IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Cersetorii, Oameni buni nu mai dati bani cersetorilor.
anghel.m
post Jan 2 2009, 11:04 PM
Post #1

Member
**

Group: Members
From: .ro/Bucuresti
Member No.: 13,979

Un cersetor in Bucuresti cel putin castiga foarte multi bani, daca se urca intr-un autobuz/metrou/tramvai castiga primeste 15-50 ron depinde cat de lung e autovehiculul in 5 minute, deci sa zicem in medie castiga 30ron/15min (cu tot cu asteptat pana vine urmatorul vehicul) deci intr-o ora are 120 ron in 8 ore are 960 deci pe luna 19200 ron minim ~5000 euro, are si weekendu liber. E nu ca as fi eu gelos sau ceva dar banii aia ii ia un jmeker pentru ca aici este o mafie intreaga, un "peste" care are mai multi cersetori. Am vazut eu odata in centru Bucurestiului in p-ta Unirii cum un tigan burtos si cu mertanu' lange el cum lua de la niste cersetori un TEANC de bani de la fiecare. Deci defiecare data cand dati bani unui cersetor ii dati bani unui jmeker sa-si ia inca un mertan' si o vila la Predeal.
Nu stiu cum sta treaba in celelalte orase din .ro dar ma indoiesc ca este prea diferit.

--------------------
Tinteste spre luna.
Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.
Go to the top of the page

+Quote Post
tuffgirl
post Jan 3 2009, 02:13 AM
Post #2

Can't touch this!

Group: Moderatori
From: who cares?
Member No.: 618

De acord, sunt multi care nu au motiv sa fie in strada shi sa cerseasca....dar cum faci diferentza intre cei care merita ajutati shi cei care nu....eu spre exemplu am o slabiciune pentru oameni batrani...nu pot sa imi imaginez cum se poate in lumea asta shi in ziua de astazi ca parintii sau bunicii nostri sa fie in strada pentru ca nu au mancare sau adapost? al doilea loc sunt aia mici dar shi astia sunt cam greu de deosebit, sunt uni care sunt fugiti de acasa pe buna dreptate sau pentru ca li s-a nazarit lor shi sunt cei care fac asta pentru parintii lor (aia ar trebui bagati in puscarie, vorbesc de parinti) shi cei care nu ii intereseaza de nimic shi o fac dinadins cum zici tu.

Cum alegi pe cine sa ajuti?
Ma gandesc ca centrele de ajutor sunt aglomerate shi nu pot ajuta pe toata lumea.....e pacat ca se face atata prada de mancare shi haine shi de toate cand inca lumea moare de foame.

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
anghel.m
post Jan 3 2009, 03:27 AM
Post #3

Member
**

Batranii deacord cu tine, dau si eu mancare batranilor cand ii vad, cat despre aia mici 99% sunt copiii tiganilor, care ii trimit sa cerseasca si sa fure si parinti lor ar trebui bagati la inchisoare, poti sa-i deosebesti, un batran il vezi ca nu e apt de munca, da un om la 30 care nu are nici o treaba si zice ca e pe moarte..... sau cum e unu in 368 care cerseste tot timpu "Mi-e foame da-mi bani". Cei care nu au un picior sau o mana, am auzit eu caz unde omului i s-a taiat jumatate de picior de tigani ca sa-l puna la cersit. Ce poti sa faci? daca ii dai bani oricum nu ajung la el in buzunar, si daca nu ii dai nu ai mila.. Un copil care a fugit de acasa nu stiu cate sanse are, cu cersitu nu prea merge ca nu are unde deci o sa fure.. si nu va ajunge decat scursura societatii, dar tot vina parintilor este, acuma nu vreau sa fiu rasist dar eu numai copi de tigani vad cersind pe strada, in viata mea nu am vazut un copil roman la 10 ani sa cerseasca, tiganii isi educa copii in asa fel incat sa se descurce pe strada, ii invata sa minte sa fure (asta e cultura lor, asa isi incep toti viata! daca se schimba vreunul atunci felicitari), daca i-ar trimite la scoala atunci situatia ar fi mult mai buna, pentru ei si pentru noi, dar ei de bunavoie isi invata copii sa minta si sa fure, le aduc un venit. Daca le dai bani ce rezolvi? ei o sa aiba ce sa manance si o sa continue sa minta si sa fure chiar daca nu le mai da lume bani. Deci batranilor intradevar mi se rupe si mie sufletul cand ii vad pentru ca ei nu au nici o vina, au muncit o viata intreaga si acuma au ajuns sa cerseasca ca sa supravietuiasca. Eram odata in autobuz si am vazut un batran care saracu nu prea mai avea putere sa se miste si-a cumparat o paine, au venit niste puradei si i-au luat paine din fata, imi venea sa inebunesc... inafara de batrani nu merita 99,99% din cersetori bani, sa se duca sa munceasca sau sa faca o scoala ca pot, daca le dam bani nu facem decat sa le incurajam comoditatea si suntem doar o parte din problema, trebuie sa fim parte din solutie!

--------------------
Tinteste spre luna.

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 3 2009, 04:41 AM
Post #4

Advanced Member

Member No.: 13,953

QUOTE (anghel.m @ Jan 3 2009, 05:27 AM) *
Eram odata in autobuz si am vazut un batran care saracu nu prea mai avea putere sa se miste si-a cumparat o paine, au venit niste puradei si i-au luat paine din fata, imi venea sa inebunesc...

Si cum ai reactionat?

--------------------
Lasto beth nin, tolo dan na ngalad

+Quote Post
anghel.m
post Jan 3 2009, 03:51 PM
Post #5

Member
**

QUOTE (Arwen.Evenstar @ Jan 3 2009, 04:41 AM) *
Si cum ai reactionat?

Nu am reactonat in nici un fel pentru ca eu eram in autobuz si batranul era pe cealalta parte a strazii si nu aveam ce sa fac (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) , daca aveam sansa faceam ceva.

--------------------
Tinteste spre luna.

+Quote Post
Arwen.Evenstar
post Jan 4 2009, 02:00 AM
Post #6

Advanced Member

Member No.: 13,953

Trist, indeed.. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

--------------------
Lasto beth nin, tolo dan na ngalad

+Quote Post
jolie_jojo
post Jan 5 2009, 08:39 PM
Post #7

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

De curand (inainte de Craciun) mergand inspre munca am vazut pe strada o batranica cu o patura intinsa pe asfalt (da stand in frig de la 8 dimineata) vanzand diverse lucrusoare croite (poate de ea sau poate nu, egal) manusi, fulare, botosi si cateva bluze. Nu intindea mana cu toate ca puteai sa-i citesti pe fata neputinta si lesne te prindeai de saracia in care isi duce zilele. Am cumparat un plovar de la ea si ea a zis multumesc.

Cu ceva mai multa vreme in urma, am intalnit o batrana stand pe o banca in fata unei farmacii. A indraznit sa-mi ceara 1 leu (ce valoare mai au banii astia oare? ) pt ca nu are de ajuns sa-si cumpere medicamente. I-am dat si ea m-a rugat sa merg cu ea in farmacie sa vad ca pt asta are nevoie si nu pt altceva.
In clipa aia m-am simtit mizerabil.

Pe astfel de oameni ii ajut cu placere ori de cate ori pot.

Despre tiganusii cersetori si alti nemernici mincinosi nu vreau sa mai discut. Sustin ce s-a scris mai sus!

Pe cei apti de munca refuz sa ii ajut. Pt ca le este mai usor sa intinda mana dupa bani pt bautura decat sa mearga la munca.
Si mai sunt si aia carora daca le intinzi un mar te injura ca ei au nevoie de bani nu de mancare. Patita in metrou faza.

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
Bogdan Pavel
post Jan 19 2009, 09:42 AM
Post #8

Member
**

Member No.: 13,987

Trebuie sa reusim sa facem diferenta intre cei care cersesc de nevoie ( si aici nu intra neaparat doar cei batrani) si cei care fac din asta o meserie cu profit bunicel.

Autoritatile nu sut capabile sa ia masuri impotriva celor care practica aceasta meserie sau atunci cand iau o masura o iau impotriva celor care chiar sunt in suferinta deoarecel barosanul cu mertz are relatii unde trebuie iar "angajatii" lui nu sunt deranjati de politie.
Asa ca singura solutie e aceea ca noi toti sa ne educam de asa maniera incat sa nu mai dam bani deloc cersatorilor. Doar noi putem schimba ceva.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 17th September 2019 - 10:32 PM