Help - Search - Members - Calendar
Full Version: pentru parinti, viitori parinti si nu numai...
Cafeneaua Itbox > Cafeneaua Itbox > Educatie si Invatamant > Invatamant
Pages: 1, 2
FireEyes
Am avut in saptamina trecuta un seminar strategic cu un client, o mare organizatie internationala, care tocmai a cumparat citeva foste intreprinderi de stat. Are manageri buni, capabili, pe care i-a adus de peste mari si tari, dar care sint total pierduti in fata atitudinilor de neinteles ale oamenilor cu care lucreaza, consecinta fireasca si dramatica a felului in care am fost educati si in care, iarasi din pacate, persistam sa ne educam copiii.

Sintem bolnavi de o cronica neincredere in noi si in propriile noastre puteri. Asta e dublata de o nevoie bolnavicioasa de a fi primii sau, mai precis, de a nu fi ultimii. Uitati-va doar la batalia ridicola de orgolii intre Romania si Bulgaria . Cum am ajuns sa avem atit de multi dintre noi insecuritati personale atit de mari? In primul rind pentru ca am crescut in familii in care nu ni s-au spus suficiente vorbe bune, de incurajare. Pentru ca noua ni se pare ca daca ne incurajam copiii si-o iau in cap, devin nesupusi, si naraviti, si increzuti. Asa ca ceea ce fac nu e niciodata suficient de bine. Apoi e manifestarea afectiunii, sau, mai precis, lipsa ei. Citi dintre noi isi amintesc ca parintii sa ne fi spus ?te iubesc?? Asa, cu gura plina. Stiu ca ati simtit-o, ca nu se declara, stiu toate astea, dar totusi, citi? Apoi consideram ca nu e bine ca ei, copiii, sa creada ca tot ce zboara se maninca, lumea asta e dura, trebuie sa te descurci si sa ai ambitie, sa-i bati pe ceilalti ca sa nu ramii prost. Cu orice mijloace.

Apoi a fost scoala. Aceeasi scoala mutilanta care se umfla si azi in pene cu realizari complet neimportante in timp ce formeaza pe banda rulanta caractere demne de Orwell. Aceeasi scoala care ne punea pe noi, tunsi scurt, imbracati in uniforme ca de puscarie, sa stam, la 6 ani, cu miinile la spate, suprem semn al obedientei si neputintei, le cere azi copiilor nostri sa nu vorbeasca in timpul orelor. In scoala noastra, orice e viu, individual, normal sau aparte e descurajat si respins.

Am vorbit cu multi parinti care depling, ca si mine, starea invatamintului romanesc. Spre deosebire de mine insa, cei mai multi dintre ei depling decaderea autoritatii!! Pentru ca ei o considera buna. Vor sa reintroduca uniforma. Poate si miinile la spate, nu? Ma simt prins intr-o capcana fara iesire, pendulind intre Scylla si Caribda, intre un invatamint lamentabil si pericolul unei reforme si mai lamentabile. Pentru ca am o fata in virsta de 5 ani si mi se apropie sorocul de a-i cauta o scoala.

Asa ca am de gind sa fac un experiment. Am sa-mi rasfat fata dincolo de orice inchipuire a celor mai multi dintre oamenii cu care stau de vorba. Ii spun zilnic ca o iubesc, tare de tot, de macar zece ori. Tot zilnic ii spun ca e cea mai frumoasa si cea mai desteapta fata din lume. Ii spun ca are voie orice si ca poate orice, atita vreme cit respecta dreptul celorlalti de a face si ei la rindul lor ce vor. Si am inceput sa-i caut o scoala in care profesorii sa continue sa o invete asta. Nu matematica, nu fizica, nu chimie sau geografie. Nici unul dintre lucrurile astea nu-i va face viata mai buna. Ci libertatea, curajul, demnitatea, cooperarea, toleranta, tandretea, ascultarea celorlalti, independenta, responsabilitatea individuala, civismul, inovatia, integritatea? Daca ramine loc si de chimie, fie. Dar numai daca ramine loc..

maine am sa va spun si cine a scris articolul de mai sus, nu-l mai gasesc wink.gif
tuffgirl
(FireEyes)
Asa ca am de gind sa fac un experiment. Am sa-mi rasfat fata dincolo de orice inchipuire a celor mai multi dintre oamenii cu care stau de vorba. Ii spun zilnic ca o iubesc, tare de tot, de macar zece ori. Tot zilnic ii spun ca e cea mai frumoasa si cea mai desteapta fata din lume. Ii spun ca are voie orice si ca poate orice, atita vreme cit respecta dreptul celorlalti de a face si ei la rindul lor ce vor. Si am inceput sa-i caut o scoala in care profesorii sa continue sa o invete asta. Nu matematica, nu fizica, nu chimie sau geografie. Nici unul dintre lucrurile astea nu-i va face viata mai buna. Ci libertatea, curajul, demnitatea, cooperarea, toleranta, tandretea, ascultarea celorlalti, independenta, responsabilitatea individuala, civismul, inovatia, integritatea? Daca ramine loc si de chimie, fie. Dar numai daca ramine loc..

O sa ma leg doar de asta, ea /el face experiment pe seama cui? Sper ca are vreun pshichiatrist pentru terapie cand copila asta o sa creasca mare....oare se merita a experimentezi pe copii tai doar sa dovedesti un punct? In opinia mea asta e sa faci din om neom.
maybe
tuff, io am preluat "experimentul" in sensul larg, (nicidecum ad literam) si cred ca are dreptate

sunt un copil -adult de altfel :wink: -care nici macar de ziua mea nu primesc o imbratisare de la parinti -mai mult, de curand mi-am pierdut tatal, deci aci e ireversibil totul

trebuie sa invatam sa rostim "te iubesc"
maybe
revin
(FireEyes)
Am vorbit cu multi parinti care depling, ca si mine, starea invatamintului romanesc. Spre deosebire de mine insa, cei mai multi dintre ei depling decaderea autoritatii!! Pentru ca ei o considera buna. Vor sa reintroduca uniforma. Poate si miinile la spate, nu?

sau "castane"?????????????

ieri seara am vazut pe postul national TV cum niste copilasi indrazneti si-au permis sa-l fotografieze pe profu de fizica in timp ce-i maltrata pe copiii mai putin silitori

si-acuma socul (meu) :shock: :shock: :shock:

directorul scolii ezita in a-l pedepsi pe asa zisul dascal, dar a fost foarte vehement cand a afirmat ca elevii vor fi sanctionati pentru incalcarea interdictiei de a face fotografii...si bleah si iar bleah...
Airman04061969
Eu sunt de partea uniformei si a mainilor la spate. M-am cam saturat de "personalitatile" astea dezvoltate ale pushtilor (a se citi de la 18 ani in jos) de astazi care, nu numai ca nu dau doi bani pe munca, ba te considera si "prost" daca muncesti. le-ar prinde bine o lectie de educatie "comunista" ("comunista" intre ghilimele, pentru ca si britanicii o adoptasera si uite ce bine le mergea). Nu generalizez, exista si exceptii (rara avis in terrae), dar preferi un "geek" in locul unui "cool kid" (sa vedeti ce "hot" o sa-i fie fundul unui astfel de copil "cool" daca ii trece cumva prin capul acerebral sa-mi intoarca vorba ! laugh.gif )
FireEyes
Airman, acolo in articol scrie asa:

Ii spun ca are voie orice si ca poate orice, atita vreme cit respecta dreptul celorlalti de a face si ei la rindul lor ce vor.

Comentarii ? biggrin.gif
maybe
biggrin.gif so, pana la coada, exista liberul arbitru smile.gif
Airman04061969
(FireEyes)
Airman, acolo in articol scrie asa:

Ii spun ca are voie orice si ca poate orice, atita vreme cit respecta dreptul celorlalti de a face si ei la rindul lor ce vor.

Comentarii ? biggrin.gif

Aia sa o creada el/ea ! Cat timp il/o intretin: "my way or the highway" !
Nemo
Si chiar vrei sa adopti un copil? :?
Airman04061969
Eu, nu ! Nevasta-mea vrea ! tongue.gif laugh.gif
Nemo
laugh.gif laugh.gif
FireEyes
Airman, tu cum ai fost copil fiind ?
marius
Mihai, felicitari pt ceea ce te-a determinat sa postezi acest articol.....

Eu, nu ! Nevasta-mea vrea !
Bogdane, "voi" nu sunteti o familie??? Ai spus pe bune sau o dai la misto?
Sa nu-ti dezvolti opiniile in fata comisiei care iti va aproba adoptia.... Te vor dezamagi.. pe buna dreptate!
Eu sunt de partea uniformei si a mainilor la spate. M-am cam saturat de "personalitatile" astea dezvoltate ale pushtilor (a se citi de la 18 ani in jos) de astazi care, nu numai ca nu dau doi bani pe munca, ba te considera si "prost" daca muncesti. le-ar prinde bine o lectie de educatie "comunista" ("comunista" intre ghilimele, pentru ca si britanicii o adoptasera si uite ce bine le mergea). Nu generalizez, exista si exceptii (rara avis in terrae), dar preferi un "geek" in locul unui "cool kid"

Si eu sunt de acord cu introducerea uniformei ,insa numai pt clasele primare, si numai in cazul in care institutia ar participa si ea finaciar iar uniforma va fi aleasa la preferinta copiiilor si a parintilor!
Faza cu mainile la spate o consider "abuz"..
Cand vei deveni parinte,.. vei incepe sa iti slefuiesti "preferintele" in ceea ce priveste "personalitatea copilului tau", ...sau poate nu! Eu sincer iti doresc prima varianta
directorul scolii ezita in a-l pedepsi pe asa zisul dascal, dar a fost foarte vehement cand a afirmat ca elevii vor fi sanctionati pentru incalcarea interdictiei de a face fotografii...si bleah si iar bleah...
Exista intr-adevar o lege care se refera la acest aspect insa nu in cazul fotografiei ,ca proba a ilegalitatilor. Sanctionarea acestor elevi este incorecta si nedreapta.
O sa ma leg doar de asta, ea /el face experiment pe seama cui? Sper ca are vreun pshichiatrist pentru terapie cand copila asta o sa creasca mare....oare se merita a experimentezi pe copii tai doar sa dovedesti un punct? In opinia mea asta e sa faci din om neom.

Tuff, te grabesti putin.. El se refera la sentimente si aspecte carora le-a acordat mai putina atentie inaintea scrierii acestui articol.... Tu ai preluat doar ad literam (vb lui maybe)...

Mie chiar mi-a placut articolul...
Sweety
Nu mai stiu cum e in scoala acum , dar pot sa va zic ca io nu imi voi da copilul la o scoala , cel putin nu intr-un oras mare .
Cand m-am mutat prima data aici stateam vizavi de o scoala , ce batai am vazut acolo la adolescenti , credeam ca ma uit la filme :shock: ; cand m-am mutat din Ff mi-am propus sa nu mai fac copil , 5 luni m-au lamurit . Acum am auzit ca au bagat garda la scoala aceea ,s-au mai potolit , dar chiar asa ceva nu imi imaginam ca se poate intampla intr-o scoala :shock:
Nici nu vreau sa imi iamginze cum e sa fii parinte si sa ai acolo un copil , sa stai zi de zi nu se pune chestia cu invatatul , ca nu cred ca invata copii aia de rup , si de faptul ca poate saracul se ia cineva de el si il nenoroceste pe viata ... si voi va plangeti de mainile la spate si tuns chilug??? :evil:
marius
Sweety, nu e vb de maini la spate sau tunsoare
Tocmai asta spunea si autorul articolului , insa el o spune ceva mai simbolic "Si am inceput sa-i caut o scoala in care profesorii sa continue sa o invete asta. Nu matematica, nu fizica, nu chimie sau geografie. Nici unul dintre lucrurile astea nu-i va face viata mai buna. Ci libertatea, curajul, demnitatea, cooperarea, toleranta, tandretea, ascultarea celorlalti, independenta, responsabilitatea individuala, civismul, inovatia, integritatea? Daca ramine loc si de chimie, fie. Dar numai daca ramine loc.. " Simbolic , el aminteste despre civilism, integritate, cooperare, toleranta, ... deci o altfel de scoala... In locul chimiei poate fi deasemeni "brutalitatea"
marius
Pt cei care vor sa dezvolte... sau nu au inteles mesajul autorului....

Bataii in curtea scolii

http://www.youtube.com/watch?v=w3mzSo38n1s

"Si am inceput sa-i caut o scoala in care profesorii sa continue sa o invete asta. Nu matematica, nu fizica, nu chimie sau geografie. Nici unul dintre lucrurile astea nu-i va face viata mai buna. Ci libertatea, curajul, demnitatea, cooperarea, toleranta, tandretea, ascultarea celorlalti, independenta, responsabilitatea individuala, civismul, inovatia, integritatea? Daca ramine loc si de chimie, fie. Dar numai daca ramine loc..
Un copil liber, curajos si demn care invata cum sa tolereze, sa asculte, sa coopereze, sa respecte independenta lui cat si a celorlalti, precum si sa respecte dreptul celorlalti de a face si ei la rindul lor ce vor, nu ajunge in asemenea situatii din moment ce civilismul "predat" la acea scoala pe care el o cauta, integreaza pe toti deopotriva....
Anne
cred ca in toate orasele exista 2 tipuri de scoli .. mai ales la licee ma refer. cele bune , unde sunt admisi copii cu note de peste 9 vor trata altfel elevii din 2 motive : nu au de ce sa ii maltrateze pt ca stiu ce e respectul , buna cuviinta de cele mai multe ori si pt ca nu le`ar permite elevii sa ii maltrateze , cel putin asa e la mine in liceu si in celelalte 3-4 licee de grad inalt.cam asa e,copii care cunosc carte stiu si bunele maniere si toate cele,ceilalti sunt obisnuiti cu partea proasta a lor si a celor din jur.
marius
Da Anne, o fi adevarat insa tocmai aceasta "preselectie" este unul din factorii ce se fac vinovati in cazul comportamentelor de mai sus.....
Elevii sunt indivizi adunati din toate paturile sociale, din toate colturile si cartierele... iar asta mai putin trebuie sa intereseze pe pedagogi din moment ce ei trebuie sa predea aceeasi educatie ....tuturor (presupun ca exista ore speciale la care pedagogii predau aspecte de comportament civilizat)
Educatia nu se preda in functie de nota de admitere...., asa consider eu...
Faptul ca in unele scoli se simte lipsa educatiei si a civilismului...este doar vina Institutiei , a Sistemului...
Dreptul la educatie il au toti indivizii indiferent de nota de admitere sau de capacitatea IQ...., iar cursurile de educatie sunt obligatorii ....
In afara de asta, educatia vine si de la mediul inconjurator, parinti, societate...
Toti suntem indivizi ai aceleasi societati deci toti trebuie sa ne comportam la fel si firesc...

Insa mie altceva mi-a atras atentia ... Regulamentul intern al acelei scoli , care prevede ca elevii trebuiesc supravegheati "doar in interiorul cladirii"...
E o mare si gogonata minciuna, un regulament prost organizat si prost inteles
Perimetrul scolii inseamna atat interior cat si dependintele....
Terenul de sport , unde s-au luat pustanii aia la incaierare apartine deasemeni scolii....
Institutia nu se face raspunzatoare de evenimentele care se intampla in afara perimetrului...pe traseul dinspre sau spre scoala,...
Daca terenul de sport nu apartine scolii,.atunci dc cursurile de sport sunt efectuate pe acel teren????

Un regulament prost interpretat.....,
Airman04061969
(marius)
Mihai, felicitari pt ceea ce te-a determinat sa postezi acest articol.....

Eu, nu ! Nevasta-mea vrea !
Bogdane, "voi" nu sunteti o familie??? Ai spus pe bune sau o dai la misto?
Sa nu-ti dezvolti opiniile in fata comisiei care iti va aproba adoptia.... Te vor dezamagi.. pe buna dreptate!
Eu sunt de partea uniformei si a mainilor la spate. M-am cam saturat de "personalitatile" astea dezvoltate ale pushtilor (a se citi de la 18 ani in jos) de astazi care, nu numai ca nu dau doi bani pe munca, ba te considera si "prost" daca muncesti. le-ar prinde bine o lectie de educatie "comunista" ("comunista" intre ghilimele, pentru ca si britanicii o adoptasera si uite ce bine le mergea). Nu generalizez, exista si exceptii (rara avis in terrae), dar preferi un "geek" in locul unui "cool kid"

Si eu sunt de acord cu introducerea uniformei ,insa numai pt clasele primare, si numai in cazul in care institutia ar participa si ea finaciar iar uniforma va fi aleasa la preferinta copiiilor si a parintilor!
Faza cu mainile la spate o consider "abuz"..
Cand vei deveni parinte,.. vei incepe sa iti slefuiesti "preferintele" in ceea ce priveste "personalitatea copilului tau", ...sau poate nu! Eu sincer iti doresc prima varianta
Exista intr-adevar o lege care se refera la acest aspect insa nu in cazul fotografiei ,ca proba a ilegalitatilor. Sanctionarea acestor elevi este incorecta si nedreapta.

Tuff, te grabesti putin.. El se refera la sentimente si aspecte carora le-a acordat mai putina atentie inaintea scrierii acestui articol.... Tu ai preluat doar ad literam (vb lui maybe)...

Mie chiar mi-a placut articolul...

N-ai vazut zambilicii, nu ? (vezi partea ingrosata)
Cat priveste comisia de adoptie, e mai bine sa stie EXACT la ce sa se astepte decat pe urma sa-mi sara in cap. Nu imi incredinteaza un copil spre adoptie, asta e, tough luck, dar nu-mi schimb opiniile.
maybe
(marius)
Da Anne, o fi adevarat insa tocmai aceasta "preselectie" este unul din factorii ce se fac vinovati in cazul comportamentelor de mai sus.....
Elevii sunt indivizi adunati din toate paturile sociale, din toate colturile si cartierele...

da si nu, la ce-ai spus tu, marius (sper ca ai observat ca numai atunci cand sunt serioasa/manioasa iti spun pe nume :twisted: )

anne, te inseli cand crezi ca liceele de elita admit doar copii de nota zece

in tranzitia prin care (tat) trece Romania noastra, criteriul valorii e undeva in coada, primeaza si banii parintilor, influenta/indiferenta acestora fata de odrasle (l-am inscris la un liceu bun=privat daca se poate, sunt linistit)

marius, spuneai ca dreptul la educatie il are oricine

chiar ma indoiesc, calitatea slaba a invatamantului din mediul rural, posibilitatile financiare limitate, ale elevilor aflati in pragul liceului (care-o fi el, pana la coada), nu permit tuturor copiilor cu un real potential sa fie admisi in liceele de marca, despre care vorbea Anne

se descurca cum pot prin cele de mana a doua (si asa suntem o natiune second hand) iar dupa un timp, cand pot castiga un ban prin chioscuri cu program non stop, incearca sa-si cumpere o licenta

despre dascali, maine :roll:
Sweety
interesant , ma gandesc ce masuri se iau
marius
marius, spuneai ca dreptul la educatie il are oricine

chiar ma indoiesc, calitatea slaba a invatamantului din mediul rural, posibilitatile financiare limitate, ale elevilor aflati in pragul liceului (care-o fi el, pana la coada), nu permit tuturor copiilor cu un real potential sa fie admisi in liceele de marca, despre care vorbea Anne

Si cine se face vinovat de faptul ca in mediul rural calitatea normelor educative sa fie mai slaba??????
Vezi ca mai sus eu ma refer la educatie si atat....
Problema financiara nu trebuie sa reprezinte un impediment in a deveni civilizat, precum civilizatia nu se preda numai la orase...(sau cel putin asa ar trebui sa fie)
De calitatea slaba a invatamantului din mediul rural....nu se fac vinovati elevii.... ci sistemul
In plus,.. in mediul rural esti intampinat de cu totul alte probleme legate de integrare in sistem si tot felul de particularitati specifice mediului inconjurator (daca tarlaua plange ca nu e prasita,.... poti primi un liber de la diriginte deoarece este tarlaua lui, iar clasa o treci in functie de munca voluntara pe care o prestezi in curtea dumnealui)....
Si nici asta nu are nici o legatura cu "educatia" maybe
Pe langa toate astea,.. sincer eu nu am auzit vreodata pe cineva care sa se planga de sistem in acele zone Se pare ca unora chiar le convine stadiul in care se afla, si la urma vin eu si te intreb; tot elevii sunt de vina?????? Ei nu au dreptul la un sistem sanatos??? Ei sunt de vina ca sistemul ii defavorizeaza????
maybe
OK
marius
biggrin.gif Na ca e suparata acum.....
Ok, atunci...

nu mai vb cu tine.... sad.gif
maybe
biggrin.gif mi-o trecut, mah

da' pe tine te (mai) tzine mult :twisted:
Anne
[quote="maybe
anne, te inseli cand crezi ca liceele de elita admit doar copii de nota zece

in tranzitia prin care (tat) trece Romania noastra, criteriul valorii e undeva in coada, primeaza si banii parintilor, influenta/indiferenta acestora fata de odrasle (l-am inscris la un liceu bun=privat daca se poate, sunt linistit)

[/quote]

nu ma insel , eu vorbesc de partea majoritara a elevilor , mereu exista fisuri ale sistemului si cativa care vor intra pe pile insa nr lor este redus in comparatie cu restul si imediat se detaseaza in timpul liceului daca nu au o baza solida in spate, pur si simplu nu fac fatza .
nu stiu cum este cu liceele private dar stiu cu siguranta ca liceele de stat sunt de prestigiu sau nu , prestigiul facandu`l elevii .fiecare liceu isi castiga un prestigiu si marea masa a copiilor cu note mari se duc tot in liceele unde este concurenta, asa conservandu`se materialul pt a`i asigura in continuare prestigiul liceului.elevii de bani gata nu pun pret pe invatatura si nu ii intereseaza sa se duca intr`un liceu in care ii bate cineva la cap cu asta
maybe
ai vorbit frumos anne -si in mod sigur in cunostinta de cauza

dar eu am privit din alt punct devedere lucrurile, mai trist -o realitate pe care o percep prin exact ceea ce am spus, copii buni care nu ajung in scoli pe masura potentialului lor -nu mai reiau ideea

(de-asta m-am si "suparat" pe marius -pentru prima oara mi s-a parut insensibil)
adymacsut
Eu nu sunt pentru uniforma dar cred ca ar trebui sa fie totusi tinute decente la scoala.Nu mi s-a parut morala nici emisiunea cu Monica si Irinel.Ea era inca eleva de liceu chiar daca era majora.Emisinuea respectiva a generat false modele printre elevele de liceu.Batai au existat tot timpul in scoala pentru ca mitocanii exista peste tot.Pilele iarasi exista dintotdeauna.
Nu sunt de acord sa se scoata matematica si fizica din scoala.
marius
(adymacsut)

Dar cine este de acord cu scoaterea acetor materii????
Ady, cred ca autorul se pronunta "simbolic".... Cu siguranta nu se referea la vreo scoala "patriotica"....
Nemo
(marius)
(adymacsut)

Dar cine este de acord cu scoaterea acetor materii????
Ady, cred ca autorul se pronunta "simbolic".... Cu siguranta nu se referea la vreo scoala "patriotica"....

Eu sunt de acord :cry: :cry:
Niciodata nu m-am impacat cu materiile astea laugh.gif ,singura corigenta din viata mea a fost la fizica in clasa a 11-ea. laugh.gif

Problema de matematica de clasa a treia:
"La un magazin s-au adus 129 de portocale,impartite in mod egal in trei lazi.
Sa se calculeze cate portocale sunt in fiecare lada daca la inceput au fost 29,34 respectiv 31 de portocale."
Problema nu e grea,formularea e cretina. laugh.gif
pisoaia
Cel putin din punctul meu de vedere, liceul in momentul de fata este o provocare atat pentru parinti, elevi cat si pentru profesori.
Am termiat de 2 ani shi ceva un liceu foarte bun, un liceu de elita, daca pot sa ii spun asa, insa am avut shi noi parte de problemele noastre
Drept este ca s-a observat o diferenta intre modul nostru de a ne purta shi al elevilor de la celellalte licee, dar asta nu inseamna ca nu s-au certat doi elevi pe coridoare pana unul a ajuns la spital injunghiat, ca la baia fetelor nu ne mai delectam din cand in cand cu cate o mica batalie. Despre bautura la ore si inafara orelor nu mai vorbesc.
Pe de alta parte eram cei mai buni la invatatura. Profesorii nu aveau ce sa ne faca pentru micile indiscipline pentru ca eram foarte bine pregatiti din punct de vedere al materiilor (de exemplu, cea mai mica nota la bac la noi a fost de 8,50).
Ceea ce incerc sa subliniez este ca in momentul de fata nu depind in mod radical modul de comportare cu modul de a invata, sau cu desteptaciunea fiecaruia, ci cu modul de a privi lucrurile si de a-tzi stabili prioritatile.
Dupa ce am terminat licul, am fost la cateva ore de engleza in generatia care ne-a urmat si pot sa spun ca a fost interesant. AM vazut pustoaice imbracate ca shi cum urmau sa plece in club imediat dupa scoala dar care vorbeau o engleza, si stiau o engleza exemplara, proful explicandu-ne dupa aceea ca pur shi simplu nu au ce sa le faca...
adymacsut
Daca scoatem matematica si fizica inseamna ca ajungem toti niste umanisti.
Avem nevoie si de un pic de realism.Ca profesor de fizica m-am confruntat si eu cu violenta.Un elev beat aflat in ultima banca a scos cutitul si a inceput sa ma ameninte.Am luat frumos scaunul de la catedra si l-am folosit ca scut apoi le-am zis celorlalti sa potoleasca pentru ca eu chem politia...am iesit din clasa cu intentia sa merg la director si sa sun la politie.Baietii celilalti au reusit sa il imobilizeze foarte repede si l-au trimis acasa.M-au prins pe coridor si m-au rugat sa il iert ca a baut si ca este amarat.La ora urmatoare mi-a adus un buchet de flori si si-a cerut iertare.
maybe
(Nemo)
Problema de matematica de clasa a treia:
"La un magazin s-au adus 129 de portocale,impartite in mod egal in trei lazi.
Sa se calculeze cate portocale sunt in fiecare lada daca la inceput au fost 29,34 respectiv 31 de portocale."
Problema nu e grea,formularea e cretina. laugh.gif

laugh.gif raspuns cretin dar oarecum logic, se poate :twisted: ?

72,77 respectiv 74 de portocale :roll:
adymacsut
Matematica are frumusetea ei.Cred ca studierea ei in scoala este necesara pentru ca dezvolta spiritul realist.Prea mult studiu umanist ne aduce cu capul in nori.
floare_albastra
....zise contele si mai trase o dusca.De ce sa nu visam?Pana la urma ,nu Blaga spunea ca la mister se ajunge prin simtire,nu prin ratiune?Visezi,dar nu uiti sa te trezesti,normal
talib
(floare_albastra)
....zise contele si mai trase o dusca.De ce sa nu visam?Pana la urma ,nu Blaga spunea ca la mister se ajunge prin simtire,nu prin ratiune?Visezi,dar nu uiti sa te trezesti,normal

:roll2: ha! ha! hai ca asta a fost tare!
o studenta
Sunt intr-adevar multe aberatii in sistemul romenesc si cred ca sunt de vina toti - ministerul, institutiile, profesorii, parintii, elevii (cel putin cei de liceu).

Nu au cum sa scoata matematica si fizica din toate liceele; vor fi scoase, impreuna cu chimia, la profilele uman si vocational. Sunt de acord ca matematica are frumusetea ei, dar cai de la uman se duc acolo tocmai pt ca n-o vad...

Sunt de acord cu uniforma, cel putin in generala.

Nu cred ca intr-un liceu mai bun sunt elevi mai buni. Invata intr-adevar mai bine si au note mai mari, dar nu au neaparat si bun simt, responsabilitate pentru propriile acte, incredere in sine s.a. In liceul meu, desi multi considera pe drept cuvant ca nu se invata, elevii au macar curajul de a-si sustine parerile, fara a se gandi ingrijorati ce-o sa creada lumea despre ei.

In concluzie, invatamantul se duce de rapa in romania. Foarte multi se plang de aceleasi lucruri ca si voi, dar fac ceva? NU! doar se conformeaza, ca sa se integreze in sistem. De ce nu incearca fiecare sa se comporte exact asa cum crede ca ar trebui s-o faca un elev? Sa mearga dupa propriile principii? Pentru ca e greu - sa fii impotriva majoritatii. E mult mai comod sa nu faci nimic si sa spui ce nu-i bine.

Nu credeti? smile.gif

A, si sunt total de acord cu FireEyes.
Aneisse
(floare_albastra)

...mmmmmm...nush ce sa zic ... de Blaga asta...daca sa ajungi la mister inseamna sa dezvalui misterul cred ca nu prea sunt de acord cu el. dezvaluirea misterului ar putea avea efecte catastrofale pentru mintea omeneasca, cu cat stii mai mult cu atat iti dai seama ca stii prea putin, asa zicea un dashtept de-asta...asa e...numai ca asta doare si apoi...am ajuns la concluzia ca fericirea e direct proportionala cu ignorantza. cred ca daca am descoperi intr-o zi vre-un adevar absolut (de regula astea is tot timpul sub nasul nostru, sunt atat de evidente ca nu le vedem), care sa nu poata fi contestat...o sa innebunim toti si o sa ne facem hara-kiri , sepuku si alte de-astea intr-o depresie colectiva...
...nu stiu ce sa zic...chiar nu stiu ce sa zic cu misterul asta...n-am vazut nici un geniu fericit sau sanatos la cap...pe de alta parte...sa nu vrei sa descoperi adevarul ar fi ca si cum ai fi de acord sa traiesti in minciuna, deci...in concluzie ...cel mai bine e sa fii prost laugh.gif laugh.gif laugh.gif in felul asta nu va fi niciodata nevoie sa alegi intre fericire si adevar
maybe
(Aneisse)
(floare_albastra)

...mmmmmm...nush ce sa zic ... de Blaga asta...daca sa ajungi la mister inseamna sa dezvalui misterul cred ca nu prea sunt de acord cu el. dezvaluirea misterului ar putea avea efecte catastrofale pentru mintea omeneasca, cu cat stii mai mult cu atat iti dai seama ca stii prea putin, asa zicea un dashtept de-asta...asa e...numai ca asta doare si apoi...am ajuns la concluzia ca fericirea e direct proportionala cu ignorantza. cred ca daca am descoperi intr-o zi vre-un adevar absolut (de regula astea is tot timpul sub nasul nostru, sunt atat de evidente ca nu le vedem), care sa nu poata fi contestat...o sa innebunim toti si o sa ne facem hara-kiri , sepuku si alte de-astea intr-o depresie colectiva...
...nu stiu ce sa zic...chiar nu stiu ce sa zic cu misterul asta...n-am vazut nici un geniu fericit sau sanatos la cap...pe de alta parte...sa nu vrei sa descoperi adevarul ar fi ca si cum ai fi de acord sa traiesti in minciuna, deci...in concluzie ...cel mai bine e sa fii prost laugh.gif laugh.gif laugh.gif in felul asta nu va fi niciodata nevoie sa alegi intre fericire si adevar
intrebare: esti ... fericita, anne?
Aneisse
Alta intrebare : pot sa nu raspund...ca sa nu va mint?
Airman04061969
Pot sa raspund eu ? Pot ? Eu sunt foarte fericit. Pentru ca toate prost.... ma scuzati ! .... lucrurile astea imateriale si intagibile, cum ar fi visele (mai ales daca ai si capul in nori), filozofia (sic !) si aburelile umaniste, ma lasa rece ! Ceea ce nu poate fi perceput prin intermediul simturilor (si aici am numit vazul, auzul, mirosul, gustul si simtul tactil - sunt doar CINCI, da ?) si nu poate fi cuantificat ulterior printr-o ecuatie matematica (fie ea si empirica sau statistica), NU exista ! Punct ! Ca, daca ne luam dupa poeti si prozatori, traiam si acum un pesteri (mai puneam o "chele" de animal pe noi, vorba profesorului meu de romana din liceu) si traiam pana la adanci batranete (ceea ce inseamna vreo 30 de ani, cel mult !). Progresele cele mai mari le-au adus fizica si chimia, ajutate, evident, de armamentul matematic, fara de care aceste doua stiinte ar fi ramas la simpla metoda a observarii (vezi anatomia) sau la visatul la cai verzi pe pereti (vezi literatura, in mod deosebit cea contemporana). tongue.gif :twisted:
Aneisse
(Airman04061969)
Pot sa raspund eu ? Pot ? Eu sunt foarte fericit. Pentru ca toate prost.... ma scuzati ! .... lucrurile astea imateriale si intagibile, cum ar fi visele (mai ales daca ai si capul in nori), filozofia (sic !) si aburelile umaniste, ma lasa rece ! Ceea ce nu poate fi perceput prin intermediul simturilor (si aici am numit vazul, auzul, mirosul, gustul si simtul tactil - sunt doar CINCI, da ?) si nu poate fi cuantificat ulterior printr-o ecuatie matematica (fie ea si empirica sau statistica), NU exista ! Punct ! Ca, daca ne luam dupa poeti si prozatori, traiam si acum un pesteri (mai puneam o "chele" de animal pe noi, vorba profesorului meu de romana din liceu) si traiam pana la adanci batranete (ceea ce inseamna vreo 30 de ani, cel mult !). Progresele cele mai mari le-au adus fizica si chimia, ajutate, evident, de armamentul matematic, fara de care aceste doua stiinte ar fi ramas la simpla metoda a observarii (vezi anatomia) sau la visatul la cai verzi pe pereti (vezi literatura, in mod deosebit cea contemporana). tongue.gif :twisted:

I hate you big time for this!

Asa o fi aviatrorule, eu de multe ori am spus-o ca dak ar fi existat numai oameni ca mine (umanisti), am locui am trai inca in pesteri dar macar am fi trait! Daca traiau numai oameni ca tine (realisti), ati fi murit de plistiseala! N-ar mai exista arte, n-ar mai exista romantism, nu tu muzica, nu tu filme ca deh...si asa nu folosesc la nimic concret, iar voi atat de practici si constipati, o sa ajungeti sa puteti defini fiinta umana in termeni matematici .
Totul ar fi atat de clar si de programat ... iar voi atat de pragmatici si de centrati pe voi insisi si pe nevoile voastre incat treptat ati deveni egoisti, paranoici, constipati si pe cale de disparitie ,ca deh... dak nu ar exista chestia aia numita suflet , care nu poate fi cuantificata in...blah, blah...imi inchipui cam in ce spirit ar fi educati copiii vostri si cam cum ati evoula in cateva sute de ani dar nu-mi inchipui ce v-ar putea opri sa va dati unul la altul in cap pentru diverse chestii "pragmatice". Dupa cum bine stii , onoarea, cinstea, adevarul, curajul, iubirea sentimentele in general ...si astea is tot chestii care nu pot fi cuantificate intr-o ecuatie matematica si deci totul s-ar reduce la phooting, eating , sleeping la voi. Ia mai gandeste-te domnule aviator, esti sigur ca n-ai nici o farama de umanist in tine? Esti sigur ca ai vrea sa traiesti intr-o lume de realisti?
Eu nu una cred ca suntem aici, unde am ajuns astazi, din cauza unui echilibru intre aceste doua tipuri gandire...si nu as numi "prostii" toate chestiile astea care nu se vad!
Aneisse
Sorry pt repetitii, virgule lipsa si alte greseli dar m-am enervaaaaaaaat!
jolie_jojo
Ce...''radicali'' sunteti amandoi laugh.gif
Aneisse
Te rog frumos! Eram in legitima aparare! Stii ca nu il contrazic niciodata pe aviator pt ca mi-e frica de el laugh.gif laugh.gif dar acuma n-am mai putut sa tac :tongue2: era atac direct si nu puteam sa renunt fara lupta laugh.gif laugh.gif Stai asa ca vede postul si cand o sa intre o sa mi-l demonteze litera cu litera... :roll:
jolie_jojo
Buey Anne....io facusem o constatare... :wink:
Air-Man...bland de acum ca sperii fata laugh.gif

Eu spun ca este o chestie de apartenenta, gusturi, orientare, afinitate ce vrei tuh. Eu nu ma bag. Recunosc aportul ''realului -tehnicii implicit al stiintelor exacte '' dar si partea ''umanista'' are rostul ei so...
Bafta!! Oh this is going to be so much fun laugh.gif
Aneisse
Poi vezi?!? Si eu gandesc ca tine numai ca aviatorul ... e mai extremist...sau cel putin asa reiese din postul lui
maybe
(Aneisse)
Poi vezi?!? Si eu gandesc ca tine numai ca aviatorul ... e mai extremist...sau cel putin asa reiese din postul lui
laugh.gif nope, el doar a raspuns la intrebarea mea, provocata de extremele asezate de...tine :wink:
Aneisse
Raspunsul la intrebarea ta era asta :
Pot sa raspund eu ? Pot ? Eu sunt foarte fericit.
...si atat

Nu am vazut unde ai intrebat "de ce?" si nici "ce crezi despre gandirea umaniscta?" n-am vazut sa fi intrebat.
...si n-am inteles unde sunt extremele alea despre care spui tu ca le-am asezat eu? Ca am zis ca n-am auzit de genii zdravene la cap? Sau ca fericirea e direct proportionala cu ignoranta?
Astea sunt idei preluate de la altii mai dashtepti, aia consacrati cum ar fi Calinescu , "Cu cat stii mai multe, iti dai seama ce putine stii". Ce crezi ca a vrut sa spuna aici?
In contextul de mai sus era vorba despre mister si despre absolut. Nu putem vorbi despre absolut fara sa vorbim despre conditia umana limitata pe care din timp in timp, cate unul mai cu motz, incearca sa o depaseasca.
Aaa...ca aviatorul care intamplator e o enciclopedie ambulanta se declara fericit si multumit de sine...n-am nimic de comentat... Or fi si exceptii si avand in vedere ca vorbim despre o persoana pe care o cunosc si o admir n-o sa ma apuc acum sa calc in strachini (desi cred ca v-ar place sa-l calc pe bataturi , huh laugh.gif ).
El e intr-adevar adeptul gandirii realiste , pe de alta parte eu sunt o umanista convinsa si atunci e clar ca putem sa vorbim despre acelasi lucru fara sa ne intelegem (si nu ma refer la nivelul lingvistic)...
Un umanist care vorbeste despre inteligenta nu vorbeste despre formule matematice si despre lucruri care se pot cuantifica in ecuatii, nu vorbeste despre niste date stocate in memorie si despre rationamente logice ci despre inteligenta emotionala...despre lucrurile care se intuiesc si se descopera mai mult cu sufletul decat cu mintea, despre puterea creatoare, despre har, despre iluminare, despre talent,despre revelatie, despre emotiile transmise prin creatii de orice fel ar fi ele...
Despre asta vorbeam eu atunci cand vorbeam de mister si si absolut, nu de formula chimica a apei tari (pe care apropos de asta, Bogdan o stie fara sa clipeasca), sau mai stiu eu ce chestie...

Daca vi s-a parut ca vorbesc in dodii...asta e...n-am zis niciodata ca am trecut examenul psihologic :nustiu: Ia gata maaah ca nu mai zic nimic...ati tabarat toti pe mine acuma . Extraordinar! Acuma stau sa ma justific in fatza voastra! Poi fraiera sunt eu ca stau la discutii cu voi! Realistilor!!!
maybe
smile.gif ok
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Ziare : Anunturi : Reviste : Jocuri online in tehnologie flash : Radio online din romania si pe genuri muzicale, manele, populara, dance, petrecere, tehno