IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V  « < 6 7 8  
Reply to this topicStart new topic
Biblia!
dabriseis
post Jul 30 2005, 04:44 AM
Post #141

Member
**

Group: Members
Member No.: 1,494

Cred ca intelegerea corecta a Bibliei ar fi posibila daca s-ar face abstractie de tot ceea ce Biserica propovaduieste in legatura cu credinta dar si in legatura cu Biblia ca atare. Fara metode de cercetare stiintifica, biserica a preluat niste dogme mai vechi, fie din interese ale clerului, fie din interese ale cercurilor puterii din acele vremi. Asadar, Biblia a suferit numeroase epurari in text. De exemplu, toate textele vechi al Bibliei referitoare la reincarnare au fost inlaturate de consiliul ecumenic al Constantinopolului de la Niceea din anul 553.
Exista astazi numeroase tentative de "decodare" a Bibliei, si se pare ca se poate decoda pe multiple planuri, iar asta inseamna ca nu e nici pe departe atat de "sacrosanta" pe cat ar vrea unii dintre noi sa fie.

--------------------
"Iubeste si fa ce vrei!" Sf. Augustin
Go to the top of the page

+Quote Post
Apteros
post Jul 30 2005, 05:01 PM
Post #142

Member
**

Group: Members
From: Night realm
Member No.: 1,477

Cred ca intelegerea corecta a Bibliei ar fi posibila daca s-ar face abstractie de tot ceea ce Biserica propovaduieste in legatura cu credinta dar si in legatura cu Biblia ca atare
Biblia e considerata un fundament al credintei crestine(primele 5 carti si NT) si iudaice(mai putin NT).Daca eliminam ceea ce prop. Biserica si, credinta fiind fundamentata prin ce e scris in Biblie si nu numai, demolam o parte din fundamentul Bisericii, nu?Si implicit crestinismul. Divinitatea nu are loc in stiinta, daor ratiunea, in religie e nevoie de imaginatie si putere de convingere. Referitor la reincarnare, textele de care vorbesti sunt scrieri apocrife, pare-mi-se ca cea mai celebra e a lui Toma, nu se stie inca daca e acelasi cu apostolul Toma. Acolo apare evident si panteismul lui Iisus de fapt. Daca ar fi fost lasate ar fi venit in contradictie cu dogma crestina. As scrie mai multe dar nu mai am timp. O sa revin(, daca mai e cazul.)

--------------------
"Cruel and cold is the judgment of man, Cruel as winter, and cold as the snow." Lewis J. Bates
Go to the top of the page

+Quote Post

8 Pages V  « < 6 7 8
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st November 2019 - 06:30 PM