Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pescuit
Cafeneaua Itbox > Cafeneaua Itbox > Sport > Pescuit Sportiv
Pages: 1, 2, 3
marius
Va place sa pescuiti?

Ma declar un pescar amator care adera spre profesionism! :wink:
Imi place pescuitul in apa dulce, in special cu accesorii lejere, pescuitul de noapte, sau in ape repezi curgatoare(rauri de munte)
La inceput .... mergeam la pescuit pt nu stiu ce motiv, dar acum prefer cateva ore de pescuit indeosebi pt a ma reculege :wink:
Cu toate acestea nu sunt un impatimit consumator de peste, si nici nu imi aduc aminte ca in ultimii ani sa fi pescuit pt consum, ci doar pt placere.

In afara de somn(nani), ce alte specii de pesti ati capturat?
FireEyes
N-am mai pescuit de ani de zile.
Cand eram in liceu si in generala mai mergeam la pescuit smile.gif
Peste mananc rar de tot si cel mai mult imi place sa-l servesc prajit.
marius
Ai facut vreodata un gratar , seara , pe malul baltii? tongue.gif
FireEyes
Da marius, am facut si gratar pe malul baltii.
Erau si niste tantari pe acolo biggrin.gif
expertu
foarte multi tantari.

As vrea sa ma piste din nou. Dar sa prind ceva.
marius
tongue.gif
Si eu!
seara obisnuiesc sa iau cu mine si cort si paturi!
Mai aprind un foc, nuiele,..alea alea... si nu prea se mai aduna tantarii!
Mai stropesc putin cu otet prin interiorul cortului,... aduc sculele aproape, pun si clopotei,... si.. pot sa prind si un "somn" :wink:
Important e sa nu fii singur :evil:
expertu
Deci daca nu merg la peste mor.

Nu am mai fost de 4-5 ani. Si imi este un dor nebun.

Inainte mergeam in fiecare week-end. Dar cu avansarea in varsta, vin problemele, serviciul , etc. SI nu prea mai am cand :cry:
FireEyes
Eu n-am mai fost de si mai multi ani biggrin.gif

In Delta ati fost?
marius
Nu fusei!

Poate ca la anul,..ma voi aventura, poate!

Unde ai fost in delta si ... ce se prinde pe-acolo?
Catalin
nu sunt un pescar inrait dar ma mai duc si eu cand nu prea am ce face .. oricum .. fir intins ! sa nu va zic altceva smile.gif
expertu
Fir intins pe naiba...ca nu o sa ajunf anul asta sigur..

Ce naibii ...mai am putin si merg la copca biggrin.gif
roberto
Fir intins la toata lumea.
Eu iubesc pescuitul de munte. Dintre preferate >pastravul.
Airman04061969
Felicitari pentru hobby-ul vostru. Admir (sincer !) pe cei care au rabdarea necesara sa pescuiasca. Personal nu o am ! Am incercat o singura data si tot ceea ce am prins este o privire de bandit din cauza faptului ca am stat doua ore uitandu-ma la pluta, doar,doar o musca. biggrin.gif
Mi-aduc aminte ca in liceu, joi si vineri plecam din casa dimineata cu ghiozdanul si undita in spate biggrin.gif Eram 3 colegi care in loc sa stam la niste ore mergeam cu masina pe malul baltii. Buni baieti! Recunosc....aveam si un bidon de bere :oops: sa nu ne plictisim si.....cand ne intorceam la ore(impropriu zis, mai era doar o ora) stateam doar pauza, ca apoi discutam in bar despre ce am prins, daca am prins si cum.
Ehe...vremuri....
roberto
Pescuitul de dame se pune? laugh.gif
marius
Se pune cu conditia sa fie "de noapte" si in.... bancuri! laugh.gif
anca
am fost la Dunare asta-vara. am fost declarata campioana zilei. deh...norocul incepatorului laugh.gif
mi-a placut, doar pentru ca am prins.(chiar daca doar din cei micuti). dar daca ar trebui sa stau cu undita in mana si soarele in cap fara nici un rezultat, cred ca m-as apuca de alt sport .
nightnyx
eu am fost declarat pescar adevarat intro zi pe care no so uit..la cat sa ras de mine..........
stiti cu totii ca la o lanseta (mai veche) mulineta e pe partea stanga si se mulineaza inapoi...asa e nu? ...in fine
eu stateam la "panda" si hatz trage pestele! si io fiind dreptaci....mam intors cu spatele la balta ca sa pot sa mulinez cu dreapta inainte....si tata si inca 2 oameni mau vazut si mau lasat sa vada ce fac..aveam 14 ani..acu am 19...
si asa lam tras pana a ajuns la mal...avea 8kg si ceva........ si lam mancat sanatos pana la adanci batraneti, adica peste 5 ani..adica acu tongue.gif
marius
adica avea 8 kg si l-ai scos din balta cu spatele...
adica cu spatele la balta...

Asta mi-ai placut tongue.gif

nightnyx,
Mulinetele cele mai vechi sunt intradevar pt stanga, dar chestia cu inainte si inapoi se stabileste in functie de indemanarea celui care le foloseste
sincer, eu nu am auzit de mulinarea asta inapoi.... dar asa o fi
nightnyx
laugh.gif
uite ca lam intrebat pe tata si a zis ca firma e "shock" si ca se mulineaza inapoi. bine..faza e ca mulineta poate sa fie mutata si pe dreapta...dar cum io eram la inceput atunci... naveam de unde sa stiu... oricum, gustos peste. biggrin.gif
tuffgirl
So nu a-tzi mai fost la pescuit?
Eu am fost de doua ori shi mi-a placut. O data pe la un r?u si o data la ocean pe barca. Prima data nu am prins nimic shi a doua oara am prins catziva pestisori. Acum daca tot am gasit rubrica asta o sa imi promit k vara asta o sa merg din nou. Aici sunt cateva companii care au vapoare (barci) de pescuit shi vara iasa cu ele la ocean, ma rog platesti un fee shi ei i-tzi dau tot ce ai nevoie sa pescuiesti.
Airman04061969
Eu nu am fost decat o data la pescuit si am prins o durere de spate .... laugh.gif
tuffgirl
You poor thing :?
skullpder
Si mie imi place la pescuit. Singurele conditii: sa fie frumos afara si sa nu fiu singur, ca sa am cu cine sa vb. Nu conteaza cat de mari sau cat de multi pesti prind, pt ca eu oricum nu mananc peste.
marius
skullpy,
Nici eu nu mananc peste.. In schimb eu cred ca pot sa stau si singur pe balta (ca ursul).... Nu imi place sa intretin discutii pe balta cu nimeni, nu ca as fi vreun cinic din ala,...dar imi place sa ma relaxez.. Imi place sa merg impreuna cu altcineva,..dar pe balta..imi gasesc singur de treaba incat practic uit de vecinu` biggrin.gif
Nici cantitatea sau calitatea pestilor prinsi nu ma intereseaza, practic imi place sa imi arunc sculele si sa stau de veghe
Plus ca sunt inebunit sa fac tot felul de improvizatii.... incat uneori nici nu am timp "sa pescuiesc" tongue.gif
mda,
Cred ca se apropie un pescuit..
tuffgirl
Vai ce vreme frumoasa aici 8) . Vreau sa merg la pescuit dar nu am cu cine shi de una singura nu e fun. sad.gif
FireEyes
Sa pescuiesti sau sa te lasi...pescuita ? tongue.gif
tuffgirl
La asta nu m-am gandit tongue.gif . Vorbeam serios de pescuit pesti nu baietzi rautate ce esti laugh.gif
FireEyes
pai si ce baietii nu pot sa fie pesti ? se numesc PIMP tongue.gif
tuffgirl
Mai rautate stai on topic laugh.gif
Anne
spre rusinea mea nu am fost niciodata la pescuit . am fost cu lume care pescuia dar asa sa stau si eu la balta , pe post de insotitoare . mi se pare plictisitor sa stai cu undita aia in balta si sa te uiti daca se misca. daca ai companie buna si ai altceva de facut intre timp m-as aventura sa petrec o dimineata, o noapte sau mai multe in delta . am sa ma duc anul asta acolo , prin august intre 4 si 16 cam asa , dar nu pt pescuit .
admir rabdarea celor pescuiesc si au chiar o pasiune din asta , in special baietii sunt aici . daca nu aveti voi rabdare la multe aici tot respectul . tongue.gif
Silver
[color=blue][/color] :welcome: Foarte putine fete se duc la pescuit, e drept este o activitate care necesita multa rabdare; pentru mine este o deconectare totala de activitatile de peste zi sau de peste saptamana.
Stie cineva unde se prinde peste? Eu unul pe langa Jud.Cluj nu prea am mai auzit , am fost la lcurile celebre ZAU, Mihesu, Faragau, de celelalte sa nu aud pt. ca nu se prind nici atat :cursing: . Acum vineri am sa pescuiesc undeva pe langa Bistrita, din auzite se promit multe (casuta, ponton, crap mult, preturi?) dar vom vedea. Cine este interesat am sa revin cu raspuns despre aceasta locatie. :okay:
Anne
asteptam impresii si poze cu marii pesti pe care ii prinzi ! biggrin.gif
sa nu ne dezamagesti ! macar o sirena ceva si te scoti cu noi .
de cand pescuiesti , cand ti-ai descoperit pasiunea asta pt prima data ?
satine
Mie imi place tare mult sa pescuiesc( pot sa spun ca e un hobby). Mereu cand se duce tata ma duc si eu cu el, cu toate ca stiu ca o sa agat undita prin toti copacii :oops: . Aveam si o trusa de pescuit mai demult, dar nu o mai am ca nu prea o foloseam.smile.gif Silver poate mergem o data impreuna la pescuit sa ma mai inveti si pe mine cate ceva. laugh.gif smile.gif
prichindela
nu ma pasioneaza pescuitu ....... singura data cand am pescuit m-am ales dupa 2 ore jumatate cu un peste de 5-7 cm :roll: laugh.gif
mishulina
imi place sa merg la pescuit..merg deseori cu varul meu....si imi place tare rau cand se oftica al meu verishor k prind mai mult peste k el,... laugh.gif laugh.gif
chani
Ultima data cand am fost la pescuit a fost anul trecut prin vara, am fost mai multe persoane laugh.gif .
Ei au avut noroc la pescuit ..peste ..insa eu am pescuit un prezervativ din balta :shock: am crezut ca nu vad bine :roll2: ..de atunci m-am jurat ca nu mai merg never ever smile.gif) dar nu ma pot abtine ..of course.
mary_just_me
n-am fost niciodata la pescuit spre rusinea mea
lol credeam ca numai baietzii vor posta aici dar iata ca n-am avut dreptate....
marturisesc , eu cred ca pescuitul este un hobby ptr baieti/barbatzi :oops:desi sotzul meu nu este pasionat cred ca m-as incumeta odata sa merg la pescuit smile.gif sa vad dak ma prinde hobby-ul
parerea mea :wink:
bravo fetelor!
denysa
Nu suport pescuitul(desi pestii imi plac :oops: ).Nu rezist sa stau atata timp si sa ma uit la o pluta :roll: Daca timp de un minut nu ma misc inseamna ca am murit.Da' lasa ca il am pe tata :arrow: pescarul care aprovizioneaza frigiderul cu pesti.
mishulina
(mary_just_me)
n-am fost niciodata la pescuit spre rusinea mea
lol credeam ca numai baietzii vor posta aici dar iata ca n-am avut dreptate....
marturisesc , eu cred ca pescuitul este un hobby ptr baieti/barbatzi :oops:desi sotzul meu nu este pasionat cred ca m-as incumeta odata sa merg la pescuit smile.gif sa vad dak ma prinde hobby-ul
parerea mea :wink:
bravo fetelor!

multumim.... :wink:
dar poate facem odata o excursie...un grup de fete la pescuit... laugh.gif laugh.gif
scule...gasim noi!!1 8)
chani
:okay: Iti dai seama cum ar iesi...toate fetele la un loc cu scaunelul,undita. Eu cred ca mai mult am sta la barfa decat am prinde peste laugh.gif
mary_just_me
wow mishulina cred ca ar fi suuupper
hmmm chani cred ca ai dreptate laugh.gif
am barfi cate-n luna si-n stele laugh.gif
mishulina
eu cred k ar fi teribil .....de bine!!adik..ce??pescuim..mancam pestele prins de noi...suuuppeerr.. laugh.gif laugh.gif

cine are copilashi...ii poate lua shi pe ei...facem cu randul la baby-sitting.... 8)
nicky
Mie imi pace la pescuit dar nu doar cu sotul meu traznit si cu ploduletii , ci si cu ceva prieteni prin jur .Ultima data cand am fost cu C la pescuit , a prins un imens pestisor de aprox 10 cm .Unul singur . laugh.gif laugh.gif
mishulina
asha-i cel mai bine..sa prinzi unul..sa nu se supere ceilalti... laugh.gif laugh.gif
nicky
(mishulina)
asha-i cel mai bine..sa prinzi unul..sa nu se supere ceilalti... laugh.gif laugh.gif
laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Ar fi trebuit sa-l pun sa manance ce a prins .
tuffgirl
Vara asta mi s-a promis ca o sa fiu scoasa la plimbare cu barca, pescuitul facand parte din plimbare... mai multe amanunte...la vara laugh.gif
mishulina
atunci..asteptammm laugh.gif laugh.gif laugh.gif 8)
tuffgirl
(mishulina)
dar poate facem odata o excursie...un grup de fete la pescuit... laugh.gif laugh.gif
scule...gasim noi!!1 8)

sa-mi spuneti shi mie cand :ranjet:
Ferdinand
Pescuitul mi se pare greu fiindca trebuie sa fii calm, sa astepti, sa tot astepti...sa "pescuiesti" fete e mai placut... laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Ziare : Anunturi : Reviste : Jocuri online in tehnologie flash : Radio online din romania si pe genuri muzicale, manele, populara, dance, petrecere, tehno