Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Droguri ati incercat?
Cafeneaua Itbox > Credinta si Spiritualitate > Societate
Pages: 1, 2, 3, 4
tuffgirl
O intrebare:
... povestea ta este spusa la persoana I-a, acum noi asumam ca este vorba despre tine...totusi stilul tau de scris, shi faptul ca nu ai facut nici o greseala de ortografie ma face sa gandesc ca aceasta "telenovela" este copiata de pe undeva.
Te exprimi prea bine shi pari foarte inteligenta pentru o persoana care s-a lasat prada unei adictii....nu te simtii ofensata dar e greu de crezut...din punct de vedere literar, e o poveste fascinanta.

So acum ca am terminat cu opinia mea, uite intrebarea: Cat este advarat din ce ai postat shi cat este minciuna sau fictiune ca sa nu te fac mincinoasa???
Poti sa ne dai numele la centrul unde ai fost la dezintoxicare?
maybe
e ceea ce banuiam si eu, tuffy, cand am inceput cu intrebare simpla wink.gif
tuffgirl
noh, pai eu am zis cu glas tare, sa ma auda tongue.gif
Hananas
QUOTE (Anne @ Jun 22 2005, 10:16 PM) *
eu una as fuma o data iarba sau mai stiu eu ce se fumeaza din curiozitate, sa vad cum e dar in rest nu inteleg rostul drogurilor de nici un fel. nu au rost!

Si totusi ai semnatura aia. Ma rog, postul e vechi, but still.

QUOTE (Anne @ Jun 22 2005, 10:16 PM) *
asta e realitatea, asta e lumea in care traim, de ce sa "vezi" u o alta cand nu e? de ce sa te minti? oricum trebuie sa o accepti ca sa poti trai, luciditatea e cea mai buna solutie.

Aici ai vorbit fix in necunostinta de cauza si la o varsta mica. tongue.gif

Ca sa raspund la intrebare: da, am incercat mai multe tipuri (de droguri considerate usoare).
Nu sunt dependenta de nimic, ma simt bine, le vad rostul.
Legat de fumat (tutun), fumez de 5-6 ani, imi place sa fumez dar m-as lasa cu mare placere (daca as putea).
Legat de alcool, beau foarte rar.
Legat de cafea, aveam o perioada cand puteam si imi placea sa beau cafea la orice ora din zi si din noapte. Acum nu mai beau deloc.

Multi ani!

Hananas
QUOTE (tuffgirl @ Dec 20 2008, 05:51 AM) *
O intrebare:
... povestea ta este spusa la persoana I-a, acum noi asumam ca este vorba despre tine...totusi stilul tau de scris, shi faptul ca nu ai facut nici o greseala de ortografie ma face sa gandesc ca aceasta "telenovela" este copiata de pe undeva.
Te exprimi prea bine shi pari foarte inteligenta pentru o persoana care s-a lasat prada unei adictii....nu te simtii ofensata dar e greu de crezut...din punct de vedere literar, e o poveste fascinanta.

Nu e copiata. De fapt, intrun fel e.
Pe forumul Softpedia apare acelasi post, scris de aceeasi persoana (presupun, pentru ca e acelasi nick) doar ca nu la fel de corect din punct de vedere al ortografiei. Probabil are salvat intr-un word or smth.
Arwen.Evenstar
De ce credeti ca narcomanii nu se pot exprima bine si nu pot gandi? smile.gif

http://www.revista22.ro/scriitorii-romani-...bescu-4518.html

http://www.revista22.ro/scriitorii-romani-...fiant-4538.html

http://www.revista22.ro/scriitorii-romani-...barbu-4553.html

http://www.revista22.ro/scriitorii-romani-...ogena-4569.html

http://www.revista22.ro/mircea-eliade-de-l...amine-3719.html

de fapt...vedeti aici toate numerele: http://www.revista22.ro/?c=andrei+oisteanu

Aproape toate marile opere ale lumii au iesit din aburii absintului, din prafuri albe sau din fum. Si nu, nu acela de tutun..
Astrologic vorbind, planeta care guverneaza in aceeasi masura drogurile si artele (ce coincidenta stranie.. smile.gif ) este Neptun.
Arwen.Evenstar
Am gasit acest articol si m-am gandit sa-l pun aici smile.gif
tuffgirl
QUOTE (Arwen.Evenstar @ Jan 16 2009, 03:09 AM) *
De ce credeti ca narcomanii nu se pot exprima bine si nu pot gandi?

........................................
Aproape toate marile opere ale lumii au iesit din aburii absintului, din prafuri albe sau din fum. Si nu, nu acela de tutun..
Astrologic vorbind, planeta care guverneaza in aceeasi masura drogurile si artele (ce coincidenta stranie.. smile.gif ) este Neptun.

De acord, multe mari opere au iesit, ce ma uimit pe mine la postul ei a fost faptul ca ea nu le-a folosit pe aceste droguri cu scopul de a fi un geniu literar sau mai stiu eu ce geniu artistic...dupa cum povestea, se pare ca a fost un adict "de rand" care traia doar pentru droguri sau mai bine zis nu putea trai fara droguri. Pentru cineva care a ajuns la acel punct de degenerare intelectul nu mai functioneaza pana cand nu se ajunge la fundul abisului shi au de ales intre viatza shi moarte. Atunci fac pasul spre rehabilitare sau continua pana la ultima rasuflare.

Daca revenea sa continue conversatia shi sa ne dea cateva rasounsuri la intrebarile pe care le-am pus poate eram putin mai entuziastici dar nu a fost asha....actiunile cate o data vorbesc mai tare decat vorbele.

Doua carti de acelasi autor pe aceiasi tema, care de fapt sunt o biografie (le-am citi pe amandoua)

Autorul: James Frey

Cartile: A million little pieces shi My friend Leonard
nu stiu daca au fost traduse inca iar daca au fost le recomand, sunt interesante, pana shi Oprah sh-ia spus parearea despre autor.... nu a fost prea buna, dar ma rog fiecare cu ale lui. wink.gif

Don't do drogs angry.gif
mariusc
am avut la un moment dat cateva discutii mai detaliate cu o doctorita psihiatru de la spitalul bagdasar-arseni .am ramas socat de nr tinerilor adusi la camera de garda de politie pentru ca au spart masini, apartamente,dat in cap la oameni pe strada....din simplul motiv ca au nevoie de bani sa isi cumpere marfa.
si , cel ami interesant, este faptul ca politia le da bataia cuvenita ... cred ca a devenit rutina si de-o parte si de alta....iar a doua zi se repeta fenomenul.autoritatile romaniei in anul 2009 reactioneaza la asemenea probleme astfel : diverse programe de asistenta sociala, clinici de dezintoxicare.toate astea sunt subventionate de ue ... si bineinteles, fondurile dispar asa cum apar.
si de ce...pentru ca toti asistentii sociali care viziteaza spitalul mai sus mentionat sunt voluntari.
in concluzie, reactia statului roman este una de fatada.scopul ei este de sustragerea fondurilor, nicidecum de a preveni consumul de droguri
dragut, nu-i asa ?

jolie_jojo
Foarte dragut. Normal ca asa se intampla ca doara in Romania numai crima este organizata restul un haos total.
mariusc
mdea....am auzit acum cateva zile o stire de genul : s-a dus duduia udrea undeva in moldavia ... botosani sau suceava .. si avea ea blonda un gand ascuns sa se plpimbe cu o sanie trasa de cai.plaiesii locali i-au citit gandurile, numa` ca nu prea era zapada.drept urmare..pac pac..au trimis cateva tiruri in creierii muntilor la incarcat de zapada si au adus omat pt ministra blonda....si uite asa i s-a indeplinit si dorinta ascunsa......
de unde dreacu atata timp sa ne ocupam si de lucruri, foarte vitale, de altfel .... cum ar fi drogurile....folosite din ce in ce mai des si de copii sub 14 ani !
foxy
am fumat o singura data marijuana.atat. tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.
Ziare : Anunturi : Reviste : Jocuri online in tehnologie flash : Radio online din romania si pe genuri muzicale, manele, populara, dance, petrecere, tehno