Help - Search - Members - Calendar
Full Version: parul sanatos
Cafeneaua Itbox > Forum Femina > Moda & Frumusete
Pages: 1, 2
CrYsSu`
Deci,stiu ca o sa vii se pare ciudat,dar,va voi spune povestea parului meu.Eu acum am 13 ani,vara trecuta avand 12,aveam un par f frumos,toate fetele mi`l admirau,era sanatos si lung :D . Pana cand m`am hotarat sa ma tund cu breton si calota fara sa`i iau din lungime(asta ca ma sacaia mama ,eu il vroiam scurt ).In fine..m`am tuns(prin august asa)..toate lucrurile erau ok...toti imi ziceau ca imi sta mai bine cu breton B) .Eu nu eram multumita,vroiam sa`l tund si mai mult,asa ca mi`am mai tuns calota pana cand am facut`o mititica(prin noiembrie).Parul imi crestea f repede..nu foloseam nimic special,doar sampon si din cand in cand balsam :D.
Prin februarie , deja ma saturasem de par lung.Il aveam aproape pan` la fund si era cret (parul meu fiind mai ondulat). Asa ca m`am tuns scurt..bine..nu chiar scurt...pan`la umeri :D.Pe moment imi placea,dar dupa aceea.. >:P .In fine..vroiam sa ies si mai mult in evidenta asa ca mi`am tuns iar calota (care crescuse ceva) ,mi`am tuns`o scurta scurta (puteam sa`mi fac tepi`)...bineinteles ca bretonul in tot acest timp a fost tuns...Pe la sfarsitul lu aprilie,dupa ziua mea (23 aprilie) , (facusem si eu 13 ani :P )..m`am tuns cu breton intr`o parte , foarte scurt in partea dreapta, si mai lungut (pan la nas ) pe partea stanga ,calota era f mica..imi faceam tepi:D.Dar ma nemultumea faptul ca era mai ondulat si nu se potrivea cu tunsoarea pe care o aveam.Asa ca trebuia sa mi`l indrept.M`am rugat de mama vreo 2 sapt sa`mi ia placa de indreptat..dar mereu acelas raspuns era "NUUUUU X( ".Asa ca trebuia sa fac ceva.Mi`a venit ideea sa`l indrept cu fierul de calcat (stiu suna ridicol dar chiar asa e).Vreo luna jumate am continuat asa...pana cand mi se arsese rau de tot...o minteam pe mama ca mi se arsese de la feon(pff de unde :)) minciuna logic).
Nu mi`a fost de ajuns acestea , mi`a trebuit si vopsea :rolleyes: .In fine dupa ce m`am rugat de mama, m`am vopsit un saten mai deschis(care la soare era blond auriu).Eram incantata..logic ..pe moment`!(m`am vopsit inainte de premiere pe 12 .06.2008)
Acum mi`a crescut foarte putin..am un par groaznic...e ars..obosit..(freza e mai misto)...dar in rest..........
Imi pare rau ca i`am facut atatea`!...acum nu`mi mai creste asa repede...nu mi`a crescut aproape deloc de cand m`am vopsit(mi`am dat seama de la radacina :) )
As vrea sa va intreb ce sa fac sa revina cat de cat la starea lui de dinainte . Ce trebuie sa folosesc? sau macar se mai poate face ceva?
Astept raspunsuri`! Multumesc`!
jolie_jojo
CITAT(CrYsSu` @ Jul 3 2008, 07:40 PM) *
As vrea sa va intreb ce sa fac sa revina cat de cat la starea lui de dinainte . Ce trebuie sa folosesc? sau macar se mai poate face ceva?
Astept raspunsuri`! Multumesc`!

In primul rand....NU IL MAI INDREPTA CU FIERUL DE CALCAT!!! Preferabil sa te vopsesti de 100 de ori decat sa il indrepti la modul asta!
ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif

Sampon, balsam si masca pt par uscat (excesiv, in cazul tau)
Seela
Ce faceti atunci cand va cade parul prea mult? stiu ca exista o perioada in care cade mai mult ca de obicei, dar pe mine mai putin si ma da mama afara din casa la cat par las biggrin.gif ? eu ma vopsesc de un an, cam o data la 6-7 saptamani si nu folosesc placa decat foarte rar
jolie_jojo
Eu am parul foarte des, prin urmare imi cade mai mereu si in cantitati industriale. Inca nu am gasit un produs care sa ma faca pe deplin fericita. Adica folosesc sampon impotriva ruperii si balsam si masca si tat dijaba.
Ca ajutor impotriva supararii mamei, cum-ca strange prea multa pleata dupe tine, poti face cam asa:
Te poti pieptana deasupra cazii, incearca (daca este cazul) sa renunti la pieptene si foloseste o perie cu acele cat mai moi. Il descurci pe uscat insa dupa ce faci asta poti uda peria pt a strange surplusul de par. Mai exista si anumite spray-uri pt par (eu ma impac bine cu Gliss) pe care sa le folosesti in loc de apa pt a descurca parul mai usor.
Iar cada se curata usor(ai grija sa nu ii dai drumul pe canal ca se infunda laugh.gif )
Seela
asa si eu, folosesc si sampon si balsam si masca cu placenta..spray de par...si cum ai spus si tu, nimic sad.gif
multumesc de sfaturi air_kiss.gif , ma gandesc ca se poate si din cauza stresului, vin restantele biggrin.gif, vreo 3 unsure.gif
jolie_jojo
Sigur si de la stres este. Eu am numai doua(restante) dar sunt examene obligatorii, daca nu le iau... vai de capul meu.
Multa Bafta air_kiss.gif

Cica gazul e foarte bun , dar eu parca am o retinere asam biggrin.gif
CrYsSu`
Gaz? ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
jolie_jojo
Da, nu numai ca face bine impotriva paduchilor... mai si catifeleaza, ideea este sa nu stai pe langa chibrite/brichete/aragaze aprinse laugh.gif
Seela
laugh.gif laugh.gif pai numai bine scapi de tot de problema biggrin.gif , o prietena de a mea s-a tuns cheala pentru ca parul ii era prea deteriorat din cauza vopsitului, dar i-a placut si i-a stat si bine, problema era ca iarna ingheta saraca biggrin.gif
jolie_jojo
Mey daca ii sta bine e super-ok. Se stie ca tunderea constanta a parului (cel putin varfurile) il revigoreaza. D-apoi sa il tai de la radacina(se mai si rade din cate stiu eu) so, daca se hoataraste sa il lase lung din nou cu siguranta va fi mai bogat ca inainte. wink.gif
Fie vb intre noi, are curaj tipa nu gluma smile.gif
CrYsSu`
`nu ma mai tund in viata mea. smile.gif)..nu mai imi trebuie` ohmy.gif (bine...decat din varfuri biggrin.gif )
jolie_jojo
Nu spune hop pana nu ai sarit parleazul. Stabileste-ti un stil sau o tunsoare care te avantajeaza si trage de ea pana te plictisesti. Si crede-ma ai sa te plictisesti tongue.gif ca asta e felul nostru sa facem cand si cand schimbari radicale in aspect. Iar cele mai dese schimbari sunt cele ale parului tongue.gif
CrYsSu`
Mda..ai dreptate`...binee...retrag cuvintele` smile.gif nu ma mai tund in viitorul apropiat...cred ca vrun an jumate` tongue.gif (sper..)
CrYsSu`
Nu stiu ce i`am facut parului dar sta mai drept...aoleo mi`a indeplinit Dumnezeu dorintza laugh.gif rolleyes.gif
jolie_jojo
La ce naiba fac astia reclama cu ''drept si stralucitor''?? A Garnier Fructis da da da...sampon, balsam, masca, spuma si fixativ. Cica sunt foarte bune.
Mie mi-o iesit treaba cu Pantene pt par drept si ai vazut ca sunt ondulata smile.gif
CrYsSu`
O sa incerc si eu Pantene. Deocamdata` e cat de cat bine cu sampon de la Garnier Fructis si balsam de la Wash&Go tongue.gif biggrin.gif

Da este chiar drept? sau e putin mai drept ca de obicei`?

Cretzulinooo` air_kiss.gif laugh.gif
jolie_jojo
Deci pasii sunt urmatorii....dupe ce ma spal cu samponul meu normal (adica Nivea mai nou) arat ca o oaie laugh.gif serios e mult mai cret decat il vezi tu in poze. Apoi se lasa si ramane numa' ondulat ceea ce ma streseaza la culme. iar cu bigudiurile nu ma impac defel tongue.gif
Mi-am zis sa incerc pt par drept niste produse si am facut asa: Spalat cu sampon dat cu un kil de balsam, uscat cu feonul in timp ce il pieptanam cu peria si gata. Minunea a tinut cam 3 zile apoi am revenit la behait laugh.gif
CrYsSu`
QUOTE (jolie_jojo @ Sep 4 2008, 09:28 AM) *
Deci pasii sunt urmatorii....dupe ce ma spal cu samponul meu normal (adica Nivea mai nou) arat ca o oaie laugh.gif serios e mult mai cret decat il vezi tu in poze. Apoi se lasa si ramane numa' ondulat ceea ce ma streseaza la culme. iar cu bigudiurile nu ma impac defel tongue.gif
Mi-am zis sa incerc pt par drept niste produse si am facut asa: Spalat cu sampon dat cu un kil de balsam, uscat cu feonul in timp ce il pieptanam cu peria si gata. Minunea a tinut cam 3 zile apoi am revenit la behait laugh.gif

Eu , ca sa`mi stea drept (drept drept nu gluma) mi`l tin prins in coada o zii (mai strans) si dupa aceea ma tine 4 zile...dupa care`l spal din nou ca se ingrasa. Daca n`as face asa si al meu ar behai din greu`
Apropo..Nivea foloseam si eu.. doamne ce moale era biggrin.gif rolleyes.gif . Acum m`am dat pe altceva.. rolleyes.gif
am uitat sa zic ca folosesc si fixativ... biggrin.gif

CrYsSu`
o intrebare matusica biggrin.gif

De ce nu`ti plashe asa cret ? rolleyes.gif e fruumooos rolleyes.gif

Sau iti plashe si am inteles eu gresit? laugh.gif
jolie_jojo
Fixativul e bun insa nu in cantitati industriale si nu foarte des (ca si fondul de ten) lasa parul sa mai si respire din cand in cand (ce sfatoasa sunt moama)
Citisem pe undeva ca si marca de sampon trebuie schimbata dupa un anumit timp. Am remarcat treaba asta la Head & Shoulders, era foarte bun la inceput dar apoi am avut impresia ca nu isi mai face treaba. Ca sa aflu de la un dermatolog ca defapt nu e vinovat producatorul care nu il mai face cum trebe ci pielea capului tau care devine oarecum imuna la el.... ceva in genul asta.

cat despre cretzofolina din mine... mi-ar placea sa stea cat mai mult ondulat, in adevaratul sens al cuvantului insa in momentul in care il incarc cu fixativ si spuma se cheama ca am dat de dracu, imi cade si mai mult deci.... sad.gif
CrYsSu`
Fiecare are metabolismul lui. Eu nu folosesc fixativ decat cand imi prind bretonul ( imi sta zici ca`s acoperisuri din Japonia antica tongue.gif )
In legatura cu samponul..dam..ai dreptate..cel mai bine folosesti aproape toate marcile si vezi care iti face mai bine biggrin.gif

Am auzit ca exista sampoane care`ti coloreaza parul..eh o vecina a venit la mama si i`am vazut suvita mov spre roz in cap si am intrebat-o.
jolie_jojo
Dap de la Revlon si de la Gerocossen wink.gif Nasa mea foloseste si sunt chiar faine biggrin.gif
CrYsSu`
muahahaa...deci incepe chinu' pentru mama c_devil.gif c_devil.gif c_devil.gif c_devil.gif
jolie_jojo
Sa nu ma torni ca iti bag in cap astfel de chestii ca va fi vai de chelea mea laugh.gif
CrYsSu`
Oi fii eu rautacioasa dar nu fac d`astea...stai linistita matusica . Multzam ptr informatii ..`! promit ca iau un 10 ptr tine` dirol.gif spruce_up.gif rolleyes.gif
jolie_jojo
10 dar la mate sa fie tongue.gif

Oricum samponul ala nu are ce rau sa faca si din cate imi spunea nasa mea nici nu pateaza perna de ex....aicatelea nu curge tongue.gif
CrYsSu`
Am 10 la toate materiile deci cred ca pot sa iau si la mate`...

m`am gandit mai bine si cred ca las ideea cu samponul pe alta data cand o sa mai creSc..la urma urmei..cunosti povestea parului meu
jolie_jojo
Da da da uitasem de fierul de calcat tongue.gif Ai de grija data viitoare.(sper ca macar era d'ala cu abur tongue.gif ) Spune numa cand e ziua ta sa-ti facem cadou o placa de indreptat wink.gif air_kiss.gif
Si nu cumva sa te simti aiurea, am avut si eu idei nastrusnice cu caruta si inca mai am blush.gif
CrYsSu`
Ziua mea e de Sf`. Gheorghe..atunci m`am nascut tongue.gif

Nu ma simt nasol pt ca exista copii de varsta mea care cauzeaza mult mai multe probleme`!
jolie_jojo
Usor de retinut nu de alta dar de Sf Gheorghe este si ziua mea...de nume tongue.gif So... te-am trecut la catastif wink.gif
CrYsSu`
Deeecii draga Georgiana , aka Jojo , de Sf Gheorghe estem noi 2 sarbatoritele (ca or mai fii si altii asta nu stiu )...kiss.gif

muahaha c_devil.gif
CrYsSu`
matusicooo`

Mi`a treCut cu paru' drept!

mi` l`am dat cu spuma si tu stii ce ondulat e? rolleyes.gif waaa laugh.gif
jolie_jojo
Paru' ca paru.... da iote ce tzuguie buzele micutza tongue.gif
Iti sta foarte bine wink.gif
CrYsSu`
Merci!

Eh` in legatura cu buzele..asa ies eu in unele poze wink.gif
Ania
buna...am si eu nevoie de ajutorul vostr...am avut parul cretz..pana cand am facut tampenia sa mi l indrept ptr k asa era la moda..iar acum nu mai sta deloc cretz..stiti vreo masca ,ceva? mi s a subtiat f tare si firul d par..help me pliz!
jolie_jojo
Eu as merge pe Nivea dar cred ca in primul rand trebuie sa se regenereze parul tau. O tunsoare nu ar strica
CrYsSu`
Eu il dadeam cu vro 3 palme de spuma ca sa se increteasca ..acum nu stiu poate o fii asa si la tine kiss.gif
CrYsSu`
am venit cu alta idee!

Sampon de creStere a parului! c_devil.gif

CrYsSu`
aoleu da nu prea stiu de care...
maybe
da ceva pentru par alb aveti - aka... carunt? rolleyes.gif
jolie_jojo
Dap eo, am destule fire albe... si mi-s mandra cand se observa biggrin.gif
CrYsSu`
aoleu de ce? ohmy.gif
jolie_jojo
Cica de la prea multi draci aka stress laugh.gif
licurici
CITAT(jolie_jojo @ Aug 26 2008, 01:21 PM) *
Cica gazul e foarte bun , dar eu parca am o retinere asam biggrin.gif

fetele daca vreti sa va dati cu gaz...va rezolv eu laugh.gif laugh.gif laugh.gif
va bag cu capu direct in conducta si sa vedeti apoi ce mumusete de par veti avea laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
glumesc mey tongue.gif
jolie_jojo
Mai nou, exista sampoane, masti si balsamuri pe baza de petrol... rolleyes.gif
CrYsSu`
Sampon nou .. Petrole Hahn wink.gif

il foloseSc de o saptamana... ce sa zic? face paru sa stea umpic mai bine...dar nu e cine stie ce ... cel putin pana acum biggrin.gif
jolie_jojo
CITAT(licurici @ Oct 13 2008, 05:52 PM) *
fetele daca vreti sa va dati cu gaz...va rezolv eu laugh.gif laugh.gif laugh.gif
va bag cu capu direct in conducta si sa vedeti apoi ce mumusete de par veti avea laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
glumesc mey tongue.gif

Glumesti pe dreq, de parca nu te stiu laugh.gif
licurici
CITAT(jolie_jojo @ Oct 20 2008, 10:38 AM) *
Glumesti pe dreq, de parca nu te stiu laugh.gif

atunci hai mama ca am conducte de tate dimensiunile laugh.gif
si vine gaz la greu laugh.gif
numa sa ma anunti din timp kiss.gif
CrYsSu`
CITAT(licurici @ Oct 24 2008, 08:50 AM) *
atunci hai mama ca am conducte de tate dimensiunile laugh.gif
si vine gaz la greu laugh.gif
numa sa ma anunti din timp kiss.gif

numa' ca dupaia ne faci parurule prea sanatoase..o sa se mire lumea biggrin.gif tongue.gif
licurici
CITAT(CrYsSu` @ Oct 28 2008, 10:05 PM) *
numa' ca dupaia ne faci parurule prea sanatoase..o sa se mire lumea biggrin.gif tongue.gif

pai si nu vreti sa vi-l admire lumea?cat e de frumos?
haideti...pana mai tine spilu ca apoi...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Ziare : Anunturi : Reviste : Jocuri online in tehnologie flash : Radio online din romania si pe genuri muzicale, manele, populara, dance, petrecere, tehno