IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
Shewanna ...
Sweety
post Jan 18 2006, 01:53 PM
Post #21

Senior Member

Group: Members
Member No.: 1,600

:cray: ...imi e greu sa imi si gasesc cuvintele (IMG:/sad.gif)

Cristina ai sa fii mereu aici printre noi ... eu nu imi pot imagina forumul fara tine ...

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair
Go to the top of the page

+Quote Post
FireEyes
post Jan 18 2006, 02:45 PM
Post #22

Gazda Voastra

Group: Root Admin
From: Romania
Member No.: 3

(IMG:http://www.gemiv.com/poze/shew1.jpg)

--------------------

+Quote Post
FireEyes
post Jan 18 2006, 03:00 PM
Post #23

Gazda Voastra

Am cautat pe net....si iata ce am gasit

Ce se intampla cu sufletul dupa moarte si cum poate fi el ajutat

Parintele Mitrofan

Tiparit cu binecuvantarea
I.P.S. NICOLAE CORNEANU,
Mitropolitul Banatului

--------------------------------------------------------------------------------

- C U P R I N S -

Scurta lamurire pentru cititori
CE SE INTAMPLA CU SUFLETUL DUPA MOARTE

Taina mortii.
Moartea dreptului si moartea pacatosului.
A treia zi si vamile.
Semnificatia zilelor a noua si a patruzecea
CUM POT AJUTA CEI DE PE PAMANT SUFLETELOR DIN LUMEA DE DINCOLO
Rugaciunea
Mijlocirea Bisericii
Milostenia

--------------------------------------------------------------------------------

SCURTA LAMURIRE PENTRU CITITORI

Textele care urmeaza sunt estrase din lucrarea Parintelui Mitrofan (calugar rus din secolul trecut), Viata repausatilor nostri si viata noastra dupa moarte (talmacita in romaneste de Mitropolitul Iosif Gheorghian). Parintele Dumitru Staniloae scria despre ea: "Cartea aceasta este socotita de mare folos credinciosilor si Bisericii intregi, pentru intretinerea legaturii dintre cei in viata si cei plecati dintre ei [...]. Intr-o epoca in care gandul la moarte, sub influienta mentalitatii occidentale, este constant reprimat in favoarea unei atentii acordate exclusiv vietii pamantesti, cartea de fata reprezinta o indrumare nepretuita pentru sustinerea in inimile crestinilor ortodocsi a perspectivei pe care ne-a daruit-o Revelatia." (din prefata volumului 1 al editiei integrale, aparut in 1993 la Editura "Anastasia").
Fie ca Dumnezeu sa ne pomeneasca intru imparatia Lui, cu toti cei pe care-i purtam in ganduri si in inimi, vii sau mutati de la noi.

CE SE INTAMPLA CU SUFLETUL DUPA MOARTE
TAINA MORTII.
MOARTEA DREPTULUI
SI MOARTEA PACATOSULUI

Biserica Ortodoxa invata ca moartea este "despartirea sufletului de trup"; odata aceasta despartire savarsita, trupul este dat pamantului si putrezeste. Asadar, ultima menire a omului pe pamant este moartea, despre care Sfanta Scriptura marturiseste astfel: "Si se va intoarce tarana in pamant, de unde s-a luat, si duhul se va intoarce la Dumnezeu, la Cel ce l-a dat pe el" (Eccl.12,7).
Moartea il rapeste pe om cand a ajuns la termenul predestinat de judecata lui Dumnezeu pentru indeplinirea rostului ce-i este impus. Acest termen acordat omului contine - prin prevederea dumnezeiasca - tot ce este folositor omului; deci moartea este de folos omului.
Sfantul Antonie cel Mare, vrand sa patrunda adancurile scopurilor providentei, adresa intr-o zi lui Dumnezeu urmatoarea rugaciune: "Doamne, pentru ce unii mor de tineri, pe cand altii ajung la cea mai adanca batranete?". Si Dumnezeu ii raspunse: "Antonie, vezi numai de tine! Aceasta este judecata lui Dumnezeu, ce nu ti se cade tie a cunoaste.".
Dumnezeu a harazit sufletul sa treaca prin trei stari diferite, care constituie viata sa vesnica: viata in pantecele mamei, viata pe pamant si viata de dincolo de mormant.
Sufletul, la iesirea sa din trup, trece in imparatia fiintelor asemenea lui, adica in imparatia spirituala a ingerilor. Dupa faptele sale bune sau rele, sufletul se uneste cu ingerii cei buni in rai sau cu ingerii cazuti in iad. Acest adevar ni se descopera noua de catre Iisus Hristos, in parabola bogatului si a lui Lazar, ne invata ca sufletele, dupa ce s-au despartit de trup, intra in aceeasi zi in rai sau in iad. "Adevar zic tie ca astazi vei fi cu Mine in rai." (Lc. 23, 43), a zis Hristos talharului celui bun.
Astfel fiecare suflet despartit de trupul sau va fi in rai sau in iad. Cand? Astazi, a zis Mantuitorul. Ce intelegem prin cuvantul astazi si cum impacam aceasta expresie cu invatatura Bisericii despre vami si despre a treia, a noua si a patruzecea zi dupa moarte?
Pe pamant sunt zile, nopti, si ani; dincolo de mormant nu este decat vesnicie, luminoasa sau intunecata. Deci, cuvantul astazi desemneaza timpul de dupa moarte, adica vesnicia. A treia, a noua si a patruzecea zi nu sunt decat pe pamant, caci dincolo de mormant imparatia timpului nu exista; acolo nu sunt alte zile decat cea de astazi. Misterul mortii este poarta prin care sufletul, despartindu-se de trup, intra in vesnicie.
Noi stim si vedem ce devine trupul; cat despre suflet, noi nu-l putem vedea, dar stim cu desavarsire ce i se intampla prin marturisirea Sfintei Biserici - stalpul si confirmarea adevarului - care nu a cazut niciodata din invatatura sa si nici nu poate cadea, pentru ca este invatata de Duhul Sfant.
Astfel descriu Sfintii Parinti ce se intampla in momentul in care sufletul se desparte de trup: "Ingerii - buni si rai - se vor infatisa inaintea sufletului. Vederea acestora din urma va pricinui sufletului o nesfarsita tulburare, dar va gasi o mangaiere la vederea si protectia ingerilor celor buni. Faptele bune ale omului si constiinta curata sunt in acel moment de un mare ajutor si reprezinta o mare bucurie pentru dansul. Ascultarea, umilinta, faptele bune si rabdarea sunt sprijin sufletului, care urca spre Domnul intr-o mare bucurie si insotit de ingerii cei buni; in acest timp sufletul plin de pasiuni si pacate este condus de demoni in iad unde va suferi vesnic." (Sfantul Teodor Studitul).
Sfantul Grigorie, ucenicul Sfantului Vasile, o intreba intr-o vedenie pe Sfanta Teodora asupra imprejurarilor ce au insotit moartea sa si a ucenicilor sai. "Cum pot sa-ti spun, zise ea, despre suferinta fizica si simtamantul de apasare a celor ce mor? Starea sufletului in timpul despartirii sale de trup este asemenea senzatiei celui ce ar cadea gol in mijlocul flacarilor si s-ar fi facut cenusa. Cand veni ceasul mortii mele, duhurile cele rele ma inconjurara din toate partile. Unele mugeau ca niste fiare salbatice, altele latrau ca niste caini, insa altele urlau ca lupii. Ele erau furioase, ma amenintau, se pregateau a se arunca asupra mea si scrasneau din dinti, privindu-ma. Eram nimicita de groaza cand, deodata, am vazut doi ingeri stand la dreapta patului meu si vederea lor imi dadu indrazneala. Abia atunci demonii se indepartara putin de patul meu. Unul din ingeri intreba cu manie pe demoni: "Pentru ce ajungeti voi intotdeauna inaintea noastra langa patul muribunzilor, pentru a inspaimanta si tulbura pe tot sufletul ce se pregateste a se desparti de trupul sau? Voi n-aveti a va bucura aici: mila lui Dumnezeu a patruns acest suflet si voi n-aveti nici o parte din el.". Atunci demonii se tulburara si incepura a arata faptele mele cele rele, savarsite in tineretea mea, si strigau: "Ale cui sunt deci aceste pacate, n-a facut ea cutare lucru si cutare lucru?". In sfarsit veni moartea, grozava la vedere. Se aseamana omului, insa nu are carne si nu alcatuieste decat din oase omenesti. Ea aduse cu sine mai multe instrumente de tortura: sabii, sageti, lanci, seceri, furci, securi si altele. Umilitul meu suflet tremura de frica. Sfantii Ingeri au zis catre moarte: "Fa-ti treaba ta si scapa usor acest suflet de legaturile trupesti, caci el nu are mare povara de pacata.". Moartea se apropie de mine, lua o mica secure si-mi taie mai intai picioarele, apoi bratele; apoi, cu ajutorul altor instrumente, ea slabi toate madularele mele si le desparti din incheieturi. Perdui astfel bratele si picioarele mele, tot trupul meu era mort si nu puteam sa ma misc. Pe urma imi taie capul si n-am putut sa-l mai misc, ca si cum ar fi incetat sa fie al meu. Dupa aceasta, ea pregati o bautura intr-un vas pe care-l apropie de buzele mele si m-a facut sa o beau cu de-a sila. Aceasta bautura era atat de amara incat sufletul meu nu putu sa o suporte, se infiora intr-atat si se arunca afara din trup. Atunci ingerii l-au primit in bratele lor.
Cand m-am intors, am vazut trupul meu ce zacea neinsufletit, fara miscare si fara viata, si l-am privit ca unul care ar privi un vesmant de care s-a dezbracat; si m-am mirat. Ingerii ma tineau si demonii s-au apropiat de noi, aratand pacatele mele. Ingerii incepura a cauta faptele mele cele bune si, din mila lui Dumnezeu, le-au gasit. Ingerii adunau faptele mele cele bune, facute in viata mea cu ajutorul lui Dumnezeu, si se pregateau a le pune in cumpana in fata faptelor mele cele rele, cand deodata se arata Sfantul nostru Parintele Vasile, care zise catre Sfintii Ingeri: "Acest suflet a facut mult bine batranetilor mele, m-am rugat lui Dumnezeu pentru el si Dumnezeu mi l-a dat.". Zicand aceste cuvinte, a scos de la san o punga plina cu aur si a dat-o ingerilor, spunand: "Cand veti trece prin vamile vazduhului si duhurile rele vor incepe a chinui sufletul sau, rascumparati-l cu aceasta. Eu sunt bogat din mila lui Dumnezeu, am adunat mari visterii prin munca si sudoarea mea si dau aceasta punga sufletului care m-a slujit.". Dupa ce a ispravit de vorbit, s-a dus. Duhurile cele rele fura inmarmurite; incepura a scoate gemete tanguitoare si se indepartara. Apoi iarasi se arata Sfantul Vasile, purtand niste vase pline cu miruri curate si pretioase. Deschise vasele, unul dupa altul, si varsa acele miruri asupra mea; pe loc m-am simtit inundata de miresme duhovnicesti si m-am simtit schimbata si luminata. Sfantul zis catre ingeri: "Cand veti fi implinit pentru acest suflet tot ceea ce este trebuincios, il veti duce in locuinta pe care a pregatit-o Domnul pentru mine.". Apoi sfantul se facu nevazut. Ingerii m-au luat si ne-am indreptat spre Rasarit.".
Oamenilor luminati de Dumnezeu li se incredinteaza ca, la cea de pe urma suflare, faptele lor sunt puse in cumpana si:

Daca partea dreapta e mai ridicata decat cea stanga, sufletul este este primit in rai, in mijlocul ingerilor;
daca cele doua parti ale cumpanei sunt deopotriva, atunci fireste ca mila lui Dumnezeu capata biruinta;
cand cumpana se apleaca spre partea stanga, dar nu cu mult, mila dumnezeiasca inlocuieste lipsa (astfel sunt cele trei judecati ale Domnului: judecata dreapta, judecata omeneasca, si judecata milostiva);
cand faptele cele rele apleaca cumpana prea mult in partea stanga, atunci judecata cea mai dreapta rosteste hotararea in functie de pacate.
Acestea sunt imprejurarile care insotesc moartea omului.

Aceastea este o parte din scrisurile Parintelui Mitrofan,
mai multe puteti gasi la linkul de mai jos.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pr_mitrofan.html

--------------------

+Quote Post
marius
post Jan 18 2006, 03:07 PM
Post #24

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

(shew)
"Eu cred ca vroiam sa fiu un pic din toate, in special artista ca mai toate fetele. Dupa ce m-am dus la scoala vroiam sa devin profesoara, apoi aveam o perioada in care vroiam sa devin *pompier* dar nu a tinut mult!
Da' cea mai tare chestie era ca pe la 10-11 ani vroiam sa devin tamplar! (Exista piatra aceea calcaroasa nu stiu cum i se spune) care se framanta foarte usor si toata ziua lucram la ea, faceam tot felu' de chestii, scaune, mese, diverse "unelte" si ma simteam extraordinar...
Cand am mai crescut putin vroiam sa devin jurnalist la o revista pentru femei, apoi [...] nu am mai vrut sa devin nimic...
Dar, pana la urma m-am hotarat..."

........................................................................................................................................
Comunitatea eros-sore.org

+Quote Post
FireEyes
post Jan 18 2006, 03:25 PM
Post #25

Gazda Voastra

Cand a spus asta si....ce a mai spus apoi ?

--------------------

+Quote Post
marius
post Jan 18 2006, 03:43 PM
Post #26

Senior Member

Group: SModerator
From: :-)
Member No.: 80

19.08.04
Topic :Vreau sa fiu mare[color=blue][/color]

Apoi.... apoi nu a mai spus nimic!

postul apartine : Comunitatea eros-sore.org

+Quote Post
maybe
post Jan 18 2006, 03:55 PM
Post #27

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

imi face bine ca vorbiti despre ea, voi care ati cunoscut-o mult mai bine decat mine

eu i-am cautat cuvintele pe itbox doar, inca de la inceputurile mele pe-aici

acum ne va lipsi si nu mai putem decat sa ne-o amintim cat mai des

probabil chiar zambind, dupa un timp, fiindca intotdeauna in memorie ne raman amintirile frumoase

+Quote Post
Guest_Bursuky_*
post Jan 18 2006, 05:36 PM
Post #28

Guests

Hadeti sa ne rugam pentru ea, fiecare dupa putinta sa ii fie bine acolo sus unde este ea, in ceruri, vineri la ora 12. Zic vineri ca sa aiba timp toti dintre noi sa citeasca si sa ne rugam in acelasi timp.

+Quote Post
maybe
post Jan 18 2006, 05:55 PM
Post #29

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

da, am probat puterea rugaciunii -oare de ce intotdeauna instinctiv, in momente de cumpana?

ultima oara a fost ieri seara, la miezul noptii, cand, mi-a intrat mie in cap de pe la Eliade parca, cerul este deschis

desigur in gandul meu a fost Shew

va fi si vineri, cum spui tu

+Quote Post
FireEyes
post Jan 18 2006, 07:03 PM
Post #30

Gazda Voastra

Veveritzo, te voi pastra mereu in sufletul meu ! am tinut la tine mereu si voi tine chiar si acum cand esti acolo sus printre ingerii cei buni si stiu ca au grija de tine! Imi e tare dor de tine veveritzo.

Imi e dor de tine in zilele in care povesteam ...
Imi e dor de tine in zilele in care ne tachinam ...
Imi e dor de tine in zilele in care ne "certam" ...
Imi e dor de tine in zilele in care vorbeam prostii si spuneai ca burusku a luat-o razna..."bursuky...ce ai patit?"
Imi e dor de tine in zilele in care ne buzzuiam...
Imi e dor de tine in zilele in care ... cand vorbeam...imi e dor de tot...

--------------------

+Quote Post
Guest_Eva_*
post Jan 18 2006, 11:17 PM
Post #31

Guests

Sa aprindem cu totii cate o lumina, pentru ea.

Cristina, s-a alaturat ingerilor. ....Cuvintele nu-si mai gasesc rostul... (IMG:/sad.gif)

Dumnezeu sa te odihneasca in pace, Cristina ,

Dumnezeu sa te aiba in paza Sa !

Eveline (IMG:/sad.gif)

+Quote Post
chani
post Jan 19 2006, 07:14 AM
Post #32

Member
**

Member No.: 2,069

Imi pare rau ca a trebuit sa se intample asa. Stiu cum este sa pierzi un prieten drag si cat de tare doare acest lucru.

Dumnezeu sa te aiba in paza si sa te ocroteasca mereu Cristina!

:cry:

--------------------
empty space

+Quote Post
e-SORIN
post Jan 19 2006, 01:01 PM
Post #33

Member
**

From: Bucuresti
Member No.: 705

Incredibil ce s-a intamplat. Nu imi vine sa cred si nu pot sa-mi revin :cray:
Am avut placerea acum ceva timp sa schimb cateva replci cu aceasta fata deosebita. Imi amintesc ca intotdeauna imi aducea zambetul pe buze. Era in topul persoanelor placute de pe acest forum. Disparitia ei mi-a intristat sufletul.

Shewanna, acum ai scapat de toata lumea asta rea si de toate problemele, si de examenele si restantele de care ne plangeam aman2 in sesiune ...
Sper ca acolo unde esti sa iti fie bine!

Dumnezeu sa te odihneasca!
:cry:

--------------------
e-SORIN

+Quote Post
Riverdance
post Jan 19 2006, 02:31 PM
Post #34

Member
**

Member No.: 685

Mita si ceilalti ... apropos de rugaciune impreuna pentru Cristina - Shewana.

Eu as vrea sa va sugerez o mica schimbare - daca imi permiteti - cu privire la ziua in care sa ne rugam cu toti la aceiasi ora.

Asadar, dupa cum unii stiti, Cristina s-a nascut pe ziua de 21 ianuarie si in acest weekend, draga de Shewana ar fi facut un chef...

Eu v-as sugera sa decalam cu doar o zi momentul in care sa ne rugam pentu ea, si deci sa fie pe 21 ianuarie ( sambata aceasta ) la ora 12 si ca in cursul zilei sa bem cate o bere, cate un pahar de vin ... pentru ca ea este inca cu noi!

Asta, oricum las ca sa fie confirmata de Mihaita - Bursuky ... pt ca sa nu fie confuzie cu ziua in care sa ne rugam cu toti pt ea!

--------------------
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Home is where the hurt is darlin'
Follow your heart.'

Robbie Williams - Spread Your Wings

+Quote Post
FireEyes
post Jan 19 2006, 04:53 PM
Post #35

Gazda Voastra

Asa sa fie River, pe 21 Ianuarie !

--------------------

+Quote Post
mishulina
post Jan 19 2006, 07:54 PM
Post #36

Advanced Member

From: off the beaten track
Member No.: 1,904

Imi pare tare rau k maine la ora 12 nu voi fi alaturi de voi..online, pe forum, dar ma voi ruga si eu pt shew..indiferent de locul in care ma voi afla........
Cat despre ziua ei de nastere...f buna idea lui river...voi inchina un pahar de ceva ..in memoria ei....

--------------------
kiss ya'

+Quote Post
FireEyes
post Jan 19 2006, 08:43 PM
Post #37

Gazda Voastra

(mishulina)
Imi pare tare rau k maine la ora 12 nu voi fi alaturi de voi..online, pe forum, dar ma voi ruga si eu pt shew..indiferent de locul in care ma voi afla........
Cat despre ziua ei de nastere...f buna idea lui river...voi inchina un pahar de ceva ..in memoria ei....

Conteaza mai putin daca esti pe forum, conteaza doar sa te rogi, oriunde te-ai afla!

--------------------

+Quote Post
Guest_bilutza_*
post Jan 20 2006, 12:57 AM
Post #38

Guests

Nu va cunosc, nu stiam de acest forum, dar am aflat despre moartea acestei frumoase fete de pe un animale.ro si am vrut sa-i aduc un omagiu.
Fie ca Dumnezeu sa te aiba in paza ,intr-un loc frumos si lipsit de raul care exista in aceasta lume, draga Cristina!
xxx

+Quote Post
Airman04061969
post Jan 20 2006, 08:17 AM
Post #39

Advanced Member

From: Addison (Texas)
Member No.: 443

Abia am aflat (cu stupoare) despre trecerea in nefiinta a scupei Shew. Talk about devastating news ! Regrete eterne, Dumnezeu sa o odihneasca si ingerii sa o aiba in paza ! :cry:

--------------------
Bogdan Voicu
("Good judgement comes from experience but experience comes from a lot of (previous) bad judgements").

+Quote Post
Guest_Emutzza (prichindela)_*
post Jan 20 2006, 07:26 PM
Post #40

Guests

Nici nu stiu cum sa incep :cry: imi era dor de forum dar nu credeam ca ma voi reintoarce ca sa "vars o lacrima" in memoria lui Shew, acea fata frumoasa si vesela care ne facea ziua mai dulce cu posturile ei simpatice.Imi aducea mereu zambetul pe buze si ma facea sa vad viata mai colorata. M-a ajutat mult cu sfaturi care stiu ca vor ramane intotdeauna intiparite in minte.
Nu stiu ce sa mai cred, paraca este o gluma proasta de care nu pot scapa !!! Cu greu am reusit sa scriu aceste cuvinte, lacrimi curg pe obrazul meu :cray: desi nu am cunoscuto cu adevarat dar din ce am vorbit cu ea am relizat ca este un om minunat si stiu ca asa va ramane si acolo unde este si va bucura pe toata lumea cu prezenta ei !!!
Cristina, draga mea, nu te voi uita niciodata !!!
Promit ca o sa te caut cand voi pleca si eu de aici !! :kiss:

+Quote Post

9 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 9th December 2019 - 06:25 PM