Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Parfumul
Cafeneaua Itbox > Forum Femina > Moda & Frumusete
Pages: 1, 2
Akasha
Care este parfumul vostru preferat?
Cum alegeti un parfum?
De unde stiti ca este parfumul potrivit personalitatii si stilului vostru? (ex: vezi pe strada un/o rocker/ita care totusi vrea sa para rau etc..intelegeti ce vreau sa zic..si in spatele lui/ei se simte un parfum foarte dulce. nu e tocmai potrivit, nu?)
Airman04061969
Eu ti-as recomanda, mai degraba, deodorantele/apele de toaleta de la Oriflame ! Au un miros relativ dur, dar placut, si sunt mai potrivite cu infatisarea de rocker, decat cele suave !
marius
mey bogdane,
Explica si mie o chestie care mie pers, incepe sa imi sune tare ciudat...

Cum se explica ca in Ro, toata lumea vorbeste doar de "telenovele si Oriflame"???
Ce mey, nu mai sunt distribuitori in tara?
Airman04061969
Mey, rautate ce esti ! Oriflame mi s-a parut cel mai potrivit pentru rockeri ! S-ar putea sa ma insel, insa !
marius
da de mirosul de vodca ce spui?
Ultimul rocker de care imi aduc aminte ,...era rupt in gura ,... muci.., dar se tinea bine, si mai si mirosea a vodca biggrin.gif
Airman04061969
Ei nu, ca, daca te lasa omul prea mult in pace, turbezi si musti ! Vezi cum o cauti cu lumanarea ? Nici eu nu sunt un fan rock, incerc doar sa fiu amabil cu noii-veniti pe forum !
tuffgirl
Nu am un parfum preferat inca de obicei imi plac cele de la Giorgio Armani. In general imi plac cele care miroase curat , crisp nu alea dulci sau puternice de care itzi cade nasul :voma:
Cel mai important e sa se faca baie inainte de a se aplica parfumul :roll:
Akasha
(tuffgirl)
Nu am un parfum preferat inca de obicei imi plac cele de la Giorgio Armani. In general imi plac cele care miroase curat , crisp nu alea dulci sau puternice de care itzi cade nasul :voma:
Cel mai important e sa se faca baie inainte de a se aplica parfumul :roll:

de la armani ..sunt si de fete? ca nu ma pricep la armani
tuffgirl
Da, face shi pentru fete shi pentru baietzi. Acum am unul "Sensi" de la Armani. E putzin mai dulce decat cea ce port de obicei dar mi-a placut(dacanu pun toata sticla o data laugh.gif)
Catalin
mi-e imi place cigarre .. desi se gaseste cam greu .. imi place pentru ca este antitabac .. sau ceva de genu asta
FireEyes
Fahrenheit si Aqua di GIO rulez laugh.gif
Shewanna
Eu am mai multe parfumuri. Imi place Mademoiselle de la Chanel, sau No.19. Mai am vreo 7 pe care nu le folosesc LOL. :oops:
Preferatul meu este Poeme de la Lancome (momentan).
Sweety
am avut un timp in care am avut Angel ... gata mi-a ajuns laugh.gif acu mai nou imi place LACOSTE
silvioara
Parfumul meu preferat este CK One (cel alb, care este unisex) si nu l-as da pe nimic. smile.gif
prichindela
eu am primit acu 2 saptamani DOLCE & GABBANA light blue .....miroase extrem de bine ....
Shewanna
Mi-am achizitionat Love in Paris de la Ricci si miroase beeeestial a violete si anason :inlove: Sincer nu prea imi dau seama pe moment a ce miroase un parfum, doar dupa ce imi zice vanzatoarea :oops:
Si mi-am mai luat GF Ferre de la Gianfranco ferre , sticla alba care seamana cu Givenchy (roz). Imi place fiindca e foarte fresh, miroase a mosc si a nu-stiu-ce fi'ndca am uitat
Si pe ultimu l-am primit CADOU (:lips:) eu, care nu primesc cadouri decat foaaaarte rar :shock: si e de la YSL, anume Cinema. Asta trage parca spre dulceag (iasomie), dar ma satisface :smoke:
brigadierul silvic
issey miyake,xeryus roge(cel mai tare) si thallium
Shewanna
Issey Miyake miroase intr-adevar taaare bine, si eu am avut odata, acu vreo 4 ani o sticluta insa mi-a placut atat de mult ca l-am folosit indata.
Acum ca mi-am amintit, poate cumpar o noua sticla
brigadierul silvic
biggrin.gif e high......
brigadierul silvic
parfumuri pt femeie: era unul la givenchy (imi scapa numele lui acumm.......damm) care ma innebunea pur si simplu-tin minte ca o prietena isi dadea cu el si parca eram high......vroiam sa fiu numai langa ea. sa......hmmm........se pare ca si asta e motivu pt. care la un moment dat m-am indragostit de ea :oops: biggrin.gif
Black_Cat
Folosesc de foarte mult timp numai ULTRAVIOLET - Paco Rabanne si nu l-as schimba pentru nimic in lume. Miroase foarte frumos, rezista si cateva zile pe par, iar pe haine mult mai mult. Si oricat as fi de aranjata, nu ma simt la fel de frumoasa ca atunci cand sunt parfumata cu Ultraviolet. Poate vi se pare exagerat dar imi da mai multa incredere. smile.gif
Shewanna
O prietena de-a mea ii moarta dupa Ultraviolet, eu ii tot spun ca e cam dulce, dar mie de fel nu imi place mirosul de vanilie si flori orientale.
Si eu am Paco Rabanne pour Elle (acela alb in sticla aia misto cu o gaura in mijloc) care are o nota foarte fresh de iasomie si ii casual 8)
maybe
eu folosesc de multa vreme -si dupa multe teste YSATIS Givenchy -cel negru (este si rosu)

dar sunt persoane pe care le intalnesc zilnic si care sustin ca nu le place...

e chestie de gusturi aici si de felul in care reactioneaza acelasi parfum cu pielea fiecaruia
UltrasKaka
eu folosesc numa ECLAT biggrin.gif
Aneisse
(Shewanna)
O prietena de-a mea ii moarta dupa Ultraviolet, eu ii tot spun ca e cam dulce, dar mie de fel nu imi place mirosul de vanilie si flori orientale.
Si eu am Paco Rabanne pour Elle (acela alb in sticla aia misto cu o gaura in mijloc) care are o nota foarte fresh de iasomie si ii casual 8)

Si mie mi se pare un pic cam dulce dar una peste alta merge!

Mai nou folosesc Dare - Isabela Roselini , la inceput nu credeam ca o sa-mi placa dar...se pare ca-mi place.

Mi-au placut foarte tare si Tender Poison de la Dior (pentru zi ) si Hypnotic Poison (pentru seara).
Shewanna
As sublinia Bvlgari. Un parfum de mare nobletze...la fel ca si bijuteriile acestei case.
Sweety
mi-am luat ieri un parfum super :selemb: Kenneth Cole - Black for Her :roll:

e chiar super :inlove: :smoke: :flowers1:
annye
cel mai mult imi place eternety de la CK miroase super bine si mai folesesc de cand a aprut freya din cand in cand dar tot Ck ramane la putere :selemb: :smoke:
mishulina
parfumul meu preferat e amarige d-amour...de la givenchi.asta e ff dulce.
Imi mai place aqua di gio....atat pt barbati cat si pt femei......
Si mai e unul de la ivess saint laurent...dar nu mai stiu cum se numeste...

Eu aleg parfumul in fctie de anotimp...si oarecum, de imbracaminte. vara, imbracata in cv lejer, poate cu motive florale, vaporos, merge un parfum mai dulce(asta e un exemplu)...aaa...si pt anotimpurile reci, aleg un parfum mai discret....
brigadierul silvic
(brigadierul silvic)
parfumuri pt femeie: era unul la givenchy (imi scapa numele lui acumm.......damm) care ma innebunea pur si simplu-tin minte ca o prietena isi dadea cu el si parca eram high......vroiam sa fiu numai langa ea. sa......hmmm........se pare ca si asta e motivu pt. care la un moment dat m-am indragostit de ea :oops: biggrin.gif

asta e ....... :idea: :idea:

mersi mishulina k mi-ai adus aminte :okay: :kisskiss:
mishulina
(brigadierul silvic)
(brigadierul silvic)

asta e ....... :idea: :idea:

mersi mishulina k mi-ai adus aminte :okay: :kisskiss:

ma bucur k-ti place.....e un super parfum... :wink:
phishykera-ariena
eu am o lista lunga, pt ca-mi plac si fresh si dulci...cu esente durabile, lemnoase .... sa incepem:
-amarige d'amour by givenchy
-ysatis by givenchy
-sicilli by dolce & gabbana
-escape
-isabela roselini
-pierre lanniere women
-gama moschino
-vanderbilt by gloria vanderbilt
-j lo
-gama esprit
urmatoarele sunt de la distribuitori mlm:
-far away by avon
-fire by oriflame
-parfumuri de la LR (germania)
:roll: nu imi mai amintesc, sa merg la servici, sa vad ce mai e prin raft pe acolo... :wink:
mishulina
aa...mi-am adus aminte...pt barbati imi plc:
aqua di gio
echo
nemo-cacharel
ultraviolet
duna....si nush..sa-mi aduc aminte.......
mishulina
(mishulina)
aa...mi-am adus aminte...pt barbati imi plc:
aqua di gio
echo
nemo-cacharel
ultraviolet
duna....si nush..sa-mi aduc aminte.......

moama..park as fi indragostita.... :oops: numa tampenii scriu......
era pe acolo pe la inceput..imi plac!!
mishulina
m-am indragostit!!.dar de un alt parfum..:ranjet:

e roberto cavalli-serpentine...yeah!!! :wink:
Shewanna
Am zis ca imi tin banii sa imi iau o pereche de cizme fancy dar azi nu m-am putut abtine (AGAIN ) cand am intrat in Plaza italia si am cumparat 2 parfumuri. :lips: (am in gand sa-l cumpar si pe al treilea Marti sau eventual Joi cel tarziu)
M-am innoit cu Intuition Estee Lauder te face sa te simti glamour
Eau du soir de la Sisley este mai scumpe fata de "high street perfumes" dar miroase.. miroaaaase UH
Mai am in vedere Noa Fleur de la Cacharel sau de la Casa Hermes parfumul "Un jardin sur le Nil" care miroase absolut fascinant (are in compozitie mult mango verde). O nebunie.....
[/url]
Riverdance
Mai shew, vad ca te strecori bine prin parfumuri, asadar se cuvine o intrebare: Nu stiu cum, dar m-am oprit intr-una din zile intr-un magazin de parfumuri si m-a incantat Givenchy. Pt un barbat merge? Stiu ca intrebarea e cu dichis, pentru ca fiecare decide in functie de gust, stil, etc, insa un parfum cam dulce precum Givenchy merge pt un barbat?

Apoi opridu-ma la Boss, mi s-a parut mai 'viril' si mai 'fresh', dar totusi curiozitatea ramane!
brigadierul silvic
m-a incantat Givenchy. Pt un barbat merge?

xeryus rouge 8)
Shewanna
River, un parfum se imparte in 2, unul de zi si unul de seara. De zi, un parfum plin de viata, citric de obicei - Burberry- pentru ca is soooo english si classy si BETON (Weekend sau London), Armani (Mania), Bvlgari (Exxtreme, Black), Hugo Boss (In motion), C hanel (Platinum Egoiste) sau Ralph Laurent - Polo.
Pentru o seara classy intr-un restaurant bun sau o cafenea, e nevoie de un parfum mai ciudat, tare dar discret in acelasi timp, ceva de genul sa iti ia mintile si sa nu stii de ce. Trebuie sa fie mai greu, exotic, in nici un caz dulce, dar nici acrisor, undeva intre, daca ma intelegi... Un exemplu bun este Givenchy - Pour Homme si poate DK Kasmir, desi ultimul e cam dulce chiar si pentru barbati.
Pe mine ma termina aroma de tabac si mosc dar din pacate toata lumea il ia ca pe afrodisiac, si a devenit un miros destul de comun.
Givenchy e "tatal lor" in materie de parfumuri barbatesti. Armani, Miyake, Kenzo, Boss sunt marci mult prea comerciale din pacate, si e greu sa iesi in evidenta cu asa ceva.
Si Cavalli - Man, un parfum incredibil, la pretul unui set de roti de BMW, ceea ce inseamna ca va ramane mult timp un parfum special, si un miros pe care nu il intalnesti des. De seara, desigur.
Si daca ai observat, casa Givenchy are o tenta de dulce si in materie de parfumuri pentru femei (Organza, Hot Couture, Extravagance, Amarige).
In plus, parfumurile se aleg in functie de cum ai pielea, pielea ta decide cel mai bine ce parfum ti se potriveste.
yyy
[img]http://www.parfumflacons.de/produkte/produktN5_6420.htm[/img]

BLV Notte homme - Bvlgari

[img]http://www.parfumflacons.de/produkte/produktP2_6342.htm[/img]

Promesse - Cacharel

[img]http://www.parfumflacons.de/produkte/produktX20_5756.htm[/img]

Calvin Klein DESIGNED

[img]http://www.parfumflacons.de/produkte/produktX13_6372.htm[/img]

Gaultier Le Male - Jean Paul Gaultier
yyy

Gaultier Le Male - Jean Paul Gaultier
Shewanna
Da da! Neaparat si Jean Paul Gaultier :inlove:
Riverdance
Ok Shew, stai ca sunt putin greu de minte .... deci for evening un Givechy ( Pour Homme ) ar merge? E fainut si finut!

In ceea ce priveste compatibilitate pile-parfum, eu credeam ca conteaza mai mult caracterul persoanei si noram gusturile! Ai putea sa-ma iluminezi cu privire la piele-parfum? Merci!
Riverdance
so asta e unul din Givenchy P.H.

Shewanna
Da, exista cateva lucruri mai putin stiute cand vine vorba de un parfum, asta nu se rezuma doar la aplicarea catorva picaturi pe piele. Nu este deloc relevant felul in care acesta miroase pe o bucata de hartie.
Ceea ce vroiam eu sa spun este ca parfumul interactioneaza cu pielea. Datorita transpiratiei pot aparea schimbari la nivelul epidermei, care vor modifica notele parfumurilor. Mancarea este degajzta prin pori, modificand parfumul. Gandeste-te cand mananci ceva si iti miroase gura. La fel e si cu corpul, cu secretiile, si la femei si la barbati. Prajelile produc miros al corpului urat iar fructele nu (indienii au un miros specific din cauza ca baga in ei tone de curry). Pana si fluctuatiile hormonale influenteaza modul in care parfumul "prinde" pe piele.
Dar, mai presus de toate, ceea ce ne influenteaza cel mai mult este starea noastra si ce tip de aroma preferam (lemnos, citrice, floral, oriental, etc)
Si cum ai spus tu, si in functie de felul fiecaruia de-a fi, la urma urmei parfumul este un surogat al personalitatii noastre.
Sweety
[quote="Riverdance"]so asta e unul din Givenchy P.H.

[/quote

my fav , dinasta i-am luat si lu al meu si mai mult ma dau io cu el laugh.gif
alexababyy
eu am miss dior cherie(bunicel),pure poison(ff bun) si cel mai tare e moschino couture,bine ca mai sunt o gramada.mai am emporio armani auriu,cel mai tare parfum de zi,cu scortisoara,mai am must de cartier asta cand vreau sa omor lumea pe strada ca e fff dulce.mi se pare super tare alien-mugler code-mania de la armani care imita putin light blue.
bursucelul_iubitor
Parfumul meu preferat este: Ultravioletul....smile.gif
Afurisita
Eu prefer Miracle de la Lancome, putin dulce, dar si Gucci Rush 2.
Oricum, eu sunt intr-o afacere cu parfumuri - Federico Mahora, unde gasesc cam tot ce-mi doresc.
tuffgirl
Nu prea port parfumuri (in domeniul in care lucrez eu nu este recomandat), shi cand le port, majoritatea sunt primite de pe la Avon, Yves Saint Laurent sau Armani :roll:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Ziare : Anunturi : Reviste : Jocuri online in tehnologie flash : Radio online din romania si pe genuri muzicale, manele, populara, dance, petrecere, tehno