Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vopsitul parului
Cafeneaua Itbox > Forum Femina > Moda & Frumusete
FireEyes
Va vopsiti des ?
Cunosteti eventulele riscuri care implica vopsitul parului ?
Folositi vopseluri cu ingrediente naturale ? Ce marci preferati si ... de ce ?
De ce preferati ma mult o marca anume?
Anne
ma vopsesc destul de des .. si am trecut prin toate culorile in afara brunetului total .. nu prefer nicio marca prefer doar anumite culori si in functie de ele imi aleg vopseaua
mie imi place sa ma vopsesc , ma simt bine de fiecare data cu o nuanta noua :flower: :geek: :faroah: :toothy4:
Solistry...
Ma vopsesc lunar si am incercat cam toate tipurile de vopsea pentru a ajunge nuanta dorita si nici in ziua de azi nu mi s-a indeplinit dorinta....mai incerc....am tot timpul din lume....
FireEyes
Stiai ca vopsitul des al parului poate avea si efecte negative?
Solistry...
Nu neaparat...eu am firul subtire asa ca vopsit se aranjeaza mai bine.....parului meu ii face bine si ii place.....
Sweety
are efecte negative io ma-m vopsit vreo 5 ani / lunar blonda laugh.gif si am inceput sa chelesc asa ca din vara anului trecut m-am vopsit culoarea mea naturala si acum nu ma mai vopsesc deloc si parul meu se regenereaza :wink:
Solistry...
Atata timp cat mai am inca fire in cap,nu o sa incetez........ laugh.gif
mishulina
eu ma vopsesc la cel putin trei luni..si acum am inceput sa aleg nuante de blond din ce in ce mai inchise...k sa ajung la culoarea mea naturala, pt a nu ma mai vopsi..(am de gand sa fac si eu k sweet...) 8)
yasminne
si eu ma vopsesc cam la 3 luni dar am intrebat si eu pe la coafor si mi-au zis ca vopseaua nu ataca firul, mai mult decolorantul.dar oricum parul trebuie hranit cu niste masti de par.pentru sanatatea lui
Sweety
pai si daca nu s-ar mai vopsi lumea cum vor mai face coafezele si ele ceva bacsis? laugh.gif laugh.gif laugh.gif

la blond automat trebe sa folosesti decoloranti :wink:
phishykera-ariena
(FireEyes)
Va vopsiti des ?

cam din 2 in 2 luni. :wink:
(FireEyes)
Cunosteti eventulele riscuri care implica vopsitul parului ?
da, dar la ce folosesc eu, pt mine e f ok
(FireEyes)
Folositi vopseluri cu ingrediente naturale ? Ce marci preferati si ... de ce ?

eu folosesc de la L'oreal, sunt fff multumita. EXCELLENCE CRÉME L'OREAL (Excellence Blond Suprem).
eu am parul natural saten , asadar la mine nu mai e nevoie de decolorare, e suficient acest tip de vopsea si sunt blonda. (asta la propriu)

la figurat nu e nevoie de nici un artificiu, sunt blonda... laugh.gif
jolie_jojo
Am avut o perioada in care am incercat tot in afara de blond....dar am remarcat ca nu imi face bine parului! Prima oara am spus ca de vina este marca vopselei dar nu este asa! :cry:
Acum folosesc nuantator (brunet) pana ajung la culoarea mea naturala pt ca mi-e mila sa tai din el! :roll:
chani
Ma vopsesc cam la 3 luni ,parul meu este saten deschis, deci nici eu nu am nevoie de decolorare, folosesc nuantele de blond platinat, mai nou blond cenusiu cu suvite negre :wink:
Rose Marie
Nu m-am vopsit niciodata,e de rau? :roll:
maybe
biggrin.gif pune poza si-ti spunem :wink:
jolie_jojo
:okay: Nu ne putem da seama fara poza!!!
satine
Pan-acum nu m-am vopsit... De fapt, folosesc uneori nuantatoare :?
Rose Marie
(jolie_jojo)
:okay: Nu ne putem da seama fara poza!!!

Tre` sa scanez una noua si ma arat.
Iomis
(Rose Marie)
Nu m-am vopsit niciodata,e de rau? :roll:

Depinde de varsta. Daca ai 15 - 30 de ani si un par frumos cu o culoare frumoasa e ok. Daca incep sa se vada fire de par albe care te imbatranesc atunci e bine sa te gandesti la o vopsea.
tuffgirl
Multumesc Iomis, ca de obicei ai reushit sa ne pui la punct tongue.gif

Nu imi mai amintiti de vopsit la par ca eu nu mi l-am mai facut de prin Februarie shi am o gramada de par alb... de fapt eram curioasa sa vad chiar cat par alb am in cap :roll: Raspunsul: mult prea mult :shock:
Iomis
N-a fost intentia mea sa va pun la punct. laugh.gif Dar sa stii ca vopseaua slabeste radacina parului si daca aveai 3 fire de par alb cand ai inceput sa te vopsesti, dupa o perioada (si nu foarte lunga) descoperi ca firele s-au inmultit cu repeziciune. Deci v-a trebui sa continui cu vopseaua. Nu poti sa te lasi. Oh! Doamen, e un drog! :shock:
jolie_jojo
Sa inteleg ca vopseaua de par poate accentua aparitia firelor albe?? :shock:
Rose Marie
(Iomis)
rsta. Daca ai 15 - 30 de ani si un par frumos cu o culoare frumoasa e ok. Daca incep sa se vada fire de par albe care te imbatranesc atunci e bine sa te gandesti la o vopsea.

Am si varsta si culoare,negru cu reflexii rosiatice la soare, biggrin.gif
satine
(Rose Marie)
Am si varsta si culoare,negru cu reflexii rosiatice la soare, biggrin.gif

Ce dragut biggrin.gif Faci si rime biggrin.gif
Solistry...
M-am vopsit si de data asta am schimbat si culoarea.....negru...aceasta este mai putin pretentioasa decat roscatul asa ca nu o sa-mi dea dureri de cap.....sper laugh.gif
maybe
(Solistry...)
M-am vopsit si de data asta am schimbat si culoarea.....negru...aceasta este mai putin pretentioasa decat roscatul asa ca nu o sa-mi dea dureri de cap.....sper laugh.gif
nope, o sa-ti dea doar un contrast un pic mai violent intre chip si... restul

ideea e sa pastrezi aproape de culoarea initiala= naturala
Sweety
cred ca am sa ma fac sufite :roll: ca de 2 ani asa nu mai pun deloc vopsea in par , parul arata bine din nou :wink: si ma gandesc sa nu incep sa il nenorocesc ... iar pe tot , si doar o parte din el laugh.gif dar luna asta ma decid , luna urmatoare ma tund si vopsesc laugh.gif
tuffgirl
Vad ca esti pusa pe schimbari serioase dane o poza inainte/dupa sa ne dam cu parerea laugh.gif

Nu, JJ, vopseaua nu iti face peri albi... copii shi problemele iti scot peri albi :wink: laugh.gif
Nemo
(tuffgirl)
Vad ca esti pusa pe schimbari serioase dane o poza inainte/dupa sa ne dam cu parerea laugh.gif

Nu, JJ, vopseaua nu iti face peri albi... copii shi problemele iti scot peri albi :wink: laugh.gif

Copii si sotia iti scot peri albi! :twisted:
jolie_jojo
(tuffgirl)

Buey dar io nu am copii laugh.gif laugh.gif
Acum intrebare: Am incercat sa ma vopsesc si imi cade vopseaua de pe par...si sigur am luat vopsea si nu nuantator laugh.gif
tuffgirl
tu de care ai luat? Pe baza de ulei sau pe baza de apa? tongue.gif laugh.gif
Cum iti cade tuh vopseaua de pe par? Intradevar daca e diferentza mare intre culoarea de la vopse shi culoarea ta naturala, se intampla sa scada din intensitate shi incet incet o sa ti se vada culoarea naturala. Culoarea de par rosu este cea mai grea de intretinut.

Un mica paranteza: La Romania nu se vinde alte nuante de culoare decat vishiniu? Pe majoritatea femeilor pe care le-m vazut au aceasta culoare la par :nustiu:
Este o culoare prea dura shi face ca persoana sa apara imbatranita, mai ales ca avem o piele asha de alba. Eu zic ca e mai bine sa cautati ceva mai soft, ca un castaniu, sau ciocolata, cupru, zice ca o nuantza sau doua mai inchis de culoarea la parul tau. Acum daca vrei blond all bets are off! laugh.gif

Gata acum ma duc sa imi vopsesc parul o sa fie chocolate velvet :tits:
jolie_jojo
Pe baza de apa ca celalalt tip iti poate aduce iritatii laugh.gif

Tuffy eu m-am facut neagra culoarea mea naturala fiind castaniu Pff :roll:
Am luat si eu ce era ma scump pe piata adica de la LÓreal :?
Intr-adevar poate sa fie si de la lipsa amoniacului din ea!

Am incercat roscatul prin liceu , o nuanta un pic mai aprinsa! dar este foarte foarte greu de intretinut asa ca am renuntat! La blond nici nu ma gandesc tongue.gif In mod clar nu ma prinde si se vede de la o posta ca nu este culoarea mea naturala!

Un mica paranteza: La Romania nu se vinde alte nuante de culoare decat vishiniu? Pe majoritatea femeilor pe care le-m vazut au aceasta culoare la par

Sunt o groaza de nuante de rosu dar se pare ca pe aici prin ro spiritul de turma functioneaza perfect laugh.gif
maybe
(jolie_jojo)
Sunt o groaza de nuante de rosu dar se pare ca pe aici prin ro spiritul de turma functioneaza perfect laugh.gif
ce sa zic, iar tuh esti oaia neagra? laugh.gif
(JJ)
Tuffy eu m-am facut neagra culoarea mea naturala fiind castaniu Pff
jolie_jojo
(maybe)
(jolie_jojo)

ce sa zic, iar tuh esti oaia neagra? laugh.gif
(JJ)
Tuffy eu m-am facut neagra culoarea mea naturala fiind castaniu Pff

las draga....nu sunt io singura cu par negru de pe aici!
Macar nu sunt neagra in cerul gurii mereu tongue.gif
maybe
tongue.gif tongue.gif tongue.gif vezi ca esti off topic pe sectiunea mea laugh.gif
jolie_jojo
(maybe)
tongue.gif tongue.gif tongue.gif vezi ca esti off topic pe sectiunea mea laugh.gif

Vezi ca tu ai inceput! :twisted: :wink:
Acum ce spui, incerci sa-mi explici de ce imi cade vopseaua de pe par??? :roll:
maybe
(jolie_jojo)
Acum ce spui, incerci sa-mi explici de ce imi cade vopseaua de pe par??? :roll:
smile.gif era expirata
tuffgirl
Fa o poza la cutie shi pune sa vad ce ai luat :roll: Tu cand zici ca iti cade vopseaua eu ma gandesc ca se cojeste ca shi cea de pe pereti.... :nustiu:
jolie_jojo
laugh.gif la fiecare spalare apa e neagra....si nu de la jeg laugh.gif laugh.gif
prima oara am spus ca mi-am luat teapa si am luat nuantator dar este vopsea Pff!
Stai sa incerc sa dau de ea sa vezi :roll:
Seela
eu ma vopsesc de un an de zile cu Garnier si sunt multumita de el, nuanta pe care o folosesc este 66.6, roscat, iar pana acum m-a vopsit mama acasa, se pricepe smile.gif rolleyes.gif
Seela
Don'soarelor care va pricepeti mai bine kiss.gif , ajutati-ma si pe mine: vreau sa ma fac din roscat o aluna mai deschisa...inspre blond, dar nu un blond aprins biggrin.gif, daca ma decolorez imi prinde culoarea de prima data?
jolie_jojo
Pai.... io spun ca e mult mai bine sa intrebi pe la un salon ceva....fetele alea stiu mai bine.
Cu toate ca eu cred ca e posibil ca pe un par decolorat sa nu iasa fix nuanta pe care o vrei. unsure.gif
godessdiana88
Vopsitul des al parului poate provoca pierderea stralucirii si sanatatii parului. Take care !
sand
Aha, iaca o zeita ... hmm, si vas'ca indeplinesti orice dorinta secreta!! cool.gif
tuffgirl
trebuie sa gasesc 5 minute sa imi vopsesc parul...firele astea albe ma dispera
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Ziare : Anunturi : Reviste : Jocuri online in tehnologie flash : Radio online din romania si pe genuri muzicale, manele, populara, dance, petrecere, tehno