IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Un bac impartit?, Liceu zi vs. Seral
Coryin
post Apr 10 2008, 11:59 AM
Post #1

Advanced Member

Group: Members
From: medias
Member No.: 13,576

Mda,despre bac ce parere aveti?....pe seralisti ii asteapta un altfel de bac decat cei de la zi conform ministerului de invatamant...adica pana acuma si cei de la seral aveau aceleasi subiecte de bac (2008)...la mate s-au schimbat deja de 2 ori subiectele....iar acum "pastila de fericire" - cei de la zi dau bacul din subiectele din acest an iar cei de la seral dau deci din subiectele de anul trecut...si de data asta nu vor mai fi amestecati zi si seral...fiecare in clase separate....dar tot mai este o luna jumate' pana la bac...cate se vor mai schimba?? (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)
Go to the top of the page

+Quote Post
FireEyes
post Apr 10 2008, 12:09 PM
Post #2

Gazda Voastra

Group: Root Admin
From: Romania
Member No.: 3

Se vor schimba mereu atata timp cat nu exista o strategie clara.
Totul este o talmas balmes ! Azi e la stanga, maine e la dreapta.
Cei de la seral trebuiau sa aiba cu BAC mai USOR! Iar cei de la ZI sa aiba un BAC nu greu, dar sa aiba o programa bine definita si axact pe ceea ce vor ei sa faca (ceea ce au facut in liceu). Sa nu se trezeasca inainte cu o luna ca s-a schimbat nu stiu ce in programa.

O tinem in experiente de ani buni incoace fara nicio masura BUNA ceva care sa fie constant si sa nu se schimbe de la an la an.

--------------------

+Quote Post
maybe
post Apr 10 2008, 12:17 PM
Post #3

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

dap, de acord, inclin sa cred ca bacul asta a devenit singura piatra de poticnire in invatamant (adica pentru elev) -restul e fix la alegere (citeste "dosar")

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
jolie_jojo
post Apr 10 2008, 12:56 PM
Post #4

Tra la la

From: Departe...
Member No.: 4,125

Eu sper sa nu se mai apuce sa mai schimbe si pe ultima suta .... ar fi complet anapoda(nu si imposibil , din pacate)
Piatra de poticnire - dap...dar nu musai din cauza dificultatii subiectelor ci din pricina ...nehotararii ministerului. Nici ei nu stiu pe care cale sa o mai apuce. Azi un ministru...maine altul...fiecare cu ideile proprii ... ce sa mai spun...

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
maybe
post Apr 10 2008, 12:58 PM
Post #5

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

CITAT(jolie_jojo @ Apr 10 2008, 02:56 PM) *
Piatra de poticnire - dap...dar nu musai din cauza dificultatii subiectelor ci din pricina ...nehotararii ministerului. Nici ei nu stiu pe care cale sa o mai apuce. Azi un ministru...maine altul...fiecare cu ideile proprii ... ce sa mai spun...
dap, acolo era ideea

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
jolie_jojo
post Apr 10 2008, 01:00 PM
Post #6

Tra la la

O intrebare, poate un pic offtopic....seralul tot 13 clase face?? (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
nicky
post Apr 10 2008, 02:46 PM
Post #7

traficant de vise

From: Ploiesti
Member No.: 1,756

Eu stiu ca tot 13 clase dar vor sa modifice si asta .

De ce naiba nu lasa aceleasi subiecte sau macar sa schimbe formula pentru seral/zi dupa sesiunea de anul asta?

--------------------
La extrema oricarui gand este un suspin. (Paul Valery)
28.gif[/image][/url]

+Quote Post
Coryin
post Apr 10 2008, 05:00 PM
Post #8

Advanced Member

da intr-adevar la seral sunt 13 clase...stiu asta pt ca sunt la seral in ultimul an si sincer nici nu stiu pana la urma care e materia din care ar trebui sa invatam pt k e asa cum ziceti si voi.....azi e asa maine invers.....mai este o luna jumate pana atunci si sunt tare curioasa ce o sa se mai schimbe (IMG:style_emoticons/default/blink.gif) ...

+Quote Post
jolie_jojo
post Apr 10 2008, 07:04 PM
Post #9

Tra la la

Noah...eu mi-s omul cu intrebarile....ce materii ti-ai ales sa dai? ...Care sunt obligatorii si care sunt cele pe care le alegi.
Am intrebat de 13 clase pt ca , gandesc eu, seralul face o clasa in plus tocmai ca sa ajunga la nivelul celor de la zi.... Cel putin pe vremea mea(ce ciudat suna asta (IMG:style_emoticons/default/dry.gif) ) acolo era ideea nu?

--------------------

+Quote Post
Coryin
post Apr 10 2008, 07:31 PM
Post #10

Advanced Member

3 ani de liceu seral...materiile obligatorii cel putin la profilul stiinte ale naturii sunt : engleza,romana(oral,scris),matematica...
Apoi ai de ales dintre 1.geografie,istorie 2.biologie,chimie,fizica.....educatie fizica noi nu putem alege pt k la seral nu se face (IMG:style_emoticons/default/dry.gif)

+Quote Post
jolie_jojo
post Apr 10 2008, 07:38 PM
Post #11

Tra la la

Pacat la treaba cu sportul....ar fi putut sa va ajute cumva.... la a doua serie banuiesc cea mai buna alegere ar fi biologia...acuma depinde ce ramura...botanica+ zoologie sau anatomie - daca e anatomie iti spun ca 15% din subiecte vor fi din sistemul nervos err (IMG:style_emoticons/default/dry.gif)

--------------------

+Quote Post
Coryin
post Apr 10 2008, 07:44 PM
Post #12

Advanced Member

la bio e anatomia si fiziologia umana si genetica
la geogra trebuia geografia europei si a romaniei...pana la urma a ramas doar a romaniei...v-am zis se schimba de nu mai sti ce sa inveti

+Quote Post
jolie_jojo
post Apr 10 2008, 08:00 PM
Post #13

Tra la la

Noah in cazul asta eu iti sugerez sa spui pas la anatomie... am o presimtire.... nuj...poate nu e bine sa ma iei in seama. Eu am dat biologie insa botanica si zoologie ...puteam alege. Oh dar la mine era materie din profil... (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)

Geografia romaniei e ok... si nu cred ca au ce schimba pe acolo....decat variantele de subiecte nu si programa.
Oricum iti tinem pumnii si note cat mai mari !!!! (IMG:style_emoticons/default/drinks.gif)

--------------------

+Quote Post
Coryin
post Apr 10 2008, 08:03 PM
Post #14

Advanced Member

ms ms tare mult!!!...si eu vreau la fel!! (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

+Quote Post
nk_12321
post Apr 15 2008, 03:53 PM
Post #15

Member
**

From: Petrosani
Member No.: 13,584

Ce griji i'mi faceam si eu anul trecut pe vremea asta de BAC "hai sa mai fac nishte teste.... mama mai am XX dubiecte de rezolvat... nu apuc sa le fac pe toate"...
Mie i'mi era frica de Mate... ca pana la urma sa intzeleg ca BAC-ul este o mare cacealma.... Am intrat shi la facultatea care mi'am dorit... shi nu oricum ci primul pe lista.... deci cine da BAC-u statzi linishtitzi (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) la romana e mai greu ca e prima shi nu shtii exact cum sta treaba (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

--------------------

Basarabia Pamant Romanesc

+Quote Post
Duplicité
post Aug 24 2008, 12:00 PM
Post #16

Member
**

Member No.: 13,655

am auzit ca dupa bacul de anul acesta, unde s-a copiat cam peste tot, s-au gandit astia de la minister sa mai schimbe cate ceva, cu speranta ca lucrurile vor evolua. din cate am inteles se scot iar variantele care erau pe net, bacul urmand sa fie "la prima vedere". in plus, probele scrise nu se vor mai sustine la liceele unde invata copii, ci la facultati.

fie ce-o fi.

+Quote Post
Coryin
post Oct 4 2008, 03:56 PM
Post #17

Advanced Member

au inceput din sesiunea din august anu asta ....prin Bucuresti au pus camere de filmat si ddeastea si au "intarit" controalele in timpul sesiunii......stiu eu pt ca am avut o proba si in a doua sesiune (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) .....dar am trecut cu bine....si am intrat si eu unde am vrut la facultate... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 14th October 2019 - 04:33 AM