Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 1 Martie-unde este martisorul?
Cafeneaua Itbox > Cafeneaua Itbox > Discutii Diverse > La Multi Ani !
Pages: 1, 2, 3
lady
Pentru ca se apropie ziua martisorului, sa nu uitam sa facem un gest fata de cea draga noua, printr-un simbol de primavara , ca dovada de iubire si atasament.Snuruletul acela in doua culori rosu-alb, simbolizeaza legatura afectiva, de dragoste , pe care inceputul primaverii o pecetluieste. Primavara asadar in anotimp si in inimi sa va aduca Martisorul, pe care il veti primi .....
Airman04061969
(lady)
Primavara asadar in anotimp si in inimi sa va aduca Martisorul, pe care il veti primi .....

.... daca nu uita "nesimtitul" ala de barbat ! laugh.gif
maybe
smile.gif varianta: daca il ai -"pe nesimtit" :wink:
Iomis
Din doua rele sa il alegeti pe cel mai mic. laugh.gif Decat sa ai unul sa nu iti aduca nimic mai bine stii ca nu ai pe nimeni si nu te mai simti nashpa ca a uitat. laugh.gif
lady
Daca uita , e problema lui!! Numai ca gesturile marunte, daruite fau facute cu suflet, care dovedesc faptul ca iti pasa de cineva , inseamna foarte mult, si valoreaza de cele mai multe ori, mai mult decat orice cadouri pompoase , oferite din obligatie, mecanic( pt ca e nevasta sau prietena mea pe care oricum nu o mai iubesc de mult, dar fac gestul de dragul timpului trecut si a experientelor traite si prafuite) , sec si lipsit de sentiment......
maybe
(Iomis)
Din doua rele sa il alegeti pe cel mai mic. laugh.gif Decat sa ai unul sa nu iti aduca nimic mai bine stii ca nu ai pe nimeni si nu te mai simti nashpa ca a uitat. laugh.gif
smile.gif si-n mod sigur nu ai pe cine te supara :wink:
Iomis
(maybe)
(Iomis)
smile.gif si-n mod sigur nu ai pe cine te supara :wink:

Da. Cred ca e mai nasol sa simti ca nu te ia in seama decat sa stii ca nu are cine sa iti aduca. Dar stiu ca sunteti fete dragute si tot veti primi martisoare de la unii sau altii care va admira intr-un fel sau altul.
maybe
(lady)
Daca uita , e problema lui!! Numai ca gesturile marunte, daruite fau facute cu suflet, care dovedesc faptul ca iti pasa de cineva , inseamna foarte mult, si valoreaza de cele mai multe ori, mai mult decat orice cadouri pompoase , oferite din obligatie, mecanic( pt ca e nevasta sau prietena mea pe care oricum nu o mai iubesc de mult, dar fac gestul de dragul timpului trecut si a experientelor traite si prafuite) , sec si lipsit de sentiment......
uite, io am in universul meu cinci copilasi -fratiori toti, sub 10 ani ca varsta - si stiu ca voi primi de la ei, de la fiecare in parte, flori si martisor si pupici lipiciosi (mucosi chiar :wink: )

de-abia astept -in primul rand de bucuria lor
si chiar cred ca pot fi multumita cu asta smile.gif

se pune?
Iomis
Mai bine decat un martisor luat pe graba si din constrangere. :wink: Cred ca sunt date din suflet.
ValiSS
Mie mereu mi-a fost jena sa dau martisoare. Mi se pare penibil.
jolie_jojo
Eu ma bucur cand il primesc dar nu ma intristez cand nu se intampla asta.
Tot ce imi doresc de 1 Martie este o zi calduroasa.
Iomis
Nici eu nu cred ca trebuie sa fie o zi anume cand ti se ia cadou. Plus ca sarbatorile astea de 1 si 8 Martie s-au cam rastalmacit. 1 Martie era ziua martisorului pe vremea mea. Zi in care se dadeau martisoare deopotriva la barbati si la femei. Acum a famas doar atributul femeii. Doar ea trebuie sa primeasca. iar 8 Martie pe vremea mea era ziua mamei si nu a femeii cum e acum, si faceam caadouri doar noi copiii catre mame. Unei femei trebuie sa ii iei cadou cand are ea nevoie si nu intr-o zi desemnata anume. :wink:
jolie_jojo
App de martisor, mai stiti chestia aia cu legatul snuruletului la mana si tinut acolo pana pe 8 martie cand cica e bine sa il rupa un baiat? laugh.gif
maybe
oricum anul asta -bisect - ficiorii s-au scos laugh.gif

apropos (si off :wink: ) -oare avem vreun itboxist nascut pe 29 februarie?
Iomis
Apropo si off. Ce baba va alegeti? laugh.gif
lady
(Iomis)

pe cea din 9 ( noua) ulttima baba .... laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Miracle
Eu o am in 3.
maybe
(lady)
(Iomis)

care-i de fapt ... mos laugh.gif
lady
(maybe)
(lady)
(Iomis)

care-i de fapt ... mos laugh.gif

nu conteaza suflet frumos sa aiba laugh.gif laugh.gif laugh.gif
jolie_jojo
3...mereu am ales baba asta laugh.gif
maybe
yeah, may be smile.gif
maybe
laugh.gif maybe not laugh.gif
Miracle
Si eu tot timpul am avut-o in 3...poate datorita faptului ca sunt nascuta in 12...si atunci nah...am ales sa fac din 12 un 3.
jolie_jojo
12 martie?
Miracle
12 iulie. Da nah....ziceam ca e vorba de cifre.
lady
(jolie_jojo)
12 martie?

eu 9 .....vara laugh.gif laugh.gif
AlexDatig
Eu 6...(primavara)
Ce ciudat Lady sad.gif
Tu 6, eu 9
6 9

sad.gif
maybe
iar eu... 1907 toamna tongue.gif

errrr

so, sunteti off topic :twisted:
Iomis
Ia un martisor de aici ca sa fiu on:
maybe
:hug:

(chiar eram necajita, multumesc smile.gif )
Iomis
:hug: Lasa nu fi, ca nu merita sa-ti consumi neuronii.
Aneisse
baba mea e pe 4...sa vedem cum o fi... :roll:
jolie_jojo
brava Iomis draga....mie sa nu-mi dai martishor! Te tin io minte!!! :cry:
lady
Eu nici nu astept.... :?
Eu ce astept e mult mai valoros decat un martisor..... Unde e Alex de Russia?? :oops:
Iomis
(jolie_jojo)
brava Iomis draga....mie sa nu-mi dai martishor! Te tin io minte!!! :cry:

Iubita mea, pai pentru tine am unul special, dar pe 1 martie. sad.gif :kisskiss: Stii ca nu trebuie sa fii geloasa. :inlove:
jolie_jojo
Uoff... par o cersetoare azi asa e?? :oops: Te pup mey stai linistit nu sunt eu geloasa. Chiar ma bucur ca ai stat mai mult azi pe aici!!! :hug:
maybe
smile.gif acuma chiar te rasfeti lipiciule

ia si tuh :hug:
lady
voi de pe acum va pupati si va urati??/ mai e o zi, pana de 1 Martie... :shock:
maybe
si totusi, io-am primit deja un buchetel de zambile - roz (inghetate ce-i drept :wink: )
lady
(maybe)
si totusi, io-am primit deja un buchetel de zambile - roz (inghetate ce-i drept :wink: )

dragut gest din partea lui....., eu o sa le scot pe ale mele din congelator, sa ma surprind laugh.gif laugh.gif laugh.gif
jolie_jojo
Si eu am primit azi un buchet de flori si snuruletz rosu cu alb in avans pt ca maine cica nu o sa fie in oras. biggrin.gif
lady
(jolie_jojo)
Si eu am primit azi un buchet de flori si snuruletz rosu cu alb in avans pt ca maine cica nu o sa fie in oras. biggrin.gif

super.... :wink: ar trebui sa te bucuri, ca a tinut cont, si nu a uitat sa fie atent fatza de tine :wink:
jolie_jojo
Marturisesc cu mana pe inima ca el nu uita niciodata nimic. Asta ca sa ma laud si eu ca nah :oops:
lady
(jolie_jojo)
Marturisesc cu mana pe inima ca el nu uita niciodata nimic. Asta ca sa ma laud si eu ca nah :oops:

Bravo lui....e un barbat adevarat, educat, atent. Norocoaso! :wink:
jolie_jojo
So va astept maine sa-mi spuneti ce martisoare ati mai primit intre timp :wink:
lady
(jolie_jojo)
So va astept maine sa-mi spuneti ce martisoare ati mai primit intre timp :wink:

Pe mine asteapta-ma....dar fara marturisiri de genul asta..... :cry: :cry: , pls, nu prea cred ca va fi interesanta descrierea zilei de maine sad.gif
Aneisse
Ziuade maine...se arata insa foarte interesanta pentru mine...vedem :wink:
Pana acum am primit un martzisor de la mama si unul de la tata, se pune??
lady
da ! se pune laugh.gif .....pe piept :shades: ( glumeam- frumos din partea parintilor tai)

eu prefer sa pastrez martisorul meu in inima...
lady
Am sa va spun despre simbolistica acestui mic obiect , in traditia poporului nostru, si care reprezinta simbolul primaverii, al naturii renascute, e simbolul ciclic al perpetuarii, si al renasterii la viata.
Acest stravechi obicei al primaverii, este specific poporului roman si isi are originea in credintele si practicile agrare. El are totodata si inteles afectiv, simbolizand impletirea sufleteasca dintre barbat si femeie, deci inducand o perpetuare prin fertilitate.
In multe sapaturi arheologice din Romania s-au gasit martisoare cu o vechime mai mare de 8000 de ani. Sub forma unor mici pietre de rau vopsite in alb si rosu, ele erau insirate pe ata si se purtau la gat. Culoarea rosie, data de foc, sange si soare, era atribuita vietii, deci femeii. In schimb, culoarea alba, conferita de limpezimea apelor, de albul norilor era specifica intelepciunii barbatului. De altfel, snurul martisorului exprima impletirea inseparabila a celor doua principii ca o permanenta miscare a materiei. El semnifica schimbul de forte vitale care dau nastere viului, necurmatul ciclu al naturii. Culorile alb si rosu la care se prindea eventual un ban, au ramas pana in zilele noastre ca simbol al sexelor, ele fiind regasite si la bradul de nunta sau inmormantare. E raspandit in toate provinciile tarii. Credinta era( si este) ca portul martisorului face ca oamenii sa aiba noroc. Fetele il purtau timp de douasprezece zile la gat, dupa care-l prindeau in par si-l tineau astfel pana la sosirea berzelor sau pana ce inflorea primul pom. Dupa aceea, cu snurul legau creanga pomului, iar cu banul respestiv isi cumparau cas, pentru ca tot anul sa le fie fata frumoasa si alba.
Maine impletiti-va snur de alb si rosu , si prindeti-l in piept iubirii........, pomii vor inflori mai apoi , primul simbol de primavara bate maine la usa zorilor de zi.....
tuffgirl
Pentru fetele shi baietii mei. :kisskiss:

shi acuma, cu dedicatie speciala... sa vedem care stiti pentru cine e :wink:

...shi niste ghiocei

asha, sa nu va mai aud ca va vaietati atata de parca e sfarshitul lumi :roll: la mine nic macar nu este martisor, dar nu ma auziti ca ma plang ce bunch of faeries sunteti :smoke:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Ziare : Anunturi : Reviste : Jocuri online in tehnologie flash : Radio online din romania si pe genuri muzicale, manele, populara, dance, petrecere, tehno