IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
GANDIREA POZITIVA
Levince
post Jun 25 2007, 11:38 AM
Post #1

Newbie
*

Group: Members
Member No.: 6,649

Cu toate ca expresia a devenit aproape un cliseu, mai ales ca toti te indeamna la ea, nu pot sa neg ca are efect, mai ales ca acum cativa ani o experiam din plin...mai tarziu mi-a cam pierit entuziasmul si, cu cat trece timpul si dau vina pe societate pentru piedici si nereusite, cu atat imi e mai greu s-o obtin, iar acreala isi face aparitia tot mai mult in fiinta mea...culmea, inca o data mi se demonstreaza ca daca ai o gandire negativa lucrurile incep sa-ti mearga de-a-ndoaselea, dar m-am saturat sa fiu naiva si sa fiu nevoita sa ma ridic de fiecare data dupa ce am cazut de sus. De unde concluzionez ca nu e totul sa gandesti pozitiv. Important e sa stii "pana unde" trebuie sa te duca optimismul si sa-ti intre bine in cap ca seccesul poate fi si o suma de esecuri (sau de aparente esecuri). Si sa privesti situatia in ansamblu...

--------------------
Nu m-ai fi cautat daca nu m-ai fi gasit. (Pascal)
Go to the top of the page

+Quote Post
maybe
post Jun 25 2007, 11:48 AM
Post #2

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

(Levince)
... dar m-am saturat sa fiu naiva si sa fiu nevoita sa ma ridic de fiecare data dupa ce am cazut de sus. De unde concluzionez ca nu e totul sa gandesti pozitiv. Important e sa stii "pana unde" trebuie sa te duca optimismul si sa-ti intre bine in cap ca seccesul poate fi si o suma de esecuri (sau de aparente esecuri). Si sa privesti situatia in ansamblu...

(IMG:/smile.gif) stiu io, privind si numai suma asta de esecuri, succesul poate fi exact forta pe care ai dobandit-o cazand repetat si ridicandu-te iar

vorba nu stiu cui, ceea ce nu te doboara (de tot) te intareste :wink:

+Quote Post
jolie_jojo
post Jun 27 2007, 11:58 AM
Post #3

Tra la la

From: Departe...
Member No.: 4,125

Eu vad cam asa....
Gandesti pozitiv.....uneori cazi....si dupa ce ai cazut....te ridici uneori chiar gandind pozitiv!!
Dar si execsul de ''gandire pozitiva'' poate dauna! :roll: :roll:
Nu este de ajuns sa spui ''lasa ca o sa fie bine'' trebuie sa te si mobilizezi ca sa fie bine....

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
maybe
post Jun 27 2007, 01:01 PM
Post #4

maybe, maybe not

(IMG:/biggrin.gif) cu alte cuvinte, daca nu te poti impotrivi valului lasa-te dus de el

adica adapteaza-te la situatia noua (de criza) convins ca poti sa iesi la lumina

ori...cum poti face asta? avand incredere in propria valoare

asta-i gandirea pozitiva: increderea in propriile forte (IMG:/smile.gif)

am zis :wink:

+Quote Post
Rose Marie
post Jun 27 2007, 02:43 PM
Post #5

La Tendresse

From: La rascruce de vanturi
Member No.: 6,483

La o privire mai atenta se poate observa ca lumea in care traim ia forma starilor si emotiilor pe care noi le exprimam, creand universul nostru launtric. Universul in care traim, in care ne desfasuram cuprinde experientele noastre, secretele noastre si este format din gandurile noastre. Calitatea destinului nostru, starea sanatatii sau durata fericirii este consecinta caracterului nostru. Caracterul este format din obiceiuri, reflexe, tendinte iar acesta vin din continutul gandurilor noastre. Stresul, agitatia, nelinistea la o examinare mai profunda nu sunt decat rezultatul unei gandiri haotice. De aceea cum suntem noi asa este si universul in care traim, cum gandim asa este si perceptia asupra existentei noastre iar un proverb chinez spune: "Esti ceea ce gandesti"

Gandirea pozitiva face ca lumea in care traiesti sa devina pozitiva. Daca gandesti pozitiv, nu poti fi negativ pentru ca gandind pozitiv devii acea pozitivitate. Luindu-te ca punct de referinta, TU devii centrul. Retrage-ti toate simturile si lumea din jurul tau va disparea. Inchid ochii si totul se intuneca. Asta este ceea ce experimentezi. Asta devine obiectul cunoasterii tale, restul sunt presupuneri. Pentru o fiinta stresata lumea devine un pericol, pentru un om trist intreg universul este jalnic. Unii sunt deprimati ca universul in care traiesc a fost creat asa tocmai prin modul lor de a gandi. Cat de minunata devine viata pentru acela care gandeste pozitiv! El vede in fiecare clipa o noua modalitate de a experimenta bucuria, savoarea sublima a miracolului. In natura el infloreste cu fuecare floare. O fiinta pozitiva isi face chiar si din probleme un prilej de bucurie. Mahatma Ghandi spunea adeseori: "Lumea este propria ta oglindire".

--------------------

+Quote Post
maybe
post Jun 27 2007, 02:58 PM
Post #6

maybe, maybe not

(IMG:/smile.gif) acuma... marierose, io ma indoiesc foarte tare ca un om normal (ce am oare cu expresia asta azi?!) o duce "bine" numai teoretizand ideea de gandire pozitiva

cuvintele tale sunt chiar frumoase

dar cred ca viata reala e o alternanta de suisuri si coborasuri (ca de nu ar fi chiar plictisitoare (IMG:/tongue.gif) ) din care inveti sa nu faci aceeasi greseala de doua ori, ceea ce te face sa devii de fiecare data mai puternic/optimist/pozitiv spune-i cum vrei, ideea mea e ca o gandire pozitiva nu poate fi dobandita prin teorie doar prin experienta de viata, e un comportament dobandit

PS daca ma mai scoate si de data asta din pagina promit ca a treia oara nu-mi mai inalt disertatia :wink:

+Quote Post
jolie_jojo
post Jun 28 2007, 07:26 AM
Post #7

Tra la la

Gandirea pozitiva nu poate evidentia si faptul ca o persoana isi asuma o anumita situatie sau ca este preocupata de gasirea unei solutii la o anumita problema?
Este normal sa apara si situatii extreme iar cei care nu se dau batuti atunci cand ceva nu iese asa cum si-au dorit, gandesc pozitiv chiar daca noi nu sesizam asta.

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
Nemo
post Jun 28 2007, 07:38 AM
Post #8

Advanced Member

From: Frejus, France
Member No.: 2,304

Eu nu prea pot sa gandesc negativ :wink: .
Asa e setat creierul meu din nastere :nustiu:

--------------------
This is me for forever
One of the lost ones
The one without a name
Without an honest heart as compass

+Quote Post
maybe
post Jun 28 2007, 07:41 AM
Post #9

maybe, maybe not

(IMG:/smile.gif) da, subscriu, in stare normala omul este mai degraba optimist decat ... neguros :wink:

+Quote Post
Keira
post Jul 30 2007, 09:48 AM
Post #10

Member
**

Member No.: 5,773

Cred ca toate acestea fac referire la Legea Atractiei - o "lege" care exclude ideea destinului si o imbratiseaza pe cea in care omul isi creeaza singur drumul in viata.

Principiul e cam asa: Esti optimist, atragi lucruri bune, oameni buni, veseli, optimisti. Esti pesimist atragi lucruri rele, oameni la fel, tristele, nenorociri etc.

E vorba despre puterea gandului, a subconsientului.

--------------------
People are lonely because they build walls instead of bridges. (J.Newton)

+Quote Post
boboc3l
post Sep 4 2007, 02:28 PM
Post #11

Member
**

From: Iasi
Member No.: 6,836

pana nu de mult timp credeam ca gandirea pozitiva nu-i de mine, orice incercam sa pun intr-o lumina favorabila mi se parea in momentul urmator ca nu are niciun sens, ca nu va fi niciodata ceea ce eu imi inchipuiam.Cu timpul, mi-am dat seama ca gandirea mea negativa se rasfrangea asupra tuturor lucrurilor din jurul meu(cum bine spunea shi Keira).Nici acum nu am incetat sa am unele momente de gandire negativa,chiar atunci cand lumea imi este mai draga .Este greu sa gandeshti pozitiv atunci cand nu ai incredere in ceea ce simtzi, in ceea ce faci, in ceea ce gandeshti, insa cu timpul increderea in sine poate fi cashtigata shi aduce foarte multe avantaje, te vezi pe tine cu altzi ochi, iar lumea itzi pare mult mai luminoasa, totul incepe sa capete un contur bine-definit, care bineintzeles atrage dupa sine numai reushite.Insa fara incredere in sine shi in sperantza ca totul va fi bine(ca se putea shi mai rau) lupta este din start pierduta..

--------------------
...my only love sprung from my only hate! too early seen unknown, and known too late..

+Quote Post
Sweety
post Sep 4 2007, 05:58 PM
Post #12

Senior Member

Member No.: 1,600

Gandirea pozitiva in mintea mea este asfel : tu poti face ceva extraordinar , nu-i bai io am sa fac si mai bine ca tine (IMG:/laugh.gif)

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair

+Quote Post
selen
post Nov 15 2007, 11:32 AM
Post #13

Advanced Member

From: in privirea ta
Member No.: 6,654

incerc de cele mai multe ori sa gandesc pozitiv. si chiar imi reuseste!

+Quote Post
maybe
post Nov 15 2007, 01:35 PM
Post #14

maybe, maybe not

(selen)
(IMG:/smile.gif) asta fie si numai pentru ca nu ai motive sa gandesti negativ (IMG:/smile.gif)

+Quote Post
selen
post Nov 15 2007, 07:41 PM
Post #15

Advanced Member

From: in privirea ta
Member No.: 6,654

(maybe)
(selen)
(IMG:/smile.gif) asta fie si numai pentru ca nu ai motive sa gandesti negativ (IMG:/smile.gif)

ha s-o crezi u!

+Quote Post
Helios
post Nov 17 2007, 12:40 PM
Post #16

Member
**

From: omni...
Member No.: 4,475

(maybe)
(IMG:/biggrin.gif) cu alte cuvinte, daca nu te poti impotrivi valului lasa-te dus de el

adica adapteaza-te la situatia noua (de criza) convins ca poti sa iesi la lumina

ori...cum poti face asta? avand incredere in propria valoare

asta-i gandirea pozitiva: increderea in propriile forte (IMG:/smile.gif)

am zis :wink:

idem
desi nu te lasa dus de val numai in situatille pe care le controlezi...

cea mai mare tragedia, problema a mea este libertatea... nu imi permit sa fiu liber din foarte multe motive pe care nu are rost sa le enumar. desi sunt stapan pe situatie in majortitatea cazurilor sunt lucrui pe care nu le pot controla (nu natura si restu...)

de la o scara de 0 la 10 sunt liber sa zicem

0.001... nu imi permit prea mult... credeti-ma nu imi permit...
de ce?
-liceu
-familie
-prieteni
etc...

cat despre gandirea poz. cum a zis si "poate" e totul despre increderea in propriile tale forte...

hmm, 2-3 randuri

statea solitar, batatut si damnat
libertatea dupa care era disperat, tanjea
cu toata fiinta lui...

era de neatins...un scop in viata
inca neinvins... libertate totala doar
un vis....

--------------------
"Sunt si voi fii un romantic incurabil... poate o sa fie ceva memorabil... te astept iubito, te asteptam... te iubesc iubito... te iubeam" Cloud [me]

"There is no great genius without some touch of madness." A. 1stein

+Quote Post
gman
post Apr 9 2008, 10:59 AM
Post #17

Newbie
*

Member No.: 13,578

gandirea pozitiva nu face lumea sa devina pozitiva. lumea e aceeasi.
dupa mine gandire pozitiva inseamna sa vezi lucrurile realist si sa te motivezi sa vrei mai mult de la tine. nu: vreau mercedes maine, ci vreau mercedes in 2 ani sau 3 sau ... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , e doar un exemplu, de exemplu nu imi place de la mercedes decat S, asa ca peste 5 ani mi-l iau (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

+Quote Post
jolie_jojo
post Apr 9 2008, 11:03 AM
Post #18

Tra la la

ceva gen: ''vrei calule ovaz??'' ''Da'' ''Atunci motiveaza-te....si ia-ti'' (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

--------------------

+Quote Post
maybe
post Apr 9 2008, 11:15 AM
Post #19

maybe, maybe not

varianta: nu-ti propune ceva ce stii din start ca nu poti obtine

errr

(stiti cum se mai numeste asta, da?)

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
FireEyes
post Apr 9 2008, 11:18 AM
Post #20

Gazda Voastra

Group: Root Admin
From: Romania
Member No.: 3

Sau iti propui sa ajungi treptat. Pana sa ajungi la un Mercedes S. sa-ti propui mai intai un Audi A4. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) E doar un exemplu.

--------------------

+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 15th September 2019 - 08:14 PM