Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cele 10 porunci.... sfidate!
Cafeneaua Itbox > Credinta si Spiritualitate > Credinta
marius
Eu sunt Domnul, Dumnezeul tau care te-a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
1 Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2 Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamint, sau in apele mai de jos decit pamintul. Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul, Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii pina la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc, si Ma indur pina la al miilea neam de cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele.
3 Sa nu iei in desert Numele Domnului Dumnezeului tau, caci Domnul nu va lasa nepedepsit pe cel ce va lua in desert Numele Lui.
4 Adu-ti aminte de ziua de odihna, ca s-o sfintesti. Sa lucrezi sase zile, si sa-ti faci lucrul tau. Dar ziua a saptea este ziua de odihna inchinata Domnului, Dumnezeului tau: sa nu faci nici o lucrare in ea, nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici robul tau, nici roaba ta, nici vita ta, nici strainul care este in casa ta. Caci in sase zile a facut Domnul cerurile, pamintul si marea, si tot ce este in ele, iar in ziua a saptea S-a odihnit: de aceea a binecuvintat Domnul ziua de odihna si a sfintit-o.
5 Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, pentru ca sa ti se lungeasca zilele in tara pe care ti-o da Domnul.
6 Sa nu ucizi.
7 Sa nu preacurvesti.
8 Sa nu furi.
9 Sa nu marturisesti strimb impotriva aproapelui tau.
10 Sa nu poftesti casa aproapelui tau, sa nu poftesti nevasta aproapelui tau, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici magarul lui, nici vreun alt lucru, care este al aproapelui tau..

Pe care dintre porunci le incalcati (mai des) ?
biggrin.gif
Airman04061969
Chestia cu luatul numelui lui Dumnezeu in desrt (ca, de fiecare data cand sunt foarte nervos, pomenesc de Dumnezeu, sfinti, sarbatori religioase si grade de rudenie !) laugh.gif
marius
1 si 3 cam din aceleasi motive ca si tine airman tongue.gif Restul vine de la sine..... Din moment ce nu il recunosc pe El cel care a poruncit.... inseamna ca nu ma oblig sa ii respect poruncile biggrin.gif
maybe
(marius)
1 si 3 ..... Din moment ce nu il recunosc pe El cel care a poruncit.... inseamna ca nu ma oblig sa ii respect poruncile biggrin.gif
smile.gif si totusi o faci fiindca in timp, cele zece porunci au fost transferate ca legi nescrise si mai apoi ca norme si reguli comportamentale deprinse la inceput in familie si intarite mai tarziu de orice forma educationala am parcurge

so, de fapt, in afara de.... 1 si 2 la care nu stam sa ne gandim, celelalte sunt de "simt comun" :wink:
Sweety
(maybe)
(marius)
1 si 3 ..... Din moment ce nu il recunosc pe El cel care a poruncit.... inseamna ca nu ma oblig sa ii respect poruncile biggrin.gif
smile.gif si totusi o faci fiindca in timp, cele zece porunci au fost transferate ca legi nescrise si mai apoi ca norme si reguli comportamentale deprinse la inceput in familie si intarite mai tarziu de orice forma educationala am parcurge

so, de fapt, in afara de.... 1 si 2 la care nu stam sa ne gandim, celelalte sunt de "simt comun" :wink:

plus ca 6, 8 si 9 sunt pedepsite de lege :roll:
jolie_jojo
La 8 e cu dus si intors, parerea mea, nu trebuie sa bagi mana in buzunarele oamenilor sau sa dai in cap pt un portofel...
Ma gandesc la faptul ca a lua pana si o idee care nu iti apartine tot un fel de furt este. :?
marius
am modificat putin "poruncile" conform versiunii crestine...
maybe
biggrin.gif
10 Sa nu poftesti casa aproapelui tau, sa nu poftesti nevasta aproapelui tau, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici magarul lui, nici vreun alt lucru, care este al aproapelui tau..
laugh.gif laugh.gif este aproape imposibil sa nu ravnesti macar unul din lucrurile (bune) pe care le are "vecinul"

si mai mult, daca nu reusesti.... sa moara (capra :wink: )
explorrer
Aceste 10 porunci au fost date de catre Moise celor care au iesit din Egipt,dar ca sa raspund lui Marius citez versetul din Iacov 2:10. Sunt valabile aceste porunci şi ASTAZI :?: :?:
tuffgirl
(marius)
7 Sa nu preacurvesti.

So daca curvesti fara "prea" e ok? :roll:
explorrer
Si totusi,cat timp sunt valabile aceste 10 porunci :!:
Biblia da raspunsul sau NU :?: :?:
adymacsut
Incerc sa respect aceste 10 porunci!
explorrer
adymacsut a zis:
Incerc sa respect aceste 10 porunci!

Iacov 2:10  Căci, cine păzeşte toată Legea, şi greşeşte într-o singură poruncă, se face vinovat de toate.

BINE ZICI:incerc.

DAR ACESTE LEGI AU TINUT PANA LA:
Luca 16:16  Legea şi proorocii au ţinut până la Ioan; de atunci încoace, Evanghelia Împărăţiei lui Dumnezeu se propovăduieşte: şi fiecare, ca să intre în ea, dă năvală.

ACUM ESTE VALABIL:
Galateni 5:14  Căci toată Legea se cuprinde într-o singură poruncă: „Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.”

ASTA E CEL MAI GREU;DECAT CELE 10.

ASTEPT SA FIU ATACAT de unii care vor primi ceea ce vor.......

Psalmi 53:1 Nebunul zice în inima lui: „Nu este Dumnezeu!” S-au stricat oamenii, au săvârşit fărădelegi urâte, nu este nici unul care să facă binele.

SE POTRIVEA MAI BINE nebunii........DE CE..... ca vor citi si EI :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

BINENTELES DACA SE SIMT......de fapt sunt DOI pe acest FORUM.

ASA SA LE AJUTE.................
jolie_jojo
(explorrer)
SE POTRIVEA MAI BINE nebunii........DE CE..... ca vor citi si EI :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

BINENTELES DACA SE SIMT......de fapt sunt DOI pe acest FORUM.

Asa sa le ajute...Dumnezeu??
Asa cum??

(explorrer)
Galateni 5:14 Căci toată Legea se cuprinde într-o singură poruncă: „Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.”

ASTA E CEL MAI GREU;DECAT CELE 10
:!:
explorrer
SE PARE CA AM FOST INTELES GRESIT.......

NU AM ZIS CINE :?: :?: :?: :?: :?: :?:
adymacsut
:roll: Ce as putea spune?E greu de crezut ca se pot respecta ad literam toate cele 10 porunci. In fond oamenii sunt imperfecti si gresesc!
explorrer
(adymacsut)
:roll: Ce as putea spune?E greu de crezut ca se pot respecta ad literam toate cele 10 porunci. In fond oamenii sunt imperfecti si gresesc!

AI dreptate,un om imperfect nu poatre tine o lege perfecta.
Doar unul singur a fost pe pamint care a putut implini LEGEA.
ACELA A FOST....
adymacsut
Isus... este calea!
explorrer
(adymacsut)
Isus... este calea!

PERFECT.
adymacsut
adevarul si viata
ValiSS
(explorrer)

Vai tu, prea cuviosule, te-ai apucat sa blestemi? AI grija, ca te da Sf. Gheorghe cu dintii de cada.
explorrer
(ValiSS)
(explorrer)

Vai tu, prea cuviosule, te-ai apucat sa blestemi? AI grija, ca te da Sf. Gheorghe cu dintii de cada.

VIATA VESNICA ITI DORESC.

Ioan 17:3  Şi viaţa veşnică este aceasta: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat şi pe Isus Hristos pe care L-ai trimis Tu.

AI INTELES GRESIT,acele puncte puncte raman la aprecierea fiecaruia.

MERCI de ce mi-ai dorit.
SE PARE CA APLICI BINE CE A ZIS ISUS:
Matei 22:39  ..... „Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.”
ValiSS
Du-te si iubeste-te cu un travestit batran. Si cand o sa-ti faca sex la subbrat, sa-i spui versete si chestii de-astea pe care tu le stii atat de bine. laugh.gif
jolie_jojo
N-are voie sa preacurveasca!! :wink:
ValiSS
Ma lasi? Intreaba-ll de cate ori s-a 'atins' de unul singur pana acuma, si la ce se gandea.
jolie_jojo
Eu l-as intreba daca isi doreste copii...si daca da...cum planuieste sa-i faca!! :oops: :?:
explorrer
PTR. stiu ei ca sunt mai multi :?: :?:
Psalmi 53:1 Nebunul zice în inima lui: „Nu este Dumnezeu!” S-au stricat oamenii, au săvârşit fărădelegi urâte, nu este nici unul care să facă binele.
Proverbe 29:11  Nebunul îşi arată toată patima, dar înţeleptul o stăpâneşte.
Eccleziastul 2:16 Căci pomenirea înţeleptului nu este mai veşnică decât a nebunului: chiar în zilele următoare totul este uitat. Şi apoi şi înţeleptul moare, şi nebunul!

SPER SA V-AJUNGA.

MULTA IUBIRE.
ValiSS
(explorrer)
Eccleziastul 2:16 Căci pomenirea înţeleptului nu este mai veşnică decât a nebunului: chiar în zilele următoare totul este uitat. Şi apoi şi înţeleptul moare, şi nebunul!

SPER SA V-AJUNGA.

MULTA IUBIRE.

Proverbe 29:11 Nebunul îşi arată toată patima, dar înţeleptul o stăpâneşte.
Exact, cetatene. EU o stapanesc, iar tu iti afisezi patima prin citate, versete, si alte prostii pe care NU ESTI CAPABIL sa le sustii. Educatia si cultura iti lipsesc cu desavarsire. Pana si gramatica limbii in care scrii iti este straina. Esti intr-atat de ignorant incat te-as trimite la sapat santuri, fara dreptul de a avea altceva la dispozitie inafara de o felie de paine si-o gura de apa. Barbosul, de sus de-acolo, a avut nevoie intotdeauna de sclavi. Si a impartit lumea asta pe care tu o faci de ras in sclavi si stapanitori. Asa ca nu incerca sa-ti mai depasesti conditia; te-ai compromis de cand te-a pacalit popa ala homosexualul ca e bine sa-i freci banana in schimbul repetitiei unor citate, in speranta ca o sa le inveti. Le-ai invatat, dar fara folos.
explorrer
(ValiSS)
(explorrer)

SPER SA V-AJUNGA.

MULTA IUBIRE.

Exact, cetatene. EU o stapanesc, iar tu iti afisezi patima prin citate, versete, si alte prostii pe care NU ESTI CAPABIL sa le sustii. Educatia si cultura iti lipsesc cu desavarsire. Pana si gramatica limbii in care scrii iti este straina. Esti intr-atat de ignorant incat te-as trimite la sapat santuri, fara dreptul de a avea altceva la dispozitie inafara de o felie de paine si-o gura de apa. Barbosul, de sus de-acolo, a avut nevoie intotdeauna de sclavi. Si a impartit lumea asta pe care tu o faci de ras in sclavi si stapanitori. Asa ca nu incerca sa-ti mai depasesti conditia; te-ai compromis de cand te-a pacalit popa ala homosexualul ca e bine sa-i freci banana in schimbul repetitiei unor citate, in speranta ca o sa le inveti. Le-ai invatat, dar fara folos.

SI,TOTUSI:

MULTA IUBIRE.

CHIAR CA ESTE PE ACEST FORUM,DUPA CUM SCRIU unii :!: :!: :!:
visinnoapte
MMM..........AM INCALACAT DESTUL DE MULTE.DAR TU....?[MARIUS]
visinnoapte
QUOTE (visinnoapte @ Jul 20 2008, 07:52 PM) *
MMM..........AM INCALACAT DESTUL DE MULTE.DAR TU....?[MARIUS]

FRATILOR?CUM E PANA LA URMA CU RELIGIA ASTA CA EU UNUL[PACATOSUL]AM CAM UITAT DE EA SI....SINCER NU STIU IN CE SA MAI CRED.
visinnoapte
QUOTE (explorrer @ Oct 19 2007, 09:03 PM) *

SI,TOTUSI:

MULTA IUBIRE.

CHIAR CA ESTE PE ACEST FORUM,DUPA CUM SCRIU unii :!: :!: :!:

DAP.VAD CA ESTI UN TIP FOARTE BINE INFORMAT SI TE EXPRIMI FOARTE EXPLICIT.BV!DAR TOT UN PACATOS ESTI SI TU.MI-AR PLACEA SA TE BAT MAR PT O FEILE DE PAINE SI ASTA PT CA PARI CAM FRAER SI CREZI CA LE STII PE TOETE.DUPA CATE AM OBS TU VB DIN CARTI DAR SUNT SIGUR CA HABAR NU AI DE VIATA.
visinnoapte
CITAT(jolie_jojo @ Oct 18 2007, 11:37 AM) *
Eu l-as intreba daca isi doreste copii...si daca da...cum planuieste sa-i faca!! :oops: :?:
SPUNEMI UNDE STAI SI CAND VEZI VECINUL CA SE UITA CU URA LA CAPRA SA MA CHEMI CA SA O PREPAR PT FRIPTURA.OKE?
jolie_jojo
CITAT(visinnoapte @ Jul 20 2008, 10:04 PM) *
SPUNEMI UNDE STAI SI CAND VEZI VECINUL CA SE UITA CU URA LA CAPRA SA MA CHEMI CA SA O PREPAR PT FRIPTURA.OKE?

Pai tu cu cine tii?? Cu vecinul sau cu capra? laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Ziare : Anunturi : Reviste : Jocuri online in tehnologie flash : Radio online din romania si pe genuri muzicale, manele, populara, dance, petrecere, tehno