Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cate limbi vorbiti?
Cafeneaua Itbox > Cafeneaua Itbox > Educatie si Invatamant > Invatamant
anghel.m
Eu vorbesc fluent germana si engleza. Franceza o cam balbai dar ma descurc. Voi?
maybe
io ma tem ca uneori nu mai vorbesc indeajuns de bine romaneste rolleyes.gif

da mi-am propus sa invat chineza (unii stiu de ce) biggrin.gif
anghel.m
Si eu mai am senzatia aia tongue.gif
Chineza.. din cate stiu e cea mai grea limba pe pamant, se chinuie elevii de acolo sa invete sa scrie ani in sir, si nici adultii nu cunosc toate caracterele alfabetului(asta am auzit nu garantez).
Pei de ce sa inveti chineza? eu zic mai bine ceva ce s-ar cauta, germana se cauta mult, mai ales daca o stapanesti. Am un coleg la servici care cica stie germana, dar incurca cuvintele intre ele, de mai bine zic clientii la telefon sa vorbeasca in engleza cu el.
Rusa iarasi se mai cauta, in principiu daca te pasioneaza invata cat mai multe limbi(latine ca sunt si usor de invatat) ca atunci sigur te ajuta enorm in cariera.
Orice angajator prefera sa angajeze un om care stie 3 limbi decat sa angajeze 3 oameni.
tuffgirl
Eu le balbai pe Romaneste pe Egleza shi pe Spaniola dar pot sa injur pe ungureste bine de tot. Franceza am uitat-o angry.gif
anghel.m
QUOTE (tuffgirl @ Jan 18 2009, 08:54 PM) *
dar pot sa injur pe ungureste bine de tot.

Milyen magyar káromkodásokat ismersz?mondjál nekünk is
tuffgirl
am zis ca stiu sa le zic nu sa le citesc tongue.gif
anghel.m
Am zis sa ne zici si noua ce injuraturi stii tongue.gif
mariusc
in sarbeste doriti ?smile.gif
anghel.m
Da, dar cu tot cu traducere biggrin.gif
mariusc
lane moje !

este ca te gandesti la prostii ? smile.gif
tuffgirl
QUOTE (mariusc @ Feb 4 2009, 03:51 AM) *
lane moje !

este ca te gandesti la prostii ? smile.gif

stiu ca moje e bine dar restul nu stiu.... ceva ca buna ziua poate?
mariusc
lane moje = puiul meu .... moje este al meu .... pronume posesiv, parca asa imi zice gramatica pe care am invatat-o in generala smile.gif
buna ziua este dobr dan
iar aceasta denumire..lane moje....este o melodie sarbeasca ... a luat locul 2 la eurovision acum vreo 2 sau 3 ani.si dupa acel eurovision, dibacii manelisti romani au si trantit o tiganie dupa aceasta piesa....nesimtitii !!!
tuffgirl
nu am prea nimerit-o laugh.gif stiam ca nu e prostie pentru ca am auzit expresia.
mariusc
iti trimit melodia,daca vrei .. e superba !
jolie_jojo
QUOTE (anghel.m @ Jan 18 2009, 03:59 PM) *
Chineza.. din cate stiu e cea mai grea limba pe pamant, se chinuie elevii de acolo sa invete sa scrie ani in sir, si nici adultii nu cunosc toate caracterele alfabetului(asta am auzit nu garantez).

Ei ash.... da de unde .... sa vezi ce faina ii japoneza! Eo de regula incerc sa nu ma dau batuta asa de usor, dar dupa numai doua cursuri de japoneza (incepatori) mi-am luat talpasita laugh.gif

Ca sa fiu on topic cu voi tongue.gif Engleza, rup un pic de franceza, inteleg un pic de spaniola si italiana ... slabutz, slabutz rolleyes.gif
maybe
QUOTE (anghel.m @ Jan 18 2009, 04:59 PM) *
si totusi, o s-o-nvatam biggrin.gif

ON: engleza de placere, franceza de nevoie, germana cat sa-njur iar romana .... inca o-nvat wink.gif
Fantoma de la opera
In ordine alfabetica: Engleza, Franceza, Germana (materna, deci ori n-o punem si o trecem ca limba straina, ori o luam in considerare, si atunci Romana devine limba straina), Italiana, Romana (vezi precizarea de mai sus) si un pic de Rusa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Ziare : Anunturi : Reviste : Jocuri online in tehnologie flash : Radio online din romania si pe genuri muzicale, manele, populara, dance, petrecere, tehno