IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Eutanasierea umana
jolie_jojo
post Oct 21 2008, 09:15 AM
Post #1

Tra la la

Group: Moderatori
From: Departe...
Member No.: 4,125

Am sa dau un exemplu clar:

În urmă cu câteva luni, presa franceză prezenta imagini cutremurătoare cu o femeie în vârstă de 52 de ani, care avea faţa desfigurată de tumori.
Ea îi cerea preşedintelui francez Nicolas Sarkozy să aprobe ca medicii să-i facă injecţia letală pentru a scăpa de suferinţă.
Cererea i-a fost respinsa. Iar la numai doua zile dupa decizia tribunalului, femeia a fost gasita moarta.

In cazuri extreme (boli incurabile, accidente grave) este un păcat sau un drept al unui om de a alege să moară cu demnitate?

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"
Go to the top of the page

+Quote Post
tuffgirl
post Oct 21 2008, 05:00 PM
Post #2

Can't touch this!

From: who cares?
Member No.: 618

Niciodata intrebarea asta o sa aiba un raspuns adecvat...este multa controversie.
Cine decide daca o persoana este candidat pentru aceasta alegere? La fel cum sunt o mie de greseli medicale...cineva poate sa faca o greseala legata de asta...din pacate nu este ceva usor de tinut sub restrictii legale cand stim ca omul e doar om shi poti sa-l cumperi.
Nu stiu daca va amintiti de doctorul Kavorkian de aici care facea acest lucru pentru pacientii batrani sau cine stie cine ii mai cerea sa fca asta shi a mers la puscarie pentru ca a omorat o gramada de oameni...

Este un subiect delicat, good job JoJo (IMG:style_emoticons/default/cool.gif)

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 21 2008, 06:32 PM
Post #3

Tra la la

Corect Tuff, sunt o multime de aspecte ale acestei probleme. Eu am enuntat, un pic in graba, numai unul dintre ele.
Putem extinde un pic discutia mergand si pe acea deconectare de la aparate de catre familie, in cazul unei come profunde, spre exemplu.
Daca judecam din punctul de vedere al bisericii, lucrul asta este de neconceput. Poate fi luat fie drept crima, fie drept sinucidere (asistata ce-i drept).
Citisem pe undeva, am sa incerc sa gasesc sursa exacta, ca Olanda tinde sa devina prima tara care va permite "eutanasierea" copiilor cu boli incurabile. Suna atat de dur!!
Si daca nu ma insel tot in Olanda precum si in Suedia si Elvetia, sinuciderea asistata, in cazul bolnavilor incurablili, este legala.
Controverse - controverse.
Oare daca am fi pusi intr-o astfel de situatie ("doamne fereste" - ironic nu?) am considera oare ca este dreptul nostru sa cerem sa fim scutiti de suferinta? Am fi lasi?
Sau am putea oare cere ca unei persoane apropiate sa-i fie curmata suferinta?

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
maybe
post Oct 22 2008, 05:13 AM
Post #4

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

CITAT(jolie_jojo @ Oct 21 2008, 09:32 PM) *
n-as cere, as face-o io (Mar Adentro, remember?)

dar daca as fi io in situatie, n-as cere nimanui asa ceva fiindca as vrea sa traiesc fiecare clipa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

--------------------
cand dansezi pe sarma, esti obsedat de gandul in plasa cui vei cadea -Stanislaw Jerzy Leck

+Quote Post
marius
post Oct 22 2008, 01:23 PM
Post #5

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

JJ , acorda putina atentia la ceea ce am subliniat din citatul tau:
CITAT
In cazuri extreme (boli incurabile, accidente grave) este un păcat sau un drept al unui om de a alege să moară cu demnitate?

In cazuri extreme, este un pacat al unui om .....
In cazuri extreme, este un pacat al unui om de a alege....
In cazuri extreme, este un pacat de a alege sa moara cu demnitate...

Privesc la cuv "pacat" si nu ii gasesc locul in acest context , sau poate trebuia formulata o alta intrebare separata , so

Tu insa cum pledezi , pro sau contra???

CITAT("maybe")
CITAT("JJ")

n-as cere, as face-o io (Mar Adentro, remember?)

Maybe, ceea ce ai enuntat tu se numeste crima

CITAT
dar daca as fi io in situatie, n-as cere nimanui asa ceva fiindca as vrea sa traiesc fiecare clipa

iar daca mai sus enuntam actiunea ca fiind o crima, acest ultim citat ar suna ca o dovada de "egoism"
CITAT
Citisem pe undeva, am sa incerc sa gasesc sursa exacta, ca Olanda tinde sa devina prima tara care va permite "eutanasierea" copiilor cu boli incurabile. Suna atat de dur!!
Si daca nu ma insel tot in Olanda precum si in Suedia si Elvetia, sinuciderea asistata, in cazul bolnavilor incurablili, este legala

Hai sa nu dam dovada de UE atat de grabnic JJ
Tot Olanda a fost printre primele (daca nu chiar unica) care a legalizat casatoriile ...... ba mai mult, doresc sa abroge o lege legata de adoptia copiilor ...stim noi despre ce e vb
Hai sa ii lasam pe ei in ale lor si spune tu parere personala, crezi ca in Ro, aceasta lege ar fi interpretata precum in alte parti?
CITAT
Daca judecam din punctul de vedere al bisericii, lucrul asta este de neconceput. Poate fi luat fie drept crima, fie drept sinucidere (asistata ce-i drept)

Eu cred ca din acest punct de vedere al bisericii, nu ar trebui sa discutam deloc.
Atunci cand sinucigasul va fi pedepsit de lege pt actul sau final, atunci probabil si suferinta va fi o obligativitate.
Deocamdata insa, Biserica nu are nici o putere si nici un loc in context, cu atat mai mult cu cat astazi oamenii se sinucid din diverse motive sociale si nici decum bisericesti
Si iar revin, tu,esti pro sau contra?

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 22 2008, 01:36 PM
Post #6

Tra la la

CITAT(marius @ Oct 22 2008, 04:23 PM) *
JJ , acorda putina atentia la ceea ce am subliniat din citatul tau:

In cazuri extreme, este un pacat al unui om .....
In cazuri extreme, este un pacat al unui om de a alege....
In cazuri extreme, este un pacat de a alege sa moara cu demnitate...

Privesc la cuv "pacat" si nu ii gasesc locul in acest context , sau poate trebuia formulata o alta intrebare separata , so

Touche, admit ca m-am grabit un pic in formularea topicului (parca am si recunoscut treaba asta pe undeva)
So, pot spune "pacat" pt ca dorinta de a alege sa moara (chiar si cu ajutor din partea unui doctor) poate fi interpretata ca sinucidere. Iar sinuciderea (bisericeste vorbind) este un pacat! Hai ca am intors-o ca la Ploiesti, dar cam asta era sensul pe care intentionam eu sa-l dau.

Cat despre cum pledez, nu este o pledoarie. Nu am intiat topicul pt a sustine o eventuala lege de adoptat pt tara noastra de ex. Cazul Olandei l-am dat, tocmai pt a sublinia ca unele tari sunt pro unor forme de eutanasiere umana.
Este o alegere grea, am mai spus!
Daca m-as afla intr-o situatie de genul asta as prefera sa-i scutesc pe cei din jurul meu de greutati.
Daca cineva m-ar ruga sa il ajut.... aici nu mai stiu

--------------------

+Quote Post
marius
post Oct 22 2008, 01:42 PM
Post #7

Senior Member

Ok, deci tu ai cere sa fii eutanasiata pt a scuti pe ceilalti de chin, insa asta JJ, asta nu este un motiv pt care eutanasierea poate fi acceptata....
CITAT

Mah, cum adica sa il ajuti???
Sa il scapi de chinuri comitand o crima????

JJ,
In in cazul in care copilul tau s-ar afla intr-o situatie asemanatoare, tu ca parinte si aici avand si rolul de 'responsabil" (a se citi ca pe obligativitate), ai cere eutanasierea ???

App, e forum de discutii si doar pareri...

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 22 2008, 01:51 PM
Post #8

Tra la la

Stai man linistit, cred ca toti am prins ideea de "forum de discutii" in atata vreme (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

So

Intrebare pt tine... de ce o consideri crima? (Stiu faza cu "nu raspunde la intrebare cu o alta intrebare" )

CITAT
In in cazul in care copilul tau s-ar afla intr-o situatie asemanatoare, tu ca parinte si aici avand si rolul de 'responsabil" (a se citi ca pe obligativitate), ai cere eutanasierea ???

Presupunand ca s-ar fi nascut cu o boala incurabila, ca nu ar avea sanse de supravietuire si ca s-ar chinui... nu stiu
Tuff a punctat bine, se pot comite atat de multe erori medicale incat nu mai stii ce sa crezi.

--------------------

+Quote Post
marius
post Oct 22 2008, 02:36 PM
Post #9

Senior Member

JJ, te dai la fund, insa fie

CITAT("io")
CITAT("JJ")

Sa il scapi de chinuri comitand o crima???

Daca l-ai ajuta sa presupunem, facand rost de o medicamentatie care sa ii scurteze chinurile , medicamentatie pe care si-o administreaza singur, se numeste "complicitate" si nu iei 25 insa 20 primesti
Daca i-o admnistrezi tu, poti lua chiar 25
Tu, prieten, familie, tutore, nu ai puterea de a decide asupra vietii celuilalt ,cum nu ai nici dreptul de ai curma zilele indiferent de suferinta si chinuri
In tocmai, aceasta lege care se doreste introdusa, va fi o lege care sa acorde posibilitatea celor in cauza , si va fi reprezentata de catre o comisie speciala, formata pe cale juridica si aici atentie, nu de pers fizice, private ca mine ca tine, ca maybe

Cu pedepsea cu moartea esti de acord???
Cel care administreaza injectia letala insarcinat de catre comisia care pronunta pedeapsa este un criminal JJ??

Deci revin si nu te mai da la fund..

JJ, tocmai ca aceste cazuri sa nu mai fie vazute ca atare (deoarece sunt destule cazuri in care eutanasia a fost comisa insa "ilegal") acum se incerca introducerea unei legi, recunosterea unui drept anume

CITAT
Presupunand ca s-ar fi nascut cu o boala incurabila, ca nu ar avea sanse de supravietuire si ca s-ar chinui... nu stiu
Insa presupunand ca s-ar fi nascut normal, iar in urma unui tragic accident s-a ajuns in acest punct in care se face simtita dorinta de eutanasiere, ai cere-o??
JJ, raspunsurile sunt DA si NU, si nu coteli!
Ai cere-o??

Inainte sa ceri eutanasierea, opreste-te un pic asupra subiectului , anume copilul tau, care nu este un nenascut, ci un nascut, si pe care tu ai inceput sa il iubesti, si care simte dragostea de mama!
Un subiect care ti-a dezvoltat semnificatia cuvantuui mama , un subiect prin care ai primit acest dar!
Un subiect pe care tu il iubesti si care reprezinta pt tine...... propriul copil!

Din dragoste de mama ai cere sa ii fie curmata suferinta pt ca tu sa nu suferi sau pt ca el sa nu sufere????

Hai sa nu ne mai cotim, si sa nu incepem acum sa vb despre pojar sau amigdalite .
CITAT
Tuff a punctat bine, se pot comite atat de multe erori medicale incat nu mai stii ce sa crezi.

Insa in timp ce tu nu stii "ce sa mai crezi", unii sufera asteptand sa stii ce sa crezi.
Erori medicale JJ, erori medicale se numesc si acele cazuri in care doctorii dau diagnosticuri cu sanse de insanatosire iar la autopsie se constata cu stupoare ca X maladie fatala i-a curmat zilele pacientului in ciuda pronosticurilor date de doctori, sau cine stie ce durere de cap ignorata de doctori s-a dovedit a fi tumoare....
Hai sa sarim peste motivatii care ne dau posibilitatea de a ne sustrage de la esential
Pls
Tuff a punctat bine, adevarat insa ea nu a raspuns in locul tau!

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 22 2008, 06:18 PM
Post #10

Tra la la

CITAT(marius @ Oct 22 2008, 05:36 PM) *
Daca l-ai ajuta sa presupunem, facand rost de o medicamentatie care sa ii scurteze chinurile , medicamentatie pe care si-o administreaza singur, se numeste "complicitate" si nu iei 25 insa 20 primesti

Eu intrebam din punct de vedere etic daca voi considerati indreptatita eutanasierea ca ultima solutie, si nu din punct de vedere legal. Nu dezbatem legi sau proiecte de legi aici. Asta este de la sine inteles. O lege in vigoare ar trebui sa existe, pt a se putea face acest lucru. Daca nu exista o lege data, eutanasierea intra clar la crima sau complicitate (vb d.p.d.v legal acum da?)

Tu, prieten, familie, tutore, nu ai puterea de a decide asupra vietii celuilalt ,cum nu ai nici dreptul de ai curma zilele indiferent de suferinta si chinuri
In tocmai, aceasta lege care se doreste introdusa, va fi o lege care sa acorde posibilitatea celor in cauza , si va fi reprezentata de catre o comisie speciala, formata pe cale juridica si aici atentie, nu de pers fizice, private ca mine ca tine, ca maybe

Dar daca tot e sa vb din punct de vedere legal, hai sa dau cu parerea mea in tine:
Acea comisie ar trebui sa aiba prezenta, printre altii si medicul respectivului pacient nu?
Medicul trebuie sa decida daca un tratament prescris este adecvat sau neadecvat. Medicul il va gasi, de obicei, pe cel potrivit facand o analiza corecta in ceea ce priveste metodele folosite in tratament prin studierea tipului de tratament ce va fi utilizat, gradul de risc. Va lua in considerare si starea de sanatate a persoanei bolnave si resursele fizice si psihice ale pacientului.
Bun si atunci se cheama ca el are decizia in mana. Apoi judecatorul si apoi comisia (juratii)
Vrei tu sa-mi spui ca familia sau pacientul nu are cuvant de spus? Apoi sa nu ne fie cu suparare, dar ajungem la altceva. Toata lumea decide soarta pacientului mai putin el si familia lui?
Ce se va intampla atunci cu pacientii care nu-si pot exprima opinia? Si nici familiile lor?
Cu pedepsea cu moartea esti de acord???
Cel care administreaza injectia letala insarcinat de catre comisia care pronunta pedeapsa este un criminal JJ??

DA! (dar asta este o alta discutie, iar argumentele cred ca le-am adus atunci)
NU, pt ca este protejat prin lege!

Insa presupunand ca s-ar fi nascut normal, iar in urma unui tragic accident s-a ajuns in acest punct in care se face simtita dorinta de eutanasiere, ai cere-o??
JJ, raspunsurile sunt DA si NU, si nu coteli!
Ai cere-o??

A cui? A lui? Da
Dorinta mea de eutanasiere a lui? Nu

--------------------

+Quote Post
mariuskl
post Oct 22 2008, 06:33 PM
Post #11

Member
**

Group: Members
Member No.: 13,636

Acum sa o luam sincer. Asemenea chestie nu poate fi aprobata nicaieri. E o chestie morala, incercam sa supravietuim. Dar in cazul acelei femei probabil a fost sinucidere, pentru ca nu mai vroia sa traiasca asa. Sincer, daca ea a dorit asta, cu sau fara voi altora tot a facut-o..

--------------------

+Quote Post
tuffgirl
post Oct 23 2008, 06:03 AM
Post #12

Can't touch this!

From: who cares?
Member No.: 618

Hai ca ma bag in joc.

Oricat asi incerca, nu pot sa ma gandesc la un raspuns concret la aceatsa intrebare. Intr-un fel asi fi de acord, intr-altul nu. Marius nu incepe cu mine. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Hai sa va dau cateva idei bineintels cu o scurta introducere ca sa stiti shi voi de unde vin.

Cunosc un cuplu, sot shi sotie, producatori de documetare. El a filmat /produs ce o fi facut, un documentar numit "On our own terms" sau "In termeni nostri" acest documentar este vorbe despre pacienti care sunt bolnavi, fara sperantza de a sa vindeca - cancer.
Acesti oameni au decis ca vor sa moara cu demnitate, acasa intre cei dragi, confortabili, inconjurati de lucruri shi fetze familiare.
Well documentarul acesta arata ca se poate, fara a pune pe cineva in situatiea de a alege acest act final.

In statul Oregon este o lege care este de acord cu sinuciderea asistata. Se stipuleaza ca persoana care cere acest mod de "terminare" sa fie in total control al facultatilor mentale, trebuie sa sufere de o boala fatala, trebuie sa faca doua cereri verbale shi una in scris in cursul a 15 zile pentru ca acea prescriptie letala sa fie aprobata.
In nici un caz doctorul nu este cel care administreza medicamentele, asta este un alt aspect al legi, pacientul trebuie sa fie capabil sa isi administreze medicamentele. Daca doctorul constata ca pacientul sufera de depresie sau este incapabil sa faca o decizie educata,poate sa refuze cererea pentru prescriptia letala shi recomanda pacientului sa caute tratament pshihiatric.

Avocatii acestei legi sustin ca e critical ca cei bolnavi sa poata sa aibe shansa sa aleaga mortea in locul suferintei cand nu mai este nici o sperantza, de asemenea ei sustin ca tratamentul pacientilor cu boli terminale s-a imbunatatit pentru ca doctorii sunt mai atentivi cu pacienti care sufera dureri greu de suportat. Chaira shi doctorii care sunt de acord cu aceasta lege nu se grabesc sa scrieprescriptia letala shi fac tot ce le e in putintza sa avoide acest pas.

De asemenea, o lege asha de controversiala are shi oponenti care sustin ca nu este nimic ca sa opreasca un doctor sa prescrie medicametele cuiva care are doar sufera dureri fara a fi bolnav terminal, de asemenea erori medicale...am mai spus shi eu asta fara sa ma documentez (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Alte state au contemplat legi similare dar din cauza controversiei, planurile au fost abandonate...recent statul Main o sa voteze o lege identica cu cea din Oregon, un eveniment monitorizat de aproape atat de catre cei care sunt de acord cat shi cei care sunt contra.

Pana nu uit, aceasta lege din Orgon este in vigoare din anul 1997 shi de cand a fost aprobata un numar de 50 de persoane au ales acest mod de a pune capat suferintei.

...o sa revin cu mai multa informatie despre documentar.

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
marius
post Oct 23 2008, 09:24 AM
Post #13

Senior Member

JJ, esti de nerecunoscut

IAR TE_AI DAT LA FUND!!!

Eu te-am intrebat altceva , tu imi vii cu doctori
Nu este ontopic sa vb despre pedeapsa cu moartea, de aceea nici nu era obligatoriu sa raspunzi la acel app

so, fii antena la urmat:
CITAT
CITAT
CITAT

Sa il scapi de chinuri comitand o crima????

La care tu in loc sa raspunzi , vii cu ;
CITAT
So

Intrebare pt tine... de ce o consideri crima? (Stiu faza cu "nu raspunde la intrebare cu o alta intrebare" )

Urmarea a fost intreg pasajul unde eu incercam sa iti explic dc din pnctdvd legal , acest tip de ajutor poate fi considerat o crima doar ca tu ai extras din context doar 3 randuri din ceea ce urmaeaza:
CITAT

Era vb despre
CITAT

Nu spune nimeni ca familia nu are o responsabilitate si un cuvant de spus, atentie
Pledoaria ta care a urmat nu o consider la subiect ...
CITAT
Dar daca tot e sa vb din punct de vedere legal, hai sa dau cu parerea mea in tine:
Acea comisie ar trebui sa aiba prezenta, printre altii si medicul respectivului pacient nu?
Medicul trebuie sa decida daca un tratament prescris este adecvat sau neadecvat. Medicul il va gasi, de obicei, pe cel potrivit facand o analiza corecta in ceea ce priveste metodele folosite in tratament prin studierea tipului de tratament ce va fi utilizat, gradul de risc. Va lua in considerare si starea de sanatate a persoanei bolnave si resursele fizice si psihice ale pacientului.
Bun si atunci se cheama ca el are decizia in mana. Apoi judecatorul si apoi comisia (juratii)
Vrei tu sa-mi spui ca familia sau pacientul nu are cuvant de spus? Apoi sa nu ne fie cu suparare, dar ajungem la altceva. Toata lumea decide soarta pacientului mai putin el si familia lui?
Ce se va intampla atunci cu pacientii care nu-si pot exprima opinia? Si nici familiile lor?

Ba rotundo
Nu spune nimeni ca pacientul si familia nu au un cuvant de spus
Citeste bine ce ti-am ex-plicat mai sus
Acolo iti explic destul de dulce, ca : tu ca prieten famile, bla bla,... nu ai putere sa decizi bla bla,
CITAT
atentie
in a curma zilele doar pt ca
CITAT

E greu?

CITAT
Nimic!
Eutanasia nu este obligatorie ci doar la cerere si in conditiile date de cum s-a mai scris mai sus.
Pacientul va chinui in continuare pana la ultima suflare
Nu este nimeni obligat sa se supuna eutanasierii fara accept mey

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 23 2008, 09:32 AM
Post #14

Tra la la

CITAT(marius @ Oct 23 2008, 12:24 PM) *
JJ, esti de nerecunoscut

IAR TE_AI DAT LA FUND!!!

In schimb noi te recunoastem perfect. Iar scoti din context si pui in alte parti si eo personal nu am inteles nimic din cearceaful tau ultim.
Scz de OFF, am sa-mi iau ragaz fro' 10 min sa citesc cu atentie ce ai scris si sa pricep si eu ce-mi ceri sa raspund (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

--------------------

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 23 2008, 09:46 AM
Post #15

Tra la la

Inainte sa ceri eutanasierea, opreste-te un pic asupra subiectului , anume copilul tau, care nu este un nenascut, ci un nascut, si pe care tu ai inceput sa il iubesti, si care simte dragostea de mama!
Un subiect care ti-a dezvoltat semnificatia cuvantuui mama , un subiect prin care ai primit acest dar!
Un subiect pe care tu il iubesti si care reprezinta pt tine...... propriul copil!

Din dragoste de mama ai cere sa ii fie curmata suferinta pt ca tu sa nu suferi sau pt ca el sa nu sufere????

Dar tu preferi sa-l lasi sa moara chinuindu-se si implorand sa-l ajuti, iar tu sa nu ai solutie decat asta? Caci presupunem din start ca alta solutie nu mai exista, medicamentatia nu mai este de folos, calmantele si restul... Daca tu preferi asta din dragoste de tata, eu prefer sa cer analiza cazului intr-o comisie de specialisti.

Si ar mai fi o solutie alternativa,sedarea terminala care implica mentinerea in stare de inconstienta a pacientilor aflati pe moarte, in cazul in care nu se mai poate face nimic altceva pentru a-i ajuta.

--------------------

+Quote Post
marius
post Oct 23 2008, 09:47 AM
Post #16

Senior Member

CITAT
CITAT

Eu intrebam din punct de vedere etic daca voi considerati indreptatita eutanasierea ca ultima solutie, si nu din punct de vedere legal. Nu dezbatem legi sau proiecte de legi aici. Asta este de la sine inteles. O lege in vigoare ar trebui sa existe, pt a se putea face acest lucru. Daca nu exista o lege data, eutanasierea intra clar la crima sau complicitate (vb d.p.d.v legal acum da?)

Din punct de vedere etic ca ultima solutie si in conformitate cu legea care permite acestaultima masura indreptatesc eutanasierea

+Quote Post
marius
post Oct 23 2008, 09:52 AM
Post #17

Senior Member

CITAT(jolie_jojo @ Oct 23 2008, 12:46 PM) *
Dar tu preferi sa-l lasi sa moara chinuindu-se si implorand sa-l ajuti, iar tu sa nu ai solutie decat asta? Caci presupunem din start ca alta solutie nu mai exista, medicamentatia nu mai este de folos, calmantele si restul... Daca tu preferi asta din dragoste de tata, eu prefer sa cer analiza cazului intr-o comisie de specialisti.

Si ar mai fi o solutie alternativa,sedarea terminala care implica mentinerea in stare de inconstienta a pacientilor aflati pe moarte, in cazul in care nu se mai poate face nimic altceva pentru a-i ajuta.

Arata-mi tu unde am spus eu ca prefer sa fac altfel decat am facut sau am spus altfel decat cum crezi tu ca as fi procedat. De unde ai scos-o?
Eu te intrebam pe tine.... iar tu trebuia sa raspunzi
Parerea mea nu ai cerut-o, deci nici macar nu ai de unde sti daca apelez la comisie sau nu...

Ce faci, dai cu pietre?

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 23 2008, 09:55 AM
Post #18

Tra la la

CITAT(marius @ Oct 23 2008, 12:52 PM) *
Arata-mi tu unde am spus eu ca prefer sa fac altfel decat am facut sau am spus sau altfel decat cum crezi tu ca as fi procedat. De udne ai scoso?
Eu te intrebam pe tine.... iar tu trebuia sa raspunzi
Parerea mea nu ai ceruto, deci nici macar nu ai de udne sti daca apelez la comisie sau nu...

Ce faci, dai cu pietre?

CITAT(jolie_jojo @ Oct 23 2008, 12:46 PM) *

CITAT(marius @ Oct 23 2008, 12:52 PM) *
Ce faci, dai cu pietre?

Neah, nu-s fanul lapidarii (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

--------------------

+Quote Post
marius
post Oct 23 2008, 09:57 AM
Post #19

Senior Member

Deci in ultima concluzie, tu JJ, ai cere ajutorul unei comisii, deci ai cere practic eutanasierea
Insa eutanasierea, iti va "omora" ucide" ... nu gasesc un termen potrivit deocamdata, iti va eutanasia copilul
Daca prin eutanasiere se intelege "moartea la cerere".... inseamna ca tu practic ceri moartea propriului copil??

Abia acum vb din punct de vedere etic!

O mama care isi iubeste copilul poate cere moartea acestuia??? (fie ea si eutanasiere)

+Quote Post
jolie_jojo
post Oct 23 2008, 10:13 AM
Post #20

Tra la la

CITAT(marius @ Oct 23 2008, 12:57 PM) *
O mama care isi iubeste copilul poate cere moartea acestuia??? (fie ea si eutanasiere)

Da poate la fel de bine cum poate sa stea si sa-i priveasca agonia neputincioasa ....

--------------------

+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 17th October 2019 - 10:45 PM