IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
literatura
Luiza
post Apr 5 2005, 10:41 AM
Post #41

Member
**

Group: Members
From: kum intri pe dreapta prima usha pe stanga langa inima ta`;p
Member No.: 60

pot sa spun ca nu ma dau in vant dupa citit .. insa anu' trecut venind de la bucuresti aveam la mine 2 carti scrise de Mircea Eliade .. si din lipsa de oucpatie vreo 5 h am inceput sa citesc " Povestea unei Iubiri " in versiunea Ralucai Georgescu , marea iubire a lui M. Eliade din timpul facultatii si pot sa spun ca in 2 zile am terminat .. mi-a placut enorm de mult :shock:

--------------------
A hug leeds to a kiss, a kiss leeds to a lick, a lick leeds to a suck, a suck leeds to a fuck. So, do you want a hug ? :p
Go to the top of the page

+Quote Post
Riverdance
post Apr 7 2005, 06:20 PM
Post #42

Member
**

Member No.: 685

ce parere aveti de cartile lui Cohelo?

Mi-se par interesante, intr-o cultura new-age, insa prea usor de scris si un sincretism alla carte!

Nu sunt cine stie ce de originale...multe din motivele cartilor se afla deja la alti autori precum Hesse...

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Home is where the hurt is darlin'
Follow your heart.'

Robbie Williams - Spread Your Wings

+Quote Post
tuffgirl
post Apr 7 2005, 07:27 PM
Post #43

Can't touch this!

Group: Moderatori
From: who cares?
Member No.: 618

Nu am auzit de ei :roll:. Potai sa imi spui ceva despre acesti autori shi subiectele despre care scriu?

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
Shewanna
post Apr 7 2005, 10:44 PM
Post #44

Advanced Member

From: All around baby, all around
Member No.: 95

Am citit eu cateva carti de-a lui Coelho si mi-au placut.
Am citit si cateva carti de-a lui Herman Hesse, printre care se numara "Demian", "Narcis si Gura de aur" si "Lupul de stepa". Le-am insiruit in ordinea preferintelor mele, loc fruntas ocupand "Demian" :strumf: . Ideea principala ar fi cum ca prin vise omul isi poate depasi conditia, poate crea lumi. Fiind de felul meu o visatoare, m-am regasit foarte bine in carte.

Daca e sa aleg ceva mai serios dintre scrierile lui Eliade, aleg "Istoria religiilor" (am citit-o prin cls 11a) pentru ca Eliade este un monstru sacru pentru mine si scrierile lui se potrivesc personalitatii mele. Asta nu inseamna ca nu am savurat si "Nunta in cer" (am citit-o de vreo 2-3 ori 8) ) sau "Romanul adolescentului miop" (mama, este criminala), descrie copilaria scriitorului, o adolescenta obisnuita pentru un tocilar care nu stia nimic la mate si era chinuit de profesor (IMG:/tongue.gif)

--------------------
Rap me tender coz im sensitive.

+Quote Post
Riverdance
post Apr 8 2005, 07:46 AM
Post #45

Member
**

Cohleo e un un autor recent, d eorigine braziliana, are oarecum un mare dar ina povesti. Foloseste multe metafore pt a povesti deseori despre sensul vetii, bucurai de a tari, importanta de a alege bine.

Carti precum Alchimistul ( o metafora a cautarii sensului vietii prin imaginea calatoriei, prin care se infrunta diferite obstacole si se ajunge la o pace a sufletului. Sunt interesante paginile despre 'ascultarea inimii').

O alta carte Veronica vrea sa moara ( re-descoperirea bucuriei de a trai dupa o situatie cumplita, bucuria de simti iubirea, etc )

11 Minute ...dragoste cumparata, dragoste cautata. Prin intermedoiul unei prostitute se povesteste intr-un mod captivant foamea omului de-a fi iubit si de-a iubi.

Mai sunt alte 3 sau 4 sau 5 carti de-a lui!

In ceea ce priveste HESSe, e un mare novelist, e cel mai tare! Cum amintea Shewa, acele carti sunt superbe. As mai adauga 'Siddartha' ( un fel de viata a lui Budda derulatra prin imaginea de cautare - placere - pace ). O alta carte este 'Jocul cu bilele de cristal" se spune ca este capodopera lui Hesse! Ramane fascinanta 'Narcis si Gura de Aur'.... aventura unui calugar care lasa manastirea, gusta toate placrile si se intoarce dupa ani de zile liber si capabil sa iubeasca si sa fie iubit. F Fain povestita!

Daca cineva ne reprezinta in lumea asta larga,pe langa Ionesco, Cioran si alti, Eliade este unul dintre numele cele mai cunsocute din numele romanesti. Este cel care pe langa J. Ries, R. Otto a tematizat sacrul si profanul. 'Tratatul de istoria ideilor si credintelor' este necesara pt cine vrea sa poata avea un studiu comprativ al religilor, dar si pt cine vrea sa aiba un orizont larg al sacrului in lume.

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Follow your heart.'

+Quote Post
tuffgirl
post Apr 8 2005, 02:52 PM
Post #46

Can't touch this!

From: who cares?
Member No.: 618

Suna foarte interesant. O sa caut cartile pe aici shi sper sa le gasesc. Multzumesc. (IMG:/biggrin.gif)

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
Riverdance
post Apr 17 2005, 06:05 PM
Post #47

Member
**

Sunt superbe nuvelele lui Francois Mauriac. careva le-a citit?

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Follow your heart.'

+Quote Post
Shewanna
post Apr 24 2005, 09:51 AM
Post #48

Advanced Member

No, not me. Dintre nuvele am citit doar pe cele obligatorii in clasele de liceu :oops:

--------------------

+Quote Post
Riverdance
post Apr 26 2005, 02:23 PM
Post #49

Member
**

Dar Oscar Wilde? ... daca cumva nu l-ati citit, si vreti sa radeti, atunci cittiti piesele lui de teatru. Omul asta a fost un campion al ironiei.

In plus, are maximele cele mai nostime siprofunde din intregul evantai de scriitori, ganditori, etc.

Daca puteti bea si un Guiness, sau vreo 3, citindu-l pe Wilde, atunci se intra in scenariul irlandez-british alla grande.

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Follow your heart.'

+Quote Post
alexa
post Apr 29 2005, 04:50 PM
Post #50

Newbie
*

From: constanta
Member No.: 795

buna!!
ma bucur sa vad k inca mai sunt persoane interesate de carti si chestii de genul asta (IMG:/smile.gif)
majoritatea persoanelor pe care le cunosc nu citesc decat dak e necesar.....adik pt scoala......altfel......
mie mi-a placut foarte mult o carte de llosa orasul si cainii si acum citesc tot ceva scris de el "razboiul sfarsitului lumii"
imi place ffff mult stilul lui si sunt curioasa dak s-au facut ecranizari dupa vreunul dintre romanele lui...pt k eu nu stiu nimic de asa ceva si dak e cineva care stie vreun film plssssssss sa-mi spuna si mie...mi-ar placea f mult sa vad o ecranizare dupa romanele lui dar nu am reusit sa aflu numik pana acum (IMG:/sad.gif)

+Quote Post
Riverdance
post Apr 30 2005, 05:55 AM
Post #51

Member
**

Interesant. :oops:

Care e numele complect al autorului? Despre ce e cartea sa 'orasul si cainii' ( ce subiect, ce stil, ...? ).

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Follow your heart.'

+Quote Post
alexa
post Apr 30 2005, 07:20 AM
Post #52

Newbie
*

From: constanta
Member No.: 795

este o carte despre adolescenta si despre violenta unui univers in care numai cei duri reusesc. Personajele, tineri peruani de toate conditiile evolueaza intre zidurile unui lic militar. Un univers in care "cainii"(bobocii din primul an) sunt continuu agresati si umiliti de elevi mai mari care le demonstreaza k a fi barbat inseamna sa te impui prin forta in fata celui mai slab.............cam asa suna descrierea cartii (IMG:/smile.gif) ........in mare este vorba despre viata unor tineri care trebuie sa faca fata regimului dur impus de colegiul militar la care sunt dar si problemelor specifice varstei ........mie una mi-a placut f mult .........si cred k merita citita..... (IMG:/smile.gif)

+Quote Post
Shewanna
post Apr 30 2005, 11:52 AM
Post #53

Advanced Member

River, nu imi vine sa cred ca ai ratat tu o asemenea carte, mey! (sper ca ai citit macar "Povestasul" :shock: 8) Fugi si citeste (IMG:/biggrin.gif)
Alexa le zice bine, este descrisa propria lui experienta dupa ce urmeaza cursurile unui liceu militar.

--------------------

+Quote Post
Riverdance
post Apr 30 2005, 02:35 PM
Post #54

Member
**

Asa e Shewa, imi vine sa in-rosesc :oops: :wink: .

Am sa recuperez intr-o zi. Eu am perioade cand citesc carti de literatura vreo 2-3 saptamani, iar apoi trec pe alte genuri de carti timp de 1 - 2 luni. Oricum nu am scuze (IMG:/laugh.gif) !

Cartea parca suna, oarecum , in genul lui Demian de H. Hesse sau

Dedalus de J. Joyce. :idea:

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Follow your heart.'

+Quote Post
oli
post Jul 31 2007, 03:56 PM
Post #55

Newbie
*

Member No.: 7,371

MA BUCUR CA AM MAI GASIT PERSOANE INTERESATE SA CITEASCA.IMI PLACE FOARTE MULT SA CITESC.ACUM CITESC REGINA MARGOT.CINE A CITIT HAREM?

+Quote Post
maybe
post Jul 31 2007, 04:12 PM
Post #56

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

(oli)
MA BUCUR CA AM MAI GASIT PERSOANE INTERESATE SA CITEASCA.IMI PLACE FOARTE MULT SA CITESC.ACUM CITESC REGINA MARGOT.CINE A CITIT HAREM?

toti citim oli, doar ca uitam sa spunem

so, ce-i cu haremul?

pe mine ma duce mai degraba gandul la o revista... erotica :roll:

sorry pentru off si bine-ai venit (IMG:/smile.gif)

+Quote Post
jolie_jojo
post Jul 31 2007, 06:00 PM
Post #57

Tra la la

From: Departe...
Member No.: 4,125

(oli)

Salutare Oli!
Pe mine numele cartii ''Harem'' ma duce cu gandul la o melodie! :roll:
Ce ar fi sa ne povestesti in mare cam despre ce este vorba?
Eu una sincer nu stiu ce sa mai citesc! :wink:

PS Regina Margot - o carte foarte buna. Ai putea continua apoi daca iti place stilul cu ''Signora San Felice ''

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
oli
post Aug 1 2007, 03:11 PM
Post #58

Newbie
*

Ce sa zic despre Harem, am citit-o acum aproximativ un an. Mi-a placut. Trateaza dorinta si lupta unei tinere de a ajunge cadana sultanului Mahomed. Setea de putere o face sa teasa multe intrigi si sa calce totul in picioare pentru a-si atinge scopul. Autorul este Colin Falconer. Am vazut si un documentar pe Discovery care avea ca subiect cartea Harem.
Am terminat Regina Margot.Foarte buna. (IMG:/biggrin.gif)
Am primit acum Doctorul Jivago.A citit-o cineva?

+Quote Post
maybe
post Aug 1 2007, 03:23 PM
Post #59

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

(oli)
(IMG:/smile.gif) tulburatoare poveste de iubire, pentru care laureatul nobel Pasternak, a fost foarte multa vreme interzis in propria tara, pe masura ce "dincoace" devenea un punct de referinta al literaturii ruse

succes (adica rabdare si tutun, e diferita de Harem si Regina Margot)

si pe ici-colo s-ar putea sa te revolte (depinde ce principii ai (IMG:/tongue.gif) ) caci e un amestec de pacat/iubire/tradare din care doar tu singur ai libertatea sa alegi (IMG:/smile.gif)

mai vorbim?

dupa?

+Quote Post
oli
post Aug 4 2007, 01:13 PM
Post #60

Newbie
*

(maybe)
(oli)
(IMG:/smile.gif) tulburatoare poveste de iubire, pentru care laureatul nobel Pasternak, a fost foarte multa vreme interzis in propria tara, pe masura ce "dincoace" devenea un punct de referinta al literaturii ruse

succes (adica rabdare si tutun, e diferita de Harem si Regina Margot)

si pe ici-colo s-ar putea sa te revolte (depinde ce principii ai (IMG:/tongue.gif) ) caci e un amestec de pacat/iubire/tradare din care doar tu singur ai libertatea sa alegi (IMG:/smile.gif)

mai vorbim?

dupa?

sigur. abia astept sa o citesc.

+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th September 2019 - 12:33 PM