Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nu astepta sa ajungi cetatean second hand !
Cafeneaua Itbox > Cafeneaua Itbox > Educatie si Invatamant > Cariera
piscotica
Te-ai gandit cum poti schimba ceva in viata ta? Colegii tai si-au gasit un loc de munca mai bine platit, intr-o firma mai solida, ce le ofera si perspective mai mari de promovare?

Ti se pare ca ai ramas in urma celorlalti?
Nu astepta sa ajungi cetatean second hand!

Pregateste-ti viitorul si fii intotdeauna capabil sa faci fata cerintelor tot mai ridicate in competitia pentru ramanerea in plutonul celor castigatori. Instruieste-te si certifica-ti cunostintele.

Invata sa folosesti calculatorul si sa vorbesti o limba straina la nivelul unui standard international.
Obtine Permisul European de Conducere a Computerului (ECDL – European Computer Driving Licence) pentru computer si un certificat Cambridge-BULATS pentru limbi straine.

Prin campania „Nu astepta sa ajungi cetatean second hand !” ECDL ROMANIA te ajuta sa ai la indemana acele instrumente prin care sa dovesti ca nu ai ramas in urma, ca faci parte dintre cei care s-au adaptat unor cerinte international valabile. Vei fi uluit sa descoperi cat de multe poti realiza pentru a-ti implini visurile.
marius
piscotica,
Nu astepta sa ajungi forumist second hand ..... Multumim pt atentia acordata, insa.... este de ajuns un singur topic

multumim tongue.gif
thedog
daca tot faci spam fa pana la capat...spune unde cand cum...tot tacamul
jolie_jojo
(thedog)
daca tot faci spam fa pana la capat...spune unde cand cum...tot tacamul

Ei...l-a speriat morocanosul nostru boss laugh.gif .... Dar documentatia de care ai nevoie o gasesti aici
http://www.ecdl.org.ro/
adymacsut
(piscotica)
Te-ai gandit cum poti schimba ceva in viata ta? Colegii tai si-au gasit un loc de munca mai bine platit, intr-o firma mai solida, ce le ofera si perspective mai mari de promovare?

Ti se pare ca ai ramas in urma celorlalti?
Nu astepta sa ajungi cetatean second hand!

Pregateste-ti viitorul si fii intotdeauna capabil sa faci fata cerintelor tot mai ridicate in competitia pentru ramanerea in plutonul celor castigatori. Instruieste-te si certifica-ti cunostintele.

Invata sa folosesti calculatorul si sa vorbesti o limba straina la nivelul unui standard international.
Obtine Permisul European de Conducere a Computerului (ECDL – European Computer Driving Licence) pentru computer si un certificat Cambridge-BULATS pentru limbi straine.

Prin campania „Nu astepta sa ajungi cetatean second hand !” ECDL ROMANIA te ajuta sa ai la indemana acele instrumente prin care sa dovesti ca nu ai ramas in urma, ca faci parte dintre cei care s-au adaptat unor cerinte international valabile. Vei fi uluit sa descoperi cat de multe poti realiza pentru a-ti implini visurile.

E frumos si romantic ce ai scris! biggrin.gif Ce te faci insa casnd nu ai bani pentru acele cursuri?
thedog
Ei...l-a speriat morocanosul nostru boss laugh.gif .... Dar documentatia de care ai nevoie o gasesti aici
http://www.ecdl.org.ro/[/quote]

Multam!!! e necesar asa ceva pentru ca pe la Romania conteaza mult hartiuta si nici de cum ceea ce stii smile.gif
jolie_jojo
In sfarsit unul care gandeste ca mine!! :smoke:
Numai ai grija sa nu te incurci in prea multe hartiutze laugh.gif

Acum referitor la cursurile alea de calculatoare... cam jumatate din ele reprezinta cunostinte generale...si daca te-ai tinut cat de cat de cursurile de info(la liceu sau facultate) iti par nimicuri!
oricum...multa bafta! :wink:
adymacsut
:roll: Dar iti trebuie si hartii de atestare.
Pentru certificatul de limbi straine se poate si mai simplu in sensul ca daca ai facut 2 ani de limba straina in orice facultate si ai luat peste nota 10 poti sa primesti certificat de competenta lingvistica.
Trebuie insa sa mergi la catedra de limbi straine a universitatii unde ai absolvit facultatea. :idea:
jolie_jojo
la mine e usor sa vorbesc...stiu...eu mi-am luat atestatul la informatica la sfarsitul clasei a 12 a...pt ca urmasem profilul matematica - informatica!
din cauza asta mi-am permis sa spun ca o parte din cursurile acelea reprezinta baza!
adymacsut
O sa ma uit si eu pe foaia matricola.
Si eu am facut la fizica un an de practica pe computer .. si multe alte cursuri de informatica.Problema este ca eu facut facultatea prin anii 90! :?:
jolie_jojo
Dap...informatica...merge inainte... asa ca asemenea cursuri de pregatire sunt perfecte.
Important este sa te asiguri ca ele sunt si recunoscute altfel le faci degeaba!
ECDL sunt bine organizati iar cursurile bine structurate astfel ca toata lumea (cu un minim de interes) poate prinde repede!
thedog
(jolie_jojo)
la mine e usor sa vorbesc...stiu...eu mi-am luat atestatul la informatica la sfarsitul clasei a 12 a...pt ca urmasem profilul matematica - informatica!
din cauza asta mi-am permis sa spun ca o parte din cursurile acelea reprezinta baza!

si eu am un atestat dar ala este pt baze de date (tot din liceu m-am pricopsit cu el)!
nu i-am gasit inca o utilitate, tu la ce l-ai folosit pana acum?
jolie_jojo
(thedog)
(jolie_jojo)

si eu am un atestat dar ala este pt baze de date (tot din liceu m-am pricopsit cu el)!
nu i-am gasit inca o utilitate, tu la ce l-ai folosit pana acum?

Cred ca ai raspuns singur (vezi ca ne intelegem?? laugh.gif )
Tot la nimic! Profesional vorbind!
Pt ca la facultate m-a ajutat sa intru intr-o grupa mai buna si sa sar de partea introductiva a cursurilor! :wink:
thedog
tot i-ai gasit o intrebuintare! al meu zace printr-un sertar pe acasa de cativa anisori! smile.gif
jolie_jojo
Nici macar nu l-am aratat..i-am spus numai ca am si m-a crezut pe cuvant!
Asa ca aproape nul si la mine laugh.gif
thedog
pai tu esti fata! cu baietii este mai greu, noi nu suntem asa credibili wink.gif
jolie_jojo
Eeee si tu acum :roll:
Depinde daca proful e prof sau profesoara! laugh.gif
Acum sincer nu am dat inca peste astfel de ''discriminari'''dar in schimb am auzit de cazuri din astea!
In mod normal acel atestat ar fi trebuit sa conteze... cel obtinut in liceu are recunoastere in Romania! Ca un angajator nu il ia in seama asta este numai interesul lui! Nu uita totusi...traim in tara asta de tot rasul in care chiar si cu o diploma de absolvire a facultatii iti este greu sa gasesti un job conform pregatirii tale! :zid:
adymacsut
Esti,, irecuperabila "dar ai dreptate! tongue.gif
jolie_jojo
Dar ce am spus eu mai sus nu trebuie sa incurajeze copiii sa nu urmeze o facultate!!!!!!
caci muti isi spun : ei...si asa nu imi foloseste la nimic la ce bun sa ma mai chinui!!
Orice forma de studiu are scopul ei precis...in fond de aia s-a si inventat nu?? laugh.gif
adymacsut
(jolie_jojo)
Dar ce am spus eu mai sus nu trebuie sa incurajeze copiii sa nu urmeze o facultate!!!!!!
caci muti isi spun : ei...si asa nu imi foloseste la nimic la ce bun sa ma mai chinui!!
Orice forma de studiu are scopul ei precis...in fond de aia s-a si inventat nu?? laugh.gif

Si eu cred in valoarea studiilor. Sunt si persoane care fac colectii de facultati, mastere si doctorate!
thedog
Asta este o chestie care ma framanta in ultima vreme...
Clasa burtoasa, neuronal redusa ( a se citi legislativ sau parlament) are un proiect de lege prin care vor sa dea peste 800RON/cap patrat de om cu studii superioare si vreo' 500/cap prostime cu studii medii.
Atunci se intreaba mintea mea in gandul ei: nu vor inflori alte mii de facultati cu forma de invatamant la distanta care vor da diplome pe banda pentru tanara intelectualitate...care este si citeste almanahe?
Sau comunist fiind in gandire, de ce sa dea din banii pe care ii dau eu la stat lunar salarii mai mari pentru "paduchii" care au zacut 3-4 anisori prin nush' ce camine jegoase pe banii lu' mami si tati, care sunt de parere ca Herman Hesse a jucat pe dreapta la Borussia Dortmund, sau ca premiul Nobel se acorda pentru cea mai cool actrita?
jolie_jojo
Atunci se intreaba mintea mea in gandul ei: nu vor inflori alte mii de facultati cu forma de invatamant la distanta care vor da diplome pe banda pentru tanara intelectualitate...care este si citeste almanahe?

Ne ia mama dreaq daca mai apar inca...si asa avem destule...si dace ma mai gandesc inca un pic descopar cu stupoare ca si la o facultate de stat (cu forma de invatamant zi) diplomele ies foarte usor, conditia principala fiind sa ai habar cui sa ii dai plicul cu bani si mai ales sa ai mare grija la suma introdusa in el!
Aneisse
da ??? zi si mie repede la care si trimite-mi un privat cu numele persoanei ca mi-ar prinde bine si o diploma de stat laugh.gif laugh.gif laugh.gif
jolie_jojo
ASE...Universitate - facultatea de chimie...Constructii....mai vrei??
Politehnica!!!
Dar unde nu se ia spaga??? :roll:
thedog
Asta spun si eu, cred ca suntem tara cu cei mai multi intelectuali/m2 din UE!
Intelectuali care sfarsec in functii de conducere: soferi, croitorese, agenti de paza...oameni furati de mirajul functiilor innalte.
Si eu am vrut sa fiu Zorro cand eram mic, dar am crescut si am inteles ca este destul de costisitor sa intretii un cal asa ca am renuntat, se pare ca unii cu medii putin peste 5 in generala si liceu nu vor sa renunte la visul de a ajunge CEO in multinationale smile.gif
adymacsut
E totusi dureros ca intelectulii sunt tratati asa! :oops:
jolie_jojo
nici nu trebuie sa renunte la visul lor(cica speranta moare ultima)..important este sa reuseasca sa se adapteze la cerinte si chiar daca sun jos sa incerce sa urce nu sa ramana acolo!
Sunt sigura ca si tu lupti pt ceva mai bun...si eu...cu toate ca rabufnim si ne plangem si blamam sistemul asta de tot....rasul...

A da... Neatza :roll: biggrin.gif
Aneisse
(thedog)
Asta spun si eu, cred ca suntem tara cu cei mai multi intelectuali/m2 din UE!
Intelectuali care sfarsec in functii de conducere: soferi, croitorese, agenti de paza...oameni furati de mirajul functiilor innalte.
Si eu am vrut sa fiu Zorro cand eram mic, dar am crescut si am inteles ca este destul de costisitor sa intretii un cal asa ca am renuntat, se pare ca unii cu medii putin peste 5 in generala si liceu nu vor sa renunte la visul de a ajunge CEO in multinationale smile.gif

Buey si faza e ca multi chiar reusesc...unii pe merit altii mai putin. Pentru aia cu medii putin peste cinci in generala si care au reusit in viata pe merit, tot respectul meu. Pentru ceilalti care au reusit prin nepotisme...ce sa zic mey...fiecare cu norocul lui. Ce vrei sa zici ca dak vine unul acuma si iti da un post de ....nush -- ce vrei tu, bine platit, tot tacamul , tu ai refuza fiindca ai sti ca altii il merita mai mult?
N-a zis nimeni ca lumea/viata e corecta...Nici macar faptul ca nu ne nastem cu aceeasi capacitate intelectuala nu e corect. Din start nu plecam de pe acelasi picior asa ca...pana la urma e o chestie de noroc si de ambitie.

Zoro ai? E voiam sa fiu Zana cea Buna, dar cand am vazut ce dorinte au oamenii mi-am dat seama ca nu am chiar asa de multa rabdare :cursing: :banghead: :violent1: ...aia cu ciocanul is eu
jolie_jojo
(Aneisse)
Zoro ai? E voiam sa fiu Zana cea Buna, dar cand am vazut ce dorinte au oamenii mi-am dat seama ca nu am chiar asa de multa rabdare :cursing: :banghead: :violent1: ...aia cu ciocanul is eu

Pai daca e pe d'astea eu voiam sa ma fac politista...ca cica sa ia multa spaga acolo...problema este ca nu mi-au gasit chipiu pe masura... :roll:
thedog
..problema este ca toate aceste masuri fac ca intelectualii adevarati sa fie si mai discriminati...
Aneisse
(thedog)
..problema este ca toate aceste masuri fac ca intelectualii adevarati sa fie si mai discriminati...

Adik la modul "nu te mai angajez bre' pe tine ca ai facultate sinu pot sa-ti trec cu salariul minim pe economie pe cartea de munca"...
thedog
(Aneisse)
(thedog)

Adik la modul "nu te mai angajez bre' pe tine ca ai facultate sinu pot sa-ti trec cu salariul minim pe economie pe cartea de munca"...

dap! ceva de genul asta...si mai este si faza ca toti ciudatii or sa vrea facultate pt un salariu nemeritat...sa vezi atunci "intelectuali"
Aneisse
Hai lasa ca si asa se sterg guvernantzii cu ei pe picioare (cu intelectualii), daca asa ii tratam...inseamna ca meritam degradarea care ne paste din acest punc de vedere.
ValiSS
Care "OR SA"? Geme deja tara de de-astia.
jolie_jojo
Asta e sistemul...cu asta defilam...Normal ca toata lumea se inghesuie sa termine o facultate din moment ce alta sansa ca in biata ''carte de munca'' sa fie trecuta o suma mai mare, nu este!!
Puah... este urmarea fireasca nu??

Hai sa spunem ca un individ termina facultatea pe bune...adica isi toceste coatele..cartile...consuma mina de la pix...se da de ceasul mortii cand nu are nu stiu ce manual ..na..tot tacamul! Buuuun se duce la angajare....buuun.... sunt cutare...am terminat cutare facultate...STOP..ce experienta ai???...Pai.......NOPE (tampitule nu ai vazut in anunt?? MINIM 2 ANI EXPERIENTA)
Oricum o luam...facultatea nu iti ofera experienta necesara jobului pt care atat amar de timp te-ai zbatut!
Eu spun ca si aici se poate face diferenta intre un om capabil si unul care are o diploma moka!!
cel cu diploma moka va ramane pe incadrarea data de existenta studiilor superioare...pe cand cel cu adevarat facut pt acel job va si avansa...sper si io!

Din cearceaful meu de mai sus va rog excludeti joburile obtinute pe pile...chiar nu am chef sa dezvolt! Ptiiiu :roll:
thedog
banii pe care ii propune statul in plus ar putea fi folositi pentru proiecte, asa cum este in majoritatea tarilor civilizate, care sa permita studentilor care se afirma sa lucreze in nush ce firme de top in timpul vacantelor, lucru care da bine la CV...asa ca oricum ar fi aceasta masura este fff proasta!
jolie_jojo
(thedog)
banii pe care ii propune statul in plus ar putea fi folositi pentru proiecte, !

pai si ei ce sa mai bage in buzunar atunci??? :roll:
thedog
(jolie_jojo)
(thedog)
banii pe care ii propune statul in plus ar putea fi folositi pentru proiecte, !

pai si ei ce sa mai bage in buzunar atunci??? :roll:

pai asta spun si eu, nu ne trebuie un proiect pentru o asemenea lege...si inplus din punct de vedere economic, piata muncii (ca orice alta piata) trebuie sa fie libera, menirea statului fiind accea de a actiona fara sa fixeze preturi sau sa intervina direct...statul trebuie sa se axeze pe formarea de experti nu pe cresterea salariului pentru toti incompetentii.
thedog
mai nou facultatile de stat au pus niste taxe occidentale, probabil ca vor sa scoata banii pe care ii dau in plus la salariu smile.gif
jolie_jojo
Si culmea la cele particulare sunt mai mici laugh.gif
thedog
...e vorba de "calitatea" oferita de profesori burtosi si delasatori instruiti in comunism sa gandeasca rudimentar si sa actioneze in consecinta...daca nu ai diploma de ASE unde in afara de orgii si chefuri nu inveti nimic nu poti fi economist, iar daca o ai si esti angajat te lovesti de probleme care vor fi studiate poate de copii tai...asta este motivul pentru care invatamantul de stat este mai scump...
jolie_jojo
Adevarat este, ca in alte tari nu exista persoane cu varsta peste 60 de ani in functii de conducere in universitati! Decat cazuri de exceptie.
La noi...taman invers.
Si cum la conducerea unei facultati se afla o persoana (cu tot respectul fata de el) care a depasit cu mult varsta pensionarii este normal ca aceasta sa tina in spate alti profesori cu mentalitati asemanatoare!
adriana.goran
(thedog)
...e vorba de "calitatea" oferita de profesori burtosi si delasatori instruiti in comunism sa gandeasca rudimentar si sa actioneze in consecinta...daca nu ai diploma de ASE unde in afara de orgii si chefuri nu inveti nimic nu poti fi economist,.

Ma lasi dar cand ai facut ASE-ul, eu am facut ASE - facultatea si pot sa spun ca au fost materii la care s-a predat oricum nu pot spune acelas lucru de masterul din ase.
thedog
(adriana.goran)
(thedog)
...e vorba de "calitatea" oferita de profesori burtosi si delasatori instruiti in comunism sa gandeasca rudimentar si sa actioneze in consecinta...daca nu ai diploma de ASE unde in afara de orgii si chefuri nu inveti nimic nu poti fi economist,.

Ma lasi dar cand ai facut ASE-ul, eu am facut ASE - facultatea si pot sa spun ca au fost materii la care s-a predat oricum nu pot spune acelas lucru de masterul din ase.

aceste cuvinte ne doare....vrei sa fi capitanul nostru? biggrin.gif
jolie_jojo
(thedog)
(adriana.goran)
(thedog)

aceste cuvinte ne doare....vrei sa fi capitanul nostru? biggrin.gif

Eu spun ca nu este vorba despre greseli de exprimare aici nu? :roll:

Adriana spune ca a facut Ase -ul si ca sunt materii la care se preda.
Eu de exempu am o prietena la Finante-Banci si crede-ma ca nu este atat de usor precum pare.
Inca mai sunt si profi care isi tin cursurile si care ofera consultatii, explica daca intrebi etc etc etc. Si nu vorbesc de lectii in particular, contra cost(meditatii)
thedog
[quote=jolie_jojo][
aceste cuvinte ne doare....vrei sa fi capitanul nostru? biggrin.gif[/quote]
Eu spun ca nu este vorba despre greseli de exprimare aici nu? :roll: [/quote]

daca te referi la ce am scris eu mai sus: sunt replici din fileme romanesti (vezi BD la munte si la mare si alte parodii cu Jan Constantin) smile.gif
Cat despre ce ai spus tu despre scoala...cu o floare nu se face primavara!
jolie_jojo
(thedog)
daca te referi la ce am scris eu mai sus: sunt replici din fileme romanesti (vezi BD la munte si la mare si alte parodii cu Jan Constantin) smile.gif

M-am gandit ca atragi atentia cuiva...cunosc si eu expresia n-avea grija :roll: :wink:

(thedog)
Cat despre ce ai spus tu despre scoala...cu o floare nu se face primavara!

Adevarat insa depinde foarte mult si de dorinta elevului/ studentului de a baga ceva in cap.
Perseverenta...alea alea laugh.gif
thedog
(jolie_jojo)
Adevarat insa depinde foarte mult si de dorinta elevului/ studentului de a baga ceva in cap.
Perseverenta...alea alea laugh.gif

Aha ...pai vezi ca ne invartim ca niste catei in jurul cozilor...romanul este lenes, delasator, curvar, infumurat...asta e definitia lui (ca doar ma studiez pe mine de atata timp wink.gif ). Asta e si ideea, noi nu avem nevoie de cineva care sa ne dea optiuni, noi avem nevoie de cineva care sa ne impinga de la spate, oameni putini care sa gandeasca pentru cei multi, oameni care sa poata sa se impuna (democratic vorbind)...ca stii tu cum este, a facut Dumnezeu tara asta atat de bogata si frumoasa incat restul lumii ar fi fost invidioasa deca o popula cu oameni destepti!
jolie_jojo
1)
(thedog)
Aha ...pai vezi ca ne invartim ca niste catei in jurul cozilor...romanul este lenes, delasator, curvar, infumurat...asta e definitia lui (ca doar ma studiez pe mine de atata timp wink.gif ).

....si glumet laugh.gif

2)
(thedog)
Asta e si ideea, noi nu avem nevoie de cineva care sa ne dea optiuni, noi avem nevoie de cineva care sa ne impinga de la spate, oameni putini care sa gandeasca pentru cei multi, oameni care sa poata sa se impuna (democratic vorbind)...ca stii tu cum este, a facut Dumnezeu tara asta atat de bogata si frumoasa incat restul lumii ar fi fost invidioasa deca o popula cu oameni destepti!

Ceea ce iese punand afirmatia 1) langa afirmatia 2) ...suna cam asa:
Cei care sa ne impinga de la spate...(mentori daca vrei - ca sa pastram atmosfera de studentie) ar trebui sa nu fie romani laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Ziare : Anunturi : Reviste : Jocuri online in tehnologie flash : Radio online din romania si pe genuri muzicale, manele, populara, dance, petrecere, tehno