IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
PRO sau CONTRA "crucii" ??
Seela
post Aug 25 2008, 02:09 PM
Post #21

Member
**

Group: Members
From: Romania
Member No.: 13,657

Icoana nu este chip cioplit sau idol, ci reprezentarea unei persoane sfinte care exista in realitate, iar credinciosii nu se inchina materiei din care este facuta icoana, ci persoanei reprezentate in icoana. Icoana mai este denumita si " Biblia nestiutorilor de carte"

Crucea in sens material este un obiect format din 2 bucati de lemn, asezat de-a curmezisul una peste alta, pe care a fost rastiginit Mantuitorul Iisus Hristos, iar in sens spiritual, crucea reprezinta greutatile si suferintele pe care fiecare om trebuie sa le suporte in viata. Desi inainte de Rastignirea lui Iisus crucea era un instrument de rusine si de suferinta, ea a fost ridicata de Hristos la rangul de mantuire : " Dumnezeu le-a ales pe cele nebune ale lumii ca sa-i rusineze e cei intelepti, si pe cele slabe ale lumii Dumnezeu le-a ales ca sa le rusineze pe cele tari " ( I Corinteni 1, 27)

alte versete:
Filipeni 2: " 8. S-a smerit pe Sine, ascultător făcându-Se până la moarte, şi încă moarte pe cruce.
9.Pentru aceea, şi Dumnezeu L-a preaînălţat şi I-a dăruit Lui nume, care este mai presus de orice nume; "

Luca 24, 6." Nu trebuia oare, ca Hristos să pătimească acestea şi să intre în slava Sa? "

I Corinteni 1, 18. " Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu. "

Galateni 6, 14. " Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume! "
Go to the top of the page

+Quote Post
sevta
post Oct 3 2008, 11:25 AM
Post #22

Newbie
*

Group: Members
Member No.: 13,727

PRO desigur! Cruea este simbolul suferintei Domnului nostru Iisus Hristos, care s-a jertfit intru iertarea pacatelor noastre. Dupa cum spunea si un ortodox de-al nostru plecat peste hotare, departe pe un portal nemtesc: Crucea este calea omului spre dumnezeire.
Go to the top of the page

+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th November 2019 - 06:24 AM