Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Par stalucitor
Cafeneaua Itbox > Forum Femina > Moda & Frumusete
Pages: 1, 2
anca_r_d
Buna! De o saptamana am inceput sa folosesc o masca de par 1galbenus de ou,2 linguri de ulei de masline si putina zeama de lamaie .O prepar ca o masca las pe par cam 40minute dupa care ma spal normal pa par.
Dar am obesrvat de cand am inceput sa folosesc aceasta masca parul meu este mai uleios si trebuie sa ma spal pe cap aproape zilnic.Parca la mine nu da rezultate.Poate sa ma ajute cineva sa-mi spuna daca folosesc ce trebuie. sad.gif
tuffgirl
Ar trebui sa fie bun :roll:
In general cum e parul tau? Daca e mai uleios natural ar trebui sa stai departe de uleiuri. Daca, sa zicem foloseti vopsea de par ar fii altceva pentru ca vopseaua are tendintza de a usca parul shi bineintzeles e nevoie de tratamente de genul acesta.

Tu faci asta ca sa iti straluceasca parul sau ca tratament de conditionare al parului?

Pentru par stalucitor poti sa te clatesti pe cap cu apa rece (atat cat suporti tu) shi daca imi amintesc bine,parca daca te clatsti cu apa shi otzet,de asemenea ar trebuii sa iti dea stralucire la par, cheia e apa mai rece. Daca nu ai rezultatul dorit poti sa apelezi la produse care dau stralucire la par (nu ma refer la shampoane sau balsamuri)
misu
pai daca te dai cu ulei de masline pe par cum ai vrea sa iti fie parul altfel decat uleios? smile.gif)

eu ma spal cu orice si straluceste ca neonul smile.gif)
popescua
misu,
daca ai ceva de spus spune,
daca vrei sa raspunzi numai de dragu de a raspunde ceva RENUNTA.

MERSI.
anca_r_d
Par meu in general era moale dar este foarte subtire .
As mai vrea sa va intreb ca acel tratament sa-l folosesc o data pe saptamana ?
ioac
buna! nu e bine sa pui uleiul de masline in masca. se da cu el pe varfurile despicate ale parului, daca ai. cred ca numai cele cu parul des si firul uscat ar trebui sa faca aceasta masca, nu stiu. iata ce folosesc eu: inainte de a-mi spala parul fac aceasta masca: un galbenus, o lingurita miere de albine, o lingurita ulei ricin incalzit deasupra focului, si......usturoi pisat( un catel). cred ca asta e ingredientul de la care imi creste mie firul mai gros. stiu ca ai sa spui....aoleu...usturoi, dar eu zic ca merita. masca o fac o data la 2 saptamani pt. ca parul miroase de la usturoi( daca ma dau cu fixativ nu miroase asa tare). iar ca sa nu stea usturoiul si sa-l cauti prin par cand te clatesti dupa masca, pune-l in tifon. pt. stralucire eu folosesc cateva picaturi de lamaie pe par ud si nu mai clatesc. cateodata ma dau si cu ceai de musetel. mai folosesc si de la hofigal' sapun moale' care e un sampon, si chelstop. sunbt bune, chiar nu mai cade parul cum cadea. nu costa mult, ambele sunt cam 200.000 lei. succes.
Shewanna
Sapunul moale vegetal de la Hofigal e excelent; e de fapt ca un sapun lichid, fara saruri, cu extracte vegetale. Insa nu iti transforma parul din gras in normal.
Masca aceea pentru par si eu am inceput sa o folosesc, am mai folosit-o odata, acum un an, si intr-o luna parul imi era refacut, ii BUN :wink:
Uleiul trebuie sa fie extravirgin, presat la rece. Se amesteca 2 galbenusuri de ou (eu pun 3 ca am parul lung de tot) 4 capsule de vitamina A (asa sa ceri de la farmacie, capsule de vitamina A, nu fiole), 2 fiole vitamina C si 2 de vitamina E + ulei de ricin si de masline , pune acolo sa fie, ca nu strica 8) Faza cum ca trebuie incalzit, pe asta n-am inteles-o prea bine ce si cum, mie ultima data cand l-am incalzit mi-a iesit omleta :roll: , deci nu stiu sa spun. Eu aplic masca pe parul uscat, inainte sa-l spal, apoi imi infasor capu intr-un prosop tinut 10 min in cuptor, sa fie fierbinte si sa absoarbe bine pielea capului continutul.
Nu ai de ce sa nu pui si pe pielea capului, in fond, acolo este cel mai important ca doar e radacina firului de par, de acolo incepe regenerarea.
Poti sa te speli de 2-3 ori cu sampon, parul nu ar trebui sa fie uleion dupa aceea. Eu aplic si tratamentul de la Kallos :wink: si cel de la Elseve portocaliu, dupa care ma dau cu cheratina fluida si gata.
Shewanna
Pentru stralucire incearca si spray-ul de la Kallos pentru stralucire care e folosit chiar si in saloanele de coafura. Inarmeaza-te cu niste seruri de par de la vreun salon specializat, sunt mai scumpe da; cu efect garantat 8)
Si samponul pentru stralucire Klorane, exista si un ser de par parca, daca imi amintesc eu bien :wink:
anca_r_d
Vad ca m-ati dat multe sfaturi si va multumesc pt asta.
Dar as vrea sa va intreb ca tratamentul cu galbenusul de ou ,ulei de masline si zeama de lamaie nu este unul chiar foarte bun .As vrea sa folosesc o masca de par care sa-i dea stalucire dar in acelasi timp sa fie parul putin mai bogat deoarece al meu este foarte subtire.
Acest tratament l-am inceput de 2 saptamani si-l foloseam de fiecare data cand ma spalam pe cap dar sincer la mine nu se vede nici un rezultat din contra este foarte uleios poate la mine ulei de masline nu are nici un efect.
Shewanna
Ce bine ca dupa ce am scris un ceas la un articol de o pagina, apare Page cannot be displayed :roll: :roll: :roll: :roll:
Eh.......... acuma nu mai am nici un chef sa incep iarasi ca m-am enervat UGH. Da' voi reveni.
:kiss:
ioac
buna. shewanna, vreau sa-ti zic ca-mi place avatarul tau la nebunie. ca tot vb. de par, tare as vrea si eu un par ca cel din poza. nu mi s-a transformat deloc parul din gras in normal, chiar tre sa-l spal la fel. dar e bun acest hofigal, nu? acolo scrie ca dupa ce am dat de 4 ori sa-l mai folosesc doar o data pe saptamana. eu zic ca e bine. parca nu mai cade atat. oricum masca cu usturoi eu o consider cea mai buna. si eu am parul rar, si nu straluceste. cel mai rar e in fata, acolo unde probabil m-am mai tapat si am mai dat si cu fixativ, tot acolo imi puneam si bigudiuri cu scai si trageam de par dupa....pt. stralucire, am mai zis, pun cativa stropi de lamaie pe parul ud.
ioac
anca, uite ce am mai gasit. probabil aio mai cautat si tu pe alte forumuri si ai dat de retete. dar iti zic si eu. la fiecare spalare a parului, dupa ultima limpezire se clateste cu ceai de mesteacan. mai este soluti de la gerovital cu vit. a, e, ulei ricin si petrol. se ch. lotiune regeneranta pt. par. dar cica dupa asta iti miroase parul tare. mi-a mai zis si mie cineva de acesta soluite, dar nu am apucat sa o iau. acum....ori ca miroase parul a usturoi, ori a gaz.... m-as cvlati cu ceai de mesteacan, dar nu am pt. ca nu locuiesc in tara, si mi-e greu sa fac rost de ceaiuri. incearca situ, nu strica. am mai gasit pt. intarirea firului de par: la finalul spalarii, se clateste parul cu o lingurita de tinctura de pedicuta diluata intr-o cana cu apa calda. eu zic sa faci o vizita la magazinele naturiste si vezi ce au pe acolo. si eu de-abia astept sa fac asta cand ajung acasa. pana atunci, tot caut retete pe net si le testez.
Shewanna
Acum nu am timp sa scriu tot ce am de spus despre cunostiintele mele in de-ale parului, dar promit sa revin in curand 8)
Shewanna
So, sa incep.
Cel mai bun produs testat de mine sunt produsele de la Wella Professional pe care le gasesti in saloanele de coafura, cel pentru regenerarea firului de par. Reface cat ai zice peshte' si actioneaza dinspre interior si dau si o stralucite beton Tot in gama asta se inscrie si produsul de styling High Hair de la Wella (pulverizator) care contine panthenol si are si un filtru UV. Panthenolul confera hidratare parului, ii imbunatateste structura, ii confera stralucire si elasticitate.
Dar cel mai beton este Healthy Serum de la Clinique, serul pentru stralucire care se aplica pe varfuri. Se invarte in jur la 600-800 mii de lei dar face banii.
Poti sa te interesezi ce produse are Bed Head pentru par subtire si fara volum, mie imi place foarte mult firma Bed Head oricum. Pe astea le gasesti iarasi numai in saloanele de coafura.
Sapunul de la Hofi este o alternativa, nu este testata de mine (momentan testez gama L'oreal) dar din auzite am constatat ca ar fi bun! Am observat ca acolo la ei pe site au o gramada de ampoane pentru toooate tipurile de par, poate iti alegi de acolo ceva.
Si produsele de la Vichy sunt bune, este unul special pentru par gras si vlaguit.
Ideea este sa iti alegi un sampon ultrausor, vitaminizat si plin de acizi grasi esentiali care refac parul si ii ofera si o hidratare buna.
Pentru un par ca al tau, cele mai bune sunt sampoanele ce contzin elemente similare cu propriile componente ale parului (cheratina si chitina), pentru ca acestea il indesesc (ca si uleiul de ricin dealtfel, de aia este folosit cu succes in mastile naturiste pentru par)
Alege un sampon antiultraviolete (uva si uvb) pentru a-i proteja integritatea si luciul, dupa cum stii lumina il oxideaza, astfel reflexele lui sungt alterate iar tonalitatea redusa. Nu trebuie sa spun sa nu folosesti foehnul fiindca il usuca si parul devine mai poros, mai fragil.
Sa te tzii de masca aia de par, uleiul de masline este super hidratant (ii bogat in vitamina E, de aceea este bine sa aplici in masca ta si fiole de vitamina E, are efect hidratant), uleiul de ricin indeseste, regenereaza si are un efect de stimulare a cresterii firului de par (deci un bun tonic)
Daca esti adepta produselor de styling, atunci trebuie sa stii ca astea nu se impaca cu ideea de a avea un par stralucitor. Mai bine iti alegi un spray pentru protectie si care are si efect de fixare usoara si cam atat.

Eu zic sa incepi si o cura cu vitamine, minerale si oligoelemente, care sunt premisa de baza al unui par stralucitor. Un produs destinat hranirii parului este Revalid. Nici Centrum nu e rau, astea-s mai mult minerale si oligoelemte. Cele trei elemente esentiale pentru hranirea parului sunt: Fier pentru combaterea fragilitatii, Cupru pentru o culoare vivace si naturala si Zinc - pentru elasticitatea parului. Pe piata este si o combinatie de Zinc si Fier impreuna destinat unghiilor si parului.

Se stie ca firul de par nou nascut (nou iesit din folicul) contine o proportie bine definita de aminoacizi si pe masura ce parul se degradeaza, aceste aminoacizi dispar si astfel parul devine uscat, fara cvolum, un par cu care nu se poate face nimic. Si cu cat dispar mai multi aminoacizi, cu atat mai grava devine problema. Si cum componenta majora a parului este cheratina, care se regaseste in proportie de 90% in firul de par si care contzine peste 20 de aminoacizi, eu propun sa te alegi un un spray care contine cheratina fluida, si care se pulverizeaza pe par. Propun in acest sens Fluid Keratin de la Londa, nu est scump (in jur de 150 mii lei) si care este foarte foarte hranitor, si mai este si ieftin pe deasupra. O gasesti in toate chioschurile cosmetice, nu este ceva fancy oricum
Sa te tzii de masca aceea de par, dupa o luna ai sa vezi rezultatele.
In fond un par stralucitor are la baza o buna hidratare a acestuia. Deci masca propusa de mine este numai buna de aplicat.
Sper ca ti-au fost de ajutor.
Shewanna
Iar in legatura cu ce a spus ioac, acele bucle usoare sunt cele mai usor de realizat. Prinde cel mai bine pentru parul normal si firul gros, parul cu firul subtire isi va pierde extrem de repde volumul.
Parul umed (umed, nu UD) se pune pe bigudiuri usoare, de marime medie, adica cat 2 degete de-ale tale) pentru cateva ore, apoi se usuca cu foehnul (pus la nivel mediu de putere) pentru a obtine volum la radacina. (daca folosesti spuma, aplic-o inainte de a rula parul pe bigudiuri) Jetul de aer sa fie suflat uniform, apoi se aplica un fixativ pentru a mentzine elasticitatea buclelor ca de exemoplu WellaFlex de la wella sau Nivea Curling (sper sa imi amintesc bine, aici nu sunt sigura ca asa se cheama :ranjet:) sau mousse Racine LiftTec Ni Art de la L'Oreal Professionnel.
anca_r_d
Shewanna,mersi foarte mult de sfaturi.
As vrea sa te intreb daca am inteles eu bine ;sa continuu tratamentul pe care l-am inceput eu dar in aceea masca sa introduc fiole de vitamina E iar uleiul de ricin sa-l folosesc separat .
Inca ceva acest tratament sa folosesc de fiecare data cand ma spal pe cap sau doar o data pe saptamana .
Mi-ai propus multe produse cosmetice dar eu nu pot folosi nici una . :cry:
Ori ca foloseam spray fixativ sau spuma din orice gama ma mananca capul ingrozitor si de regula nu folosesc nimic. :cry:
Shewanna
Nu, nu, in masca de par bagi si uleiul de ricin, deci faci asa un fel de GHIVECI biggrin.gif toate la un loc, si poti sa aplici si de 2 ori pe saptamana, in fond hidrateaza.
Nici eu nu mai am rabdare paana mi se reface parul :ranjet:
ioac
merci pt. sfaturi, shewanna. eu am incercat mai demult sa-mi fac parul ca in poza. mi-a iesit ceva. am facut greseala ca inainte de a pune bigudiurile cu scai sa nu-l pieptan, si l-am mai dat si cu spuma. iti dai seama. nu l-am mai pieptanat, pt,. ca si-asa firul era subtire si auzeam cum se rupe. pana la urma, tot il prindeam in coada, la ce claie era in cap.....am sa caut alte bigudiuri.
ioac
am uitat sa-ti spun ca nu am par gras. e normal, dar cu fir nici subtire nici gros, intelegi tu. numai ca nu e mult, de aia am optat pt. tratamentul hofugal si cel cu usturoi. pa
nicky
Sfaturi pentru un par frumos si bun

Pe perioada verii, parul necesita o atentie deosebita. Are nevoie de mai multa ingrijire, hidratare si vitaminizare. Inainte de sezonul estival este bine sa scurtezi parul cu un centimetru pentru a-l improspata si a indeparta cea mai uscata portiune. Acesta este si sezonul in care esti tentata sa incerci cat mai multe coafuri, sa-i schimbi culoarea sau sa-i faci permanent. Daca ai astfel de ganduri, trebuie sa stii cum sa-l protejezi inainte, in timpul si dupa procesul de schimbare la care il supui. Tratamentele naturiste sunt cele care dau cele mai bune rezultate sunt ieftine si usor de preparat.

Pentru parul uscat incearca o masca din doua galbenusuri, doua lingurite de miere, o lingurita de ulei de masline, o lingurita de maioneza sau iaurt. Totul se amesteca si se aplica pe parul curat apoi se acopera cu o folie. Se tine 30 de minute dupa care se clateste bine. Aceasta masca o poti prepara in mai multe variante. Galbenusul de ou poti sa-l combini cu ulei de masline si cu 10 picaturi de tinctura de propolis. Pentru a o uniformiza mai usor, adauga la masca putin balsam. Poti sa prepari singra un sampon din 2-3 galbenusuri, 30 ml rom si 10 grame ulei de ricin. Cu acest amestec se frectioneaza pielea capului, se lasa un sfert de ora apoi se clateste bine cu apa in care ati adaugat putin otet. In sampon puteti adauga extracte din plante precum hameiul, castan salbatic, coada soricelului, salvie sau menta.

Pentru parul subtire si fara volum preparati o masca din 50 de grame de argila verde, 5 picaturi de ulei de cimbrisor si 5 picaturi de ulei de masline. Amestecul se aplica pe toata lungimea firului de par insintand la radacina. Se lasa 20 de minute dupa care se clateste bine. Masca se foloseste o singura data pe saptamana. Volumul parului se poate obtine si daca va clatiti cu apa fiarta in care ati pus frunze de tei, flori de musetel sau urzica.

Pentru cresterea rapida a parului incercati o masca preparata la farmacie. Pentru 200 de grame de solutie aveti nevoie de 2 grame de colesterol, 2 grame de ulei de ricin , 1 gram de ulei de lavanda si 195 de grame de alcool etilic. Cu un tampon de vata umezit cu aceasta solutie se tamponeaza radacina parului. Nu se clateste. Parul se spala doar o data pe saptamana, inainte de aplicarea solutiei.

Daca intentionezi sa-ti faci permanent, inainte cu trei saptamani aplica pe par urmatorul tratament: 2 linguri de ulei de masline sau ulei de ricin, 2 linguri de miere si un galbenus de ou. Aplici pe parul spalat aceasta pasta si timp de 15 minute tine-ti capul acoperit cu o punga si un prosop. Cu ajutorul unui foenului incalzeste prosopul. Dupa ce a expirat timpul spala parul si aplica balsam. Aplica acest tratament la 2-3 zile. Evita uscarea parului cu foenul. Foloseste balsam dupa fiecare spalare.
nicky
PLANTE PENTRU UN PAR SANATOS

Natura ne pune la dispozitie plante care sunt folosite in industrie; ele actioneaza ca un ingredient activ. Iata unele dintre ele si actiunea lor asupra parului (numai cu titlu indicativ).

Ovaz
Pentru parul sensibil si fragil.

Musetel
Pentru a da stralucire reflexelor blonde naturale.

Condurul doamnei
Pentru a preveni caderea parului.
Pentru a lupta impotriva matretii.

Ghioc
Pentru a impiedica ingalbenirea parului alb;
Pentru parul care cade;
Pentru parul gras.

Henna
Pentru a da reflexe roscate parului (daca hena e coloranta).

Jojoba
Pentru parul uscat si deteriorat.

Nuc
Pentru a inviora stralucirea parului inchis;
Pentru a preveni matreata.

Urzica alba
Pentru parul gras;
Pentru parul lipsit de vitalitate.

Quinqina rosie
Pentru parul gras.
nicky
Reteta pentru caderea parului :

- un galbenus de ou
- 50 ml ulei de ricin
- 50 ml ulei de masline
- 50 ml rom
- putina zeama de lamaie
- putina bere
nicky
MASCA PENTRU UN PAR REZISTENT SI STRALUCITOR

Se freaca galbenusul unui ou sau doua (depinde de lungimea parului) cu o lingurita de sare de bucatarie. O data pe saptamana, inainte de spalare, se maseaza pielea capului si parul cu aceasta pasta. Se lasa sa actioneze cam 10-15 minute, dupa care se clateste si se samponeaza parul cu samponul obisnuit (o singura data). La sfarsit se clateste cu apa calie.

Valente: Oul face parul matasos si stralucitor, iar sarea il determina sa creasca mai repede si mai rezistent.
nicky
Tratament pentru par
O data pe saptamana, acorda parului tau o ingrijire speciala. Rezultatul nu se va lasa asteptat!

Cum actioneaza
Prepara-ti singura o masca pentru par, aceasta conferind chiar si parului celui mai uscat stralucire si un luciu natural. Ingredientul principal al mastii, oul, imbraca firul de par, in timp ce uleiul, planta de aloe si capsunele sunt agenti de hidratare naturali.

Ai nevoie de...
4 capsune proaspete, un galbenus, 1/2 ceasca ulei de floarea-soarelui, 1/2 ceasca de lapte, 1/2 ceasca suc de aloe vera, boneta din plastic, prosop

Metoda
Pune toate ingredientele intr-un mixer sau zdrobeste intai capsunele, apoi amesteca-le cu telul, adaugand si celelalte ingrediente.
Intinde amestecul pe parul proaspat spalat si uscat cu prosopul, incepand de la radacini pana la varfuri.
Descurca parul cu ajutorul unui pieptene rar, apoi pune-ti boneta - astfel vei evita ca amestecul sa se scurga. Lasa-l asa timp de 20-30 de minute.
Spala bine parul cu samponul tau obisnuit, apoi clateste pana cand apa ramane curata.
Usuca-l cu ajutorul prosopului si piaptana-l. Dupa aceea, lasa-l liber, sa se usuce natural.
DURATA: 45 DE MINUTE
Shewanna
Da' chiar asa.
Poate stie nicky. Ce va' sa zica "capsule de vitamina A" in compozitia mastii de par? Adica iau capsula, o gauresc, apoi il storc in compozitie? Astuia nu-i vin nicicum de hac!

Si ultima data cand am pus ou in uleiul de masline, a iesit OMLETA
nicky
Pai nu trebuie s-o pui pe foc .Hihihi . Pui apa intr-o craticioara sau ceva , pui amestecul ala intr-un borcanel sau castronel care se poate incalzi si apoi pui borcanelul sau in ce ai pus in craticioara cu apa si apoi craticioara pe foc .Nu lasi mult .Doar cat sa se incalzeasca apa .
Sunt capsule de vitamina A cu lichid inauntru si nu praf .Alea le gauresti si le storci .Eu mai pun si fiole de Ging Seng cu vitamine .Fi-mea avea un par ca de pisica , rar si mult prea moale .Acum e superb .Nu mai spun ca eu ma blonzesc de 12 ani de zile si inca e moale si netocit .
nicky
Capsula o storci in amestec si amesteci iar totul bine ca sa se raspandeasca vitamina in toata compozitia .
Shewanna
AHAAA! Acum m-am prins biggrin.gif
nicky
(Shewanna)
AHAAA! Acum m-am prins biggrin.gif
Hihihihihihi !!!
Daca te mai pot ajuta cu ceva sa-mi spui , ok?
phishykera-ariena
am citit tot la acest topic... si am mai aflat si chestii noi... va multumesc!

vreau sa spun ca in liceu nu imi permiteam produse din comert pt ingrijirea parului... si foloseam produse naturale, retete de preparat acasa... dar imi era greu si necesita rabdare... atunci aveam parul saten natural... si arata f bine... eram multumita... :wink:

in facultate am inceput sa ma vopsesc blond... si am observat ca ceea ce foloseam anterior nu mai imi erau de ajutor... :cry:

cand am reusit sa am banii mei... primul lucru a fost sa investesc in produse pt par... iar acum am un par lung, drept, blond si superb! :selemb:

ce folosesc? am renuntat la produsele naturiste care trebuiesc preparate in casa pt ca nu am timp... iar pe total ca suma sunt mai scumpe...

acum folosesc numai l'oreal.
ma vopsesc cu excellence creme, ma spal cu sampon color vive, spuma tot de la l'oreal pt volum, masti care se folosesc inainte de spalare, balsam care nu necesita clatire (face minuni), parfum pt par, etc...
repet... numai produse l'oreal, nu-mi zapacesc parul cu toate prostiile...

ce ingrediente au produsele? vitamine, ceramide, cheratina, uleiuri, etc... deci nu trebuie sa mai caut eu dupa fiecare separat..

ma pot lauda ca parul meu arata mai bine si decat cel din reclame.. :selemb:
P.S. daca vreti sfaturi mai multe... pot sa raspund pe pm
brigadierul silvic
(phishykera-ariena)
am citit tot la acest topic... si am mai aflat si chestii noi... va multumesc!

vreau sa spun ca in liceu nu imi permiteam produse din comert pt ingrijirea parului... si foloseam produse naturale, retete de preparat acasa... dar imi era greu si necesita rabdare... atunci aveam parul saten natural... si arata f bine... eram multumita... :wink:

in facultate am inceput sa ma vopsesc blond... si am observat ca ceea ce foloseam anterior nu mai imi erau de ajutor... :cry:

cand am reusit sa am banii mei... primul lucru a fost sa investesc in produse pt par... iar acum am un par lung, drept, blond si superb! :selemb:

ce folosesc? am renuntat la produsele naturiste care trebuiesc preparate in casa pt ca nu am timp... iar pe total ca suma sunt mai scumpe...

acum folosesc numai l'oreal.
ma vopsesc cu excellence creme, ma spal cu sampon color vive, spuma tot de la l'oreal pt volum, masti care se folosesc inainte de spalare, balsam care nu necesita clatire (face minuni), parfum pt par, etc...
repet... numai produse l'oreal, nu-mi zapacesc parul cu toate prostiile...

ce ingrediente au produsele? vitamine, ceramide, cheratina, uleiuri, etc... deci nu trebuie sa mai caut eu dupa fiecare separat..

ma pot lauda ca parul meu arata mai bine si decat cel din reclame.. :selemb:
P.S. daca vreti sfaturi mai multe... pot sa raspund pe pm

:jeez: :jeez: :jeez: :zid: :zid: :bang: ---------> :selemb: :selemb: :selemb: :selemb: :selemb: :selemb: :selemb: :selemb: :selemb: :selemb:
Shewanna
Mai zii, mai zii biggrin.gif Si eu folosesc l'oreal, partial, wella, acum sunt in faza Clinique.
Cum se numeste exact balsamul acela pentru par care nu necesita clatire? eu asa ceva nu am gasit inca de la l'oreal. And SunSilk sucks.
Dar parfumul de par? Eu am gasit doar de la Givenchy (cel ROZ, Verrrry Irresistible) dar din cauza alcolului nu e indicat sa il folosesti prea des.
phishykera-ariena
(Shewanna)
Cum se numeste exact balsamul acela pentru par care nu necesita clatire? eu asa ceva nu am gasit inca de la l'oreal. .

l'oreal elseve lait de brushing anti-casse

(Shewanna)
Dar parfumul de par? .

l'oreal Soin Spray Protecteur - Els?ve Solar asta e cel mai bestial... face minuni... are aspectul unui ulei de par... dar miroase ca dolce & gabanna Sicily Fragrance.

pot sa spun ca nu mai ai nevoie de parfumuri sau edt....

si apropo... nu contine deloc alcool... doar "hrana" pt firul de par! :selemb:

P.S. nu te uita la bani! :wink:
Shewanna
Ohhhhh thats so cool :inlove:
Si eu am o obsesie pentru cremurileee, faaaarduri, parfumuri and STUFF.

Ma bucur ca mai sunt fete pe-aici cu aceleasi preocupari, eram foarte LONELY pe-aici, la sectiunea asta
Am sa le caut prin magazine, saptamana viitoare, iar daca nu le gasesc am sa le comand de pe vreun site.
yyy
Ma alatur voua si eu sunt innebunita dupa produse cosmetice.Si eu am tot felul de masti creme pt fiecare parte de corp :lips: ,dar nu renunt nici la retele facute in casa.Pt stralucire eu mai adaug un pic de otet de mere. :wink:
phishykera-ariena
e foarte bun otetul de mere... si daca ai si putina miere de albine , atunci e super... :!:

Shewanna, ai gasit acele produse? sau deja le folosesti! laugh.gif
Shewanna
Nu am avut timp sa ma uit de ele :wink: dar o sa ma uit si cand le gasesc, va voi spune.
Acum am amestecat maca hidratanta de la Kallos cu ulei de masline si vitamine. E mai practic asa :shades:
Shewanna
Si vroiam sa mai subliniez ca keratina fluida de la Londa e betoooon :shades: Chiar are efect :smoke: Am terminat deja o sticluta :wink:
Sweety
zii si mie exact cum se numeste prdusul .. maine merg la shooping laugh.gif laugh.gif
Shewanna
Se aplica pe parul proaspat spalat, il lasi sa se zvante 10 min si il aplici. Dupa ce aplici keratina usuca-te cu feonul ca sa o stabilizezi pe par (5-10 min, nu mai mult), apoi poti sa il si coafezi, actioneaza si ca un fel de fixativ foarte slab.
Ce face? "Vindeca" parul si impiedica sa fie agresat de factorii nocivi externi si chiar se simte in structura parului :wink:
Asa arata:

Sweety
thx :kisskiss:
RavenX
:zid: :zid: :gun: :crazy: :rating: :shades: :cray:
doamne cate complicatzii....e doar par...
mishulina
eu nu prea am nevoie de tratamente...e sigur daca folosesti infuzie de musetel sau de frunze de nuc(asta in functie de culoarea parului) pt clatire..
din cand in cand, mai folosesc si putin gaz...tamponat la radacina, cu putina vata si poate chiar putin pe firul de par..asta da stralucire,e simplu si nu costa prea mult.. :wink:
Shewanna
.Si eu am auzit ca ala ar fi cel mai eficient pe langa sampoanele anti-cadere cum ar fi Foltene sau cel de la Gerovital :wink:
brigadierul silvic
doamne decat sa ma dau cu toate chestiile astea in cap mai bine ma tund zero 8)
mishulina
(brigadierul silvic)

mdeah 8) !!sigur!!
brigadierul silvic
(mishulina)
(brigadierul silvic)

mdeah 8) !!sigur!!

chiar m-am tuns :selemb: :selemb: :selemb: :selemb: :selemb: :selemb:
mishulina
(brigadierul silvic)
(mishulina)
(brigadierul silvic)

mdeah 8) !!sigur!!

chiar m-am tuns :selemb: :selemb: :selemb: :selemb: :selemb: :selemb:

zero..??? laugh.gif laugh.gif 8)
brigadierul silvic
nu sunt ras in cap......sunt nr 1 .....cred ca asa se zice.........

de ce razi?? imi sta bine laugh.gif :selemb: :selemb: :selemb: :ciufu: :ciufu: :ciufu:
mishulina
sa te vaz....:ranjet:..eu cred doar ce vad si/sau aud.... laugh.gif laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Ziare : Anunturi : Reviste : Jocuri online in tehnologie flash : Radio online din romania si pe genuri muzicale, manele, populara, dance, petrecere, tehno