IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
comedia in literatura
tudoriona
post Oct 1 2005, 01:03 PM
Post #21

Member
**

Group: Members
From: on the INTERNET
Member No.: 1,004

Alex, iti doresc sa traiesti la fel de mult ca Matusalem !!!
(nu e nimic rau intentionat in acest lucru!)

--------------------
iambia
Go to the top of the page

+Quote Post
alex
post Apr 4 2006, 10:11 AM
Post #22

Member
**

From: italia,asti
Member No.: 824

"A fost odată ca niciodată" şi mereu sorbeam basmele bunicului cu nesaţ de copil de parcă
ceva firesc se impletea in ele.Acum valurile ierbii imi inecau gleznele şi constelaţii de
licurici imi călăuzeau privirea prin trupul pădurii dănţuind serafic.Luna cobora in cadenţe
de topaz prin streaşina copacilor şi parcă zane cantau un farmec sălbatec,celest.Aici,
imi povestea, in inima codrului, există un copac al dorinţelor dar nimănui nu-i fu dat să-l
găsească nici pană in ziua de azi."şi cand vei fi cu adevărat sincer in dorinţele tale il
vei gasi" imi zambea cu mister bunicul.Unde nu spun că deseori mă incumetam prin Valea Vo-
ievozilor,prin locuri numai de mine ştiute,ca să-i descopăr taina.Odată auzisem că de Sanzi-
ene cantece dulci şi stranii se revarsă din pădure şi tremurul frunzelor şopteste cărarea
către dorinţe.De atunci multi viteji bătură potecile văii zadarnic,şi se mai povestea ca
ursitoarele hărăziseră unui singur suflet de om sa găsească arborele dorinţelor..."pai bine
mă viteazule",imi spunea uneori, nu vezi că eşti de-o şchioapă şi te-ar manca balaurii, cand
mă vedea căutind din priviri pădurile...şi acum imi pierdeam simţurile privind arhitectura
vegetală care mă impresura cu caldură,priveam stalpii stacojii ce susţineau bolta verzastră
năpadită de păienjenis de crengi si părea un peisaj de basm...si parcă un susur mă imbia...
"Cine intră in pădurea asta iese cu sufletul schimbat" imi mai povesti intr-o seară,
lăcrămand...şi boabe străvezii imi sfredeleau ochii cu dorul de el şi mi-aş fi dorit să-l am
langă mine rezemat de-acelaşi copac şi povestindu-mi de altădată,de zane şi de zmei şi de
fericire.Era un copac mai hidos, ba poate şi mai covarşit de scorburi ca altii,poate un
stejar..."si-am incălecat pe-o şa..." şi adormeam pe alte meleaguri in braţe la bunicul.

--------------------
"sunt prosti,dar multi..."
Lapusneanu

+Quote Post
alex
post Apr 4 2006, 10:13 AM
Post #23

Member
**

am incercat sa-i dau un iz recursiv si misterios

--------------------
Lapusneanu

+Quote Post
maybe
post Apr 4 2006, 11:48 AM
Post #24

maybe, maybe not

Group: Moderatori
Member No.: 1,769

:oops: si m-ai trimi spre tainice nostalgii

+Quote Post
alex
post Apr 8 2006, 10:02 PM
Post #25

Member
**

perspectiva genunchilor mei

a trebuit sa deschid o usa ca sa ajung acasa.genunchiul meu stang si genunchil drept erau,
ba poate inca sunt juliti in genunchi.apoi mi-i pansase mama;acum as fi putut sa ingenunchez
pt rugaciune sa altceva...usturau ca ci cand te-ai fi lovit in genuchi si asta inseamna ca
traiesc sau poate doar ei erau in viata...si ce viata.ma tunde mama si trebuia sa-i mai spun
atata parului,ma protejase dar n-am putut si-l mangaiam in chiuveta.Daca-l priveai de sus era
capul meu si-mi mangaiam capul,capul care ma protejase...durerea asta afizica imi extirpa o
parte din suflet cum des se intampla cand analogii cazuale te importuneaza.Trebuie sa ma spal
imi zic,sau zic mamei,era atata linistite ca n-am stiu sa ma ascult,in fine...sunt in cada si
robinetul picura.altadata m-as fi opus vehement acestei picaturi chinezesti...devenea mereu
aceeasi intr-un ritm infernal si crescuse.mi-am dat jos giulgiul de pe genunchiul stang,apoi
de pe cel drept zi acum zvacneau autonom ca resuscitati si ma uitam prin gaurile lor abnorme
in mine.ce sila imi provoca atunci promiscuitatea carnii mele iar cada iesise din mine prin
aceleasi gauri transformandu-se intr-o placenta fierbinte si imi infasoara acum acelasi corp
gol si primordial ca atunci cand ma nascuse cineva...

--------------------
Lapusneanu

+Quote Post
alex
post Apr 8 2006, 10:04 PM
Post #26

Member
**

nu este corelat comediei in literatura dar....

--------------------
Lapusneanu

+Quote Post
tuffgirl
post Apr 11 2006, 04:37 AM
Post #27

Can't touch this!

Group: Moderatori
From: who cares?
Member No.: 618

Mi-au placut toate povestirile tale Alex... ultima care ai adaugat-o ... eh... eu "vad" nu citesc shi cea ce ai scris tu, este prea grafic pentru mine. :roll:
sunt sigura ca este pe placul cuiva... asta este doar parerea mea... nu de critic ci doar de cititor...

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
alex
post Apr 16 2006, 10:44 PM
Post #28

Member
**

suprarealism...

--------------------
Lapusneanu

+Quote Post
tudoriona
post May 14 2006, 01:22 PM
Post #29

Member
**

From: on the INTERNET
Member No.: 1,004

(alex)
suprarealism...

Ne hranesti cu o "picatura chinezeasca" de suprarealism o data pe luna ?

--------------------
iambia

+Quote Post
alex
post May 14 2006, 04:04 PM
Post #30

Member
**

nu sunt constant atata tot,nu-mi dozez postarile

--------------------
Lapusneanu

+Quote Post
Anne
post Aug 24 2006, 12:14 PM
Post #31

Advanced Member

From: candyworld
Member No.: 988

puin un deget nevazut pe dorinta noastra de a visa .. imi place mult tot ce scri

--------------------

+Quote Post
alexpertlex
post Aug 15 2007, 08:31 PM
Post #32

Newbie
*

Member No.: 7,819

0 iulie
Il divinizez pe bunicul,chircit de vreme,cu oase-aduse,a ramas doar o amintire a omului
care era odinioara.Nu poti,dom'le sa te uiti la el si sa nu simti cum ti se usuca gatul,ca-ti
mor cuvintele,secate si ele de intelesuri,dintocmai ca bunul nu trebui explicat,maruntit
in observatii sictransitgloriamundi-ene.Indaratul accindentului bunicii ,il vad,il simt in
plamani,il respir mai nu stiu-a zice,nu,nu e izul taranului a-tot-mirositor a-tot-neputincios
un urma vremii lui...deunazi,ca sa (ma) explic,am despamantenit una din reginele noptii,macar
ca in faptul zilei regenta,mai neoachesa,ca sa-l cavaleresc prin gestul de a-i oferi-o ei.
Se-aseaza cu risipa de timp infinit langa,(cu)prinde intr-un gest molcom mainile fetei-flori,
reginei lui,(nu intarzii sa zic ca ii zice "fata mea"),in palma-caus si ii adreseaza:"nunuca"
(poate-o diminutiveaza pe bunica cumva curbat si stramb din Lenuta,la randu-i popularizatul
Elenei inscris in certificat,orisicat ce mister..) hai sa vorbim cu floricica:"floricica draga
lasa cine te-a..""..iar mie-mi musteau ochii,tacut malc s-ascult poezioara,s-o vad inflorind,
parfumand fericirea clipei,pe buna.Am sa intru in alt ocol,ca s-o descriu in urma...in urma^..
Are ochii apusi,abea ramasi mijiti,ai zice parca cat sa patrunda esentialul,prea obosita poate
de lumea danda-pe-dinafara de mizerii a ochiului plin,acut,balacit in lumini spurcate.Ah,de-ar
mai cuprinde macar luna-preschimbata-n-fecioara de masalar.Corpul diform in urma
accident(al)ului,picior-butuc,pas scurt,un nex cauzal al ocararii recicproce a parintilor mei,
corp mort.

1 august
De-atunci a capat tremurul buzei de jos,o grimasa surasa ti s-ar parea daca n-ai simti lipsa
ochiului sclipind,adus de coada in sus,ca pentru zambet.Pe sub vesmantul inflorat al fetei-
flori,bulinat ori motivat cu alte motive de port autohton,ghicesti muschii inamoliti subt
propria greutate,transpirand prin panzeturi mirosul de carne lancezita,miros de piele in
nefiinta...m-apropii de dansa,azi cand i-am trecut pragul,si-o vad acoperita de giulgiul anti-
muscarime,in orizontala mortuara,in nemiscare,pe cand in afara corpului se zazaie a viata,
vezi mustele angajate in zboruri opulente,tactiland,trompetand a seva.Sufletul razvratit,condam-
nat la surghiun in trupul instrainat,se agita,ar iesi pe gura,in cuvinte,in dojane de bunica,
in dezmierdari adresate-mi,ah gura necuvantatoare...cum pot eu,un faurit ad-hoc nepot,
sa ma pretind indulcitor de soarta...i-am luat mana,violacee pe dinlauntrul pielii,am strans-o
in podul palmei..de data asta imi raspunde stransorii de parca ar transporta toate gandurile,
ce mi le va fi spus(socot multe;lucruri care le spun bunicii) in p(ulsati)a mainii..ce joc stupid
apoi sa-ncerc sa le prind intelesul,sa le numar pe degete...Bun-fericit i-am insarutmanat
bratul in compensatie de efort.Sa ma intorc din ocol,la oile-bunicul...L-am gasit azi la
DN(latit acum ca o tenie prin viscerele satului) ofertand drumetilor auto-vehiculati prune,c
ulese la Doamna Inginera pe procent.Pare sa nu-l afecteze marasmul septuagenitatii,energic
inca,catarator de pruni inca, in vesnica truda de suplimentare a pensiei colectiviste de rahat,
in perpetuu subtrai.Doar italienistii si prea-salarizatii statului(simbriasi de stat statut)
supraexista pe la noi.

+Quote Post
alexpertlex
post Aug 15 2007, 08:33 PM
Post #33

Newbie
*

Member No.: 7,819

am scris "p(ulsati)a" pentru ca sistemul cauta in cuprisul cuvintelor intelesuri obscene si imi prescurta "p**a",lasand spatiu trivialitatii

+Quote Post
floare_albastra
post Jan 10 2008, 06:37 PM
Post #34

Member
**

Member No.: 9,285

Si ce spuneti de tragedia greaca?

+Quote Post
floare_albastra
post Jan 10 2008, 06:38 PM
Post #35

Member
**

Member No.: 9,285

Ma refeream la afirmatia ca grecii clasifica totul in comedii si drame

+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th October 2019 - 08:47 AM