IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Of, interviurile astea....
hrfactor
post May 29 2006, 01:29 PM
Post #1

Newbie
*

Group: Members
Member No.: 2,273

Ce e de facut?

Articol creat special pentru cei care cauta de lucru

Scriu acest articol pentru tine si pentru mine.

Amandoi avem un scop comun, de a face ca interviul, probele concursului de selectie sa fie mai agreabile, mai eficiente.

Tin sa impartasesc din experientele mele, de ambele parti ale baricadei, nu voi da indicatii aici. Si eu am fost in situatia de a-mi dori un alt loc de munca, de a cauta cu infrigurare in ziare, prin agentii, prin amici. Am auzit de multe ori (de prea multe ori) ca se “intra cu pile”, ca e un obstacol sau altul in calea mea, in antagonism antipatic cu dorinta de a avea un loc de munca bun.

Loc de munca bun = bani, beneficii, training, calatorii in strainatate, colegi ca lumea, sefi care sa merite respect, firma serioasa, contract solid cu dorintele ambelor parti luate in considerare...

Am razbit prin jungla interviurilor, fara pile si iata ca traiesc, ba, mai mult, am creat si o firma care se ocupa, printre altele, cu recrutarea si selectia de personal.

In perioada cand imi cautam de lucru, am facut multe lucruri care “se faceau”. Am citit mormane intregi de carti despre ce inseamna cand intervievatorul se uita la ceas, despre cum trebuie sa strangi mana, despre cum se intra “profesional” pe usa. Totul ca sa impresionezi pozitiv.

.... continuarea articolului la:
http://www.hr-factor.ro/info-center-ro-art...rile-astea-.php
Go to the top of the page

+Quote Post
mishulina
post May 29 2006, 05:00 PM
Post #2

Advanced Member

From: off the beaten track
Member No.: 1,904

faza e k si eu caut de munk...

oare o sa gasesc? :roll:

--------------------
kiss ya'

+Quote Post
tuffgirl
post Sep 7 2006, 01:03 AM
Post #3

Can't touch this!

Group: Moderatori
From: who cares?
Member No.: 618

Rabdare ai? (IMG:/laugh.gif)
Ce cauti de munca? (am vrut sa spun in ce domeniu?)

--------------------
You have been weighed, you have been measured, and you have been found wanting. In what world could you possibly beat me?

+Quote Post
pisoaia
post Sep 11 2006, 12:37 PM
Post #4

Member
**

From: Bucuresti
Member No.: 5

Shi eu trebuie sa ma angajez din toamna asta...
Fiind studenta la ASE, cam toata lumea o sa imi ceara la sfarsitul facultatii ceva experienta, asa ca, vreau nu vreau trebuie sa iau taurul de coarne shi sa ma angajez in Bucuresti :roll:
Am mai lucrat pe la mine (de fapt mai lucrez inca vre-o saptamana- doua) ceea ce imi ofera un mic avantaj, dar mi-e un pic frica de ce o sa gasesc.
Cat despre interviu, nu imi este foarte, foarte frica avand in vedere ca ne-au cam invatzat profesorii cum sa ne pregatim (de asta imi place mie la scoala, ne mai invatza shi profesorii, fiind tineri, lucruri practice)

+Quote Post
ValiSS
post Sep 15 2006, 08:14 AM
Post #5

Advanced Member

Member No.: 890

Am avut parte de colegi de munca angajati in urma unor interviuri 'bine pregatite'. Au venit si au rupt gura targului aratandu-si 'capacitatile' de a sustine interviul. Dupa angajare, inca mai bateau campii cu crampeie din scrisori de intentie. Practic insa, sufletul. Cativa au dovedit ca din meserie stiau numai denumirea. (IMG:/laugh.gif) Nici unul dintre ei nu mai lucreaza cu mine, sau macar in domeniu. Unu' vinde cafea, altul a gasit o firma de turcaleti care i-au dat un jaf de masina si el e extraordinar de mandru pe tema asta, altul a luat banii lui taca-su si si-a deschis o carciuma pe care o inchide acuma, altii stau pe acasa si se pregatesc intens (pentru alte interviuri, bineinteles (IMG:/laugh.gif) )...
Doamne, dar ce buni au fost la interviu! (IMG:/laugh.gif)

--------------------
Dragostea de tara naste prosti!

+Quote Post
Sweety
post Sep 15 2006, 06:17 PM
Post #6

Senior Member

Member No.: 1,600

sa viu si io la un interviu? (IMG:/laugh.gif) (IMG:/laugh.gif)

--------------------
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair

+Quote Post
phishykera-arien...
post Sep 23 2006, 07:12 PM
Post #7

Member
**

From: in gandul tuturor
Member No.: 1,785

interviurile...

au si ele scopurile lor... :wink:
eu de fiecare data unde am cautat de lucru, s-au tinut cel putin 2 interviuri....
conteaza cum te aranjezi, cum te prezinti, conteaza multe detalii... dar asta e diferit pt fiecare institutie.

eu de felul meu sunt f sigura pe mine, sunt si f norocoasa.... la ce interviuri m-am prezentat, mereu am primit o lista cu acte necesare pt angajare...

si nu m-am pregatit sa aflu f multe informatii referitoare la noul job.... nu vad sensul.... nu in toate interviurile se pun intrebari despre firma...

apropo... nu orice firma stie sa tina un interviu.....
mai e si asta o pb... (IMG:/laugh.gif)

--------------------
caracterul omului e destinul sau...

+Quote Post
adymacsut
post Oct 15 2006, 05:34 PM
Post #8

Advanced Member

From: Bucuresti
Member No.: 3,516

Am fost o data la un interviu si la un concurs pentru un post in
public-relations.Am luat 10 la concurs dar a fost angajata o tipa care a luat 7.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th August 2019 - 01:09 AM