Help - Search - Members - Calendar
Full Version: literatura
Cafeneaua Itbox > Cafeneaua Itbox > Educatie si Invatamant > Literatura & Poezie
Pages: 1, 2
zozolina
observ ca e cam pustiu la sectiunea literatura biggrin.gif sa ma mir? cred ca majoritatea oamenilor invoca scuzele urmatoare: "am citit dstul in tineretse.." "vin tezele! cand?!" "mai bine ma joc counter strike" si cea mai des intalnita: "nu mai am cand, muncesc."
sunt scriitori contemporani care au inceput sa fie tipariti de Polirom si Humanitas. Sper ca vor citit mai multi oameni de acum daca or sa vada pagini scipicioase 8)
propuneri:(nu neaparat in ordinea asta)
Mircea Cartarescu - Travesti
Gabriel Garcia Marquez - mie mi-a placut cam tot :wink:
Mario Vargas Llosa - Casa verde; Matusa Julia si condeierul
Milan Kundera - Nemurirea
Dai Sijie - Micutsa croitoreasa chineza si Balzac
Patrick Suskind - Parfumul
Jose Saramago - Evanghelia dupa Isus Cristos; Toate numele

Voi ce mai cititi(daca mai cititi..)?
marius
in afara de presa de dimineata, nu am mai citit o carte de vreo 6 ani :wink:
mda, mi-a placut mult sa-lcitesc pe ; Edgar Cayce, Minulescu,si ce mai puteam prinde din Nostradamuss
pisoaia
Eu sunt una din persoanele care invoca `scuze` pentru scaderea in carztile citite in ultimul timp. Din nefericire, intre Chimie, mate shi ceva Economie, mare timp nu mai imi ramane pentru a citi. De exemplu saptamana trecuta am incepput iar sa citesc "Ion" pentru a doua oara, pentru ca nu mai retzineam exact personajele, etc.. Shi cred ca nici nu terminasem catrtrea prima oara cand o citisem, shi nu am timp sa o termin. O carte pe care o terminam in 3-4 zile, sta la mine de o saptamana, shi spre rushinea meu nu am reusit inca sa o termin.
Anul asta, majoritatea cartzilor pe care le voi citi sunt cartzile din bibliografia pentru Bac, insa in vara am citit ceva Rebreanu (titluri ca "Jar" sau "Adam shi Eva") shi mi-am promis ca, cu prima ocazie o sa mai citesc ceva din opera poetului.

See u all,
Andra
zozolina
Si Rebreanu e fain...cel putin "Adam si Eva" mi-a dat o stare de beatitudine si parca zambeam altfel vietii...
pisoaia
Incearca shi 'Jar'. E o carte car mie mi-a ramas intiparita in suflet, socandu-ma cu adevarat. Inca nu realizez cum a reusit scriitorul ala sa puna pe hartie tot, dar tot prin ce trece o fata cand iubeste. E o carte exceptzionala, daca as avea timpcred ca as mai citi-o odata.

See u all,
Andra
Shewanna
Mie-mi place sa citesc de exemplu asa ca imi impart gandurile cu voi. Mi-as petrece mai mult timp citind, da' din pacate rar am destul timp..
Sailamedi, lol, eu pot zice ca n-am mai citit presa de muuulta vreme.
Pisoaia, "Adam si Eva" ii o tare faina carte, miemi-a placut muult de tot, si la vremea respectiva mi-a placut si "Ion" apoi am descoperit alte opere al "poetului" (pisoaia sa fie el oare prozator?) tongue.gif
Mie mi-a placut Lolita.. (doamne faina carte!!! nu m-am putut inca satura de ea.. cred c'o voi reciti din nou!) am citit'o de fro' 2 ori si i couldn't get enaugh of it biggrin.gif Felul in care te face sa inztelegi atractzia acestui barbat catre "nimfete" te face sa uiti de gravitatea faptului in sine. Gasesc asta fascinant, ca si toata cartea ..nimic nu poate inlocui intimitatea care se creeaza intre tine si cuvinte ..iubesc fi'nca itzi creeaza un gol in stomac dupa ce l-ai citit, emana o senzualitate si un erotism rar zugravit cu atata pricepere!! Ma opresc aici,c'ar insemna sa nu mai termin cu laudele -impresiile- 2 ore d-aci-ncolo!... smile.gif

Imi amintesc ca imi placea la nebunie si *wuthering heights* de emily bronte. Statzi sa-mi mai amintesc ..aa.. am vazut ecranizarea la Marile sperantze si m-am indragostit de ea, am citit imediat si cartea Am mai vazut multe ecranizari dupa carti care m-au dezamagit total. (Omul cu masca de fier* cu Leonardo di Caprio & Co)

Apoi m'a impresionat in mod deosebit si am ramas si cu un gust amar al vietii dupa ce am citit 'Cien anos de soledad' tradus 'Un veac de singuratate' de Gabriel Garcia Marquez. Se potrivea foarte bine si cu starea de spirit in care eram atunci.Cartea cuprinde tot ce vrei.. amestec de fantezie, realitate, mit.. mi-a placut de numa'! La fel si Cronica unei morti anuntzate, de acelasi autor
"Nunta in cer" o recitesc acum

mmm.. in viitor tare as vrea sa citesc Alchimistul si Stapanul inelelor smile.gif
pisoaia
Shewanna ma faci sa ma las de scoala, atat as citi, shi mai ales acum, cand nu mai pot :< Ai `insirat` o lista de cartzi de-a dreptul impresionanta, din care o mare parte, daca nu chiar toate, as vrea sa le citesc cat de curand, numai k momentan ma chinui sa citesc bibliografia necesara, care, cu exceptzia catorva titluri ("Ultima noapte de dragoste, intaia de razboi", "Cel mai iubit dintre panamteni", "Padurea spanzuratzilor") nu prea imi aduc mare impacare sufleteasca....
Asta este, mai am shi eu rabdare un an ca n-o fi foc wink.gif

See u all,
Andra
Shewanna
Daca tzi-a placut Camil petrescu, atunci itzi recomand si "Patul lui Procust" care ste mult mai interesanta ca si "Ultima noapte..."
Asta pentru ca eu am citit doar jumate din ea ca partea cu razboiu nu-i kestia mea preferata smile.gif
Pacat ca esti azi maine in pragu examenului, mie imi pare tare rau ca nu am citit "Sacru si profan" de Eliade.. dus anii de liceu cand devoram asemenea cartzi
Iarasi cartzuliile lui Paulo Coelho sunt dragutze, si interesante.
Nu zic ca sunt cartile mele preferate, insa cu siguranta merita citite. Si daca sunt un pic prea revoltata este pentru ca am impresia ca de fapt oamenii reactzioneaza la succesul lor la public. Nu cred ca au succes pentru ca sunt banale si de consum sau pentru ca le termini imediat, ci tocmai pentru ca reusesc sa spuna ceva cu simplitate, fara imbarligaturi psihologice si filosofice.
Rosu si negru de Stendhal iarasi o carte faina! .. pe locuri cam monotona da' e o carte frumoasa!
Vroiam sa zic ca am recitit Nunta in cer si mi s-a parut si mai superba decat prima data, ar fi pacat sa trecetzi asa fara sa va cada in mana smile.gif

Azi am citit aproape intreaga carte, nush' parca mie imi era scrisa, asa de mult imi place ma dor serios okii, da' in seara asta tot o termin si sa nu cumva sa va prind ca nu cititzi ca ii mare pacat (probabil vorbesc singura..da' vroiam neaparat sa va zic cat de mult imi place cartea..asa m-a intristat dealtfel )
pisoaia
Patul lui Procust e urmatoarea, pt k acum citesc (sau mai bine spus incerc sa citesc) Sarmanul Dionis shi ma cam doare capul... Insa mie imi plac cartzile cu shi despre razboi, mai laes cele ce trateaza Primul Razboi Mondial... Pacat ca nu ai avut rabdare sa citesti shi partea a doua din "Ultima...Prima",, deshi pe alocuri e de-a dreptul plictisitoare, zugraveste trairile interioare in contrast cu prma parte, shi mai ales pe mine m-a impresionat cum a reusit sa il schimbe pe pers principal, cum a reusit sa vada dragostea ce i-o purta `nevestii` lui cu altzi ochi, realizand ca e mai bine sa ii dea drumul...
Beton carte, oricum...
zozolina
ma bucur ca mai citeste cineva... smile.gif si mie mi-a placut paulo coelho..am citit Alchimistul acum vreo 3 ani si mi-a placut la nebunie, dar piesa de teatru m-a cam dezamagit. Acum refuz sa mai citesc Coelho ptr ca ma enerveaza sa citesc ceva devenit comercial. sa vad afise la cartile lui in statii de autobuz chiar ma intristeaza. Mi-a placut totusi cel mai mult Veronika se hotaraste sa moara, dar mi-am propus sa nu vad piesa, caci precis voi fi dezamagita. Am citit cam tot ce a scris Coelho dar mi-au lasat un gust amar.

in rest... am inceput cu orwell in ultimul timp...ma incanta, garcia marquez si vargas llosa raman totusi preferatii mei
Shewanna
si de Marquez ce-ai citit zozo?
zozolina
"Un veac de singuratate", "despre dragoste si alti demoni", "generalul in labirintul sau", "toamna patriarhului", "dragoste in vremea holerei", "12 povestiri calatoare", "cronica unei morti anuntate". daca am uitat de ceva, mai revin eu. smile.gif
Shewanna
Pai si spune'mi zozo, care tzi-a placu cel mai mult? "Despre dragoste si altzi demoni" cum tzi s-a parut? E interesant?( eu inca n-am apucat s'o citesc) Da' "un veac de singuratate" Eu una vreau sa stiu TOT smile.gif
Si daca ai timp si chef, ai putea incepe Lolita de Vladimir Nabokov ca ii ceva mmmm smile.gif
zozolina
am citit Lolita. faina carte. n-am putut s-o las din maini. "despre dragoste si alti demoni" tare mi-a placut/ sex, sclavie, dogmatism, excorcizari. chestii de-astea care imi plac mie biggrin.gif. "un veac de singuratate" e cartea care i-a adus si premiul Nobel in '81. e faina si amuzanta. la un moment dat, astia din sat aveau insomnii si tot uitau unele denumiri asa ca puneau panouri pe care sa scrie de exemplu "Dumnezeu exista!" biggrin.gif
Shewanna
Lol..mai bine ziceai ca era un tip pe'acolo care pe toate le-a vrajit cu organu lui smile.gif
Ma bucur ca ai citit Lolita, Merita citita. Eu am sa ma apuc de "Despre dragoste si alti demoni" indata ce am timp
zozolina
e si un tip , preot chiar. care se indragosteste de-o tipa care are 12 ani, sau ceva de genul. tot un fel de lolita, nu? tongue.gif
Shewanna
mm.. te referi la aureliano? nu era preot, da' avea o viatza lipsita de femei, se indragosteste de remedios, fata are 9 ani smile.gif
Mi-a placut mult cartea, da' m-a lasat cu un gust amar al vietzii.
zozolina
nu mai stiu si cum il cheama. parca ai zis ca n-ai citit cartea tongue.gif
da' si-n "un veac de singuratate" sunt multi jose arcadio si tot asa...co copila. in fine, rid da buc!
Shewanna
Ba da, ba da smile.gif cum sa nu citesc o carte ca "Un veac...", chiar in primele mesaje am zis ca mi-a placut mult si l-am citit greu, pentru ca vroiam s-o intzeleg bine de tot si nici acum n-am uitat aproape nimic din ea. 8)
Daca as avea mai mult timp as citi gramada, da' din pacate trebuie sa ma multzumesc cu administratzia publica-which really sucks sau criminologie..care e putzin mai interesant decat infractiunile si pedepsele :roll: :roll:
Apropo, Dune ai citit? Tare as vrea sa-mi recomanzi o carte smile.gif
zozolina
am citit si Dune.. tu la ce esti mai? drept? psihologie? ca si eu a trebuit sa citesc criminologie, victimologie..etc. cred ca stii despre ce vb. am citit si Dune. Herbert ala a scris 7 caryi in ciclul Dune, daca nu ma insel. da' nu m-am omorat dupa ele. daca vrei sa citesti un Sf citeste trilogia Furnicile de bernard werber sau "o zi perfecta" de ira levin, care mie mi-a placut la nebunie.
micul_taoist
Carlos Castaneda: Calatorie la Ixtlan.

as scrie mai multe, dar asta e o carte care schimba un pic viziunea despre lume....
urmatoarele volume scrise ce acelasi autor sunt si mai bune.
dune mi-a placut, am citit-o si recitit-o.
garcia marquez, si el e baiat bun.
sheptarul
Tot legat de literatura....din cate stiu eu, cartea (sau mai bine spus seria de carti) secolului XX care a primit chiar premiul NOBEL (ati citit bine), este LORD OF THE RINGS.....pe la noi nu s-au auzit prea multe despre asta....cum e posibil ca noi sa studiam inca opere din secolele trecute, fara a spune nici macar un cuvant despre anumite opere, care sa recunoastem sunt mult mai valoroase decat ale noastre??
Shewanna
Am auzit si eu asta.. sincer stii ce cred eu? Daca s-ar aduce intregul volum "L of the R" aici la noi, cred ca ar depasi 500 de mii si nu cred ca si-ar permite tot omul sa si'o ia si sa-si dea cu parerea.
Criticii nu-s de acord cu nominalizarea asta (liek usually) da' cititorii is exaltatzi. Eu nu am citit cartea ca la librarii pe la noi inca nu a aparut. Criticii zic ca este o poveste prea banala pentru a fi nominalizat la nobel, gen lupta dintre bine-rau, da' eu cred ca personajele au o semnificatzie adanca in sufletul poetului; toate erau proiectate dupa experientzele lui din copilarie si asta cred ca ii da un parfum aparte trilogiei (nush exact daca e trilogie smile.gif )
sheptarul
Shewana..daca vrei "L of the R" (furata de la tine expresia) ti-o pot da io s-o downloadezi...din pakate are totusi 13 mb....dar sunt toate cele 4 carti plus niste harti si alte alea (in total peste 1300 de pg).....so if u want it.....tell me.....iar cat despre personaje si intamplari.....se pare ca toate au legatura ca primul razboi modial (in care el a participat)....cica Sauron e un Hitler si inca multe chestii....so just try it....
Shewanna
Cu multa placere as citi-o da' deocamdata nu am cum s-o iau penbtru ca vreau sa-mi schimb isp-ul ca astia de acum s-au prostit rau de tot, am 0.5 kb/s ....
Apropo, care ar fi cartzile care v-au marcat existentza?
Hitman
Sheptarul, m-ar interesa pe mine sa fac download la Lord of the Rings, cartea binenteles. Posteaza te rog url-ul de unde se poate face asta.
Shewanna, am vazut in Bucuresti in primavara anului 2002 cartea Lord of the Rings cu toate cele 3 volume. Costa cam 700 de mii atunci. Deci de aparut a aparut si la noi, doar ca nu ati cautat voi bine. A, apropo e scrisa in 1954-1955.
Da, este o trilogie compusa din:
- The Fellowship of the Ring;
- The Two Towers;
- The Return of the King.
zozolina
e f misto facut si filmul....chit ca trebuie postat asta la alta categorie tongue.gif
Shewanna
Azi am citit "Veronika se hotaraste sa moara" de Paolo Coelho si tare mi-a mai placut smile.gif
Trateaza o problmea banala, precum zice si titlul, sinuciderea. E asa de simplutza, da' atat de profunda
pisoaia
Shi mie mi-a placut la nEBUNIE 'Veronica se hotaraste sa moara`. Am inceput-o din intamplare la scoala shi, dupa primele 20 de pagini n-am mai reusit sa o las din mana, iar 3 ore mai tarziu am terminat-o. Mi-a placut mult conceptzia care o avea aspura vietzii in ultimele ei presupuse zile de viatza.
Shewanna
Dupa sesiune abia astept sa citesc o carte buna. Mi-e tare dor sa cotesc. Cred ca ma instalez in biblioteci! smile.gif
Rala
De ce nu e nimeni pe aici? Propun o tema de discutat...ultima carte citita...Tocmai am termina "De ce iubim femeile?"-Cartarescu...ma asteptam la altceva, dar nu e rea deloc din contra...Oricum cel mai mult mi-a placut "M-am hotarat sa devin prost'...Martin Page-super tare cartea, super tare stilul adoptat de Page...
tuffgirl
Pot sa spun ca cititul este lucrul meu favorit. De fapt a ajuns sa fie o adictzie (la fel forumul acesta) pentru mine. A fost un timp cand citeam cate 5 cartzi pe saptamana, dar acum am cam taiat din ele pentru ca nu mai dormean noaptea. Cartzile pe care le citesc eu nu cred ca se califica la literatura. Sunt mai mult Fiction/Romance or true crime. Ultima data am citit o carte de literatura a fost doi ani in urma L. Rebreanu "Ion" Care l-am gasit in biblioteca publica din New York in engleza bineintzeles. biggrin.gif
Rala
:shock: In engleza citesc acum Rob Roy si imi place-ma pregatesc pentru examenul oral la engleza, dar cartea nu este foarte potrivita pentru ca este scrisa in engleza veche si nu ma prea ajuta...dar cartea e chiar buna
Riverdance
Inca imi aduc aminte cu placere de o carte superba a lui Herman Hesse, 'Narcis si gura de aur'.....

F. Mauriac mi-a incantat deaemenea multe din oreele de lectura...

Citeam f multe romane politiste cand eram pusti, ajunsesem sa fur carti de genul aista cand mergeam la nasa mea, profa de literatura romana, insa cu timpul s-a dus cheful dupa asemenea carti. totusi acum vreo 6 ani, am fost sfatuit de un batrancia sa citesc in engleza o carte de-a lui Grisham....ma invis omul acesta cu stilul si suspansul lui.

Nu e tipul de literatura care e literartura pura...dar dpv naratologic, scriitorul acesta stie cum sa se joace cu scrisul.
tuffgirl
Acum citesc "The Hiram Key" o carte de istorie intr-un fel este vorba despre formarea masonilor. Foarte interesanta.
Riverdance
Am auzit ca 'Da Vinci Code' e foarte cautata ca si carte.

Ati citit-o?
Shewanna
Heh, asa-i. Nu am citit-o dar am auzit o prezentare despre ea si multa lume spune ca ar fi interesanta.
Airman04061969
Spre rusinea mea, am cumparat-o dar n-am gasit timp sa o citesc ! :oops: Rusinica, rusinica, rusiniiiicaaa ! :oops:
Shewanna
Si eu patesc dinastea all the tiiiiime :x :roll: Sau atunci cand chiar as avea vreme, nu am chef sa citesc, sau invers. Dar daca ma duc intr-o librarie, mereu cumpar cate ceva .. poate si pentru ca arata asa de bine acolo pe raft.
tuffgirl
Am citit-o. A fost foarte interesanta. Daca ai un open mind it kind of makes you question religia shi toate lucrurile legate de ea. E foarte ushor de citit, e ca un fel de aventura.
Luiza
pot sa spun ca nu ma dau in vant dupa citit .. insa anu' trecut venind de la bucuresti aveam la mine 2 carti scrise de Mircea Eliade .. si din lipsa de oucpatie vreo 5 h am inceput sa citesc " Povestea unei Iubiri " in versiunea Ralucai Georgescu , marea iubire a lui M. Eliade din timpul facultatii si pot sa spun ca in 2 zile am terminat .. mi-a placut enorm de mult :shock:
Riverdance
ce parere aveti de cartile lui Cohelo?

Mi-se par interesante, intr-o cultura new-age, insa prea usor de scris si un sincretism alla carte!

Nu sunt cine stie ce de originale...multe din motivele cartilor se afla deja la alti autori precum Hesse...
tuffgirl
Nu am auzit de ei :roll:. Potai sa imi spui ceva despre acesti autori shi subiectele despre care scriu?
Shewanna
Am citit eu cateva carti de-a lui Coelho si mi-au placut.
Am citit si cateva carti de-a lui Herman Hesse, printre care se numara "Demian", "Narcis si Gura de aur" si "Lupul de stepa". Le-am insiruit in ordinea preferintelor mele, loc fruntas ocupand "Demian" :strumf: . Ideea principala ar fi cum ca prin vise omul isi poate depasi conditia, poate crea lumi. Fiind de felul meu o visatoare, m-am regasit foarte bine in carte.

Daca e sa aleg ceva mai serios dintre scrierile lui Eliade, aleg "Istoria religiilor" (am citit-o prin cls 11a) pentru ca Eliade este un monstru sacru pentru mine si scrierile lui se potrivesc personalitatii mele. Asta nu inseamna ca nu am savurat si "Nunta in cer" (am citit-o de vreo 2-3 ori 8) ) sau "Romanul adolescentului miop" (mama, este criminala), descrie copilaria scriitorului, o adolescenta obisnuita pentru un tocilar care nu stia nimic la mate si era chinuit de profesor tongue.gif
Riverdance
Cohleo e un un autor recent, d eorigine braziliana, are oarecum un mare dar ina povesti. Foloseste multe metafore pt a povesti deseori despre sensul vetii, bucurai de a tari, importanta de a alege bine.

Carti precum Alchimistul ( o metafora a cautarii sensului vietii prin imaginea calatoriei, prin care se infrunta diferite obstacole si se ajunge la o pace a sufletului. Sunt interesante paginile despre 'ascultarea inimii').

O alta carte Veronica vrea sa moara ( re-descoperirea bucuriei de a trai dupa o situatie cumplita, bucuria de simti iubirea, etc )

11 Minute ...dragoste cumparata, dragoste cautata. Prin intermedoiul unei prostitute se povesteste intr-un mod captivant foamea omului de-a fi iubit si de-a iubi.

Mai sunt alte 3 sau 4 sau 5 carti de-a lui!

In ceea ce priveste HESSe, e un mare novelist, e cel mai tare! Cum amintea Shewa, acele carti sunt superbe. As mai adauga 'Siddartha' ( un fel de viata a lui Budda derulatra prin imaginea de cautare - placere - pace ). O alta carte este 'Jocul cu bilele de cristal" se spune ca este capodopera lui Hesse! Ramane fascinanta 'Narcis si Gura de Aur'.... aventura unui calugar care lasa manastirea, gusta toate placrile si se intoarce dupa ani de zile liber si capabil sa iubeasca si sa fie iubit. F Fain povestita!

Daca cineva ne reprezinta in lumea asta larga,pe langa Ionesco, Cioran si alti, Eliade este unul dintre numele cele mai cunsocute din numele romanesti. Este cel care pe langa J. Ries, R. Otto a tematizat sacrul si profanul. 'Tratatul de istoria ideilor si credintelor' este necesara pt cine vrea sa poata avea un studiu comprativ al religilor, dar si pt cine vrea sa aiba un orizont larg al sacrului in lume.
tuffgirl
Suna foarte interesant. O sa caut cartile pe aici shi sper sa le gasesc. Multzumesc. biggrin.gif
Riverdance
Sunt superbe nuvelele lui Francois Mauriac. careva le-a citit?
Shewanna
No, not me. Dintre nuvele am citit doar pe cele obligatorii in clasele de liceu :oops:
Riverdance
Dar Oscar Wilde? ... daca cumva nu l-ati citit, si vreti sa radeti, atunci cittiti piesele lui de teatru. Omul asta a fost un campion al ironiei.

In plus, are maximele cele mai nostime siprofunde din intregul evantai de scriitori, ganditori, etc.

Daca puteti bea si un Guiness, sau vreo 3, citindu-l pe Wilde, atunci se intra in scenariul irlandez-british alla grande.
alexa
buna!!
ma bucur sa vad k inca mai sunt persoane interesate de carti si chestii de genul asta smile.gif
majoritatea persoanelor pe care le cunosc nu citesc decat dak e necesar.....adik pt scoala......altfel......
mie mi-a placut foarte mult o carte de llosa orasul si cainii si acum citesc tot ceva scris de el "razboiul sfarsitului lumii"
imi place ffff mult stilul lui si sunt curioasa dak s-au facut ecranizari dupa vreunul dintre romanele lui...pt k eu nu stiu nimic de asa ceva si dak e cineva care stie vreun film plssssssss sa-mi spuna si mie...mi-ar placea f mult sa vad o ecranizare dupa romanele lui dar nu am reusit sa aflu numik pana acum sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Ziare : Anunturi : Reviste : Jocuri online in tehnologie flash : Radio online din romania si pe genuri muzicale, manele, populara, dance, petrecere, tehno