IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Invatam cum sa muncim sau invatam cum sa trisam?
Hexa
post May 25 2005, 05:20 PM
Post #1

Member
**

Group: Members
Member No.: 879

Cat de mult ati reusit sa copiati? Considerati ca ati procedat bine sau rau?
Ati pacalit profesorul sau v-ati pacalit pe voi?
In scoli (liceu, facultate) invatam pentru a ne crea un viitor mai usor, sau invatam cum sa trisam?
Care ar fi procentul invatat si cat copiat? :oopss:
Si cum vastitatea amendamentelor este mare, va rog sa va referiti strict la subiect (nu de altceva, dar sa mai si intelegem cate ceva). (IMG:/biggrin.gif)
Go to the top of the page

+Quote Post
3 Pages V   1 2 3 >  
Start new topic
Replies (1 - 19)
Airman04061969
post May 26 2005, 04:59 AM
Post #2

Advanced Member

From: Addison (Texas)
Member No.: 443

Nu foarte mult ! Nu ca n-as avea abilitati dar, la materiile care ma interesau (matematica, fizica si chimie) chiar invatam, la restul, invatam ca sa trec clasa. Am copiat de doua ori (la greu) la doua materii de specialitate: geologia (nu inteleg de ce trebuie sa-mi incarc eu memoria cu toate fosilele lui Peste !) si cercetarea hidrodinamica a sondelor (unde erau formule mult prea alambicate ca sa le pot deduce matematic si, din principiu, nu-mi incarc memoria cu lucruri ilogice).
Cred ca invatat/copiat = 90%/10% (ca am mai pus si filozofia - sic ! - unde am copiat la greu din lucrarile lui Nea Nicu, ce vreti erau parte a materiei atunci)

--------------------
Bogdan Voicu
("Good judgement comes from experience but experience comes from a lot of (previous) bad judgements").

+Quote Post
Aneisse
post May 26 2005, 11:08 AM
Post #3

Senior Member

From: Somewhere close
Member No.: 458

N-am copiat foasrte mult in comparatie cu colegii mei si asta nu fiindca n-am vrut ci fiindca n-am putut, sunt genul care e prins inainte sa se apuce sa copieze 1) fiindca in momentul in care fac ceva ce nu e corect sunt prinsa imediat si 2) fiindca simt ca-mi explodeaza capul si m-apuca tremuratul de frica numai cand ma gandesc.
Totusi...la profesorii care nu erau foarte exigenti am copiat cu ajutorul colegilor. La matematica n-as fi reusit sa iau bac-ul daca nu copiam...
Nu pot sa spun ca e o chestie buna, dar nici ca e o chestie rea. Cel care copiaza trebuie sa fie constient ca nu profesorul e cel pacalit ci el insusi se pacaleste pe sine. Cine merge la scoala merge ca sa invete, cel putin asa ar trebui...

--------------------
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! :)))
http://theoldjukebox.blogspot.com/

+Quote Post
Shewanna
post May 26 2005, 11:31 AM
Post #4

Advanced Member

From: All around baby, all around
Member No.: 95

Bine le zice Anes. :okay:
Si eu ma inscriu in categoria celor care nu prea reusesc sa copieze, nu stiu daca talent nu am destul, sau doar pricepere nu am destula, idee este ca eu de una singura niciodata nu copiez, prefer sa dau foaia goala decat sa misc ceva. Daca pot copia, atunci insa nu pierd ocazia, de la colega de obicei :mrgreen:
Copiez la materiile astea fantoma care nu ma intereseaza :roll:

--------------------
Rap me tender coz im sensitive.

+Quote Post
Catalin
post May 28 2005, 03:57 PM
Post #5

Advanced Member

From: UVT-Timisoara/Tg-Jiu
Member No.: 4

in liceu rupeam la copiat .. dar acum la facultate am inceput sa invat

--------------------
Bine a zis , cine a zis , cand a zis si ce a zis !

+Quote Post
Hexa
post May 29 2005, 09:15 AM
Post #6

Member
**

Member No.: 879

(Hexa)
Si cum vastitatea amendamentelor este mare, va rog sa va referiti strict la subiect (nu de altceva, dar sa mai si intelegem cate ceva). (IMG:/biggrin.gif)

Nu foarte mult, doar cat a fost suficient, in conditiile in care in acele vremuri tulburi se invata serios si copiatul era aspru pedepsit. Mi-a prins bine la nota, cum s-ar zice la palmaresul mediei generale, dar materiile erau nesemnificative in raport cu intentiile mele.
Am pacalit si profesorul dar m-am pacalit si pe mine ca ceva cunostinte in plus, nu ar fi stricat.
Procentul 75 la 25.

+Quote Post
Anne
post Jun 27 2005, 10:28 AM
Post #7

Advanced Member

From: candyworld
Member No.: 988

(Hexa)
In scoli (liceu, facultate) invatam pentru a ne crea un viitor mai usor, sau invatam cum sa trisam?

eu nu prea copiez ..ce nu prea copiez ..aproape deloc , sa ma mai uit la o prop -doua la colega o mai fac ca mi se intampla sa nu-mi amintesc ceva sau sa intreb daca ceva e corect , dar de copiat sa imi bazez intreaga lucrare pe lucrul asta nu am facut-o in liceu deloc ... in generala in a 8-a am copiat la tehnologie si prin a 7-a la desen , bine ca ne cam lasa la desen, dar eram pisulita pe mine la tehnologie ... daca ma prindea cred ca intram in pamant , ca eram si cea mai buna din clasa , am terminat genarala cu media 10 fix . 8)
acum la liceu cu caietul nu se prea poate copia si decat sa-mi fac copiutze mai bine invat ,mi se pare mult mai usor .
de pacalit profesorul mereu o facem cand copiem , indiferent de materie cultura generala nu strica , dar decat sa iei o nota mica la momentul respectiv mai bine faci tot posibilul sa nu fie asa , te gandesti la binele tau pe moment, nu suntem noi asa corecti .
pana la urma e bun si trisatul asta , dar la un profesor fff exigent si bun , nu la orice tantalau , daca reusesti sa treci de ei , sa nu te prinda, ai curajul si reusesti cu el ai sa reusesti si in viata cu chestia asta , nu zic ca e un lucru bun , dar te vei putea descurca si prin mijloacele astea cand altii nu pot sa o faca.
procentul meu ar fi 95% invatat 5% copiat cred .

--------------------

+Quote Post
Sweety
post Aug 24 2005, 07:57 AM
Post #8

Senior Member

Member No.: 1,600

Pai in timpul scolii copiam de pe carte pe foaie (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif) era transcriere in prostie ... rupeam cel putin la profii care nu se plimbau printre banci ..
In faculta cu telefonul ... hihihi ehh ce viatza 8)

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair

+Quote Post
tudoriona
post Sep 18 2005, 01:43 PM
Post #9

Member
**

From: on the INTERNET
Member No.: 1,004

Eu cred ca invatam pentru noi insine... Pentru a deveni ceva in viata!
Scoala ne pregateste pentru viata dura cu care vom avea de luptat... Depinde sa ne pregatim si noi pentru ea!
Daca n-avem un tel in viata, lasam sa treaca timpul pe langa noi degeaba si la sfarsit...

--------------------
iambia

+Quote Post
Scaevola
post Mar 11 2006, 12:59 PM
Post #10

Member
**

Member No.: 2,285

Scolile romanesti sunt o gluma proasta, intretinuta de relicvele comuniste ce isi spun profesori.

+Quote Post
danuz
post Aug 7 2007, 08:53 AM
Post #11

Member
**

From: Hundoara
Member No.: 7,526

invatam sa-i invatam pe altii ce am invatat noi si nu au invatat ei ce ar trebui sa invete

+Quote Post
maybe
post Aug 7 2007, 09:49 AM
Post #12

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

cu alte cuvinte, vinovatu-i fara vina :wink:

na, asta are vreo noima? (IMG:/tongue.gif)

+Quote Post
danuz
post Aug 7 2007, 09:58 AM
Post #13

Member
**

From: Hundoara
Member No.: 7,526

C-am asa ceva :roll:

+Quote Post
adriana.goran
post Nov 6 2007, 02:22 PM
Post #14

Member
**

Member No.: 9,448

(IMG:/biggrin.gif) eu zic ca totul depinde de situatie, si daca poti trisa why not si daca inveti ceva din asta si mai bine. (IMG:/laugh.gif)
Ca sa reusesti in viata trebuie sa mai si trisezi

--------------------
3host.ro filehosting gratis

+Quote Post
maybe
post Nov 6 2007, 03:41 PM
Post #15

maybe, maybe not

Member No.: 1,769

(adriana.goran)
(IMG:/biggrin.gif) eu zic ca totul depinde de situatie, si daca poti trisa why not si daca inveti ceva din asta si mai bine. (IMG:/laugh.gif)

dap, inveti sa trisezi din ce in ce mai bine si mai des

errr

+Quote Post
jolie_jojo
post Nov 7 2007, 11:28 AM
Post #16

Tra la la

From: Departe...
Member No.: 4,125

(maybe)
(adriana.goran)

errr

Eu de ex in timp ce-mi faceam copiutele alea luuuungi am realizat ca am si asimilat o groaza de treburi de pe acolo.
:roll:

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
talib
post Nov 7 2007, 01:51 PM
Post #17

Advanced Member

From: in zbor
Member No.: 4,994

mey, eu, decat sa stau ore sa fac niste copiute, mai bine citesc de trei patru ori lectia in jumate de ora si imi si ramane ceva in cap si nici nu stau cu frica de profesori in timpul testelor

--------------------
de ce va uitati asa la mine? nici eu nu mai stiu ce-i bine!

+Quote Post
adriana.goran
post Nov 8 2007, 02:04 PM
Post #18

Member
**

Member No.: 9,448

(jolie_jojo)
(maybe)
(adriana.goran)

errr

Eu de ex in timp ce-mi faceam copiutele alea luuuungi am realizat ca am si asimilat o groaza de treburi de pe acolo.
:roll:

Am asimilat si eu cand faceam copiute, dar s-a inventat scanerul intre timp,
Le scanam si asta erau (IMG:/biggrin.gif) :twisted:

--------------------
3host.ro filehosting gratis

+Quote Post
jolie_jojo
post Nov 12 2007, 01:42 PM
Post #19

Tra la la

From: Departe...
Member No.: 4,125

Adevarat...nici nu ma mai mira! In ziua de azi sunt atatea meode eficiente de a copia si atat de amplu descrise incat este normal ca un elev sa aleaga varianta asta in defavoarea invatatului!
Nu militez impotriva copiatului... poate se nimereste o zi in care sa nu fi pregatit si atunci te risti sa faci o copiuta poate poate....
Dar am intalnit colegi sau copii care spun eeee eu nu invat imi fac copiute!
Atitudinea asta imi displace! :roll:

--------------------
"Suntem nevoiti sa va returnam declaratia fiscala cu rugamintea sa o revedeti si sa faceti corecturile necesare, deoarece nu putem accepta raspunsul dvs. de la rubrica PERSOANE AFLATE IN INTRETINERE unde ati trecut Guvernul, Parlamentul, functionarii administratiei locale, judetene si de stat precum si cateva milioane de tigani si pensionari pe caz de boala"

+Quote Post
o studenta
post Feb 5 2008, 08:36 PM
Post #20

Member
**

Member No.: 12,477

Cred ca se copiaza foarte mult, si e vina profesorilor. Nu-mi spuneti ca ei nu vad! Intorc doar capul in alta parte. Bineinteles, copiatul contravine legilor moralei si bunei cuviinte. Dar, pana la urma fiecare intelege etica in felul sau - deci e gresit si imoral daca tu crezi ca e.
Eu nu prea copiam, pentru ca nu puteam,nu ca nu vroiam. Mai curand scriam ce-mi trecea prin cap, asta la materiile umaniste. Si daca puteti, copiati, mai ales in generala/liceu; oricum nu va trebuiesc materiile astea in viata (cel putin majoritatea). Ca la facultate nu mai copiezi, trimiti direct pe altcineva in locul tau...

+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th October 2019 - 06:06 AM