Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Bucuresti
Cafeneaua Itbox > Cafeneaua Itbox > Turism > Orase
Pages: 1, 2, 3
nicky
Eu sunt bucuresteanca prin adoptie , de 5 ani dar tare mi-e drag orasul asta galagios , aglomerat si plin de viata .
FireEyes
Well wink.gif Eu am doar 2 ani in Bucuresti wink.gif ( Fara facu' asa ar fi 6 tongue.gif )
nicky
Si cum ti se pare?
brigadierul silvic
(nicky)
Si cum ti se pare?

vrei parerea unui bucurestean get-beget? 8) 8)

:shades: :ranjet:
nicky
Why not?Sigur .
Infinity
sunt bucuresteanca de cand ma stiu...as fi vrut totusi sa live somewhere pe la munte...iarna schi si snowboard...my dream :ciufu:
tudoriona
Sunt anumite cladiri foarte frumoase.... plus ca aici mi se pare ca pomilor (n-am zis copacilor ca era cacofonie) le place sa creasca mia mult aici.
PLUS un soare mediteranean aproape....
PLUS tramvaiele...
PLUS decapotabilele si celelalte smecherii auto.
maybe
laugh.gif PLUS evenimente/trasee de cultura urbana (Pictor Verona -6 mai)

despre care provincialul care este-maybe -afla doar in treacat, dupa aceea?! :wink:
bursucelul_iubitor
Sunt bucurestean de cand m-am nascut si sincer urasc acest orash!
maybe
de ce nu pleci de acolo? :wink:

toate rudele mele tabilite acolo vi acasa cu "dor de...ardeal"

dar cred ca numai pe perioada concediului laugh.gif

fiindca niciunul nu s-a intors la matca tongue.gif
Afurisita
Nu sunt bucuresteanca, dar te inteleg. Sincer, nu as sta in Buc pentru nimic in lume. (prea multa aglomeratie!) Dar, totusi, cred ca sunt si destule avantaje. Cred ca esre important sa-ti stabilesti tu prioritatile in viata.
bursucelul_iubitor
(maybe)
de ce nu pleci de acolo? :wink:

toate rudele mele tabilite acolo vi acasa cu "dor de...ardeal"

dar cred ca numai pe perioada concediului laugh.gif

fiindca niciunul nu s-a intors la matca tongue.gif
Nu am unde sa plec, trebuie sa stau aici, sa muncesc, langa familia mea, prietenii mei.
Unde m-as putea duce?
bursucelul_iubitor
(Afurisita)
Nu sunt bucuresteanca, dar te inteleg. Sincer, nu as sta in Buc pentru nimic in lume. (prea multa aglomeratie!) Dar, totusi, cred ca sunt si destule avantaje. Cred ca esre important sa-ti stabilesti tu prioritatile in viata.
Da, ai dreptate, prea multa aglomeratie si multa prostie. Eu mi-as dori sa locuiesc intr-un orasel micutz sau chiar la o ferma, sa ies dimineatza la o cafea pe terasa cu laptopul conectat la internet:P ...copiii sa se joace in jurul meu...ehh vis american :tits: :lips: :woot_jump: :drink:
Sweety
unde unde bursucel e visul tau? io vreau sa raman aici , daoar ca vreau piscina laugh.gif :twisted:
bursucelul_iubitor
(Sweety)
unde unde bursucel e visul tau? io vreau sa raman aici , daoar ca vreau piscina laugh.gif :twisted:
Undeva pe marginea unui lac:D
ValiSS
De 30 de ani bucurestean si de vreo 15 nu-mi mai gasesc locul prin circul asta. A inceput sa-mi fie cumva scarba de stilul pe care sunt nevoit sa-l adopt pentru a ma descurca aici. Incontinuu incordat si atent pentru a nu fi dat la o parte de la ceea ce am castigat cinstit, incontinu grabit.
Daca nu m-ar tine prea multe aici si as putea lua cu mine pe cei la care tin m-as duce invartindu-ma. Mi se intampla des sa remarc ca ma plimb cu femeia si de fapt galopam, intr-un ritm impus de gloata. Ti-a luat-o gloata inainte, la revedere, nu mai conteaza pentru nimeni ce-ti apartine.
Anul trecut am avut foarte multe delegatii, prin majoritatea oraselor mai mari ale tarii si am ramas surprins de lipsa de incrancenare a locuitorilor, de felul in care majoritatea colegilor mei de acolo abordau problemele de serviciu, total diferit de ceea ce se intampla in Bucuresti.
Sau poate doar mi s-a parut mie si asta am vrut sa cred... nu stiu. Dar sper ca nu mi s-a parut si ca intr-o zi o sa-mi odihnesc ciolanele altundeva.
pisoaia
Mie imi place Bucurestiul, chiar daca nu pot sa spun ca parerea mea conteaza foarte mult, avand in vedere ca stau in capitala numai de 2 ani. Insa e un oras frumos, daca ar fi cat de cat curat, ar fi de-a dreptul ideal.
Cat despre locuitori, sunt de acord cu voi, unii sunt prea stresati, si mult prea banuitori. Ma recunosc de la 100 de m ca nu sunt din Bucuresti pentru ca ii multumesc vanzatoarei de la magazin, sau ca imi salut profesorii, sau ca ii spun frumos ospatarului care imi sunt nemultumirile in loc sa tip si sa atrag privirile celor din jur smile.gif
marius
Nu locuiesc in Bucuresti insa pt capitala as fi propus Timisoara :wink:
Alt concept.....
Cand stau si imi amintesc despre mizeria si gropile din capitala.....grrrrrrrr
Deasemeni tiganii, fitzele , tupeul cu iz de nesimtire.... doh
maybe
faina Timisoara, de acord

dar pentru provincialul care sunt, Bucurestiul a aparut intotdeauna ca o fascinanta lume a culturii pe care n-o gasesc pe dealurile din jurul casei mele

si inca imi face placere sa merg in Bucuresti (odata pe an, cu trenul, doar io si cu mine, pierduta in multime)
Nemo
Creste inima de timisorean in mine cand va aud biggrin.gif .
Dar daca vreti sa vizitati Timisoara,veniti peste vreo doi ani,acum e un imens santier :evil: .
theVlad
bucuresti pt mine e un loc plin de oportunitati, de oameni de tot felul si de situatii de toto felul. as pleca oricand din galati catre bucuresti si nu cred ca as regreta mare lucru. toti prietenii sunt plecati ori la bucuresti ori la constanta, mama si tata ii vad numai seara si atunci ei dorm, sor-mea e plecata si ea toata ziua si tot asa. mi-ar placea totusi sa gasesc putin din umanitatea galatiului si a moldovei acolo, in capitala.
Aneisse
Cine, ce ?!? Neaaaaaaa. Never , ever.

Uiti o chestie , in genere bucurestenii is adunati de prin alte colturi ale tarii iar cei care sunt de loc din Bucuresti, tot din neam de ciobani se trag :wink:
Ufff, ce m-as mai trage si eu din neamul lui Becali... laugh.gif laugh.gif

Adik ce vrei sa spui wey, barbate-mio e moldovean de la Piatra Neamtz, adik cum el e mai uman ca mine sau ce?!?
FireEyes
Eu totusi ma gandesc ca si ciobanii astia au venit si ei de undeva wink.gif
adymacsut
Sunt olteanca venita in Bucuresti si cred ca m-am adaptat destul de bine.
Airman04061969
Brailean, de 15 ani in Bucuresti. Si, cu toate deficientele pe care le are (tigani, oameni fitosi, praf, caldura, etc.) nu l-as schimba pe nici un alt oras din Romania. Timisoara, Marius ? Forget it ! Am fost acum 2 ani acolo si mi s-a parut o amestecatura de arabi, cu italieni (tot pe acolo) si cu tigani, combinata cu proverbiala nesimtire romaneasca tip "Las-o, mey, ca merge asa !". N-as sta in Timisoara nici sa ma platesti in aur. E mai occidental Arad-ul, desi e mai mic.
jolie_jojo
Inca mai sunt cateva locuri cu adevarat frumoase in Bucurestiul asta prafuit si aglomerat.
Am fost spre ex ieri seara la o plimbare in Cismigiu, si am revenit in casa cu o stare de bine. Ramane inca un parc frumos. :nustiu:
ValiSS
A doua oara consecutiv m-a prins ieri ploaia in Carol.
jolie_jojo
A doua oara consecutiv m-a prins ieri ploaia in Carol.

Eu am ''rupt'' parcul ala in doua pe tot parcursul liceului....voi mergeati pe acolo in perioada aia? laugh.gif
ValiSS
De anul trecut abia l-am 'descoperit' mai bine. Sper ca le-a trecut popalailor sa-si mai faca cersetorie acolo.
jolie_jojo
I-am speriat noi de multisor... laugh.gif laugh.gif
Le dadeam banuti de ciocolata si le spuneam ca sunt bani vechi din aur... laugh.gif laugh.gif
ValiSS
Vaaaiiiii, ce urat din partea voastra. laugh.gif
jolie_jojo
Ei lasa mai urat era cand ii alergam cu rolele si ii trageam de sutana laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Aylin
Eu sunt bucuresteanca get-beget. Nu pot spune ca e un oras frumos, comparativ cu alte orase ale lumii, dar e orasul meu. Si-mi place agitatia din Bucuresti, n-as putea trai intr-un oras de provincie. Chiar daca unele sunt frumoase: Timisoara, Sibiu, Brasov etc.. tot nu-s Bucuresti.
jolie_jojo
facem clubul Bucurestenilor? laugh.gif
Aylin
Ca sa arunce in noi cu rosii ceilalti? laugh.gif laugh.gif
jolie_jojo
Numai sa indrazneasca..... te apar eu!
Dar nu au curaj iti spun eu!!!
:wink: laugh.gif
Nemo
Eu am curaj! laugh.gif
Am avut ocazia sa invat un lucru - lumea e cam peste tot la fel.Peste tot poti sa intilnesti oameni OK si gunoaie,deci nu ma hazardez sa judec locuitorii unui oras.
Cu toate astea,Bucurestiul i-mi da o stare de rau visceral,astfel incat de cate ori trec prin oras,i-mi sar in ochi chestiile nasoale.
Asta incepind de acum vreo 7 ani cand am fost cu un grup organizat la un seminar.Ne-am cazat la un hotel pe platforma Magurele(aveti o scuza,nu e chiar Bucuresti laugh.gif ).Era in ianuarie,stiau ca venim,era platit totul dinainte,cu toate astea,la cateva ore dupa ce ne-am ocupat camerele au binevoit sa cheme fochistul sa dea drumul la incalzire. :evil:
Am fost de cinci ori la Bucuresti,la Ministerul Agriculturii,pentru o stampila,doar fiindca spaga nu se poate trimite prin posta,si pentru ca nu vroiam sa dau respectiva spaga,doamna in cauza nu s-a deplasat 3 (TREI) metri la colegul ei de birou-ala punea stampila.Ultima oara i-am dat spaga respectiva-o ciocolata si un pachet de cafea,cat ii dau la femeia de servici de la gradinita de 8 Martie :evil: .Mare scula la Minister. laugh.gif
Am fost sa ridic o adeverinta a sotiei,la Ministerul Sanatatii de data asta-un formular standard cu o STAMPILA.Toti medicii si toaate asistentele din tara care doresc sa-si echivaleze studiile au nevoie de adeverinta asta.Procesul dureaza cam 90 de zile si responsabile cu eliberarea sunt doua doamne inghesuite intr-un birou de 3/2,cu program de lucru istovitor-marti si joi de la 11 la 14.Gandeste-te cat de respectat te simti in relatia cu statul. laugh.gif
Am intrat in Cismigiu,de pe Stirbei Voda,manat de oarece treburi lumesti laugh.gif .
Broscuta era inundata de gunoaie iar la "Izvorul lui Eminescu"(doua tevi ruginite care se varsau intr-un valau) se spala pe picioare o tiganca in timp ce vreo trei inconstienti asteptau cu sticle goale de plastic sa ia apa.
De fiecare data cand trec prin Bucuresti,intru la doua magazine de pescuit de langa Gara de Nord-Arrow si Gipo.Vallis,daca vrei sa-ti iei ceva de pescuit,nu te hazarda laugh.gif
Astea sunt cateva din lucrurile care mi le amintesc acum la repezeala. laugh.gif
Am cautat sa definesc la un moment dat senzatia care mi-o provoaca Bucurestiul si cel mai apropiat lucru care se apropia de ceea ce simteam e ca Bucurestiul in esenta lui e un oras strimb,o chestie care a crescut pe un inceput gresit,si cu cat se dezvolta mai mult,cu atat se accentueaza acest defect.

Peace,JOJO laugh.gif
Aylin
(Nemo)
Am avut ocazia sa invat un lucru - lumea e cam peste tot la fel.Peste tot poti sa intilnesti oameni OK si gunoaie,deci nu ma hazardez sa judec locuitorii unui oras.
Cu toate astea,Bucurestiul i-mi da o stare de rau visceral,astfel incat de cate ori trec prin oras,i-mi sar in ochi chestiile nasoale.

Si mie imi sar in ochi chestiile nasoale (cum ar fi cele de mai sus) laugh.gif laugh.gif

Cat priveste ce ai avut ocazia sa inveti si faptul ca nu te hazardezi sa judeci .... :roll:
maybe
(Aylin)
(Nemo)

Si mie imi sar in ochi chestiile nasoale (cum ar fi cele de mai sus) laugh.gif laugh.gif

Cat priveste ce ai avut ocazia sa inveti si faptul ca nu te hazardezi sa judeci .... :roll:
laugh.gif iar tu aylin, ai gresit topicul, nu aci ne...ironizam
Aylin
Da, ai dreptate. :roll:
FireEyes
(Aylin)
Da, ai dreptate. :roll:

esti bucuresteanca get beget ? (a nu se citi ghet bighet) smile.gif
Aylin
Da, sunt. De ce ?
FireEyes
e interesant de stiut cum ti-ai critica tu orasul in care ai crescut si... copilarit si cum , mai ales, i-ai face lobby pentru un strain, turist etc.
Aylin
Nu sunt absurda. Nu zic ca e un oras frumos. Vad si eu gropile, gunoaiele, cladirile, oamenii etc.
Depinde cu ce il compari. Daca il compari cu Botosani, Tecuci, Zalau etc., eu zic ca e mai interesant, mai cosmopolit. Daca insa il compari cu Roma, Paris, Londra ... sau chiar Budapesta, este mult mai urat si mai neinteresant.
Nu zic ca un turist ar avea ce vedea in Bucuresti. Dar nici nu pot sa cred ca vii din provincie si ti se pare Bucurestiul urat.
jolie_jojo
Am intrat in Cismigiu,de pe Stirbei Voda,manat de oarece treburi lumesti .
Broscuta era inundata de gunoaie iar la "Izvorul lui Eminescu"(doua tevi ruginite care se varsau intr-un valau) se spala pe picioare o tiganca in timp ce vreo trei inconstienti asteptau cu sticle goale de plastic sa ia apa

Eu am ramas placut surprinsa cand am constatat imbunatatirile aduse parcului, sincer daca ai putea sa treci pe acolo acum ti-ai schimba un pic parerea...
Bucurestiul , dupa umila mea parere inca mai are farmecul lui aparte, cu toate ca il stiu de hai 20 de ani (primii 2 nu se pun laugh.gif )
Inca mai ador sa ma plimb pe Lipscani - cu toate ca unele case arata jalnic... :nustiu:
imi place sa cred ca intr-o buna zi lucrurile se vor schimba....
Nemo
(Aylin)
(Nemo)

E o greseala pe care o fac mereu,daca te uiti la postarile mele mai vechi o sa vezi ca se tot repeta.Considera ca e brand. laugh.gif
Eu este minoritate,nu stiut vorbit bine romaneste. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Am prieteni in Bucuresti,dar asta nu ma face sa-mi placa orasul. biggrin.gif
Tot strimb e.

P.S. Stiu cat e un inch.Era o gluma.Raminem prieteni? biggrin.gif
Aylin
(Nemo)
Raminem prieteni? biggrin.gif

Ramanem, ramanem. :occasion5:
Iomis
Nu prea te poti contrazice pe seama Bucurestiului pentru ca depinde firea fiecaruia. Daca esti mai agitat in interior iti va placea vanzoleala si agitatia din Bucuresti. Daca din fire esti mai asezata te vor obosi. Indiferent daca esti din Bucuresti sau din provincie. Eu am trait 30 si ceva de ani intr-un oras de provincie, destul de maricel de altfel. Era ok dar simteam ca respir altfel cand ajungeam in Bucuresti. Indiferent de praf, gropi, mizerie, toata agitatia si grandoarea lui imi faceau bine. Acum imi fac bine in fiecare zi. laugh.gif
maybe
eu nu locuiesc intr-un oras de provincie mic/mare, egal

sunt intr-un sat

si-ntotdeauna evadez de-acolo pe extreme:
- cand sunt generoasa, clar am nevoie de agiatia/farmecul Bucurestiului

-cand am nevoie sa fiu io si cu mine.... ei atunci e mai delicat, si doar muntele ma linisteste (adica exact linistea pe care acolo la voi n-o aveti)

dar e bine, e un echilibru si-aci smile.gif
floare_albastra
Am fost in trecere, de2-3 ori si nu imi place deloc.Nu as sta acolo nici impuscata
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Ziare : Anunturi : Reviste : Jocuri online in tehnologie flash : Radio online din romania si pe genuri muzicale, manele, populara, dance, petrecere, tehno