca vom mai avea un copil(si ma rog sa avem desi de 4 ani ma confrunt cu diverse probleme),nu ne vom boteza copilul decat cand va fi destul de mare sa inteleaga ce e religia si sa aleaga ceea ce considera a fi calea sa . Ne vom pune in cap toata familia dar prefer asta decat sa-mi constrang copilul unei religii pe care nici eu nu o inteleg .

--------------------
La extrema oricarui gand este un suspin. (Paul Valery)
28.gif[/image][/url]

+Quote Post
jolie_jojo
post Apr 9 2008, 06:23 PM
Post #3

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

CITAT(marius @ Apr 6 2008, 12:32 PM) *
Care sunt motivele pt care ateii nu cred in divinitati??

Pt ca pur si simplu nu pot demonstra existenta unei divinitati (orcarei divinitati .... nu vb numai de Dumnezeu)
Acum daca ar exista o dovada clara si incontestabila a existentei lui Dumnezeu sunt convinsa ca multi atei si-ar schimba parerea.

CITAT(marius @ Apr 6 2008, 12:32 PM) *
Si totusi,din polemici, ateii trec ca fiind indivizi cu o libertate mentala mult mai sanatoasa decat credinciosii...

Poate intr-o oarecare masura. Poate ca si aceasta influenta pe care o are biserica asupra multor crestini are un cuvant de spus. Nu pot sa neg, si am mai zis asta, ca biserica a ajuns un mijloc de manipulare.
Daca tu ca individ iti duci credinta la extrem....acele propovaduiri insistente care pot duce usor la fanatism, este intr-un fel normal ca altii sa te considere un pic dus cu pluta nu?
Chiar asa, fanatismul religios este un bun exemplu de...''libertate mentala ...nesanatoasa'' ca sa folosesc termenul tau.
Dar si la polul opus acel ''ateism comunist'' denota o libertate mentala mai putin okey

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
Majin
post Apr 10 2008, 06:49 PM
Post #4

Advanced Member

From: << Look above you ! >>
Member No.: 724

din polemici, ateii trec ca fiind indivizi cu o libertate mentala mult mai sanatoasa decat credinciosii...

d c ? in principal din 2 motive.
a. ateul nu crede in zeitati , dar crede ca viata nu e un accident. exista un mic loc comun intre atei si credinciosi..o punte creata de atei in discutiile pe aceasta tema. pe de alta parte , credinciosu` nu poate accepta inexistenta zeitatii venerate. 1-0 atei.
b. ateu` poate sa argumenteze, credinciosu` nu. 2-0 pt atei.
jojo , ateism comunist ? detaliaza !

--------------------

<<<<< I wander over where you can't see ... Inside my shell , I wait and bleed ... >>>>>

+Quote Post
jolie_jojo
post Apr 10 2008, 07:35 PM
Post #5

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

Eu ma refeream folosind termenul ... la perioada ‚48-89 si la tentativele regimului comunist de a subordona Biserica. Prin inchiderea scolilor catolice desfiintari ale congregatiilor religioase, inchiderea unor scoli , azile si spitale aflate in patronatul bisericii... confiscarea proprietatilor bisericii ...arestari.

Noah...acum.... evenimentele de atunci au pus o noua ‚’’arma’’ in mana bisericii.... si anume asocierea ateismului cu notiunea de counism...ceea ce nu este adevarat.

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
Duplicité
post Aug 24 2008, 12:12 PM
Post #6

Member
**

Member No.: 13,655

"mandria de a fi ateu"? este o gluma? (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)

nu,serios acum, nu e nicio mandrie. un ateu nu este cu nimic superior celui care crede in dumnezeu, dar pot spune ca este superior celui care se increde orbeste in religie.

fiecare are dreptul de a isi alege credintele, modul ce a gandi si multe alte lucruri. nu are rost sa se faca discriminari.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 14th November 2019 - 05:36 PM