Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Salate
Cafeneaua Itbox > Cafeneaua Itbox > Divertisment > Gastronomie & Bauturi
Alucard
Am fost ieri la un prieten si m-a servit cu niste cartofi prajiti si o salata bulgareasca.
A fost ceva super bun ... nu am inca reteta dar am cam vazut ce e prin ea.
Deocamadata va las o reteta de salata greceasca ... la fel de buna.
Se pun cantatiati aprox. egale din urmatoarele:
rosii, castraveti, castraveti murati, cubulete de branza, masilne, iaurt .... se amesteca ... si pentru cei care prefera mai picant se pot pune si condimente.
Bon apetit.
Cu aia bulgareasca ramane pe data viitoare.
FireEyes
m-as baga si eu la o asemenea salata daca am scoate din ea maslinele si iaurtul smile.gif
Alucard
n-ai idee ce buna poa' sa fie .... daca ii iei maslinele si iaurtul ... ramane o salata ratata smile.gif
Catalin
nu am mancat... dar o sa incerc smile.gif
marius
salata _________fara nume:

Ingrediente:
Salata frunze,rosii, varza ,morcov, masline verzi,ou fiert, telemea, ton in ulei, maioneza,ulei de masline, marar, otet

Mod de preparare:
Se taie rosiile in patratele mici, varza prin razatoare, maslinele decojite si pregatite pt ornament, oul taiat in cubulete ,tonul se freaca cu maioneza, telemeaua taiata in cuburi,..
In vas se aseaza mai intai salata (a nu se taia salata marunt), varza, morcovul, tonul, telemeaua, oul,maslinele si mararul
Foarte important deasemeni ca mai intai a se stropi cu ulei si doar apoi cu otet... sare si .... Pofta buna!

Este reteta casei cu care ma alint aproape zilnic ..
Aneisse
inca o salata ------ - --------fara nume
Cativa castravetzi acri taiati marunt, un pic de piept de pui fiert si ciuperci consevate taiate tot asa.Cantitatilea fie egale.Se amesteca totul cu maioneza pana se omogenizeaza totul , se adauga sare dupa gust shi mai ales usturoi bine pisat. Nu e greu si-i foarte buna!
mega4
8 retete pentru salate si sosuri pentru slabit

1.
- 4 mere -cubulete
-1 telina rasa
-2 - 3 linguri nuci tocate
-1 cana boabe de struguri
-maioneza (la maioneza clasica se adauga:
100 gr. branza de vaci, telina (frunze), patrunjel verde, un sos.

2.
-1 sfecla rosie rasa
-1 banana taiata rondele
-1 - 2 mere felii subtiri
-1 portocala cubulete
-2- 3 linguri seminte fl. soarelui
-2 linguri nuca macinata
-3 linguri ulei
-3 linguri sana (iaurt)
-piper, sare, mustar.

3.
-1/2 varza rasa
-100 gr. ananas bucatele
-1 mar ras
-1 lingura smantana
-2 liguri maioneza
-condimente.

4.
-1/2 varza rasa
-3 mere rase
-1 ceapa tocata
-1 banana zdrobita
-2-3 linguri zeama de lamaie
-2 lingurite miere
-500 gr. stafide
-1 lingura ulei.

5.
-1/2 varza murata
-2-3 pere
-3 linguri stafide
-2 linguri nuca macinata
-rozmarin, busuioc, sare, ulei, zahar.

6.
- o sfecla rasa
- o ceapa tocata
- 300 gr. ciuperci taiate marunt
- 2 ardei grasi cubulete
- 5 linguri seminte fl. soarelui

Se amesteca cu un sos:
-6 linguri zeama lamaie
-150 - 200 ulei
-2 - 3 catei usturoi pisati
-piper, sare, patrunjel.

7.
- o sfecla rosie rasa
- o portocala cubulete

Se amesteca cu un sos:
- o lingura smantana
- o lingura branza de vaci
- sare, coriandru.

8.
- 100 gr. ciuperci
- 200 gr. branza de vaci
- 100 ml. lapte
- o foaie gelatina
- 3 linguri zeama lamaie.

Gelatina se inmoaie in apa rece. Br. vaci, laptele, lamaia, ciupercile se amesteca. Gelatina se dizolva in apa fierbinte si se ameteca cu compozitia. Se toarna in forme clatite cu apa rece se dau la rece cateva ore.

Carnea se inlocuieste cu: nuci, alune, ciuperci.
Grasimile animale cu ulei vegetal.
Zaharul cu mierea de albine.
Prajiturile cu fructe.
Mancarea gatita cu salate.
Alcoolul, cafeaua cu sucuri de fructe sau ceai.
Aneisse
Multzam pentru retzete. Vine Revelionul shi chiar aveam nevoie(tre' sa o dau pe mama soacra pe spate).
mega4
Pentru putin!
O sa incerc si eu reteta propusa de tine.
Shewanna
Care stie reteta aia, anume salata de ciuperci cu smantana sau maioneza -nu stiu exact daca e smantana sau maioneza, cred ca e smantana mai defgraba! Mi-e o pofta de mor si nu stiu unde sa o caut :strumf:
zozolina
eu mor dupa salata greceasca... am o boala cu maslinele.. laugh.gif
Shewanna
Hai ma, chiar nimeni nu stie salata de ciuperci cu smantana (maioneza)?
Anne
salata:
2-300g macaroane
2 oua fierte
o conserva de ton
2-3 rosii
1 ceapa rosie
1-2 ardei
1 salata
1 castravete
o cutie porumb
o cutie masline verzi

sos: 2-3 bucati de usturoi
smantana
putina braza topita
condimente

salata:se fierb pastele si ouale,se taie marunt legumele si se amesteca apoi cu toate ingredientele si ulei si sare dupa gust.
sos:se macina usturoiul, se pune intr-o tigaie apoi se fierbe 1-2 minute alaturi de branza topita si smantana si condimente.
sosul se amesteca cu salata
virusache
Cine vrea sa stie o reteta ne-noua???????????????? laugh.gif
salata de ceapa:
1 ceapa sau cate vreti
ulei
sare
otet

Se taie ceapa in bucati mai marisoare,se pune intr-o farfurie lata,se adauga sarea dar sa fie nici prea mult nici putinapoi otetul si uleiul la fel apoi o zdrobiti cu mana sa fie marunta.
Pofta Buna!

Aceasta reteta se mananca langa
Ciorba de fasole boabe.
prichindela
eu pap orice salata imi dati ...mooooor dupa salate ...deja miatzi facut pofta .....dau fugutza in bucatarie sa imi fac biggrin.gif de cruditatzi k is la cura ..desi nush ce mai dau jos laugh.gif
chani
biggrin.gif eu mi-am facut astazi o salatzica buna, buna de tot ..se numeste salata de morcovi cu maioneza :ciufu:
Pe langa faptul ca este minunata este si usor de facut. Nu-ti trebuie decat 4 morcovi tineri, 1 ceasca ulei, 1 galbenus crud, ? lamaie, 1 felie de varza cruda, 1 lingurita mustar
Dupa ce ai adunat toate ingredientele te apuci de preparat minunatia in felul urmator:...pui galbenusul intr-o farfurie adanca cu o lingura de mustar, amesteci bine iar apoi adaugi treptat uleiul amestecand cu o lingura de lemn, in felul acesta faci maioneza (sau daca nu te pricepi la facut maioneza , dai fugutza pana la magazin si o cumperi gata facuta :wink: ).
Cand este gata maioneza o subtiezi cu zeama de lamaie apoi acoperi cu ea morcovii si varza taiata fasii subtiri.(morcovii se dau pe razatoare se sareaza apoi se amesteca cu varza).
O poti manca si simpla dar si impreuna cu friptura, legume sote.
Ferdinand
Fetelor, imi facetzi pofta cu retzetele voastre... :pofticios: laugh.gif laugh.gif
chani
:albina: Data viitoare cand gatesc iti trimit si tie o portie de salata :pat:
Ferdinand
Merci Chani, ai suflet bun...abia astept... :pofticios: :kiss:
Sweety
chef salad biggrin.gif azi am invatat sa fac smile.gif
tuffgirl
(virusache)
Aceasta reteta se mananca langa
Ciorba de fasole boabe.

Dar tu de unde esti mai? de pe langa Alba? laugh.gif laugh.gif

Sweet ai uitat sa pui reteta. Uite cum se face salata chef (shef) la astia aici:

salate verzi (toate felurile)
rosii
masline
carne de curca afumata
prosciutto
branza (asiago)
:roll:

asta e italiana. :wink:
Sweety
vreau o salata noua smile.gif nu are nimeni o reteta ceva? tongue.gif
bursucelul_iubitor
Salata greceasca, dar nu stiu cum se face...
Poti vedea multe retete pe www.culinar.ro au o groaza super misto...
Sweety
stiam situl dar a fost o vreme out , era altceva in loc , acu a revenit iar biggrin.gif
adymacsut
Mie imi place salata de varza rosie cu otet balsamic si ulei de masline.
alinalin0
Eu ador vara salata cu rosii si castraveti
jolie_jojo
Am incercat la recomandarea unei amice o salata de mazare.
Foarte gustoasa si usoara.
maybe
verde crud, verde crud, te mai vad te mai aud :wink:

nu-mi pot imagina mazarea altfel decat in salata boeuf tongue.gif
jolie_jojo
Ei nu ai incercat mancarea de mazare... un amestec de verde si rosu??
miam... biggrin.gif
maybe
laugh.gif laugh.gif laugh.gif mda, arata de parca ai mai mancat-o odata tongue.gif

sorry, azi poate ca nu am umor, sau poate ca e negru :wink:
jolie_jojo
laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Sweety
(jolie_jojo)
Am incercat la recomandarea unei amice o salata de mazare.
Foarte gustoasa si usoara.

sa ne zici si noua cum ai facut biggrin.gif , poate ma bag pe salate smile.gif
jolie_jojo
Eu am fiert mazarea iar apoi i-am pus mirodenii(busuioc , sare si piper)
Iti mai trebuie un morcov si o telina si astea fierte.
Maioneza normala sau de soia.. cum iti place, oregano si chimen,o lamaie si o legatura de marar(daca iti place)
Fierbi ce este de fiert si apoi le amesteci. Nimic mai simplu! :oops: :roll:
ValiSS
Intre o mancare de mazare si salata asta singura diferenta e ca fierbi mazarea separat. Sau mi se pare numai? laugh.gif
jolie_jojo
Nope ai drepate.
Mai este o diferenta se prepara mai rapid si e foarte buna si asa. laugh.gif
jolie_jojo
Alta...

Iti trebuie cam asa:

1 ceapa rosie mica, ciuperci champignon, 2 catei de usturoi 2 rosii coapte 1 castravete , salam uscat feliat, salata verde,linguri ulei de masline 2 felii de paine alba 2 linguri otet din vin rosu ,branza Feta, cateva frunzulite de busuioc, sare si piper

Apoi:

Se incinge 1 lingura de ulei intr-o cratita la foc potrivit si se caleste ceapa 5 min, se adauga ciupercile si usturoiul si se mai caleste totul 5 min, pana cand s-au inmuiat ciupercile.
Se taie painea cubulete mici, care se rumenesc intr-o tigaie, intr-o lingura de ulei ,apoi se lasa sa se raceasca;
Uleiul ramas se amesteca cu otet, sare si piper, pana cand se obtine un sos de salata legat;
Se spala busuiocul si se curata de apa, se zdrobeste branza, se amesteca intr-un castron rosiile si castravetele, salata verde si busuiocul;
Deasupra se presara salamul, branza, amestecul de ciuperci si painea. Se toarna sosul deasupra si se mai amesteca o data...
Acum....mi-e foameeee!!! laugh.gif
rosa
imi plac tot felul de salate: de vinete, de conopida, orientala, de rosii, greceasca...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Ziare : Anunturi : Reviste : Jocuri online in tehnologie flash : Radio online din romania si pe genuri muzicale, manele, populara, dance, petrecere, tehno