Help - Search - Members - Calendar
Full Version: si dh totusi nu exista...
Cafeneaua Itbox > Credinta si Spiritualitate > Credinta
Pages: 1, 2
ValiSS
S-a lecuit de cand a simtit voleurile lui Petre Sf. Acuma propovaduieste consumul de bere. laugh.gif
jolie_jojo
Asta ca un fel de reabilitare ... daca o tine pe calea cea buna sigur isi va recapata drepturile de care , cu atata violenta, a fost privat laugh.gif
Un fel de pocainta...
maybe
(jolie_jojo)
Asta ca un fel de reabilitare ... daca o tine pe calea cea buna sigur isi va recapata drepturile de care , cu atata violenta, a fost privat laugh.gif
Un fel de pocainta...
laugh.gif laugh.gif cel mult va invarti cu linguroiul in cazanu' cu smoala si nu va fi chiar pe fundu' lui -adica tot un drac :wink:
ValiSS
Oricum, imi pun pile de pe acuma sa ma fac fochist acolo jos.
- Prea-Murdarule Vali, mai baga d00 lopeti de huila la cazanul 17734 si incarca bine la 7654.
- Da, sefule, arza-te-ar pe matze sa te arza, dar mai adu o votca si-o bagaboanta, ca dupa atata munca ma ia Mantuitoru' la el si-acolo canci desfrau din asta. Nu vreau sa-mi pierd increderea in mine.
jolie_jojo
(ValiSS)
Oricum, imi pun pile de pe acuma sa ma fac fochist acolo jos.
- Prea-Murdarule Vali, mai baga d00 lopeti de huila la cazanul 17734 si incarca bine la 7654.
- Da, sefule, arza-te-ar pe matze sa te arza, dar mai adu o votca si-o bagaboanta, ca dupa atata munca ma ia Mantuitoru' la el si-acolo canci desfrau din asta. Nu vreau sa-mi pierd increderea in mine.

sa inteleg ca esti in purgatoriu acum...imi pare mai mult o perioada de proba!!
intai te pun sa mesteci in cazanul cu smoala - vb lui maybe - iatr apoi iti dau un Red Bull si aripi sa vaza cum te descurci...Tocmai dupa asta ti-e decisa locatia laugh.gif
ValiSS
Explorrer, asa-i ca doamne-doamne asta al tau se plimba plictisit pe deasupra apelor, ca mai apoi sa faca apa? Ia spune, recitatorule, la ce sectie de balamuc te repartizeaza astia daca te contrazici de unul singur si mai ceri si altora sa fie la fel de incuiati? Sau, desigur, de ce ma mir? Tu nici macar nu concepi ca ar exista contradictii (enorme, mosule, si multe rau de tot, mai ceva ca in minciunile pe care le trageam cu nerusinare pe la 7 ani).
jolie_jojo
Deh...inginer...un om al stiintelor exacte nu poate pricepe!
ValiSS crede si nu cerceta...

(si uite cum se incalca o alta porunca) tongue.gif
adymacsut
Si totusi ce este Dumnezeu? :?:
explorrer
(adymacsut)
Si totusi ce este Dumnezeu? :?:

PENTRU UNII E BATAIE DE JOC :!: :!: :!:

Dar vor da socoteala,ar vrea ei acum,dar NU SE POATE.

DE CE :?: :?: :?: :?: :?: :?:

LASA-I PE ei SA RASPUNDA :?: :?: :?: :?: :?:
jolie_jojo
Daca ma indoiesc...am dreptul asta...pedeapsa am sa mi-o primesc la timpul potrivit nu crezi??

Cine e nedrept, să nedreptăţească înainte. Cine e spurcat, să se spurce încă. Cine este drept, să facă dreptate mai departe. Cine este sfânt, să se sfinţească încă!
explorrer
FIECARE LA RANDUL LUI.................depinde cine e primul :?: :?: :?:
jolie_jojo
La Judecata de apoi Hristos va judeca si pe oameni si pe ingeri, adica pe diavoli si toate popoarele lumii. Atunci cand va veni Fiul Omului, va pune pe pacatosi de-a stanga Sa si pe drepti de-a dreapta Sa si va rasplati fiecaruia dupa faptele lui.

Practic nimeni nu este primul!! :roll:
explorrer
DA,FOARTE CLAR:

Matei 25:32  Toate neamurile vor fi adunate înaintea Lui. El îi va despărţi pe unii de alţii cum desparte păstorul oile de capre;

DEPINDE IN CE NE INCADRAM :?: :?: :?: :?:

NICI primi .................
adymacsut
Criteriul verificarii eschatologice spune ca daca exista Dumnezeu cei care
cred vor fi cei mai fericiti!
Majin
si daca ne imparte ce ? pe unii ii iarta mai mult ca pe ceilalti ? nu de alta, dar d-zeu e atat iertator nu ? iarta pa oricine...de aci => daca e atat iertator and sh*t...de ce mai exista iad ? hai mai frate , mai schimba placa. adu ceva interesant la masa discutiilor.
Aneisse
...si daca totusi nu exista?

...ete nah! Nu exista , nu exista, asta e! Ghinion! Doar n-o sa murim cu totii de suparare, nu? Life goes on, one way or another...
o studenta
Multi au incercat sa dovedeasca existentas lui Dumnezeu. Si multi inexistenta lui. Nimeni n-a reusit s-o faca intr-un mod multumitor. Deci, aveti de ales: credeti sau nu credeti, sa preluati un Dumnezeu sau sa va creati unul. (nu ma refer la Dumnezeul crestin, ci la orice zeitate, mai mult, la orice forma de manifestare a sacrului)

"Minte-ma, dar minte-ma cu originalitate si am sa te sarut din toata inima. Sa minti cu originalitate este aproape mai bine decat sa repeti un adevar spus de altul; in primul caz esti om, in al doilea - papagal!" (Dostoievski)
pupu
Eu personal nu cred in niciun dumnezeu de care s-a vorbit pe acest pamant.

Sunt un agnostic, adica unul care nu stie cu siguranta daca exista sau nu dumnezeu; daca evolutia e adevarata sau nu; si toate alte "daca".

As vrea sa cred ca exista cineva acolo sus si ca exista ceva viata dupa moarte, insa daca eu cred intr-un dumnezeu pun intrebarea cine l-a creat pe acel dumnezeu, apoi cine l-a creat pe creatorul creatorului lui dumnezeu si tot asa.
o studenta
Intrebarea asta si-o pun multi, pupu (printre care si eu). Tocmai de aceea am zis ca ar trebui sa alegi, ca un pariu biggrin.gif
Sneekly
Dureaza doua ore, dar zic eu, merita.
http://video.google.com/videoplay?docid=9072119975796993477
Babel
QUOTE (dark_goddess @ Nov 25 2005, 07:29 PM) *
intrebarea e aceeasi intrebare existentiala: exista sau nu un Dumnezeu?scuze dk n-am fost destul d concisa,dar in ceea ce scriu exista aceeasi confuzie c si in gandurile mele!

Inca mai intrebam ca la clasa a-I-a: Exista Dumnezeu?:cum arata Dumnezeu?:credeti in Dumnezeu? Care religie e corecta?
Dupa mii de ani de "evolutie"inca nu ne-am raspuns nimic?
Dumnezeu se releva inimii ci nu mintii dragule.
Intelegi;simti?
Of,cat ma obositi?

Uite,daca nu simti nimic poate asta e cauza = Click acilea
jolie_jojo
Deci ''dragule'' daca te obosim poate ca asta nu este locul potrivit pt tine. rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.
Ziare : Anunturi : Reviste : Jocuri online in tehnologie flash : Radio online din romania si pe genuri muzicale, manele, populara, dance, petrecere, tehno